اخبار اخبار

ضرورت وجود قوانین حمایتی از محتوای بازار نرم‌افزارها

بحران تولید محتوای دیجیتال

نبود قوانین برای تولید محتوای دیجیتال و حمایت دولت از آنها دغدغه‌ عمده فعالان این عرصه است.

اجرا نشدن قوانینی نظیر کپی‌رایت و قوانین داخلی حمایت کننده از محتوای دیجیتال ازجمله مسائلی هستند که باعث شده فعالان حوزه برنامه‌های نرم‌افزاری موبایل و وب‌سایت نسبت به آن نگران باشند.

رئیس فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران یکی از منتقدان این مسئله است که تولید محتوا در ایران با کندی و بی‌برنامگی پیش می‌رود و این به ضرر جریان رو به رشد استارتاپ‌ها است. محمدرضا طلایی هم‌زمان با برگزاری یازدهمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال در مصلای تهران در نامه‌ای سرگشاده نسبت به تداوم بی‌توجهی‌ها به آیین‌نامه حمایت از پدیدآورندگان نرم‌افزار و در نتیجه، توقف تولید محتوای فاخر دیجیتال و حذف استارتاپ‌های فعال این عرصه در آینده‌ای نه‌چندان دور ابراز نگرانی کرده‌است.

رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی ایران، هم‌زمان با آغاز به‌ کار یازدهمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال با انتشار نامه‌ای با اشاره به تاریخچه تولید محتوا در ایران گفت: «تولیدکنندگان محتوا از ابتدای دهه هفتاد آثار فاخری بدون هیچ نظارتی و‌ بدون وجود ده‌ها مجوز در چارچوب‌های قوانین و‌ مقررات کشور و حتی بدون هرگونه حمایت مادی عرضه کردند. متاسفانه با بی‌توجهی مسوولان برای تداوم و ایجاد فضای مناسب کسب و‌کار و فراهم‌آوردن امنیت برای سرمایه‌گذاری، امروز شاهد رویه‌ای معکوس و خروج سرمایه از این بخش و کاهش تولیدات فاخر در فضای مجازی هستیم. منظورم به‌صورت شفاف قانون و آیین‌نامه بی‌فایده حمایت از پدیدآورندگان نرم‌افزار و ده‌ها مجوز دست‌وپاگیر در این عرصه است. درنتیجه چنین رویکردی، امروز شاهد هستیم حتی در پل‌فرم‌های جدید هم بیشتر به سمت خدمات حرکت کرده‌ایم و آن‌چنان در نرم‌افزارهای تلفن‌همراه اثری از تولید محتوای غنی نیست. متاسفانه در فضای وب هم در مقابل سایر کشورها، شاهد تولید محتوای مناسب نبوده و عقب مانده‌ایم.»

او در ادامه این نامه با این سوال که در شرایطی که محتوای فاخری وجود ندارد چگونه می‌خواهیم بستر سالم و ایمن در فضای مجازی به وجود آوریم و با تهاجم فرهنگی مقابله کنیم؟! ‌ای کاش در این نمایشگاه یادی هم از تولیدکنندگان قدیمی که عملا تولیدکنندگان محتوای فاخر ایرانی اسلامی بودند می‌شد و همایش‌ها و سمینارها برای بررسی معضلات موجود برگزار می‌شد. اگرچه پیش‌بینی چنین روزی می‌شد که معضل بزرگ کشور برای حفظ کاربران و ترافیک اینترنت در داخل کشور، محتوای غنی خواهدبود. بگذارید امروز نیز این موضوع را برای تمام افرادی که در بخش خصوصی و دولتی مسئولیتی در این عرصه دارند، خاطرنشان کنم که اگر اقدامات عاجل و عملی به‌کار گرفته نشود، مطمئن باشید تا چند سال آینده استارتاپ‌های امروز که با امید و آرزو به محیط کسب‌وکار وارد شدند نیز به روزگار و وضعیت حاضر ما گرفتار شده و از صحنه خارج می‌شوند و به این ترتیب گروهی دیگر از جوانان با وعده و وعیدهای جدید و بی‌حاصل وارد این دور باطل می‌شوند. البته باید منتظر ماند و دید این‌بار با چه عنوانی ظاهر خواهند شد.» بسیاری از نگرانی‌ها در خلق و تولید محصولات داخلی نرم‌افزاری امروزه در زمینه نبود قوانین حمایت‌کننده است و این مسئله می‌تواند به مهاجرت نخبگان این حوزه به کشورهای توسعه‌یافته منجر شود.

منبع: دنیای اقتصاد

تصاویر مرتبط
تاریخ انتشار مطلب: 24 آبان 1396
بازدید ها: 1069