اخبار اخبار

وزیر ارتباطات اعلام کرد

انتشار پیش‌نویس برنامه توسعه خدمات فضای مجازی کودک

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم‌زمان با روز دانش‌آموز، دستور انتشار «‌پیش‌نویس سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک ونوجوان» را صادر کرد.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات با انتشار پیامی مبنی بر «پیش‌نویس سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان منتشر شد»، اظهار کرد: منتظر نقطه‌نظرات اندیشمندان در این زمینه هستیم.

در راستای فعالیت‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در توسعه خدمات فضای مجازی مناسب کودکان و نوجوانان، این وزارتخانه هم‌زمان با روز دانش‌آموز اقدام به انتشار این نسخه پیش‌نویس کرده‌است.

این سند در چهار هدف کلان آموزش، فرهنگ‌سازی و ترویج فضای مجازی حوزه کودک، فراهم‌سازی زیرساخت‌های ارتباطی محتوایی و اعتمادی، توسعه بازار و مقاوم‌سازی کسب‌وکارها و مدیریت و راهبری برنامه اقدام تدوین شده و شامل 40 اقدام اولویت نخست، ذیل هر یک از این اهداف است.

همچنین پیش‌نویس اسناد پشتیبان این سند نیز در موازات آن در قالب سه مجموعه مطالعات تطبیقی، مطالعات میدانی، معرفی ابزارهای کنترل والدین تدوین شده که پس از تهیه نسخه اولیه، جهت دریافت نظرات و پیشنهادات در معرض عموم قرار گرفته که تاکنون سه نسخه از آن انتشار یافته و کماکان با دریافت نظرات و پیشنهادها به روزرسانی آن ادامه دارد.

در پیش‌نویس «سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان»، ضمن بررسی چالش‌های فضای مجازی کودک و نوجوان و با اشاره به اسناد بالادستی و الزامات قانونی در حمایت و حفاظت از این قشر جامعه، از سه منظر فرهنگی، اقتصادی و حقوق شهروندی به تبیین ابعاد مختلف در موضوع پرداخته و سپس به نقش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حمایت از توسعه زیرساخت‌ها و تنظیم قوانین، به منظور حفظ منافع کاربران و ارائه‌دهندگان خدمات و فعالان این حوزه و همچنین توجه به ترویج و فرهنگ‌سازی در مجامع بین‌المللی اشاره دارد.

در سند مذکور با درنظر گرفتن اصول حاکم بر زیست‌بوم خدمات فضای مجازی که تمرکز بر پاسخگویی زیست‌بوم به تمام نیازهای ارتباطی و محتوایی مخاطبان اصلی (کودکان و نوجوانان) دارد، تسهیل و تأمین زیرساخت‌های اعتماد و حمایت متوازن از تمام تولیدکنندگان، عرضه‌کنندگان خدمات را به‌عنوان اصول حاکم بر زیست‌بوم فرض کرده‌است و با ترسیم چشم‌انداز سند، تاکید بر توسعه فضای مجازی کودک و نوجوان متناسب با هویت اسلامی – ایرانی سهم مناسبی در اقتصاد بخش و افزایش تولید محتوا و خدمات مناسب کودک و نوجوان در این فضا دارد.

سند پیش‌رو، هم‌راستا با پیش‌نویس سند سیاست‌گذاری مرکز ملی فضای مجازی در حوزه فضای مجازی کودک و نوجوان تهیه شده که به تکالیف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این حوزه تأکید داشته است؛ لذا پیشرفت متوازن در این حوزه مستلزم توجه سایر نهادها و دستگاه‌های ذی‌ربط به تکالیف و انجام برنامه‌های خود است.

هدف اصلی انتشار این نسخه پیش‌نویس، دریافت نقطه نظرات، پیشنهادات و انتقادات فعالان و متخصصان این حوزه به منظور تکمیل و به‌روز‌رسانی این سند است، سند مذکور از طریق وبگاهCop.itrc.ac.ir در دسترس است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

تصاویر مرتبط
تاریخ انتشار مطلب: 14 آبان 1396
بازدید ها: 195