اخبار اخبار

طبق آمار مرکز بررسی‌های فنی اقتصادی وزارت ارتباطات

اینترنت موبایل در ایران 47 میلیون کاربر دارد

بررسی‌ها درباره آخرین وضعیت نفوذ ICT در کشور نشان می‌دهد که ۴۷ میلیون ایرانی از اینترنت موبایل و 10 میلیون نفر از اینترنت ثابت بهره می‌گیرند.

آمار و اطلاعات حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور تا پایان شهریورماه 96 توسط دفتر بررسی‌های فنی اقتصادی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام شد.

در این گزارش، شاخص‌های مهم بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات در مقایسه با سال ۸۶ و بر مبنای ضریب نفوذ و تعداد تلفن‌های ثابت دایر شده در کشور، ضریب نفوذ و تعداد مشترکان فعال موبایل در کشور، تعداد سیم‌کارت‌های واگذار شده، تعداد سیم‌کارت‌های فعال، تعداد روستاهای دارای ارتباط و دارای تلفن خانگی، تعداد تلفن‌های همگانی نصب شده در کشور، ظرفیت پهنای باند اینترنت بین‌الملل و IP داخلی و نیز تعداد مشترکان پهن‌باند سیار و ثابت، مورد ارزیابی قرار گرفته‌است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که ضریب نفوذ تلفن ثابت در کشور تا پایان شهریورماه ۳۸.۶۹ درصد است و این درحالی است که در سال ۸۶ ضریب نفوذ تلفن ثابت ۳۳.۴۹ درصد بوده‌است. در همین حال ۳۰ میلیون و ۶۶۱ هزار و ۸۴۴ خط تلفن ثابت در کشور دایر است.

درهمین حال ضریب نفوذ مشترکان فعال تلفن همراه که در سال ۸۶ حدود ۳۹.۵ درصد بود هم‌اکنون به ۱۰۶.۴۳ درصد رسیده‌است و این نشان می‌دهد که در ۱۰ سال گذشته نفوذ موبایل در ایران بیش از ۲.۵ برابر شده‌است. در همین حال تعداد سیم‌کارت‌های واگذار شده در کشور تا پایان شهریورماه امسال ۱۵۶ میلیون و ۵۴۸ هزار و ۵۱۱ خط اعلام شده‌است.

از سوی دیگر تعداد سیم‌کارت فعال تلفن همراه در کشور که هم‌اکنون در دست مشترکان است نیز ۸۵ میلیون و ۶۴ هزار و ۴۶ سیم‌کارت عنوان شده‌است.

برمبنای بررسی‌های انجام شده، شمار روستاهای دارای ارتباط که در سال ۹۱ حدود ۵۲ هزار و ۹۶۵ روستا بوده، هم‌اکنون به ۵۵ هزار و ۱۲۱ روستا رسیده‌است. این درحالی است که روند ارتباط‌رسانی به روستاها طبق جدول منتشرشده، روند نزولی دارد و در سال ۹۵ تعداد روستاهای دارای ارتباط ۵۵ هزار و ۲۰۷ روستا بوده‌است.

برآوردها نشان می‌دهد که ۴۸ هزار و ۹۷۶ روستا در کشور دارای تلفن خانگی هستند و ۱۱۵ هزار و ۵۵۰ دستگاه تلفن همگانی در کشور نصب شده‌است.

بر مبنای ارزیابی‌های انجام شده پهنای باند اینترنت بین‌الملل تا پایان شهریورماه امسال به یک‌هزار و ۱۱۴ گیگابیت بر ثانیه رسیده‌است و این درحالی است که در سال ۸۶ ظرفیت پهنای باند اینترنت بین‌الملل ۶.۰۵ گیگابیت بر ثانیه بوده‌است که رشد هزار برابری را نشان می‌دهد.

در همین حال ظرفیت پهنای باند شبکه اینترنت داخل کشور نیز از ۳۱.۸ گیگابیت بر ثانیه در سال ۸۸ به ۶۸۰۰ گیگابیت برثانیه رسیده‌است. این درحالی است که ظرفیت پهنای باند داخلی در ۶ ماهه نخست امسال بدون تغییر نسبت به انتهای سال ۹۵ ارزیابی می‌شود.

بررسی‌ها حاکی از آن است که ۴۷ میلیون و ۳۳۲ هزار و ۵۵۵ مشترک در کشور از اینترنت موبایل و پهن‌باند سیار استفاده می‌کنند و شمار مشترکان اینترنت ثابت (پهن‌باند ثابت از طریق فناوری ADSL و فیبر) بالغ بر ۱۰ میلیون و ۴۹۰ هزار و ۱۱۸ مشترک اعلام شده‌است.

منبع: خبرگزاری مهر

تصاویر مرتبط
تاریخ انتشار مطلب: 21 آبان 1396
بازدید ها: 613