اخبار اخبار

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گفت

قضات باسوادی در حوزه فضای مجازی داریم

عبدالصمد خرم‌آبادی گفت در زمینه مبارزه با جرایم در فضای مجازی از قضات باسوادی برخوردار هستیم.

عبدالصمد خرم‌آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه درباره رفع فیلتر «ویز» گفت: نرم‌افزار ویز رفع فیلتر شد و از وزارت ارتباطات و شرکت زیرساخت خواستیم تا ترتیبی بدهد مجدد فیلتر شود، یک تیمی هم برای فیلتر کردن آن گذاشتند؛ زیرا ویز دارد از زیرساخت‌هایی استفاده می‌کند که متوقف کردنش زمان‌بر است.

عبدالصمد خرم‌آبادی در جمع خبرنگاران درباره شعب رسیدگی‌کننده به جرایم رایانه‌ای، گفت: در سراسر کشور اقدام به تشکیل شعبی برای رسیدگی به جرایم رایانه‌ای کرده‌ایم و قضاتی را نیز آموزش داده‌ایم. اکنون معاونان دادستان‌ها در امور فضای مجازی که در این همایش شرکت کرده‌اند وظیفه آموزش همکاران را در سراسر کشور به عهده دارند.

وی افزود: این همایش به مدت سه روز برگزار شد و جرایم رایانه‌ای و آیین دادرسی مربوط به آن مورد بررسی قرار گرفت. می‌توانم ادعا کنم در زمینه مبارزه با جرایم در فضای مجازی از قضات باسوادی برخوردار هستیم و دستگاه قضایی با همکاری معاونت منابع انسانی تلاش لازم را برای به‌روز کردن سواد قضات در این حوزه به عمل آورده‌است.

خرم‌آبادی در پاسخ به سوالی مبنی بر همکاری با وزیر جدید ارتباطات و موضوع مدیریت فضای مجازی، گفت: نامه‌های سابق که برای وزیر سابق ارسال شده‌بود برای وزیر جدید ارتباطات ارسال شد و خواستیم تا زمینه مدیریت ما بر فضای مجازی خصوصا تلگرام را فراهم کند، اما عملا تغییر جدیدی اتفاق نیفتاده‌است.

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه درباره رفع فیلتر از ویز نیز گفت: نرم‌افزار ویز رفع فیلتر شد و از وزارت ارتباطات و شرکت زیر ساخت خواستیم تا ترتیبی بدهد مجدد فیلتر شود، یک تیمی هم گذاشتند برای فیلتر کردن آن؛ زیرا ویز از زیرساخت‌هایی استفاده می‌کند که متوقف کردنش زمان‌بر است. هرچه استفاده مردم از فضای مجازی بیشتر شود سوءاستفاده هم بیشتر می‌شود و آمار جرایم هم افزایش می‌یابد.

وی درباره نظارت بر سرورها، گفت: از نظر فنی چنین نظارتی نداریم، اما از نظر مهندسی اجتماعی نظارت خوبی داریم. ما از مجموعه‌های دست اندرکار می‌خواهیم که زمینه مدیریت فنی را ایجاد کنند، زیرا نداشتن مدیریت فنی هزینه کار ما را بالا می‌برد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

تصاویر مرتبط
تاریخ انتشار مطلب: 18 مهر 1396
بازدید ها: 359