اخبار اخبار

به زودی در شورای عالی فضای مجازی

سند برنامه آموزش و فرهنگ‌سازی سواد فضای مجازی تدوین می‌شود

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی از تدوین سند برنامه آموزش و فرهنگ‌سازی سواد فضای مجازی در آینده نزدیک خبر داد.

امیر خوراکیان، معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی، بر همراهی جدی و هوشمندانه همه مردم برای تبدیل تهدیدهای فضای مجازی به فرصت‌هایی هم‌سو با ارزش‌های اسلامی ایرانی تاکید کرد و افزود: در این راستا سند برنامه ملی آموزش و فرهنگ‌سازی سواد فضای مجازی به‌زودی در شورای عالی فضای مجازی مطرح و مورد بررسی و تصویب قرار می‌گیرد.

وی گفت: نقش کاربران در بهره‌برداری صحیح از فضای مجازی و رفتار عاقلانه بر اساس تربیت مصونیت‌بخش در برابر مفاسد و مضرات آن مهم‌تر از اعمال مدیریت یک‌جانبه در این فضاست و اگر سواد فضای مجازی و میزان مهارت مردم نسبت به کیفیت استفاده از این امکان افزایش نیابد، اقدامات یک‌جانبه حاکمیتی به نتیجه مطلوب نخواهد رسید.

خوراکیان تصریح کرد: بر این اساس سند برنامه ملی آموزش و فرهنگ‌سازی سواد فضای مجازی پس از انجام مطالعات و بررسی‌های لازم در جلسات هسته راهبری، کمیته‌ها و کمیسیون عالی محتوا تهیه شده و در دستور کار شورای عالی فضای مجازی قرار گرفت و به‌زودی در این شورا مطرح و مورد بررسی و تصویب قرار می‌گیرد.

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی درباره اهداف این سند گفت: هدف اصلی این سند آگاه‌سازی، برانگیختگی و نگرش‌آفرینی و مهارت‌افزایی مخاطبان به منظور مواجهه هدفمند، ایمن و اصولی و غیرمنفعلانه با فضای مجازی و استفاده صحیح و کارآمد از آن است.

خوراکیان تاکید کرد: در این سند منظور از آموزش عمومی، فرایند نظام‌مند برانگیختگی و نگرش‌آفرینی و دانش‌افزایی و مهارت‌آموزی نقش‌های مختلف جامعه در مواجهه با موقعیت‌های مبتلابه عمومی است. این برنامه ابزارها و ظرفیت‌های موجود برای تاثیرگذاری بر فرهنگ عمومی را نیز در جهت ارتقای «فرهنگ کاربری» مورد توجه قرار داده‌است.

وی با اشاره به مفاد سند برنامه ملی آموزش و فرهنگ‌سازی سواد فضای مجازی تصریح کرد: سیاست‌های اصلی این سند در هفت بند تبیین شده و مشارکت بخش خصوصی و همه مردم، استفاده از همه ظرفیت‌های موجود، اولویت‌دهی به آموزش‌های غیرحضوری و رسانه‌محور، به‌کارگیری مربیان و ارائه‌کنندگان محتوا، پوشش حداکثری مخاطبان، هم‌زمانی برنامه‌های فرهنگ‌سازی با توسعه زیرساخت‌ها و خدمات و ارزیابی نتایج برنامه‌های آموزشی از مهم‌ترین محورهای مذکور در سیاست‌های این سند است.

خوراکیان با بیان این نکته که وظایف دستگاه‌ها نیز در ۱۹ ماده به‌صورت کامل و شفاف برای تحقق اهداف و سیاست‌های این برنامه ملی تعیین شده‌است، خاطرنشان کرد: بر اساس این سند نقشه جامع محتوایی و نظام موضوعات شامل اولویت‌های موضوعی، سرفصل‌های آموزشی و نظام‌نامه مدرسان با اولویت دادن به موضوع صیانت از خانواده تهیه می‌شود.

منبع: شورای عالی فضای مجازی

تصاویر مرتبط
تاریخ انتشار مطلب: 03 آبان 1396
بازدید ها: 235