اخبار اخبار

بنابر اعلام مؤسسه سرمایه‌گذاری گاست

آواتک یکی از برترین‌های خاورمیانه و شمال آفریقا شد

شتاب‌دهنده آواتک به‌عنوان یکی از ۱۰ شتاب‌دهنده برتر منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا(MENA) در سال ۲۰۱۶ انتخاب شده است.

این ارزیابی که از سوی مؤسسه سرمایه‌گذاری گاست(Gust) انجام شد با بررسی شتاب‌دهنده‌های مختلف و میزان سرمایه‌گذاری هر کدام روی استارت‌آپ‌ها ارزیابی خود را اعلام کرده‌است. گاست در بیش از ۱۵۰ کشور فعالیت دارد و  بیش از ۵۰۰ هزار استارت‌آپ با بیش از ۴۵ هزار سرمایه‌گذار در قالب ۱۵۰۰ شرکت سرمایه‌گذاری از زیرساخت‌های گاست استفاده کرده‌اند.

طبق گزارش گاست، در سال ۲۰۱۶ حدود ۷ میلیون و ۵۸۷ هزار و ۷۳۸ دلار برای ۱۱۷۲ استارت‌آپ توسط ۵۱ شتاب‌دهنده در منطقه «MENA» سرمایه‌گذاری شده و ایران با ۲۰ شتاب‌دهنده و ۱۶۰ هزار دلار یکی از ۱۰ کشور برتر در این منطقه شناخته شده‌است.

به گزارش گاست، ۵۴.۷ درصد از شتاب‌دهنده‌ها در این منطقه ادعا می‌کنند که سرمایه‌گذاری‌های سودآوری انجام داده‌اند. این رقم کمی بیش از سال ۲۰۱۵ است و نشانگر رشد این شتاب‌دهنده‌ها طی یک ‌سال اخیر بوده‌است.

۶۴.۲ درصد از شتاب‌دهنده‌های منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا به‌طور کامل توسط بخش خصوصی سرمایه‌گذاری می‌شوند و ۲۲.۶ درصد از استارت‌آپ‌های با ترکیبی از سرمایه دولتی و خصوصی شکل می‌گیرند. گاست معتقد است این ترکیب نشان می‌دهد دولت‌ها نیز در این منطقه برای ورود به سرمایه‌گذاری خطرپذیر اشتیاق دارند.

طبق این گزارش، آواتک با ۲۰ استارت‌آپ، یکی از ۲۰ شتاب‌دهنده برتر منطقه است. البته در صدر این رتبه‌بندی شتاب‌دهنده Etohum ترکیه با ۱۶۵ استارت‌آپ فعال قرار دارد. در بازار خاورمیانه تجارت‌الکترونیک و نرم‌افزارهای ارائه خدمات (SAAS) با ۶۱ درصد، و سلامت و آموزش به‌عنوان بازارهای پرتقاضا شناخته شده‌اند.

شتاب‌دهنده آواتک با ۱۵۰ مربی، سه هزار تیم بررسی شده و ۴۳ استارت‌آپ راه‌اندازی شده یکی از اولین شتاب‌دهنده‌های ایران است که از مهرماه ۱۳۹۳ فعالیت خود را آغاز کرده و هر سال دو دوره شتاب‌دهی ۶ ماهه را برگزاری می‌کند.

در این گزارش آواتک در کنار شتاب‌دهنده‌های گازااسکای گیکز، هک کوارترز و نوما که در زمینه نوآوری سازمانی و تنظیم فعالیت خود با شرکت‌ها بزرگ در منطقه پیشرو هستند، قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری مهر

تصاویر مرتبط
تاریخ انتشار مطلب: 10 مهر 1396
بازدید ها: 217