اخبار اخبار

تسهیل زندگی با پشتیبانی بلندمدت لینوکس

افزایش مدت‌زمان پشتیبانی بلندمدت لینوکس

تیم لینوکس کرنل با افزایش مدت پشتیبانی بلندمدت لینوکس از 2 به 6 سال موافقت کرد.

پشتیبانی طولانی‌مدت لینوکس کارکرد طولانی‌تری را در زندگی به همراه دارد و می‌توانید با یک‌بار هزینه، زمان بیشتری از لینوکس استفاده‌کنید. LTS Linux (پشتیبانی بلندمدت) هم‌اکنون به جای عمر دو ساله، 6 سال عمر می‌کند و این دقیقا همان چیزی است که توسعه‌دهندگان اندروید خواستار آن و کاربران اندروید نیازمند آن هستند.

الیان مالچف (Iliyan Malchev)، مهندس برجسته شرکت گوگل در لینارو کانکت (Linaro Connect)، کنفرانس تلفن همراه لینوکس، اعلام‌کرد که تیم لینوکس کرنل با افزایش مدت پشتیبانی بلندمدت لینوکس از 2 به 6 سال موافقت کرده‌است. این یک توافق بزرگ برای اندروید تعبیه‌شده روی لینوکس و توسعه‌دهندگان اینترنت اشیای لینوکس(IoT) است.

مالچف درباره برنامه‌نویسان اندروید این‌گونه توضیح داد: «همه دستگاه‌های اندروید، مبتنی‌بر LTS kernel هستند. مشکل LTS این است که عمری فقط دو ساله دارد، بنابراین تا زمانی که اولین نرم‌افزارها روی سیستم یک تراشه (SoC) به بازار بیاید، اگر خوش‌شانس باشید ممکن است یک سال از خدمات پشتیبانی LTS گذشته‌باشد و اگر بیش از این زمان گذشته باشد، زمان این دوره پشتیبانی به سر آمده‌است. به نقل از هارتمن (Greg Kroah-Hartman)، رئیس لینوکس کرنل در شعبه ثابت لینوکس از کرنل نسخه 4.4 به بعد، دوره LTS به 6 سال افزایش می‌یابد.»

این نتیجه مستقیم کار بر روی Android's Project Treble است. این طراحی مجدد اندروید از سوی گوگل به منظور آسان‌تر، سریع‌تر و کم‌هزینه‌تر شدن تولید نسخه‌های به‌روز و جدید اندروید است. همان‌طور که همه کاربران اندروید می‌دانند یکی از مهم‌ترین مسائلی که کاربران را ناراحت می‌کند به‌روز نگه‌داشتن اندروید روی دستگاه‌های تلفن همراه هوشمندشان است.

سندیپ پتیل (Sandeep Patil)، مهندس نرم‌افزار سیستم گوگل در کنفرانس لینوکس پلامبرز (Plumbers) که در سپتامبر 2017 در لس‌آنجلس برگزار شد به توضیح این موضوع پرداخت که چرا توسعه‌دهندگان اندروید ترجیح می‌دهند لینوکس را به عنوان بخشی از تربل در نظر بگیرند. به گفته او به‌روز کردن سریع‌تر دستگاه کرنل برای تعمیر اشکالات/ از بین‌بردن آسیب‌پذیری‌ها، دسترسی به نسخه اولیه آسان‌تر برای دستگاه کرنل، یکپارچگی در نگهداری کرنل در سراسر اکوسیستم اندروید از دلایل این امر هستند.

در مقابل، همه اس‌اوسی‌های جدید اندروید از سال 2017 به بعد از لینوکس کرنل 4.4 یا جدیدتر استفاده خواهندکرد. در همین راستا تصمیم گرفته شده‌است تا دوره پشتیبانی LTS لینوکس به 6 سال افزایش یابد. لینوکس کرنل 4.4، اولین نسخه با LTS جدید، روز دهم ژانویه 2016 منتشر شد. این نسخه تا اوایل سال 2022 از سیستم پشتیبانی برخوردار خواهدبود. اسنپ‌دراگون 835، اس‌او‌سی محبوب سال 2017 شرکت کوالکام از لینوکس 4.4 پشتیبانی می‌کند.

نتیجه نهایی اینکه توسعه‌دهندگان به یک پلتفرم توسعه پایدارتر دست یافته‌اند. تولیدکنندگان می‌توانند نسخه‌های جدید اندروید را برای سال‌ها پس از انتشار آن، پشتیبانی کنند و کاربران قادر خواهندبود تا از سیستم‌عامل به‌روز و پچ‌هایی برای سخت‌افزارشان استفاده کنند.

این موضوع البته به اس‌اوسی و سخت‌افزار بستگی دارد که آیا از نسخه توسعه‌یافته استاندارد جدید پشتیبانی می‌کند یا خیر. از آنجایی که آنها نباید دائما نسخه‌های جدید لینوکس را روی سیلیکون و سخت‌افزار اضافه کنند باید به خطوط پایین (bottom-line) خود کمک کنند. امیدوارم روزی شاهد باشیم که منسوخ شدن دستگاه اندروید به تاریخ بپیوندد.

منبع خبر

تصاویر مرتبط
تاریخ انتشار مطلب: 13 آبان 1396
بازدید ها: 194