اخبار اخبار

10 توزیع برتر لینوکس در سال 2018

10 توزیع برتر نسخه های لینوکس از دیدگاه کاربران در سال 2018

بهترین نسخه لینوکس برای تازه کار ها  : Linux Mint
با گذشت هر سال، محبوبیت نرم­افزار های متن باز (open source ) و لینوکس بیشتر میشه و تعداد زیادی از مردم شروع به یادگیری لینوکس میکنن. برای این کاربران، انتخاب یک نسخه لینوکس با قابلیت یادگیری آسان بسیار مهم هست.
لینوکس مینت (Linux Mint )یکی از نسخه­های لینوکس است که به سرعت در حال گسترش است . این نسخه همواره با نسخه اوبونتو (Ubuntu )از نظر محبوبیت همیشه در حال رقابت می­باشد. به علاوه لینوکس مینت با تجربه ای تقریبا عالی که به کاربر در کار با دسکتاپ میده، جایگزین بسیار خوبی برای سیستم عامل­های ویندوز شده. دلیل دیگه ایی که من برای کاربرهای تازه کار این رو بهترین نسخه میدونم قابلیتش برای به وجود آوردن تجربه­های خلاقانه و فوق العاده برای کاربر هستش. این یعنی شما لازم نیست برای اینکه کاری رو انجام بدین، زمان زیادی رو صرف نصب نسخه­ها و بسته­ها کنید و نکته خوب دیگه اینه که حجم زیادی هم نمیگیره !

چرا مینت برای تازه کار ها بهتره ؟
- راحتی استفاده از دسکتاپ Cinammon
- پشتیبانی از سمت یک جامعه بزرگ
- تجربه های جدید و خلاقانه

 

بهترین نسخه لینوکس برای سخت افزارهای قدیمی  : Ubuntu Mate
برای افرادی که امنیت اینترنت براشون امری مهم هست، دیدن شرکت­های دولتی و بانک­ها که با ویندوز xp کار میکنن بسیار کلافه کننده است! با این حال ما تعداد زیادی نسخه­های لینوکس برای جایگزین کردن داریم.
حجم کم و سبک بودن برای انتخاب بهترین نسخه لینوکس مخصوص سخت افزار­های قدیمی، فاکتورهای مهمی هستند.
برای سال ۲۰۱۸ ، انتشار نسخه Ubuntu MATE 17.10  که مشخص شد مهم ترین نسخه منتشر شده از Ubuntu MATE  هست و همینطور قابلیت­های جدید و فراوانی رو به همراه دارد پیشنهاد می­شود !
بسته به سلیقه شما انتخاب­های زیادی از بین هزاران طرح برای تنظیم رابط کاربری مثل Cupertino ، Mutiny ، Redmond  و غیره در اختیار دارید.
حداقل سخت افزار لازم برای Ubuntu MATE حجمی برابر ۵۱۲ مگابایت هست! نسخه­های کم حجم دیگه­ایی هم هستند، مثل Puppy Linux و Bodhi Linux ، اما Ubuntu MATE تعادل رو بین عملکرد و فضایی که می­گیرد به خوبی رعایت کرده است.

چرا باید Ubuntu MATE را برای دستگاه­های قدیمی انتخاب کرد؟
- گزینه­های زیاد برای انتخاب طرح
- جامعه فعالی از کاربران
- تعادل عالی بین عملکرد و سبکی
 

بهترین لینوکس برای هک قانونی  : Kali Linux
وقتی به طور دقیق بحث درباره بهترین نسخه لینوکس برای اهداف هک قانونی صورت میگیره ، هیچ حریفی برای کالی لینوکس وجود نداره! گزینه­های معروف دیگه­ایی هم هستن مثل Parrot OS و BlackArch Linux و غیره
کالی لینوکس، هزاران ابزار مفید مربوط به دسته بندی­های مختلفی رو مثل آنالیزهای مربوط به حساسیت، حمله­های بیسیم، نرم افزارهای کاربردی تحت وب، ابزارهای استخراج، تست فشار، ابزارهای حقوقی و قانونی و .. را به همراه دارد.
بر اساس انشعابDebian Testing ، بیشتر بسته­های موجود در این نسخه از انبار Debian گرفته شده .

چرا باید کالی رو برای هک و نفوذ قانونی نصب کرد؟
- مدل معمول برگردانده منتشر شده
- هزاران ابزار تست
- بر پایه ثابت  Debian
- منابع وسیع برای یادگیری

 

بهترین نسخه لینوکس برای بازی کردن  : Steam OS
گیمرها هم از لینوکس دوری میکنن!  البته با توجه به کمبود بازی برای پلتفرم­های لینوکس، نمیشه اونا رو مقصر دونست، با این حال با انتشار برنامه و بازی­های بیشتر برای لینوکس در چند سال اخیر، این رویه تغییر کرده است.
از بین نسخه­های لینوکس برای بازی، Steam OS  انتخاب بیشتر گیمرها است.
این نسخه به همراه توئیک­های اصلی لینوکس منتشر می­شود تا نسبت به بقیه نسخه­ها اجرای عالی بازی­ها را تضمین کنه و همچنین پشتیبانی خوبی از GPU ها، دسته­های بازی و سخت افزارهای دیگه دارد.
این نسخه توسطValve ، شرکتی که کارش ساخت بازی­های آنلاین هست تولید شده است.
این نسخه برتر ۲۰۱۸ مخصوص بازی کردن با بازی­های موجود در فروشگاه Steam است .
Steam OS
دارای محیط دسکتاپ GNOME است.

چرا باید بازی ها را روی Steam OS بازی کرد؟
- تمرکز بیشتر روی بازی کردن و قابلیت­های کمتر در کارهای دیگه
- فضای جذاب برای کاربران
- سازگار با بیشتر سخت افزارهای مخصوص بازی
- کتابخانه بزرگی از بازی ها در فروشگاه  Steam

بهترین نسخه لینوکس برای برنامه نویسی  : Debian
فکر نمی­کنم که لازم باشد به این حقیقت تاکید کنم که بیشتر کاربران لینوکس یا برنامه نویس­هایی هستن که در طول روز از لینوکس برای ساخت برنامه­های جدید استفاده میکنن و یا علاقه مندان کد باز هستن.
بیشتر نسخه­های لینوکس می­توانند نیازهای برنامه نویسان را برآورده کنند.  برنامه نویس­ها می­توانند ابزارهای مورد نیاز را نصب کنند.  اما گزینه بهتر نصب Debian GNU/Linux هست انشعاب Debian Testing ، بزرگترین مجموعه از بسته ها (پکیج ها) را دارد که شهرت زیادی در قابل اعتماد بودن و به روزرسانی مداوم دارد. این ثبات به برنامه نویس اجازه می­دهد که با خیال راحت برنامه نویسی کند ، با این حال باید به خاطر سپرد که Debian فقط برای برنامه نویس­های با تجربه در لینوکس مناسبه اما اگر در کار با لینوکس تازه کار هستید به سراغ Ubuntu و یا Mint برید.

چرا باید Debian رو برای برنامه نویسی انتخاب کرد ؟
- پلتفرم محکم و قابل اطمینان برای برنامه نویسی
- تعداد زیادی بسته
- مدیریت معروف بست  deb

زیباترین نسخه لینوکس  : elementary OS
زیباترین نسخه لینوکس یه معیار درست برای قضاوت درباره توانایی­های سیستم عامل نیست، اما نقش مهمی رو در انتخاب یه نسخه جدید ایفا می­کند. با وجود قابلیت انعطافی که سیستم عامل لینوکس ارایه می­دهد، برنامه نویس­ها می­توانند نسخه­های زیبا و جدید بسازند.
با در نظر گرفتن تجربه، سیستم عامل­های مقدماتی که بر پایه Ubuntu هستند ، زیباترین نسخه­های لینوکس هستن که به خاطر عملکرد بی­نظیرشان شناخته میشن.
این جایگزین سریع و اپن سورس، یک سری از بخش­های طراحی­اش را از سیستم عامل مکینتاش گرفته و باید دقت کنید که این نسخه تعداد زیادی از برنامه­های کاربردی که براساس Ubuntu هستند را ندارد و همین باعث یک تجربه آرام برای کاربر می­شود.
در کل این سیستم عامل میتونه توسط افراد حرفه ایی و هم تازه کار ، برای انجام کارهای روزمره استفاده بشود.

چرا باید elementary OS رو انتخاب کرد ؟
- سبک بودن دسکتاپ
- ظاهری شبیه سیستم عامل مک
- ظاهر flat و جذاب و برنامه های کاربردی کمتر.

نسخه لینوکس برای بچه ها  : Ubermix
این روزها یادگیری تکنولوژی های اپن سورس و لینوکس خواستار زیادی در صنعت پیدا کرده، اما بچه­ها چی؟ اگر در تعجب هستید که آیا یک نسخه لینوکس خوب برای بچه ها هم تولید شده یا نه؟ پس دیگه درگیر نباشید چون این سیستم عامل راحت راه اندازی و استفاده می­شود.
پیشنهاد من Ubermix هست که یک نسخه لینوکس مناسب بچه ها است . این سیستم عامل رایگان و مخصوص از قابلیت لمس کردن برخوردار است که برای بچه هایی که کشف اتفاقات مختلف رو با کمک دست هاشون دوست دارند، انتخاب خوبی است.
این نسخه در تلاشه که ابزار خوبی هم برای دانش آموزان و هم برای معلم ها باشد. به علت نیاز به ۵ دقیقه زمان برای نصب ، ۶۰ برنامه کاربردی از قبل نصب شده و ۲۰ ثانیه برای فرآیند بازیابی ، Ubermix  را به عنوان یه نسخه مناسب برای دانش آموزان و معلم ها تبدیل می­کند.

چرا باید Ubermix رو برای بچه ها انتخاب کرد ؟؟
- ذخیره اطلاعات و نرم افزار ها در بخش های مختلف برای حفظ امنیت
- نصب و بازیابی سریع
- نسخه قدرتمند برای بچه ها
- پشتیبانی از صفحه لمسی

نسخه لینوکس برای امنیت و ناشناخته بودن  :Tails
نسخه زنده این سیستم عامل تقریبا میتواند روی تمام کامپیوتر ها به کمک دی وی دی یا یو اس بی راه اندازی بشود.
این نسخه امن که بر پایه Debian هست ، مطمئن می­شود که تمام کانکشن های اینترنت از شبکه تور عبور می­کنند به این شکل هیچ ردی از شما در کامپیوتر باقی نمی­ماند و همچنین این نسخه همراه خود ابزارهای نهفته ایی دارد که کمک می­کند ایمیل ، فایل و پیام های فوری رو پنهان و رمزنگاری کنید.
انتخاب های دیگری هم برای افراد متمرکز به امنیت وجود داره.

چرا باید Tails رو برای ناشناخته بودن انتخاب کرد؟
- مجبور کردن همه کانکشن ها برای عبور از تور
- ذخیره همه چیز بدون هیچ اثری
- همچنین برای استفادهای روزمره و کلی
- وجود مجموعه ای از برنامه های مربوط به رمزگذاری

نسخه لینوکس برای سرورها  : CentOS
آیا می­توانید راه اندازی سروری را روی یک نسخه لینوکس که به خاطر خراب شدن مداوم حین انجام کارهای مختلف و نداشتن ثبات تصور کنید؟ جواب این سوال کاملا واضحه، فاکتور های مهم دیگه ایی وجود دارد پشتیبانی سخت افزار ، امنیت ، توان بالا و عملکرد موثر هستند، گزینه های رایگان و پولی زیادی برای چنین کارهایی وجود دارد و CentOS پیشنهاد مناسبی در مورد هست.

چرا باید CentOS رو برای سرور ها انتخاب کرد ؟
- پکیج معروف مدیریت  rpm , yum
- پشتیبانی جهانی در تمام صنعت تکنولوژی
- پشتیبانی بلندمدت

نسخه لینوکس برای کامپیوترهای شخصی قدرتمند و لپ تاپ ها  : Ubuntu
استانداردهای Ubuntu در دنیای کد باز نیازی به معرفی ندارد، بر اساس معماری و ساخت Debian ، سیستم عامل Ubuntu  توانست بطوری که هیچ نسخه دیگری قادر نبود ، تعادل را بین ثبات و قابلیت­های جدید حفظ کند. به همین دلیل دارای شهرت بی نظیری هست. اگر از کامپیوتری با سازگاری محدود سخت افزاری استفاده می­کنید ، حتما انواع مختلف Ubuntu  مثل Ubuntu MATE و یا Xubuntu یا Lubuntu رو امتحان کنید.
برای کامپیوترهای شخصی و لپ تاپ­ها Ubuntu باقابلیت اجرای GNOME عالی هست. این سیستم عامل دارای اجتماع گسترش یافته ای از کاربران و نظرسنجی هایی هست که می­توانید جواب هر مسئله و مشکلی را در آنجا پیدا کنید . و به طور کلی می­توان گفت Ubuntu یک نسخه توانا در لینوکس است که شما را قادر می­سازد چند کار را در یک زمان به شکل موثرتری انجام بدهید.
چرا باید Ubuntu  را برای کامپیوتر های شخصی قدرتمند انتخاب کرد ؟
- نرم افزار های متعدد
- اجتماع بزرگ با پشتیبانی بالا
- استفاده آسان و قدرتمند

 

تصاویر مرتبط
تاریخ انتشار مطلب: 07 خرداد 1398
بازدید ها: 965