اخبار اخبار

انتظاراتی که اندروید O برآورده می‌کند

تجربه کاربری مطلوب‌تر در اندروید O

اندروید O تقریبا آماده است و به‌خاطر پروژه تربل (Project Treble) گوگل، کاربران بیشتری نسبت به گذشته می‌توانند جدیدترین نسخه اندروید را دریافت کنند.

نسخه آتی اندروید که هنوز O نامیده می‌‎شود، تقریبا آماده‌ است. نسخه ‌آزمایشی اندروید O به‌تازگی منتشر شده‌است. برخلاف انتشار نسخه‌های پیشین به خاطر پروژه تربل گوگل، کاربران بیشتری نسبت به گذشته قادر خواهند‌بود از این اندروید جدید استفاده کنند.

پروژه تربل گوگل اندروید را بازطراحی کرده تا کاربری آن آسان‌تر، سریع‌تر و برای سازندگان روند به‌روزکردن دستگاه‌ها برای نسخه جدید اندروید ارزان‌تر شود. پروژه تربل گوگل با جداسازی دستگاه خاص، نرم‌افزار سطح پایین که عمدتا از سوی تولیدکنندگان سیلیکون نوشته شده از چارچوب اندروید اواس این کار را انجام داده‌است.

این تغییر که به اندروید او اضافه شده‌است در واقع تاکنون مهم‌ترین ویژگی این نسخه اندروید به شمار می‌آید. در حالی که این ویژگی برای کاربران قابل مشاهده نیست، این ویژگی فروشندگان و دارندگان تلفن‌های همراه هوشمند را قادر می‌سازد تا نسخه‌های جدید اندروید را در چند هفته یا چند ماه به جای چند ماه یا چند سال (یا هرگز)، همان‌طور که اکنون شاهد آن هستیم، روی تلفن‌های همراه هوشمند خود داشته‌باشند. همچنین انتظار می‌رود این ویژگی مشکل عدم یکپارچگی اندروید را کاهش دهد.

رابط کاربری پایدار جدید بین اندروید و سخت‌افزار پیاده‌سازی شکاف بین سیستم عامل و سخت‌افزار را از بین می‌برد. با این رابط پایدار که دسترسی به بخش‌های خاص سخت‌افزار اندروید را فراهم می‌سازد، تولیدکنندگان می‌توانند اندروید جدید را فقط با به‌روزکردن چارچوب اندروید اواس و بدون کدگذاری سیلیکونی اضافی، منتشر کنند.

تیم توسعه‌دهنده اندروید O اعلام کرد: «ما همکاری نزدیکی با تولیدکنندگان دستگاه و سازندگان سیلیکون داریم تا هم سفارشات موردنیاز اندروید (مانند الزامات خاص حامل) را داخل پروژه متن‌باز اندروید (AOSP) داشته‌باشیم و هم هزینه و پیچیدگی آن را هنگام به‌روزکردن نسخه جدید اندروید کاهش دهیم. برای مثال، سونی و کوالکوم پیشتر ده‌ها ویژگی و صدها مشکل رفع‌شده را وارد پروژه متن‌باز اندروید کرده‌اند تا آنها نیازی به کار مجدد روی این پَچ‌ها در هر بار انتشار اندروید نداشته باشند.»

چیزهایی که می‌توان از اندروید O انتظار داشت در اینجا آمده‌است. تنها افرادی که از دریافت این نسخه اندروید مطمئن هستند، کاربران تلفن‌های همراه گوگل هستند. به‌ویژه شما می‌توانید نسخه جدید را در گوشی‌های پیکسل، پیکسل ایکس‌ال، نکسوس 6پی، نکسوس 5ایکس، تبلت پیکسل سی و پیکسل 2 که در آینده وارد بازار می‌شود، داشته‌باشید.

بوت سریع‌تر و زمان آغاز برنامه؛ گوگل وعده داده‌است که با اندروید O، شما زمان بوت سریع‌تر و آغاز سریع‌تر برنامه‌ها را شاهد خواهید‌بود. در مجموع اندروید O عملکرد شگفت‌انگیزتری نسبت به سخت‌‍افزار مشابه و چیزی دارد که سیستم‌های عامل اندروید نوقا انجام می‌دهند.

حالت تصویر در تصویر(PiP) ؛ در اندروید نوقا شما می‌توانستید برنامه‌ها را در حالت پنجره‌های تقسیم‌شده مشاهده کنید، اما این نسخه اندروید به شما این امکان را می‌دهد تا برنامه‌ای را هم‌زمان با عملکرد یک برنامه دیگر داشته‌باشید (حالت تصویر در تصویر)، بنابراین برای مثال اگر شما بخواهید ویدئویی را در یوتیوب تماشا کنید و در عین حال فایل‌هایی را دانلود کنید، این موضوع امکان‌پذیر خواهدبود.

بهبود عمر باتری؛ چه کسی نمی‌خواهد عمر باتری بیشتری داشته‌باشد؟ اندروید Oاز فعالیت‌های زمینه‌ای محدود برای کاهش زمان برنامه‌ها و کاهش مصرف انرژی استفاده می‌کند. این موضوع عملکرد زمینه را از اولویت خارج می‌کند. این موضوع علاوه بر بهبود وضعیت خواب است که در این حالت برنامه‌های بیکار خاموش می‌شوند، درنتیجه این عملکردها، عمر باتری یک یا دو ساعت بیشتر می‌شود.

گزینه‌های متنی فشاردادن و عمل‌کردن(press-to-act) ؛ اندروید O زمانی که شما روی اطلاعاتی در برنامه کلیک می‌کنید، چیزی را که باید انجام دهید به شما آموزش می‌دهد. بگویید، همان‌طور که دیروز انجام دادم، باید یک آدرس را از ایمیل کپی و در گوگل مپس بچسبانم. این کار قابل انجام، اما دشوار است.

بهبود کیفیت صدای بلوتوث؛ آیا شما از صدای بی‌کیفیت (پایین‌تر از حد استاندارد) بلوتوث خسته شده‌اید؟ اندروید O از تکنولوژی ال‌دی‌ای‌سی (LDAC)، کُدِک صوتی بلوتوث با کیفیت بالای سونی، پشتیبانی می‌کند. ال‌دی‌ای‌سی با نرخ بیت بیش از 990 کیلوبیتس، وعده داده‌است تا کدک صوتی بدون افت کیفیت ارائه دهد. دیگر تغییرات به توسعه‌دهندگان این برنامه صوتی این امکان را می‌دهد تا کنترل بیشتری بر کیفیت صدا داشته‌باشد. نتیجه نهایی برای همه ما استفاده از صدای بهتر خواهدبود.

نقاط اطلاع‌رسانی؛ نمونه‌های متنوعی از این در برنامه‌های رایج نظیر سامسونگ تاچ‌ویز (TouchWiz) بوده‌است. زمانی که هشدار یا پیام جدیدی وارد این برنامه می‌شود، یک پیام هشدار روی آیکون ظاهر می‌شود. برای مثال، من با نگاهی به سامسونگ گلکسی اس7 خود می‌توانم بگویم که من 17 پیام خوانده نشده در ایمیل خود دارم. گوگل در حال اضافه‌کردن این امکان در اندروید او است. به‌علاوه اگر شما انگشت خود را روی این آیکون نگه دارید، یک پاپ‌آپ روی پنجره باز می‌شود و به شما فهرستی از فعالیت‌ها برای این اطلاع‌رسانی را نشان می‌دهد.

این مجموعه ویژگی‌ها موجب می‌شود تا اندروید کاربری مطلوب‌تری داشته‌باشد. ارتقای واقعی، این است که با این نسخه کاربران سرانجام این شانس را خواهند داشت تا از آخرین نسخه اندروید بدون نیاز به خرید یک تلفن همراه جدید استفاده کنند.

منبع خبر

تصاویر مرتبط
تاریخ انتشار مطلب: 26 مهر 1396
بازدید ها: 356