اخبار اخبار

تولید محتوای مطلوب

همکاری‌های بین‌المللی برای حفاظت آنلاین کودکان

سازمان‌های مختلف بین‌المللی درگیر گفت‌وگوهایی در مورد حفاظت آنلاین از کودکان هستند تا با روش‌هایی بتوان حفاظت از کودکان در برابر محتوای زیان‌آور و مهارت‌های سواد رسانه‌ای را محقق کرد.

بیشتر کشورها همکاری‌های بین‌المللی را برای حفاظت آنلاین کودکان ضروری می‌دانند. همکاری بین‌المللی در سطح عملیاتی فراتر از به اشتراک گذاشتن بهترین شیوه‌ها است و بین این کشورها پیشنهادهای امیدوارکننده‌ای مطرح می‌شود که می‌تواند به عنوان مدل از آن استفاده کرد.

در سال ۲۰۱۴ در کنفرانسWTDC   (کنفرانس جهانی توسعه مخابرات) مسئله ایجاد اعتماد و امنیت در استفاده ازICT  با تمرکز خاص روی کودکان و جوانان مطرح شد. گزارش «مطالعات تطبیقی در توسعه خدمات فضای مجازی  کودک و نوجوان» که توسط پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات تهیه شده‌است در زمینه همکاری‌های بین‌المللی حفاظت آنلاین کودکان توضیح می‌دهد.

سازمان‌های مختلف بین‌المللی متناسب با ماموریت آنها، عضویت و زمینه‌های تخصص، درگیر گفت‌وگوی بین‌المللی در مورد حفاظت آنلاین از کودکان هستند، به عنوان مثال می‌توان از حفاظت آنلاین کودک ITU (COP) و ائتلاف ایمنی آنلاین کودکان در چارچوب انجمن حاکمیت اینترنت (IGF) در این زمینه نام برد. چارچوب‌های سیاسی مانند شورای اروپا در حفاظت از کودکان در برابر محتوای زیان‌آور و مهارت‌های سواد رسانه‌ای کودکان به سطح بالایی از هماهنگی‌های سیاسی در سطح منطقه دست یافته‌است.

چندین طرح موفق همکاری بین‌المللی در سطح عملیاتی انجام شده‌است ازجمله آنها در زمینه‌های اجرای قانون، تبادل گزارش‌های خطوط تلفنی در مورد مطالب آنلاین غیرقانونی و به اشتراک‌گذاری بهترین شیوه‌های حفاظت از کودکان در اینترنت است.

شبکه خطوط تلفنی و مراکز اطلاع‌رسانی یک ابتکار موفق برای حفاظت آنلاین از کودکان هستند.

توسعه شاخص‌های قابل‌مقایسه برای اندازه‌گیری جنبه‌های مختلف حفاظت آنلاین از کودکان ازجمله دسترسی و استفاده از اینترنت توسط کودکان برای غلبه بر ریسک و تاثیر سیاست‌ها می‌تواند به بهبود توسعه و اجرای سیاست‌ها کمک کند. تلاش‌های اتحادیه اروپا در این زمینه، برای درک بهتر رابطه بین استفاده از اینترنت و خطرات آنلاین و نیز نقش مثبت سیاست عمومی در کاهش خطرات آنلاین کمک شایانی کرده‌است.

مطابق پروژه آنلاین اتحادیه کودکان و نوجوانان اروپا کشورها از دسترسی به مستندات و مدارک بررسی شده نظرسنجی‌های به‌روز و داده‌های تطبیقی بهره‌مند می‌شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

تصاویر مرتبط
تاریخ انتشار مطلب: 16 آبان 1396
بازدید ها: 200