اخبار اخبار

در پی مطالبه وزیر ارتباطات

دستاوردهای «جویشگر بومی» اعلام شد

در پی مطالبه و دستور وزیر ارتباطات به شورای راهبری طرح جویشگر بومی، دستاوردهای این طرح پس از ۴ سال فعالیت رونمایی و اعلام شد.

جویشگر یا موتور جست‌وجوی بومی یکی از مهم‌ترین پروژه‌های تعریف‌شده از سوی وزارت ارتباطات در دولت یازدهم بود که به دلیل اهمیت آن در افزایش تولید محتوای فارسی در وب در پروژه‌های اقتصاد مقاومتی نیز تعریف شد. این پروژه که با اعتبار اولیه بالغ بر ۱۷۰ میلیارد تومان در پژوهشکده فناوری اطلاعات مرکز تحقیقات مخابرات کلید خورد، قرار بود جایگزینی بومی برای موتورهای جست‌وجوی خارجی پرطرفدار در کشور ازجمله گوگل و یاهو باشد و با به‌کارگیری توان بخش خصوصی و پژوهشگران از نظر اقتصادی برای کشور ارزش‌آفرینی کند.

در این زمینه از سال اول شکل‌گیری دولت یازدهم به دستور وزیر ارتباطات وقت و با هدف عملیاتی‌سازی یکی از اصلی‌ترین اجزای شبکه ملی اطلاعات، شورای راهبری جویشگر بومی متشکل از نمایندگان پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات ایران)، سازمان فناوری اطلاعات ایران، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و نمایندگان بخش خصوصی تشکیل و آغاز به کار کرد.

در این پروژه هدف این بود که با فرهنگ‌سازی و ایجاد زیرساخت‌های کیفی، کاربران ایرانی از خدمات جست‌وجوی متنی، تصویری و همچنین موتور جست‌وجوی نقشه و ترجمه ماشینی موتورهای جستجوی بومی استفاده کنند.

پایان دولت یازدهم و بررسی پیشرفت جویشگر بومی

با اتمام فعالیت دولت یازدهم، شواهد عملکرد و پیشرفت کار موتور جست‌وجوی بومی به‌عنوان یکی از پروژه‌های تعریف‌شده در اقتصاد مقاومتی نشان داد که به‌رغم پیشرفت کار، اما تا تجاری‌سازی و ورود این پروژه به بازار مصرف کاربران ایرانی، فاصله بسیار است. برآوردها حاکی از آن است که به‌رغم برگزاری بالغ بر ۵۶ جلسه در شورای راهبری، تصویب طرح، تصویب برنامه عملیاتی در کارگروه فنی و تصویب پروژه‌های اولویت‌دار و تهیه شناسنامه‌های کلان پروژه‌ها، این طرح هنوز به‌صورت ۱۰۰ درصد اجرایی و عملیاتی نشده و پازل‌های مختلف این موتور بومی، هیچ‌کدام به ۱۰۰ درصد تحقق، نرسیده‌اند.

در این زمینه محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مهرماه امسال در پاسخ به مطالبه اصحاب رسانه درخصوص خروجی‌های پروژه موتورجست‌وجوی بومی از مسئولان شورای راهبری این طرح ملی خواست که دستاوردهای این طرح را تشریح و اعلام عمومی کنند.

وی با بیان اینکه موتور جست‌وجوگر یک اکوسیستم است که برخی جاهای آن نیاز به تقویت ویژه دارد و الزاما فقط مربوط به وزارت ارتباطات نیست، گفت: خوب است متولی این پروژه در نشست خبری برای اصحاب رسانه توضیح بدهد که چه دستاوردهایی داشته و کار به کجا رسیده است.

جهرمی اظهار کرد: به لحاظ پژوهشی اقدامات در قبال موتور جست‌وجوگر خوب پیش رفته‌است، اما به لحاظ بازار سهم خوبی ندارد و نتوانسته‌است خیلی موفق باشد، اما اینکه الان بگوییم می‌توانیم موتور جست‌وجو داشته‌باشیم و نیازهای مردم را برطرف کنیم، باید بگویم نه نمی‌توانیم. در این طرح نیاز به کار و انرژی بیشتر و توجه به مدل اقتصادی بازار و نیازهای مردم وجود دارد.

۱۳ دستاورد جویشگر بومی اعلام شد

با گذشت حدود یک هفته از اظهارات وزیر، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان متولی پروژه جویشگر بومی روز گذشته در همایشی از محصولات و خدمات قابل بهره برداری طرح جویشگر بومی رونمایی کرد. در این مراسم ۱۴ سامانه و محصول به عنوان دستاوردهای طرح موتورجست‌وجوی بومی اعلام شدند.

سامانه جست‌وجو و تحلیل خبری خبرجو به عنوان جویشگر هوشمند خبر، سامانه تحلیل و جست‌وجوی خبری در شبکه های اجتماعی با عنوان هشتگ، ابزار تشخیص موجودیت اسمی و نامدار برای پردازش زبان طبیعی، شبکه تصوی دادگان تصویر با نام تصویرنت، وردنت فارسی فارس نت با ۱۰۰ هزار مدخل واژگانی و نیز گراف دانش زبان فارسی، بخشی از این دستاوردها است.

در همین حال سامانه تامین نشریات علمی پژوهشی با نام دانش‌نامه دانش‌گستر، دانش‌نامه آزاد پارسی با محتوای ۶۰ درصدی موضوعات خارجی و ۴۰ درصدی مرتبط به ایران و اسلام، آزمایشگاه ارزیابی وب با نام وب‌آزما، سامانه هوشمند تبلیغات و سکوی تبلیغات هوشمند، مترجم ماشینی پارس، مترجم ماشینی ترگمان و سرویس نقشه پارسی مپ، از دیگر دستاوردهای طرح جویشگر بومی عنوان شده‌است. 

بررسی سامانه‌های فوق حاکی از آن است که برخی از آنها نزدیک به ۳۰ درصد پیشرفت داشته و هنوز به مرحله استفاده کاربران نرسیده‌اند.

پیشرفت ۳۰ تا ۹۰ درصدی زیر پروژه‌های جویشگر بومی

نحوه اجرای پروژه‌های مرتبط با جویشگر بومی بر مبنای برون‌سپاری و درون‌سپاری در قالب ۱۳ زیرپروژه برای دستیابی به هدف نهایی «موتورجست‌وجوی بومی» قابل رقابت با سرویس‌های خارجی، تعریف شده‌است.

بر اساس آماری که چندی پیش در پرتال شورای راهبری طرح جویشگر بومی، منتشر شد، این طرح سه گام شامل مدیریت طرح (با ۶۱ درصد پیشرفت)، گام اول (۵۵ درصد پیشرفت) و گام دوم ( ۱۰ درصد پیشرفت) داشته‌است.

نتایج به‌دست‌آمده نشان می‌دهد که بیشترین پیشرفت زیرپروژه‌های موتورجویشگر بومی مربوط به سرویس جست‌وجوی کتاب و مستندات علمی است که به جهاد دانشگاهی برون‌سپاری شدهبود. این پروژه ۹۸ درصد رشد داشته‌است. در همین حال این پروژه توسط دانشگاه امیرکبیر نیز با ۴۰ درصد پیشرفت در حال انجام است.

از دیگر زیرپروژه‌های جویشگر بومی با ۹۵ درصد رشد می‌توان به سامانه تحلیل و جست‌وجوی خبر اشاره کرد و بازاریابی مبتنی بر جویشگر نیز از دیگر زیرپروژه‌های این طرح ملی است که با پیشرفت ۹۰ درصدی همراه است.

همچنین بررسی‌ها حاکی از آن است که سرویس ابزارهای پردازش زبان فارسی که توسط دانشگاه تهران در حال انجام است، ۸۲.۹ درصد و این سرویس که توسط دانشگاه خواجه نصیر نیز پیگیری می‌شود، ۷۱ درصد پیشرفت را نشان می‌دهد. در همین حال، توسعه زیرساختی برای خدمات مکان‌محور در قالب دو مدل برون‌سپاری دیده شده که با پیشرفت ۸۰ درصدی و ۵۲ درصدی همراه است.

در پروژه ملی جویشگر، خدماتی چون گراف دانش زبان فارسی (۷۵.۳ درصد پیشرفت)، بانک درختی (۷۵ درصد پیشرفت)، دانش‌نامه آزاد (۷۰ درصد پیشرفت)، توسعه وردنت زبان فارسی (۶۷ درصد پیشرفت) و جویشگر تصویری مبتنی بر برچسب (۵۵ درصد پیشرفت) دیده می شوند.

از سوی دیگر، پروژه‌هایی مانند سامانه ترجمه ماشینی دوسویه (انگلیسی – فارسی) حدود ۳۳ درصد پیشرفت دارد و توسعه آزمایشگاه ارزیابی خدمات وب نیز پیشرفت ۳۰ درصدی را نشان می‌دهد.

منبع: خبرگزاری مهر

تصاویر مرتبط
تاریخ انتشار مطلب: 06 آبان 1396
بازدید ها: 326