اخبار اخبار

دارای امکانات جدید برای رایتر، کالک و ایمپرس

معرفی نرم‌افزار لیبرآفیس 5،4

بنیاد داکیومنت 28 جولای 2017 اقدام به انتشار لیبرآفیس 5.4، جدیدترین نسخه خانواده لیبرآفیس 5.x کرد.

این نرم‌افزار برای سیستم‌های عامل ویندوز، مک‌اواس و لینوکس و همچنین برای فضای ابری موجود است. لیبرآفیس 5.4 امکانات جدید و پیشرفته‌ای در هر واحد ارائه می‌دهد که سازگاری زیادی با فایل‌های مایکروسافت آفیس دارد.

داکیومنت‌های کوتاه‌تر و مطبوع‌تر که قابلیت عملکرد را راحت‌تر می‌کند

توسعه‌دهندگان لیبرآفیس تحت‌تاثیر این جمله لئوناردو داوینچی که می‌گوید «سادگی در نهایت پیچیدگی است»، بر سادگی این نرم‌افزار به عنوان حداکثر پیچیدگی عملکرد داکیومنت تمرکز کرده‌اند. این موضوع باعث می‌شود فایل‌های ODF یا OOXML که با آفیس نوشته‌شده‌اند، مجموعه قدرتمندتری باشند.

با تلاش توسعه‌دهندگان این نرم‌افزار، توضیح XML داکیومنتِ جدید که توسط لیبرآفیس نوشته‌ شده‌است، 50 درصد کم‌حجم‌تر از نمونه اودی‌اف (اودی‌تی) است و در مقایسه با همان داکیومنت که با مجموعه اختصاصی آفیس ایجاد شده از نظر OOXML (داکس) حدود 90 درصد کم‌حجم‌تر است.

برخی نکات برجسته لیبرآفیس 5.4 عبارت‌اند از:

 • صفحه رنگ استاندارد جدیدی بر اساس مدل رنگ (قرمز- زرد – آبی) در این نرم‌افزار اضافه شده است.
 • سازگاری فرمت این فایل با پشتیبانی بهتر از طیف تصاویر ای‌ام‌اف بهبود یافته‌است. این موضوع به شما در انتقال نمودارهای پیچیده از دیگر نرم‌افزارهای آفیس کمک می‌کند.
 • فایل‌های ورودی پی‌دی‌اف با کیفیت بهتری رندر می‌شوند؛ همچنین زمانی که این فایل‌ها وارد یک داکیومنت می‌شوند، زمانی که فایل‌های پی‌دی‌اف در حال خروجی‌گرفتن از رایتر و ایمپرس هستند از ویدئوهای جاسازی‌شده (امبدشده) و (ویدئوهای لینک‌شده در صورت باز شدن با آکروبات ریدر) پشتیبانی می‌کند.
 • لیبرآفیس 5.4 از کلیدهای OpenPGP برای نشانه‌گذاری داکیومنت‌های او‌دی‌اف در لینوکس پشتیبانی می‌کند. اگر از قبل از GPG یا PGP برای نشانه‌گذاری ایمیل‌ها استفاده کردید، این نرم‌افزار مجوز داکیومنت‌های او‌دی‌اف شما را بدون در نظر گرفتن حالت انتقال یا ذخیره اطلاعات تضمین می‌کند.

رایتر

 • در رایتر، شما می‌توانید اوتوتکست را از الگوهای مایکروسافت ورد DOTM وارد کنید.
 • زمانی که شما در حال خروجی‌گرفتن یا چسباندن فهرست‌های شماره‌دار و نشانه‌دار به متن ساده هستید، ساختار کامل این فهرست‌ها حفظ می‌شود.
 • در فهرست فرمت، شما می‌توانید داکیومنت‌های خود را با واترمارک رایج مشخص کنید.
 • آیتم‌های فهرست زمینه جدید در سازگاری با بخش‌ها، زیرنویس‌ها، پاورقی‌ها و سبک‌ها اضافه شده‌اند.

کالک

 • کالک در‌حال‌حاضر از نمودارهای میله‌ای با استفاده از داده‌های جدول میله‌ای، پشتیبانی می‌کند. زمانی که جدول به‌روز می‌شود،
 • نمودار نیز به‌صورت خودکار به‌روز می‌شود. مدیریت کامنت‌ها اکنون با استفاده از دستورات فهرست برای نشان دادن، پنهان کردن و حذف همه کامنت‌ها، آسان‌تر شده‌است.
 • با استفاده از فرمت مشروط برای پنجره‌ها، می‌توانید به‌سادگی اولویت دستورات را با دکمه بالا یا پایین، تغییر دهید.
 • گزینه حفاظت اضافی از صفحات اضافه شده‌است تا به‌صورت اختیاری اجازه اضافه شدن یا حذف ستون‌ها و ردیف‌ها داده‌شود.
 • در آخر، زمانی که شما با فرمت CSV خروجی می‌گیرید، تنظیمات شما برای عملیات خروجی‌گرفتن آتی ذخیره می‌شود.

ایمپرس

 • در ایمپرس، زمانی که شما یک فایل را تکثیر می‌کنید، می‌توانید زاویه‌های کسری را مشخص کنید. به‌علاوه تنظیمات شما برای عملیات تکثیر آتی ذخیره‌می‌شود.

آنلاین

 • درنهایت، لیبرآفیس آنلاین نیز توسعه یافته‌است. عملکرد آن بهترشده و طرح آن سازگاری بیشتری با دستگاه‌های تلفن همراه دارد. به‌علاوه، حالت فقط خواندنی نیز به آن اضافه شده‌است.

لیبرآفیس 5.4 همچنین به خاطر فعالیت صدها داوطلب عملکرد بهتری پیدا کرده‌است. این به معنای آن است که یک مجموعه آفیس اپن‌سورس راحت‌تر توسعه یافته، نگهداری شده و اشکال‌زدایی می‌شود. اگرچه این موضوع برای کاربران مشهود نیست، اما این موضوع برای شرکت‌های توسعه‌دهنده این نرم‌افزار بسیار مهم است.

لیبرآفیس آنلاین

لیبرآفیس آنلاین در اصل یک سرویس سروری است و با اضافه کردن یک فضای ذخیره ابری و یک مجوز اس‌اس‌ال باید نصب و تنظیم شود. این نرم‌افزار ممکن است به‌عنوان یک فناوری توانمندساز برای فضای ابری ISP یا فضای ابری خصوصی شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ در نظر گرفته‌شود.

لیبرآفیس 5.4 در زمینه امکانات برای مجموعه آفیس‌های اوپن‌سورس خط مقدم فناوری محسوب می‌شود و به همین دلیل مورد توجه علاقه‌مندان به فناوری، پیشگامان و کاربران متخصص رایانه قرار گرفته‌است. برای نصب و استقرار نسخه شرکتی، بنیاد داکیومنت خانواده کامل‌تر 5.3 را که در آینده نزدیک با اعلام انتشار نسخه 5.3 قابل به‌روز شدن است، ارائه داده‌است که همیشه با مجوز حرفه‌ای پشتیبانی می‌شود.

چندین شرکت حاضر در هیئت مشاوره بنیاد داکیومنت، نسخه‌های لیبرآفیس با پشتیبانی بلندمدت و ارزش‌افزوده و یا خدمات مشاوره‌ای برای آموزش و انتقال اطلاعات براساس بهترین عملکرد که از سوی بنیاد داکیومنت مطرح شده‌است، ارائه می‌کنند. سازمان‌های بزرگی در همه دنیا از لیبرآفیس استفاده می‌کنند.

لیبرآفیس 5.4 هم‌اکنون در لینک http://www.libreoffice.org/download/ قابل دسترس است. لیبرآفیس 5.4 با مجموعه‌های تبدیل اسناد از پروژه آزادسازی اسناد ساخته شده‌است.

منبع خبر

تصاویر مرتبط
تاریخ انتشار مطلب: 15 مهر 1396
بازدید ها: 356