اخبار اخبار

ابلاغ سیاست‌های بخش برنامه‌ریزی توسط وزیر ارتباطات

دستور بازنگری و نهایی‌سازی سند توسعه شبکه ملی اطلاعات

وزیر ارتباطات با ابلاغ سیاست‌های ۹ گانه در بخش برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی این وزارتخانه، دستور بازنگری و نهایی‌سازی سند توسعه شبکه ملی اطلاعات را داد.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، هم‌زمان با انتصاب سیروس موثقی به سمت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سیاست‌های ۹ گانه و انتظارات مدنظر در این بخش را اعلام و بر پیشبرد این امور تاکید کرد.

۱_تحلیل مناسب محیط اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی کشور و روندها و تجربیات و الگوهای موفق و مناسب جهانی و برنامه‌ریزی و اتخاذ استراتژی‌های کلان و خرد و سیاست‌های اجرایی و هدف‌گذاری مناسب در افق‌های بلندمدت، برای تحقق و بهره‌مندی از انقلاب دیجیتالی و توسعه اقتصاد دیجیتالی در کشور و افزایش سهم آن در اقتصاد ملی با مشارکت و همکاری و تعامل با همه ذی‌نفعان بخش و با استفاده حداکثری از ظرفیت جوانان، ایده‌پردازان و خبرگان کشور.

۲_تهیه و تدوین اسناد توسعه‌بخش به‌وی‍‍‍ژه بازنگری و نهایی‌سازی سند توسعه شبکه ملی اطلاعات با رعایت همه اسناد بالادستی و قوانین موضوع ازجمله قانون برنامه ششم توسعه کشور و سند الزامات شبکه مذکور مصوبه شورای عالی فضای مجازی و لحاظ اثرات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی با همکاری و تعامل با همه دستگاه‌های تابعه، بخش خصوصی و نهادهای علمی و تحقیقاتی کشور، خبرگان، جوانان و ایده‌پردازان.

۳_نوسازی ساختاری و نهادی بخش و طراحی ساختار و نمودار کلان وزارتخانه و دستگاه‌های تابعه متناسب با تحول دیجیتالی و در جهت تحقق اقتصاد دیجیتالی.

۴_توسعه تفکر استراتژیک در بخش و ایجاد وزارتخانه استراتژی محور و استقرار مدیریت استراتژیک و تدوین برنامه‌های سالانه با برش دستگاهی و مدیریت طرح‌ها، سرمایه گذاری‌ها و پروژه‌ها و بودجه‌ریزی عملیاتی در بخش و تهیه گزارش‌های نظارتی و مستمر از روند پیشرفت برنامه‌ها و اهداف با به‌کارگیری ابزارها و شیوه‌های نوین و مناسب.

۵_تنظیم بودجه و منابع سرمایه‌گذاری بلندمدت و سالانه با تأکید بر استفاده از روش‌های جدید سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی با جهت دهی مناسب سرمایه‌گذاری‌ها برای تحقق اقتصاد دیجیتالی به‌ویژه توسعه زیرساخت‌های ارتباطی، پستی، حاکمیتی و حمایتی لازم برای توسعه بازار و افزایش سهم ارزش افزوده زیربخش فناوری اطلاعات و کاربردها و محتوای بومی در اقتصاد ملی حداقل به میزان ۲ درصد و تحقق رشد متوسط ۱۹.۴ درصد سالانه ارزش افزوده زیربخش ارتباطی.

۶_اولویت‌دهی به آزادسازی و واگذاری فعالیت‌ها به مردم و فراهم آوردن زمینه مشارکت هرچه بیشتر بخش خصوصی و تنظیم سهم اقتصادی کلان بخش‌های دولتی و خصوصی فعال در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات و مراقبت از بزرگ شدن سهم بخش دولتی

۷_سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی و نظارت مناسب برای افزایش شاخص بهره‌وری کل عوامل تولید در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌ویژه زیربخش ارتباطی با رشد متوسط ۶.۵ درصد سالانه آن. ۸

_تهیه گزارش‌های آماری دوره‌ای و مستمر، تصویر جامع و کلان بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات و تحولات و تغییرات آن با همکاری همه دستگاه‌های تابعه، بخش خصوصی و نهادهای علمی و تحقیقاتی کشور با به‌کارگیری ابزارهای نوین و هوشمند.

۹_اعمال شایسته‌سالاری به‌عنوان تنها معیار انتخاب همکاران و به‌کارگیری هرچه بیشتر جوانان، زنان و کارکنانی از اقوام و مذاهب در سطوح مدیریتی و کارشناسی.

منبع: خبرگزاری مهر

تصاویر مرتبط
تاریخ انتشار مطلب: 23 مهر 1396
بازدید ها: 206