اخبار اخبار

با ویژگی‌های مهم

انتشار نسل جدید کانتینرهای کلیر اینتل

پروژه کلیر لینوکس (Clear Linux Project) از انتشار نسل جدید کانتینرهای کلیر اینتل (Intel's Clear Containers) خبر داده‌است.

کلیر کانتینرهای 3.0 هم اکنون برای دانلود در گیت‌هاب موجود است. تیم‌های کلیر لینوکس اینتل و کلیر کانتیرها از معرفی نسل جدید پروژه کانتینرهای کلیر اینتل، نسخه 3.0، که ویژگی‌های مهم و جدید و همچنین عملکرد بهبود یافته‌ای دارند، ابراز خوشنودی می‌کنند.

کانتینرهای کلیر اینتل 3.0 که در زبان برنامه‌نویسی گو (Go) بازنویسی‌شده‌اند، از کد نفوذ مورداستفاده برای کانتینرهای مبتنی بر فضای نام (namespace) و ادغام بهتر این کانتینرها در اکوسیستم پشتیبانی می‌کند که این موضوع موجب پشتیبانی از موتور کانتینر داکر (Docker) و کوبرنتینز (Kubernetes) می‌شود. این موضوع همچنین موجب بهبود سازگاری با استانداردهای خانواده پازیکس (POSIX) می‌شود.

امی ال‌لیلند، مدیر برنامه فنی شرکت اینتل، گفت: «انتشار امروز تحولی نسلی و معماری در استفاده از کانتینرهای مجازی (virtcontainers)، کتابخانه اگنستیک ماجولار و هایپروایزر (modular and hypervisor agnostic) برای کانتینرهای سخت‌افزاری مجازی به شمار می‌آید. کلیر کانتینرهای 3.0 به زبان برنامه‌نویسی گو نوشته شده‌است و در پیاده‌سازی زمان اجرا با اوسی‌آی (OCI) سازگاری دارد که هم در بالای کانتینرهای مجازی و هم به عنوان سکوی اجرا عمل می‌کند.»

به‌علاوه این انتشار با یک عامل مبتنی بر کتابخانه لیب کانتینر (libcontainer) عمل می‌کند که براساس یک نسخه فرعی طراحی شده تا به کاربران اجازه دهد از فیلترها و سیاست‌ها نظیر تاسیسات امنیتی موجود در هسته لینوکس (Linux kernel) در داخل کلیر کانتیرها نظیر اس‌ای لینوکس (SELinux) و سیکامپ (seccomp) استفاده کند.

بهبود عملکرد ذخیره‌سازی از طریق ذخیره‌سازی ویرتو-بی‌ال‌کی (virtio-blk)

کانتینرهای کلیر اینتل برای بهبود عملکرد ذخیره‌سازی از سیستم ذخیره‌سازی ویرتو-بی‌ال‌کی پشتیبانی می‌کند. در بالای آن از مهار کرنل سیم پیج مرجینگ (KSM) پشتیبانی می‌کند که وعده بهبود تراکم و میزان کانتینر را داده است و اکنون در کانتینرهای کلیر روی ماشین‌های مجازی وی‌ام‌ویر (VMware) و هایپروایزر هایپر-وی (Hyper-V) مایکروسافت موجود است.

در کنار دیگر رفع اشکالات کوچک و بهبود، کانتینرهای کلیر اینتل 3.0 با دسترسی به منابع جدید محدودیت‌ها از موارد مشخص استفاده از او‌سی‌آی (سی‌پی‌یو و رم) پشتیبانی می‌کند.

منبع خبر

تصاویر مرتبط
تاریخ انتشار مطلب: 25 مهر 1396
بازدید ها: 364