اخبار اخبار

شراکت KDE با Purism در

ساخت تلفن همراه هوشمند لینوکس

KDE و Purism کمپین سرمایه‌گذاری جمعی را برای ساخت یک تلفن همراه هوشمند آغاز کرده‌اند.

دستگاه‌های تلفن همراه به مسیر خود در جهت تبدیل‌شدن به ماشین‌های تولید قدرتمند ادامه می‌دهند، اما در عین حال اگر این تلفن‌های همراه به شکل مناسبی مدیریت نشوند با ریسک‌های مهم امنیتی روبرو هستند. به منظور تامین امنیت روند عملکرد تلفن همراه به دنبال بهترین عملکرد و تازه‌ترین علوم هستیم.

اغلب مردم از استفاده از تلفن‌های همراه هوشمند اندروید راضی هستند. دیگران تلفن‌های همراه آیفون اپل را ترجیح می‌دهند، اما برخی دیگر از مردم نیز به واقع خواستار تلفن‌های همراه هوشمند با نرم‌افزار رایگان بدون ردی از کد اختصاصی یا سیستم‌عامل هستند. KDE و Purism به منظور تامین خواسته این افراد با شراکت هم تلفن همراه هوشمند Purism Librem 5 را تولید می‌‌کنند.

لیبرم 5 یک تلفن همراه هوشمند امن است که به‌صورت پیش فرض از حریم خصوصی حفاظت می‌کند. سازندگان این تلفن همراه قصد دارند آن را با نرم‌افزار رایگان و متن‌باز و با سیستم عامل گنو/لینوکس (GNU/Linux) عرضه کنند. این تلفن همراه مبتنی بر Purist's PureOS، سیستم‌عامل مبتنی بر لینوکس دبیان خواهدبود. اگر شما نیز مانند Purism به این سیستم اعتقاد داشته‌باشید، این مجموعه به جای ساخت یک تلفن همراه با ویژگی‌های دیگر تولیدکنندگان تلفن همراه به دنبال ساخت یک تلفن همراه ایده‌آل توسعه آزاد است و به همین دلیل ممکن است بخواهید نگاهی به آن بیندازید.

در اصل Purism قصد داشت از گنوم برای رابط کاربری استفاده کند، اما گنوم برای تلفن‌های همراه هوشمند طراحی نشده‌است. نرم‌افزار پلاسما موبایل KDE، نسخه‌ای از دسکتاپ KDE است که برای استفاده در تلفن‌های همراه طراحی شده‌است.

نرم‌افزار پلاسما موبایل پیشتر در چندین نمونه تلفن‌های همراه هوشمند غیرسفارشی (off-the-shelf) استفاده شده‌است، اما اغلب تلفن‌های همراه هوشمند سخت‌افزاری دارند که برای فعالیت نیازمند یک نرم‌افزار اختصاصی هستند. این موضوع در تضاد با اصول نرم‌افزارهای رایگان و باز KDE است. همچنین از آنجایی که جزییات بسیاری از سخت‌افزارها اختصاصی است و کاربر را از دسترسی کامل به اجزا باز می‌دارد، این موضوعات روند ساخت را دشوار می‌کند.

لیدیا پینتشر (Lydia Pintscher)، رئیس KDE، در بیانیه‌ای گفت: «ساخت یک نرم‌افزار رایگان و تلفن همراه متمرکز بر حفظ حریم خصوصی از مدت‌ها پیش رویای جامعه KDE بوده‌است. ما نرم‌افزار پلاسما را نه فقط برای راه‌اندازی روی دسک‌تاپ‌ها و لپ‌تاپ‌ها، بلکه برای حوزه گسترده‌ای از دستگاه‌ها ایجاد کردیم.»

وی گفت: «شراکت با Purism به ما اجازه خواهد داد تا نرم‌افزار پلاسمای موبایل را برای دنیای واقعی آماده‌کنیم و برای نخستین‌بار آن را به‌صورت یکپارچه با دستگاه‌های تجاری خود ادغام کنیم. لیبرم 5 موجب خواهدشد تا پلاسما موبایل در اندازه‌ای بدرخشد که شایسته آن است،.»

تاد ویور (Todd Weaver)، مدیر اجرایی Purism، گفت: « KDEیک پلتفرم کاملا رایگان و تکامل‌یافته در موبایل پلاسما ساخته‌است. احساس می‌کنیم که پلاسما موبایل به یک رقیب جدی تبدیل خواهدشد که ممکن است شرایط دو قطبی کنونی را از بین ببرد و یک سیستم‌عامل موبایل با ویژگی‌های کامل، کاملا رایگان و متن‌باز به بازار عرضه کند. ما به دنبال تست پلاسما موبایل روی سخت‌افزار خود و همکاری با جامعه KDE هستیم.»

Purism تاکنون فقط 300 هزار دلار از هدف خود به منظور جذب سرمایه 1.5 میلیون دلاری را برای این پروژه محقق کرده‌است. به‌علاوه، این سیستم‌عامل تلفن همراه هوشمند جایگزین اندروید و اپل آی‌اواس می‌شود که سابقه وحشتناکی دارند. با نگاهی به 6 سیستم‌عامل برتر تلفن همراه در سال 2014؛ بلک‌بری او اس (Blackberry OS)، سیلفیش (Sailfish)، اوبونتو موبایل (Ubuntu Mobile)، فایرفاکس اواس (Firefox OS)، تیزن (Tizen) و ویندوزفون (Windows Phone) می‌بینیم که همه آنها را از بین رفته‌اند و یا به سختی می‌توان اثری از آنها یافت.

خواه‌ناخواه دو سیستم‌عامل تلفن همراه در جهان فعال هستند و جهان دو قطبی شده است و باید ببینیم آیا KDE و Purism می‌توانند این روند را از میان بردارند و این به نظام دو قطبی پایان دهند.

منبع خبر

تصاویر مرتبط
تاریخ انتشار مطلب: 08 آبان 1396
بازدید ها: 352