اخبار اخبار

مدیرکل دفتر نوآوری وزارت ارتباطات

تمایل شرکت‌های بین‌المللی برای سرمایه‌گذاری در آی‌سی‌تی کشور

مدیرکل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه‌گذاری وزارت ارتباطات از اعلام آمادگی پانزده شرکت بین‌المللی برای سرمایه‌گذاری در کریدور ویژه فناوری اطلاعات و ارتباطات خبر داد.

حمید احمدیان، مدیرکل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه‌گذاری وزارت ارتباطات، با اشاره به آغاز فاز دوم راه‌اندازی کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات به‌عنوان یکی از پروژه‌های اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: در این فاز، شناسایی شرکت‌های سرمایه‌گذار بین‌المللی را در حوزه‌های مدنظر آغاز کرده‌ایم و با مذاکرات صورت گرفته هم‌اکنون حدود ۱۵ شرکت بین‌المللی آمادگی خود را برای سرمایه‌گذاری در این بخش اعلام کرده‌اند.

وی با بیان اینکه مذاکره با سرمایه‌گذاران در حوزه‌های مشخصی ازجمله سلامت الکترونیک، لجستیک و اینترنت اشیا، مطابق با شناسایی بازار، صورت گرفته‌است، ادامه داد: به‌زودی و با ورود نخستین تیم‌های سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مذکور به کشور، مشارکت شرکت‌های بین‌المللی توانمند در این بخش، افزایش می‌یابد.

مدیرکل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه‌گذاری وزارت ارتباطات با تاکید بر اینکه کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات، فضای سرمایه‌گذاری ملی و بین‌المللی جدیدی را برای ما ترسیم خواهد کرد، افزود: تا پیش از این در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، پا را از مرزها بیرون نگذاشته و به دنبال بازارهای دیگر نبودیم؛ اما کریدور ICT این فرصت را به ما می‌دهد که پا را فراتر گذاشته و شرکت‌های توانمند بین‌المللی را ترغیب به سرمایه‌گذاری در ایران کنیم.

احمدیان گفت: از سوی دیگر نیز باید تولیدکنندگان داخلی را به ارائه محصول به داخل و هم به خارج کشور ترغیب کنیم. در این زمینه باید حوزه‌های کاری را مشخص کنیم و برای هر حوزه، قطب فناوری ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: ایجاد جهت معکوس در دانشگاه‌ها ازجمله برنامه‌های مدنظر در کریدور ICT است، چرا که دیگر فعالیت‌های دانشگاهی پاسخگوی توسعه و نیاز فضای ارتباطات و فناوری اطلاعات نیست. بر این اساس باید جهت را عوض کنیم و فشار بازار را به سمت دانشگاه‌ها ببریم تا دانشگاه‌ها به‌روزرسانی شوند.

مدیرکل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه‌گذاری وزارت ارتباطات با بیان اینکه فاز نخست این پروژه پس از یک‌سال و نیم به اتمام رسیده و هم‌اکنون وارد فاز دوم پروژه کریدور فناوری اطلاعات شده‌ایم، اضافه کرد: در این فاز، پس از ساختارسازی، نحوه مشارکت شرکت‌ها را تعیین می‌کنیم. هم‌اکنون نیز پتانسیل شرکت‌های خارجی مرتبط شناسایی شده تا بدانیم چه شرکت‌هایی می‌توانند در ایران سرمایه‌گذاری کنند.

احمدیان با اشاره به اینکه باید مسیرهای دانش‌بنیانی و استارتاپی به شرکت‌های سرمایه‌گذار بین‌المللی وصل شوند، گفت: این جریان لبه خروج محصول و دانش به فضای خارج از کشور است و درنهایت هدف ما به دست آوردن سهم‌های بین‌المللی در حوزه ICT است.

وی اظهار امیدواری کرد که با ایجاد فضای جدید، میزان مشارکت شرکت‌های بین‌المللی در کشور برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مدنظر فناوری اطلاعات و ارتباطات افزایش یابد.

منبع: خبرگزاری مهر

تصاویر مرتبط
تاریخ انتشار مطلب: 22 آبان 1396
بازدید ها: 774