اخبار اخبار

رئیس سازمان پدافند غیرعامل

شبکه‌های اجتماعی با فرصت و تهدید همراه‌اند

سردار جلالی صبح روز دوشنبه اول آبان‌ماه ۹۶ در یک نشست خبری ضمن تشریح برنامه‌های هفته پدافند غیرعامل، تاکید کرد که باید در کنار توجه به تهدیدات شبکه اجتماعی از فرصت‌ها و ظرفیت‌هایش بهره گرفت.

سازمان پدافند غیرعامل روز هشتم‌ آبان‌ماه ۹۶، یعنی در روز ملی پدافند غیرعامل، پانزده‌ساله می‌شود. سردار غلامر‌ضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل، درباره اهداف برنامه‌های این هفته گفت: ما چهار هدف را در برنامه‌های مربوط به این هفته دنبال می‌کنیم. نخستین آنها، تشریح رسالت پدافند غیرعامل برای مردم و ‌آشنایی آنها با خطر و ریسک در مقیاس‌های مختلف فردی تا ملی با استفاده از رسانه‌های عمومی است. موضوع دیگر، بحث و بررسی مفاهیم جدیدی است که در دوره‌های مختلف و با پیشرفت سریع تکنولوژی در این حوزه دستخوش تغییرات شده‌اند. آموزش کارکنان بخش‌های مختلف، مردم و دولت هدف دیگری است که دنبال می‌کنیم و همچنین با این برنامه‌ها در پی ارزیابی آمادگی‌ها و توانمندی‌های دستگاه‌های دولتی و غیرنظامی در شرایط تهدید هستیم که این کار را در قالب رزمایش‌هایی در این هفته انجام می‌دهیم.

وی ادامه داد: برنامه‌های ما در چهار سطح ملی برگزار می‌شود. یک‌سری برنامه‌های ملی در تهران داریم. برنامه‌های استانی هستند که از طریق فرمانداری‌ها و استانداری‌ها به تناسب ظرفیت‌ها و شرایط احتمالی همان منطقه دنبال می‌شوند. دستگاه‌های اجرایی به‌ویژه مرتبط با حوزه پدافند نیز برنامه‌های خود را دارند. قرارگاه‌های ما نیز در حوزه سایبری، زیستی، شیمیایی و هسته‌ای به تناسب موضوع، برنامه‌هایی را در سطح ملی دنبال می‌کنند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل، پایش تهدیدات، پیش‌بینی و برآورد آن را در بخش‌های غیرنظامی از وظایف عمده پدافند غیرعامل برشمرد و گفت: با توجه به راهبرد جدید دولت آمریکا یکی از موضوعاتی که امروز به‌شدت در معرض‌ آن قرار داریم تهدیدات سایبری هستند. زیرساخت‌های هوشمند ایجاد شده بر بستر اینترنت اشیا که یک فناوری رو به گسترش است می‌تواند اسباب درگیر شدن بخش‌های مختلف جامعه را با امنیت سایبری فراهم کند، بنابراین باید پایش تهدیدات سایبری را یک ضرورت فرض کنیم. تهدیدات سایبری بستر انتقال تهدیدات به سایر حوزه‌ها می‌شوند. پایش‌های سازمان پدافند غیرعامل و سایر بخش‌های اطلاعاتی کشور هم نشان از آن دارد که ما در حوزه یکِ تهدیدات سایبری قرار داریم و باید آمادگی لازم برای مواجهه با‌ آنها را داشته‌باشیم و مصون‌سازی را در اولویت قرار دهیم.

شبکه‌های اجتماعی همراه با فرصت و تهدید هستند و باید از ظرفیت‌های آن استفاده کنیم تا از تهدیداتش مصون بمانیم. شبکه‌های اجتماعی اگر تحت نظارت حاکمیت‌ها نباشند می‌توانند مدیریت فرهنگی جامعه را در دست بگیرند و با جریان‌سازی‌های ضدانقلاب و حاکمیت هنجارهای جامعه را به نفع خود تغییر دهند.

امروزه در دنیا با استفاده از بیگ‌دیتا به تحلیل و کنکاش در علایق و رفتارها و هنجارهای یک جامعه می‌پردازند و از این رو این بسترهای اجتماعی می‌توانند برای مخالفان یک کشور بسیار مفید باشند و از همین رو فارغ از هرگونه نگاه سیاسی، اینکه یک شبکه اجتماعی خارجی در کشور ۳۰ میلیون عضو داشته‌باشد به لحاظ امنیتی خوب به نظر نمی‌رسد.

همایش پدافند غیرعامل، زن و خانواده، برگزاری رزمایش در ۷۰۰ مدرسه سراسر کشور و یکی از مدارس تهران، همایش پدافند کالبدی و مهندسی در دانشگاه شریف، سومین جشنواره علمی، فنی و مهندسی سلمان فارسی، همایش پدافند غیرعامل در نظام سلامت در دانشگاه شهید بهشتی، همایش ملی پدافند غیرعامل در سازمان صداوسیما برای ارزیابی رویکردهای آینده پدافند غیرعامل و تقدیر از تلاشگران این عرصه، همایش مشترک با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور استان‌ها به‌صورت ویدئوکنفرانس، همایش مشترک با سازمان انرژی هسته‌ای، رزمایشی در مجتمع میثم در حوزه پدافند شیمیایی، رزمایش با فرض حمله تروریستی شیمیایی در متروی مصلی ازجمله برنامه‌های این هفته هستند.

همچنین چهارمین نمایشگاه محصولات بومی پدافند سایبری با حضور ۳۰۰ شرکت ارائه‌دهنده محصولات بومی این حوزه در طول این هفته در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برپا خواهدبود که هدف ‌آن حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و تولید داخلی است. نمایشگاه صنعت زیستی نیز در این ایام برپا می‌شود تا ظرفیت‌های بومی کشور را در حوزه تشخیص و سلامت به نمایش بگذارد. همایش ملی پدافند سایبری و بررسی مسائل زیرساختی هوشمندی، گردهمایی بخش نظامی و غیرنظامی در نیروی هوایی ارتش و همچنین تمرین تخلیه اضطراری جزیزه خارک نیز در این هفته اجرا می‌شوند.

منبع: تولیدی

تصاویر مرتبط
تاریخ انتشار مطلب: 02 آبان 1396
بازدید ها: 220