اخبار اخبار

کلوب به خط پایان رسید

تفکر محدود در حوزه محتوا، تهدیدی برای شبکه‌های اجتماعی بومی

به گفته بنیان‌گذار شبکه‌ اجتماعی ایرانی در آستانه تعطیلی کلوب، هیچ شبکه اجتماعی بومی با وجود تفکر محدود درباره محتوا و نبود گردش آزاد اطلاعات، شکل نخواهدگرفت.

محمدجواد شکوری‌مقدم، بنیان‌گذار شبکه‌ اجتماعی ایرانی کلوب، با انتقاد از نحوه برخورد با شبکه‌های اجتماعی بومی در مقایسه با شبکه‌های خارجی گفت: من اگر سرویس جدیدی راه‌اندازی کنم، حتما دفتر شرکت سرویس خود را در خارج از مرزهای این کشور قرار خواهم داد، چراکه به سرویس‌های بیرون از مرزها احترام بیشتری گذاشته‌می‌شود، از ایشان شکایت نمی‌شود، در صدا‌وسیما تبلیغ می‌شوند و هزاران نکته مثبت دیگر که اینجا مجال آن نیست.

بنیان‌گذار سایت‌های کلوب، آپارات، فیلیمو، میهن‌بلاگ و چندین سرویس اینترنتی دیگر درباره مطلبی که اخیرا در وبلاگش درباره تعطیلی سرویس «کلوب» منتشر شد با اعتقاد به اینکه مرگ کلوب دات کام، مرگ یک جریان بومی شبکه اجتماعی است نه یک سرویس قدیمی، بیان کرد: چیزی که باعث محبوبیت اینستاگرام یا تلگرام در ایران شده‌است، ۱۰ درصد به دلیل توان فنی و محصول مناسب در زمان مناسب و ۹۰ درصد مابقی به دلیل گردش آزاد اطلاعات و عدم محدودیت‌ها برای انواع داخلی این قبیل سرویس‌ها است.

وی با بیان اینکه انصافا رویکرد وزارت ارتباطات در سال‌های گذشته و امروز رویکرد صحیحی است، ادامه داد: مشکل اینجاست که وزارت ارتباطات یکی از چند قطعه پازل لازم برای ایجاد سرویس‌های بومی فراگیر و موفق است و به تنهایی نمی‌تواند تاثیر شگرفی بر بازار داشته‌باشد. در برنامه‌های صدا‌وسیمای ملی کشور به راحتی کانال‌های تلگرام و اینستاگرام خود را معرفی می‌کنند و وقتی به معرفی کانال داخلی فلان برنامه می‌رسد برای تهیه‌کننده یا مجری نامه می‌رود که چرا اسم این شبکه را آوردید. اینها نشان دهنده تنگ‌نظری است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

تصاویر مرتبط
تاریخ انتشار مطلب: 07 آبان 1396
بازدید ها: 192