News Feed http://www.itc.ir/ News portlet RSS <![CDATA[شناسایی ۹۰ مانع تولید محتوای فضای مجازی]]> معاون مرکز ملی فضای مجازی از اجرای طرح «اینترنت طبقه‌بندی شده» در کشور خبر داد و گفت: تقسیم‌بندی اینترنت برمبنای دسترسی‌ها براساس نیازها و ماموریت‌ها خواهدبود.

شناسایی ۹۰ مانع تولید محتوای فضای مجازی

]]>
امیر خوراکیان، معاون مرکز ملی فضای مجازی، در نشست خبری در حاشیه یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال گفت: سیاست‌ها باید تبدیل به قانون و مقررات شود و با ابلاغ این مقررات به دست‌اندرکاران امر، بتوانیم موانع تولید محتوا را برای تولیدکنندگان کاهش دهیم تا آنها با سهولت و آرامش و اطمینان خاطر بیشتری به فعالیت‌شان ادامه دهند.

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی، با اشاره به ویژگی‌های محتوا در فضای مجازی و اهمیت تصویری شدن محتوا در فضای مجازی گفت: با گذشت زمان، تصویری شدن محتوا در فضای مجازی امری جدی است.

وی گفت: بیش از ۸۳ درصد کل محتوای جهان در فضای مجازی در حال جابه‌جایی محتوای تصویری است. ویدئوها در دنیا در سه سال اخیر دوبرابر شده‌اند. همچنین فیس‌بوک روزانه ۸میلیارد بازدید ویدئو دارد.

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی تصریح کرد: داده‌های باز موضوع دیگری است که اهمیت بسیاری دارد. هرچه در فضای مجازی پیش می‌رویم، دسترسی آزاد به اطلاعات نرم‌افزار و داده‌های باز در فضای مجازی بیشتر می‌شود و اطلاعات بیشتری در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

وی از دیگر موارد بسیار مهم در فضای مجازی را تولید و انتشار محتوا عنوان کرد و گفت: تولید و به اشتراک‌گذاری محتوا دارای اهمیت است.

خوراکیان اظهار کرد: این سه مورد تأکیدی در فضای مجازی عارضه‌ها و ملاحظات بسیاری دارد که لازم است بیشتر به مباحث توجه داشته باشیم. از جمله ملاحظات بازنگری در قوانین و ضوابط و مدل مواجه با سرویس ویدئومحور است. در کشور با مشکلاتی روبرو هستیم و کسانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، با موانع و محدودیت‌هایی روبرو هستند.

وی یادآور شد: همه فعالان فضای مجازی و کسانی که در ارائه سرویس و زیرساخت نقش دارند، براساس مسئولیت اجتماعی‌شان وظیفه دارند این مسأله را برای کاربران تبیین کنند که داده‌ها هیچ امنیتی در فضای مجازی ندارد و باید در توزیع و انتشار محتوا توجه بیشتری داشته باشند.

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی تصریح کرد: کسانی که در حوزه زیرساخت، ایجاد شبکه ارتباطات، مدیریت و ارائه سرویس نقش دارند، مسئولیت اصلی اجتماعی را دارند و باید توجه اساسی به موضوع محتوا داشته باشند. همچنین ضوابط و مقررات به تولید محتوای داخلی کمک می‌کند.

خوراکیان با اشاره به پیام‌رسان‌های داخلی گفت: در ماه‌های آینده شاهد تحولاتی در حوزه سایبر خواهیم بود و حتما وزارت ارتباطات زیرساخت‌های لازم را برای پیام‌رسان‌های داخلی فراهم می‌کند. همچنین سرویس‌های خدماتی هم فعالیت‌شان را به درستی انجام خواهند داد.

وی ادامه داد: مردم در حوزه پیام‌رسان‌ها تصورات غلطی دارند مبنی بر اینکه فضا اطلاعاتی خواهد شد و امنیتی برای‌شان نخواهد بود، درحالی که اینطور نیست و اطلاعات کاربران در فضای پیام‌رسان‌های داخلی امن خواهد بود.

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی تصریح کرد: سند رسانه‌های اجتماعی تصویب شده است و ما مشکلی در این زمینه نداریم و به شدت در حال پیگیری تحول در ابعاد مختلف سند هستیم.

وی بیان کرد: از پیام‌رسان‌های داخلی به صورت مرحله‌ای حمایت می‌کنیم. پیام‌رسان‌های داخلی باید فعالیت‌های خود را آغاز کنند و بخشی از حمایت‌ها در مسیر ثبت و مجوز است تا در این بخش نسبت به گذشته به راحتی وارد عمل شوند. همچنین پس از فعالیت‌شان به میزان جذب مخاطب، امکانات زیرساختی حمایت می‌شود. در ادامه حمایت‌های سخت‌افزاری، دانش‌ فنی، تعرفه‌ها و هزینه‌ای از سوی وزارت ارتباطات تسهیلاتی برای‌شان درنظر گرفته شده است.

خوراکیان با اشاره به اینترنت طبقه‌بندی شده گفت: طرح اینترنت طبقه‌بندی شده طرحی است که اجرایی می‌شود. بر این اساس برخی از مراکز خاص همچون مراکز پروژهشی و دانشی، فرهنگی، دانشگاه‌ها، رسانه‌ها می‌توانند به بخش عظیمی از اینترنت دسترسی داشته‌باشند. سعی داریم تقسیم‌بندی اینترنت به گونه‌ای باشد تا دسترسی‌ها براساس نیازها و مأموریت‌ها باشد.

وی افزود: در دوسال اخیر، مصوبات کوتاه را تبدیل به اسناد قابل انتشار در کشور کرده‌ایم، اسنادی که وظایف را در حوزه‌های مختلف مشخص می‌کند تا زندگی فضای مجازی بر اساس اسناد ملی به سهولت و بدون مشکلات باشد.

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی تصریح کرد: شبکه ملی اطلاعات، فضای مجازی سالم، مفید، ایمن، تولید محتوای منطبق با فرهنگ ایرانی اسلامی، آموزش و فرهنگ‌سازی، صیانت از کودکان و نوجوانان، خط و زبان فارسی از جمله موضوعات و محورهای ۲۵ گانه‌ای است که برای‌مان اهمیت بسیاری دارد.

وی یادآور شد: در سال ۹۶ ما برای حمایت و توسعه محتوا در کارگروهی بیش از ۹۰ موضوعی که مانعی برای تولید محتوا بوده را شناسایی کردیم و از این تعداد ۱۵ موضوع را در اولویت قرار داریم و هم‌اکنون با کمک دستگاه‌های ذیربط در حال تنظیم تفاهم‌نامه و مصوبات هستیم تا به رشد فضای مجازی کمک بیشتری کند.

خوراکیان اظهار کرد: با انحصار در حوزه فضای مجازی موافق نیستیم و باید کمک کنیم تا اپراتورها و همه کسانی که در حوزه خدمات و ارتباطات نقش اصلی دارند، در بازار تولید مفید باشد.

منبع: خبرگزاری مهر

]]>
2017/11/15
<![CDATA[استفاده از پیام‌رسان‌های مجاز با یک‌سوم نرخ هزینه اینترنت]]> وزیر ارتباطات گفت: کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات نرخ استفاده از شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های موبایلی را یک‌سوم نرخ هزینه اینترنت در نظر گرفت..

استفاده از پیام‌رسان‌های مجاز با یک‌سوم نرخ هزینه اینترنت

]]>
محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با انتشار پستی در شبکه اینستاگرام از تعیین نرخ استفاده از پیام‌رسان‌های مجاز موبایلی بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی در راستای حمایت از تولیدات بومی خبر داد. وی گفت: بر مبنای این مصوبه، کمیسیون تنظیم مقررات هزینه استفاده از پیام‌رسان‌های مجاز در شبکه‌های موبایل و ثابت را یک‌سوم نرخ هزینه اینترنت تصویب و ابلاغ کرد.

جهرمی افزود: لیست پیام‌رسان‌های مجاز به‌زودی از سوی مرکز ملی فضای مجازی اعلام می‌شود. برای اختصاص فضا و هزینه‌های اتصال به شبکه ملی اطلاعات نیز تسهیلات ویژه‌ای برای این پیام‌رسان‌ها در نظر گرفته شده‌است.

به گفته وی از محل وام وجوه اداره‌شده نیز وام‌های کم‌بهره به این شرکت‌ها پرداخت می‌شود.

منبع: خبرگزاری مهر

]]>
2017/11/15
<![CDATA[بحران تولید محتوای دیجیتال]]> نبود قوانین برای تولید محتوای دیجیتال و حمایت دولت از آنها دغدغه‌ عمده فعالان این عرصه است.

بحران تولید محتوای دیجیتال

]]>
اجرا نشدن قوانینی نظیر کپی‌رایت و قوانین داخلی حمایت کننده از محتوای دیجیتال ازجمله مسائلی هستند که باعث شده فعالان حوزه برنامه‌های نرم‌افزاری موبایل و وب‌سایت نسبت به آن نگران باشند.

رئیس فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران یکی از منتقدان این مسئله است که تولید محتوا در ایران با کندی و بی‌برنامگی پیش می‌رود و این به ضرر جریان رو به رشد استارتاپ‌ها است. محمدرضا طلایی هم‌زمان با برگزاری یازدهمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال در مصلای تهران در نامه‌ای سرگشاده نسبت به تداوم بی‌توجهی‌ها به آیین‌نامه حمایت از پدیدآورندگان نرم‌افزار و در نتیجه، توقف تولید محتوای فاخر دیجیتال و حذف استارتاپ‌های فعال این عرصه در آینده‌ای نه‌چندان دور ابراز نگرانی کرده‌است.

رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی ایران، هم‌زمان با آغاز به‌ کار یازدهمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال با انتشار نامه‌ای با اشاره به تاریخچه تولید محتوا در ایران گفت: «تولیدکنندگان محتوا از ابتدای دهه هفتاد آثار فاخری بدون هیچ نظارتی و‌ بدون وجود ده‌ها مجوز در چارچوب‌های قوانین و‌ مقررات کشور و حتی بدون هرگونه حمایت مادی عرضه کردند. متاسفانه با بی‌توجهی مسوولان برای تداوم و ایجاد فضای مناسب کسب و‌کار و فراهم‌آوردن امنیت برای سرمایه‌گذاری، امروز شاهد رویه‌ای معکوس و خروج سرمایه از این بخش و کاهش تولیدات فاخر در فضای مجازی هستیم. منظورم به‌صورت شفاف قانون و آیین‌نامه بی‌فایده حمایت از پدیدآورندگان نرم‌افزار و ده‌ها مجوز دست‌وپاگیر در این عرصه است. درنتیجه چنین رویکردی، امروز شاهد هستیم حتی در پل‌فرم‌های جدید هم بیشتر به سمت خدمات حرکت کرده‌ایم و آن‌چنان در نرم‌افزارهای تلفن‌همراه اثری از تولید محتوای غنی نیست. متاسفانه در فضای وب هم در مقابل سایر کشورها، شاهد تولید محتوای مناسب نبوده و عقب مانده‌ایم.»

او در ادامه این نامه با این سوال که در شرایطی که محتوای فاخری وجود ندارد چگونه می‌خواهیم بستر سالم و ایمن در فضای مجازی به وجود آوریم و با تهاجم فرهنگی مقابله کنیم؟! ‌ای کاش در این نمایشگاه یادی هم از تولیدکنندگان قدیمی که عملا تولیدکنندگان محتوای فاخر ایرانی اسلامی بودند می‌شد و همایش‌ها و سمینارها برای بررسی معضلات موجود برگزار می‌شد. اگرچه پیش‌بینی چنین روزی می‌شد که معضل بزرگ کشور برای حفظ کاربران و ترافیک اینترنت در داخل کشور، محتوای غنی خواهدبود. بگذارید امروز نیز این موضوع را برای تمام افرادی که در بخش خصوصی و دولتی مسئولیتی در این عرصه دارند، خاطرنشان کنم که اگر اقدامات عاجل و عملی به‌کار گرفته نشود، مطمئن باشید تا چند سال آینده استارتاپ‌های امروز که با امید و آرزو به محیط کسب‌وکار وارد شدند نیز به روزگار و وضعیت حاضر ما گرفتار شده و از صحنه خارج می‌شوند و به این ترتیب گروهی دیگر از جوانان با وعده و وعیدهای جدید و بی‌حاصل وارد این دور باطل می‌شوند. البته باید منتظر ماند و دید این‌بار با چه عنوانی ظاهر خواهند شد.» بسیاری از نگرانی‌ها در خلق و تولید محصولات داخلی نرم‌افزاری امروزه در زمینه نبود قوانین حمایت‌کننده است و این مسئله می‌تواند به مهاجرت نخبگان این حوزه به کشورهای توسعه‌یافته منجر شود.

منبع: دنیای اقتصاد

]]>
2017/11/15
<![CDATA[اشخاص حقیقی و حقوقی در فضای مجازی احراز هویت می‌شوند]]> دبیر شورای عالی فضای مجازی با تاکید بر اهمیت سامان‌دهی نظام هویت در فضای مجازی، گفت: باید تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی برای فعالیت در فضای مجازی احراز هویت شوند.

اشخاص حقیقی و حقوقی در فضای مجازی احراز هویت می‌شوند

]]>
سید ابوالحسن فیروز آبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی، در بازدید از سازمان ثبت احوال کشور گفت: یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌های فضای مجازی کشور بحث هویت است و باید تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی برای فعالیت در فضای مجازی احراز هویت شوند.

وی با اشاره به اینکه شورای عالی فضای مجازی کشور به دنبال ساماندهی نظام احراز هویت در فضای مجازی است، افزود: تا زمانی که احراز هویت اشخاص در فضای مجازی ساماندهی نشود بسیاری از طرح‌ها و برنامه‌ها در این فضا ناقص خواهد ماند و این مهم اتفاق نمی‌افتد مگر با همکاری تمامی دستگاه ها و به خصوص سازمان ثبت احوال که به عنوان اصلی‌ترین مرکز باید در این زمینه فعالیت کند.

فیروزآبادی با بیان اینکه احراز هویت برای اجرای دولت الکترونیک نیز جزو الزامات محسوب می‌شود تصریح کرد: در صورتی که تا سال ۱۳۹۷ این پروژه به سرانجام برسد، هر ایرانی برای استفاده از خدمات اجتماعی در فضای مجازی باید هویت هوشمند داشته باشد و در غیر این صورت نمی‌توانند از خدمات بانکی، درمانی، مسافرتی و ... استفاده کند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور گفت: بسیاری از کشورها برای ایجاد دولت‌ها و شهرهای هوشمند وزارتخانه تاسیس کردند و در ایران نیز اختصاص کارت هوشمند به شهروندان از پروژه های بزرگ ملی کشور است در صورتی که مردم کارت هوشمند داشته‌باشند دولت می‌تواند طرح‌ها و خدمات مطلوب‌تری را ارائه دهد.

منبع: خبرگزاری مهر

]]>
2017/11/14
<![CDATA[آشنایی با LaTeX]]> نشست 123 شیرازلاگ به موضوع LaTeX پرداخته‌شد.

آشنایی با LaTeX

]]>
جلسه 123 شیرازلاگ روز دوشنبه ۲۲ آبان‌ماه 96 از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در دانشگاه زند تشکیل شد. در این نشست مریم بهزادی بحثی با عنوان آشنایی با LaTeX را ارائه کرد.

گروه کاربران گنو/لینوکس شیراز یا «شیرازلاگ» گروهی مستقل، مردم‌نهاد، ناسودبر و عمومی از کاربران رایانه علاقه‌مند به گنو/لینوکس ساکن شیراز است. تم محوری جلسه‌های شیرازلاگ عبارت است از مبانی فکری-تاریخی نرم‌افزارهای آزاد، معرفی، نصب و استفاده از توزیع‌های مختلف گنو/لینوکس، توسعه‌ توزیع‌های گنو/لینوکس و دیگر نرم‌افزارهای آزاد، معرفی زبان‌های برنامه‌نویسی آزاد و چگونگی برنامه‌نویسی با آنها، امنیت عمومی داده‌ها در اینترنت، نرم‌افزارهای چندسکویی، بحث آزاد در حوزه‌ نرم‌افزار آزاد و دیگر مسایل مرتبط با نرم‌افزارهای آزاد یا اجتماع‌های کاربری مرتبط با آنها.

منبع: روابط عمومی لاگ

]]>
2017/11/14
<![CDATA[برپایی یازدهمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال]]> یک فعال حوزه کسب‌وکارهای نوپا (استارتاپ) با تاکید بر بکر بودن فضا برای این نوع کارها، معتقد است که استارتاپ‌ها به آموزش بیشتر نیاز دارند، اما اکنون بر مبنای آزمون و خطا مسیر را می‌پیمایند.

برپایی یازدهمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال

]]>
شرکت استارتاپ رابط‌گستر نواندیشان یزد یک کسب‌وکار نوپا متشکل از چهار نفر؛ دو متخصص نرم‌افزار، یک کارشناس شبکه‌های اجتماعی و یک متخصص اقتصادی است که نرم‌افزار تولیدی این شرکت را در یازدهمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال عرضه کرده‌است.

این اپلیکیشن که قابلیت استفاده با سیستم عامل‌های اندروید وIOS را دارد، نرم‌افزاری برای یافتن دوست یا همراه در امور اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، آموزشی و... است.

هادی علی‌پور، دانش‌آموخته مهندسی نرم‌افزار و یکی از اعضای این استارتاپ در مورد کمک گرفتن از شتاب‌دهنده‌ها در راه‌اندازی این نرم‌افزار می‌گوید: من پیش از این تجربه خوبی از کار با شتاب‌دهنده‌ها نداشتم و تصمیم گرفتم وقتی نرم‌افزار کامل شد آن را عرضه کنم هر چند در این مسیر سختی زیادی کشیدیم.

وی در مورد مشکلات پیش روی استارتاپ‌ها گفت: یکی از مشکلات نبود و کمبود آموزش است و ما به شکل آزمون و خطا جلو رفتیم. اگر آموزش‌ها بیشتر بود مسیر سریع‌تر و بدون دشواری‌ها طی می‌شد.

علی‌پور همچنین در مورد سایر مشکلات افزود: روند گرفتن مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اپلیکیشن کرسی حدود یک سال و نیم طول کشید، ضمن اینکه ما از ابتدا در نظر داشتیم موضوعات اخلاقی در گروه و کانال تلگرامی‌مان به نام پایه‌یاب به‌درستی رعایت شود و اگر کسی این موضوعات را رعایت نمی‌کرد برخورد جدی می‌کردیم و به نوعی ضرورت رعایت فرهنگ را در گروه جا انداختیم تا در نرم‌افزار کرسی هم رعایت شود.

وی در مورد محیط کسب‌و‌کار برای استارتاپ‌های دیجیتالی گفت: محیط تا حد زیادی بکر است و بسیاری از استارتاپ‌ها به‌دلیل اینکه رقبای خارجی امکان کار در ایران ندارند به‌خوبی در ابتدا رشد می‌کنند، ولی قوانین و مقررات روشن نیست؛ گاه به دلیل کوچک ترین مشکلی یک سایت یا نرم‌افزار فیلتر می‌شود و وقتی سایتی که تعداد زیادی کاربر دارد دو ساعت فیلتر شود قطعا شرایط سختی را تجربه می‌کند.

علی‌پور یکی دیگر از مشکلات استارتاپ را دشواری کار گروهی دانست و گفت: بسیاری از استارتاپ‌ها مدت کوتاهی بعد از آغاز به کار از بین می‌روند، زیرا کار گروهی برای آنها دشوار است.

یازدهمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال از 20 تا 26 آبان‌ماه در 300 غرفه و با ارائه آخرین دستاوردها در زمینه نرم‌افزارهای دیجیتال آموزشی، رسانه‌های دیجیتال، شبکه‌های اجتماعی و ... میزبان علاقه‌مندان است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

]]>
2017/11/14
<![CDATA[نخستین لیگ اینترنت اشیا برگزار می‌شود]]> نخستین لیگ اینترنت اشیا در منطقه شمال غرب با حمایت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی ریاست جمهوری در روزهای 23 و 24 آبان‌ماه 96 برگزار می‌شود.

نخستین لیگ اینترنت اشیا برگزار می‌شود

]]>
مرکز نوآوری اینترنت اشیا (آیوتیک)، لیگ IOT ایران را باهدف شناسایی تیم‌های توانمند شهرستانی در حوزه هوشمندسازی و ارائه خدمات مبتنی بر اینترنت اشیا (IOT) برگزار می‌کند. اولین دوره از این لیگ در بخش شمال غرب کشور در شهر تبریز و هم‌زمان با جشنواره ربع رشیدی برگزار می‌شود.

برای آماده‌سازی تیم‌ها و ایجاد زمینه دانشی و اطلاعاتی مناسب درباره موضوعات مورد رقابت میان تیم‌ها، یک پیش رویداد قبل از برگزاری مسابقه طراحی‌شده که در آن مباحث کلیدی مربوط به چهار موضوع اصلی لیگ (بهینه‌سازی مصرف انرژی، شهر هوشمند، خانه هوشمند و هوشمندسازی حمل‌ونقل) به ثبت‌نام‌کنندگان ارائه می‌شود.

پس از برگزاری پیش رویداد و مشخص‌شدن موضوعات موردعلاقه هر تیم، تیم‌ها به مدت 10 روز زمان خواهند داشت که با هم‌تیمی‌های خودروی ایده انتخابی خود کار کنند و پرزنت اولیه خود را آماده کنند.

درنهایت تیم‌ها در روز 23 آبان‌ماه در حضور داوران، طرح خود را ارائه می کنند و نتایج نهایی روز بعد هم‌زمان با اختتامیه جشنواره و نمایشگاه ربع رشیدی، اعلام می شود.

تیم‌هایی که موفق به کسب رتبه اول تا سوم شوند، علاوه بر دریافت جایزه اولیه لیگ به مسابقه نهایی لیگ راه پیدا می کنند. در مسابقه نهایی که بهمن‌ماه سال جاری در تهران برگزار می شود، برگزیدگان اول تا سوم هر منطقه با هم به رقابت خواهند پرداخت.

پنجمین نمایشگاه و جشنواره فناوری‌های نو و پیشرفته ربع رشیدی با حمایت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری روزهای 20 تا 24 آبان ماه 96 در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تبریز برگزار می‌شود.

منبع: خبرگزاری ایرنا

]]>
2017/11/13
<![CDATA[تا کنون ۱۳۰هزار اپلیکیشن شامد گرفتند]]> رئیس مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد با بیان این که ۱۳۰ هزار اپلیکیشن شامد گرفتند گفت: طرح فضای مجازی سالم آماده بهره‌برداری است.

تا کنون ۱۳۰هزار اپلیکیشن شامد گرفتند

]]>
سیدمرتضی موسویان، رئیس مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد، در آیین افتتاح یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال اظهار کرد: طی دو سال اخیر مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد در راستای رفع دغدغه‌های مقام معظم رهبری، طرح «سما» را در دستور کار خود قرار داد تا به این طریق بتواند فضای مجازی سالم، مفید و ایمن را محقق سازد.

رئیس مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد در تعریف طرح سما گفت: اگر تمامی ناشران دیجیتال را در یک کشتی متصور شویم که به فرمان ناخدایی واحد به سمت هدف می‌روند، بنابراین این طور بگویم اگر ناخدای آن کشتی اشراف کاملی بر محتوای فضای مجازی نداشته باشد نمی‌تواند همگرایی بین ناشران ایجاد کند.

موسویان افزود: در واقع طرح سما با ارائه شناسه شامد به تمام فعالان فضای مجازی به دنبال تحقق این همگرایی است که براساس مصوبه سال 93 شورای عالی فضای مجازی به سمت طراحی آن رفته‌است.

وی خاطرنشان کرد: برای تبیین زیست‌بوم فضای مجازی سالم، مفید و ایمن یک سال و نیم کار مشارکتی انجام شد و اکنون طرح سما آماده بهره‌برداری است تا با کمک مردم بتواند رسالت این طرح را محقق سازد.

رئیس مرکز رسانه‌های دیجیتال اشاره‌ای به کانال‌های دارای نشانه شامد که در واقع مشخصات دارندگان بستر است، داشت و گفت: در حال حاضر 130 هزار اپلیکیشن موبایل دارای شامد هستند؛ 70 هزار وب‌سایت و همچنین 17 هزار کانال و صفحات اجتماعی نیز توانسته‌اند شامد اخذ کنند.

موسویان با بیان اینکه امیدواریم تا پایان امسال بتوانیم جشن سه چهارم محتوای نشانه‌گذاری شده را برگزار کنیم عنوان کرد: برنامه‌هایی را نیز در سطح تعاملات بین‌المللی تعریف کرده‌ایم که براساس آن برای اولین بار میز صادرات تهیه شده که می‌تواند نقشه راه برای همه ناشران دیجیتال کشور باشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

]]>
2017/11/13
<![CDATA[تمایل شرکت‌های بین‌المللی برای سرمایه‌گذاری در آی‌سی‌تی کشور]]> مدیرکل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه‌گذاری وزارت ارتباطات از اعلام آمادگی پانزده شرکت بین‌المللی برای سرمایه‌گذاری در کریدور ویژه فناوری اطلاعات و ارتباطات خبر داد.

تمایل شرکت‌های بین‌المللی برای سرمایه‌گذاری در آی‌سی‌تی کشور

]]>
حمید احمدیان، مدیرکل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه‌گذاری وزارت ارتباطات، با اشاره به آغاز فاز دوم راه‌اندازی کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات به‌عنوان یکی از پروژه‌های اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: در این فاز، شناسایی شرکت‌های سرمایه‌گذار بین‌المللی را در حوزه‌های مدنظر آغاز کرده‌ایم و با مذاکرات صورت گرفته هم‌اکنون حدود ۱۵ شرکت بین‌المللی آمادگی خود را برای سرمایه‌گذاری در این بخش اعلام کرده‌اند.

وی با بیان اینکه مذاکره با سرمایه‌گذاران در حوزه‌های مشخصی ازجمله سلامت الکترونیک، لجستیک و اینترنت اشیا، مطابق با شناسایی بازار، صورت گرفته‌است، ادامه داد: به‌زودی و با ورود نخستین تیم‌های سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مذکور به کشور، مشارکت شرکت‌های بین‌المللی توانمند در این بخش، افزایش می‌یابد.

مدیرکل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه‌گذاری وزارت ارتباطات با تاکید بر اینکه کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات، فضای سرمایه‌گذاری ملی و بین‌المللی جدیدی را برای ما ترسیم خواهد کرد، افزود: تا پیش از این در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، پا را از مرزها بیرون نگذاشته و به دنبال بازارهای دیگر نبودیم؛ اما کریدور ICT این فرصت را به ما می‌دهد که پا را فراتر گذاشته و شرکت‌های توانمند بین‌المللی را ترغیب به سرمایه‌گذاری در ایران کنیم.

احمدیان گفت: از سوی دیگر نیز باید تولیدکنندگان داخلی را به ارائه محصول به داخل و هم به خارج کشور ترغیب کنیم. در این زمینه باید حوزه‌های کاری را مشخص کنیم و برای هر حوزه، قطب فناوری ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: ایجاد جهت معکوس در دانشگاه‌ها ازجمله برنامه‌های مدنظر در کریدور ICT است، چرا که دیگر فعالیت‌های دانشگاهی پاسخگوی توسعه و نیاز فضای ارتباطات و فناوری اطلاعات نیست. بر این اساس باید جهت را عوض کنیم و فشار بازار را به سمت دانشگاه‌ها ببریم تا دانشگاه‌ها به‌روزرسانی شوند.

مدیرکل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه‌گذاری وزارت ارتباطات با بیان اینکه فاز نخست این پروژه پس از یک‌سال و نیم به اتمام رسیده و هم‌اکنون وارد فاز دوم پروژه کریدور فناوری اطلاعات شده‌ایم، اضافه کرد: در این فاز، پس از ساختارسازی، نحوه مشارکت شرکت‌ها را تعیین می‌کنیم. هم‌اکنون نیز پتانسیل شرکت‌های خارجی مرتبط شناسایی شده تا بدانیم چه شرکت‌هایی می‌توانند در ایران سرمایه‌گذاری کنند.

احمدیان با اشاره به اینکه باید مسیرهای دانش‌بنیانی و استارتاپی به شرکت‌های سرمایه‌گذار بین‌المللی وصل شوند، گفت: این جریان لبه خروج محصول و دانش به فضای خارج از کشور است و درنهایت هدف ما به دست آوردن سهم‌های بین‌المللی در حوزه ICT است.

وی اظهار امیدواری کرد که با ایجاد فضای جدید، میزان مشارکت شرکت‌های بین‌المللی در کشور برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مدنظر فناوری اطلاعات و ارتباطات افزایش یابد.

منبع: خبرگزاری مهر

]]>
2017/11/13
<![CDATA[ارائه قدرت AI به توسعه‌دهندگان]]> بنیاد لینوکس پروژه Acumos را برای ساخت موارد مشابه در زمینه هوش مصنوعی، معرفی کرده‌است.

ارائه قدرت AI به توسعه‌دهندگان

]]>
قدرت متن‌باز، توسعه‌دهندگان متعلق به هر بخشی از جهان را قادر می‌کند تا به ابزارهای مورد نیاز برای کار خود دسترسی داشته‌باشند و ابزار جدیدی ایجاد کنند.

AT&T و Tech Mahindra سازمان‌های بنیادی پروژه Acumos هستند. انتظار می‌رود به‌زودی با راه‌اندازی مدل مدیریتی این شرکت، شرکت‌های بیشتری به این پروژه ملحق شوند و این پروژه در اوایل سال 2018 راه‌اندازی شود.

پروژه Acumos قصد دارد هوش مصنوعی ایجاد کند که با کمک یک چارچوب/پلتفرم تبادل آزاد، ابزارهای یادگیری ماشین در دسترس همه قرار گیرد.

برخلاف چارچوب TensorFlow که مدل‌های یادگیری ماشین تهیه می‌کرد، Acumos دایرکتوری برای جست‌‌وجو/ به اشتراک‌گذاشتن مدل‌های AI و همچنین سیستمی برای کار با این مدل‌هاست.

بنیاد لینوکس همچنین قصد دارد یک استاندارد صنایع تولید کند که اپلیکیشن‌هایAI را به‌سادگی در دسترس توسعه‌دهندگان آن قرار دهد. این موضوع با ایجاد پل‌فرم کاربرمحور Acumos انجام خواهدشد.

جیم زملین (Jim Zemlin)، مدیر اجرایی بنیاد لینوکس، گفت: «یک پلتفرم باز و متصل به AI، همکاری به عنوان توسعه‌دهنده را ارتقا می‌بخشد و شرکت‌ها قصد دارند آینده AI را مشخص کنند.»

منبع خبر

]]>
2017/11/12
<![CDATA[شناسایی چندین آسیب‌پذیری در راه‌انداز یو‌‌اس‌‌بی لینوکس]]> راه‌اندازهای یواِس‌بی موجود در هسته لینوکس، آسیب‌پذیری‌های امنیتی زیادی دارند که در برخی موارد مهاجمان می‌توانند برای اجرای کدهای غیرقابل اعتماد از آ‌نها بهره‌برداری کنند.

شناسایی چندین آسیب‌پذیری در راه‌انداز یو‌‌اس‌‌بی لینوکس

]]>
Andrey Konovalov، یکی از کارشناسان امنیتی گوگل، 144 آسیب‌پذیری را به شرکت لینوکس اطلاع داد که در زیرسامانه‌ یواِس‌بی هسته‌ لینوکس پیدا کرده‌بود.

این کارشناس گفت: «در‌صورتی‌که یک مهاجم دسترسی فیزیکی به ماشین داشته‌باشد، می‌تواند با استفاده از یک دستگاه یو‌اِس‌بی مخرب جعلی از اکثر این آسیب‌پذیری‌ها بهره‌برداری کند.»

Konovalov در مجموع ۷۹ آسیب‌پذیری مرتبط با یو‌اِس‌بی پیدا کرده‌است. 14 آسیب‌پذیری در واقع بخشی از یک فهرست بزرگ‌تر متشکل از ۷۹ اشکال هستند که Konovalov در طول ماه گذشته در راه‌انداز‌های یو‌اِس‌بی هسته‌ لینوکس کشف کرده‌است. از این ۷۹ آسیب‌پذیری، فقط مواردی افشا شده‌اند که برای آنها وصله‌ای ارائه شده‌است.

اکثر این اشکالات، آسیب‌پذیری‌هایی هستند که می‌توان از آنها برای راه‌اندازی حملات ساده‌ منع سرویس توزیع‌شده‌ استفاده کرد، اما برخی از آنها به مهاجمان اجازه می‌دهند تا امتیازات دسترسی خود را افزایش داده و روی دستگاه قربانی کد مخرب اجرا کنند.

این کارشناس امنیتی برای پیدا کردن تمام این آسیب‌پذیری‌ها از syzkaller استفاده کرده‌است. syzkaller ابزاری است که توسط گوگل توسعه یافته‌است و با استفاده از شیوه‌ای فازینگ، اشکالات امنیتی را پیدا می‌کند.

پروژه‌ POTUS نیز آسیب‌پذیری‌های موجود راه‌انداز یو‌اس‌بی لینوکس را پیدا کرد. اوایل سال جاری، پژوه‌گران امنیتی دانشگاه لندن، پروژه‌ POTUS را معرفی کردند، ابزاری که آسیب‌پذیری‌های موجود در راه‌اندازهای دستگاه یو‌اِس‌بی لینوکس را پیدا می‌کند.

این ابزار با راه‌اندازی یک ماشین مجازی، یک دستگاه یو‌اِس‌بی عمومی و آزمایش یک راه‌انداز یو‌اِس‌بی با استفاده از روش‌هایی مانند تزریق خطا، آزمایش هماهنگی، و اجرای نمادین، آسیب‌‌پذیری‌ها را پیدا می‌کند.

پژوهشگران با آزمایش راه‌اندازهای یو‌اِس‌بی در POTUS دو آسیب‌پذیری هسته‌ لینوکس پیدا کردند. اولین مورد که با شناسه ‌ CVE-5400-2016 ردیابی می‌شود، آسیب‌پذیری نشت حافظه در یک راه‌انداز دستگاه یو‌اِس‌بی است که برای برقراری ارتباط با نرم‌افزاری Airspy استفاده می‌شود در حالی‌که مورد دوم یک آسیب‌پذیری استفاده پس از آزادسازی است که شناسه‌ CVE ندارد و و از سال ۲۰۰۳ میلادی در راه‌انداز Lego USB Tower هسته‌ لینوکس پیدا شده‌است.

اکثر راه‌اندازهای یو‌اِس‌بی لینوکس به‌درستی بررسی نشده‌اند. یک مقاله پژوهشی با عنوان «POTUS: بررسی راه‌انداز‌های یو‌اِس‌بی با تزریق خطای نمادین» که موفق به کسب جایزه‌ بهترین مقاله در کنفرانس امنیتی USENIX سال جاری شد نیز نشان داد که پذیرش گسترده‌ دستگاه‌هایی که دارای رابط‌های یو‌اِس‌بی هستند به این معنی است که لینوکس باید از طیف گسترده‌ای راه‌انداز پشتیبانی کند که بیشتر آنها هنوز به‌طور کامل مورد آزمایش قرار نگرفته‌اند. در گذشته نیز طی پژوهش‌هایی تلاش شده‌بود که گسترش این حفره‌ امنیتی مورد توجه واقع شود، اما موفقیت چندانی کسب نشده‌بود.

ابزارهایی مانند POTUS و syzkaller به افشای این آسیب‌پذیری‌ها کمک کرده و منجر به ارائه‌ وصله‌هایی برای این اشکالات شده‌اند. حتی لینوس توروالدز، مؤسس شرکت لینوکس، نیز از تلاش‌های فازینگ اخیر که منجر به کشف آسیب‌پذیری‌های امنیتی مختلفی شده‌اند، قدردانی کرده‌است.

چیزی که در حال حاضر به آن نیاز داریم این است که زیرسامانه‌ یو‌اِس‌بی هسته‌ لینوکس در برابر حملات یو‌اِس‌بی که نیازمند دسترسی فیزیکی هستند، مقاوم‌تر شود. برخی از این آسیب‌پذیری‌ها که نیازمند دسترسی فیزیکی هستند، حتی روی حساب‌های کاربری کم‌امتیاز نیز کار می‌کنند، بنابراین دسترسی فیزیکی تنها چیزی است که مهاجمان واقعاً به آن نیاز دارند.

آسیب‌پذیری‌هایی که از طریق یو‌اِس‌بی قابل بهره‌برداری هستند، سریعاً باید وصله شوند، زیرا آنها می‌توانند برای نفوذ به سامانه‌های air-gapped که رایانه‌های جدا از اینترنت عمومی یا دیگر شبکه‌های اینترنتی هستند، مورد استفاده قرار بگیرند. یو‌اِس‌بی تنها راه انتقال داده‌ها به داخل و بیرون از سامانه‌های air-gapped هستند. اگر آسیب‌پذیری‌هایی که توسط POTUS وKovanolov پیدا شده‌اند وصله‌نشده باقی بمانند، یک مهاجم می‌تواند یک راه‌انداز یو‌اِس‌بی را به یک سامانه‌ air-gapped لینوکس متصل کند و داده‌ها را از این شبکه‌ها سرقت کند.

منبع:  ‌Bleeping Computer

]]>
2017/11/12
<![CDATA[اینترنت موبایل در ایران 47 میلیون کاربر دارد]]> بررسی‌ها درباره آخرین وضعیت نفوذ ICT در کشور نشان می‌دهد که ۴۷ میلیون ایرانی از اینترنت موبایل و 10 میلیون نفر از اینترنت ثابت بهره می‌گیرند.

اینترنت موبایل در ایران 47 میلیون کاربر دارد

]]>
آمار و اطلاعات حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور تا پایان شهریورماه 96 توسط دفتر بررسی‌های فنی اقتصادی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام شد.

در این گزارش، شاخص‌های مهم بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات در مقایسه با سال ۸۶ و بر مبنای ضریب نفوذ و تعداد تلفن‌های ثابت دایر شده در کشور، ضریب نفوذ و تعداد مشترکان فعال موبایل در کشور، تعداد سیم‌کارت‌های واگذار شده، تعداد سیم‌کارت‌های فعال، تعداد روستاهای دارای ارتباط و دارای تلفن خانگی، تعداد تلفن‌های همگانی نصب شده در کشور، ظرفیت پهنای باند اینترنت بین‌الملل و IP داخلی و نیز تعداد مشترکان پهن‌باند سیار و ثابت، مورد ارزیابی قرار گرفته‌است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که ضریب نفوذ تلفن ثابت در کشور تا پایان شهریورماه ۳۸.۶۹ درصد است و این درحالی است که در سال ۸۶ ضریب نفوذ تلفن ثابت ۳۳.۴۹ درصد بوده‌است. در همین حال ۳۰ میلیون و ۶۶۱ هزار و ۸۴۴ خط تلفن ثابت در کشور دایر است.

درهمین حال ضریب نفوذ مشترکان فعال تلفن همراه که در سال ۸۶ حدود ۳۹.۵ درصد بود هم‌اکنون به ۱۰۶.۴۳ درصد رسیده‌است و این نشان می‌دهد که در ۱۰ سال گذشته نفوذ موبایل در ایران بیش از ۲.۵ برابر شده‌است. در همین حال تعداد سیم‌کارت‌های واگذار شده در کشور تا پایان شهریورماه امسال ۱۵۶ میلیون و ۵۴۸ هزار و ۵۱۱ خط اعلام شده‌است.

از سوی دیگر تعداد سیم‌کارت فعال تلفن همراه در کشور که هم‌اکنون در دست مشترکان است نیز ۸۵ میلیون و ۶۴ هزار و ۴۶ سیم‌کارت عنوان شده‌است.

برمبنای بررسی‌های انجام شده، شمار روستاهای دارای ارتباط که در سال ۹۱ حدود ۵۲ هزار و ۹۶۵ روستا بوده، هم‌اکنون به ۵۵ هزار و ۱۲۱ روستا رسیده‌است. این درحالی است که روند ارتباط‌رسانی به روستاها طبق جدول منتشرشده، روند نزولی دارد و در سال ۹۵ تعداد روستاهای دارای ارتباط ۵۵ هزار و ۲۰۷ روستا بوده‌است.

برآوردها نشان می‌دهد که ۴۸ هزار و ۹۷۶ روستا در کشور دارای تلفن خانگی هستند و ۱۱۵ هزار و ۵۵۰ دستگاه تلفن همگانی در کشور نصب شده‌است.

بر مبنای ارزیابی‌های انجام شده پهنای باند اینترنت بین‌الملل تا پایان شهریورماه امسال به یک‌هزار و ۱۱۴ گیگابیت بر ثانیه رسیده‌است و این درحالی است که در سال ۸۶ ظرفیت پهنای باند اینترنت بین‌الملل ۶.۰۵ گیگابیت بر ثانیه بوده‌است که رشد هزار برابری را نشان می‌دهد.

در همین حال ظرفیت پهنای باند شبکه اینترنت داخل کشور نیز از ۳۱.۸ گیگابیت بر ثانیه در سال ۸۸ به ۶۸۰۰ گیگابیت برثانیه رسیده‌است. این درحالی است که ظرفیت پهنای باند داخلی در ۶ ماهه نخست امسال بدون تغییر نسبت به انتهای سال ۹۵ ارزیابی می‌شود.

بررسی‌ها حاکی از آن است که ۴۷ میلیون و ۳۳۲ هزار و ۵۵۵ مشترک در کشور از اینترنت موبایل و پهن‌باند سیار استفاده می‌کنند و شمار مشترکان اینترنت ثابت (پهن‌باند ثابت از طریق فناوری ADSL و فیبر) بالغ بر ۱۰ میلیون و ۴۹۰ هزار و ۱۱۸ مشترک اعلام شده‌است.

منبع: خبرگزاری مهر

]]>
2017/11/12
<![CDATA[ضرورت تسریع در فرایند تجاری‌سازی جویشگر بومی]]> رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات بر ضرورت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و تسریع در فرایند تجاری‌سازی جویشگر بومی تاکید کرد.

ضرورت تسریع در فرایند تجاری‌سازی جویشگر بومی

]]>
محمد خوانساری درباره پیشرفت طرح جویشگر بومی، گفت: در طرح جویشگر بومی به دنبال تسریع در فرآیند تجاری‌سازی حوزه این جویشگر هستیم. فرآیند ایجاد فناوری، ایجاد داده‌های محک و توسعه پردازش مورد نیاز زبان فارسی به میزان بسیارخوبی در جویشگر بومی انجام شده است.

خوانساری با اشاره به اینکه در حوزه پذیرش این جویشگر در جامعه باید بیشتر کار شود، افزود: در این حوزه نیاز به آگاهی مدارس داریم و همچنین جویشگر خاص کودک و نوجوان را باید به عنوان زنجیره فعالیت در حوزه توسعه خدمات کودک و نوجوان در فضای مجازی، داشته باشیم.

وی تاکید کرد: البته فعالان بازار کودک و نوجوان در حال حاضر از همین جویشگر استفاده می‌کنند؛ اما نیاز داریم با تسریع در این حوزه، کیفیت کار را نیز افزایش دهیم.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات بر تغییر در روش اجرای جویشگر بومی تاکید کرد و گفت : ضرورت دارد که بخش خصوصی در جویشگر بومی سرمایه‌گذاری قابل برگشت انجام دهد. البته فضای بازارسازی این کار از طرف دولت، وزارت ارتباطات و مرکز ملی فضای مجازی با تعامل با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش، به وجود می‌آید مانند فعالیت‌های مشابه، که در کشورهای کره جنوبی، چین و روسیه  انجام شده‌است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

]]>
2017/11/11
<![CDATA[جشنواره توان‌تک برگزار می‌شود]]> جشنواره ‌توان‌تک به با هدف ایجاد تعامل و معرفی استارتاپ‌های فعال در حوزه معلولان و بهره‌گیری از فضای کسب‌وکار مجازی برای این قشر برگزار می‌شود.

جشنواره توان‌تک برگزار می‌شود

]]>
به مناسبت روز جهانی معلولان، جشنواره توان‌تک (Tavan Tech) به همت مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد با حضور استارتاپ‌های موفق و شرکت‌های صاحب‌نام حوزه تجارت الکترونیک با هدف معرفی سرویس­ها و خدمات موثر در بهبود کیفیت زندگی شهروندان، به‌ویژه توان‌یابان از 21 تا 23 آذرماه برگزار می‌شود.

توان ­تک رویدادی استارتاپی در حوزه معلولیت است که در آن، افراد دارای معلولیت با فناوری­های نوین و کاربردهای آن در مشاغل دانش‌محور و غیرفیزیکی آشنا شده و فرصت­های شغلی پایدار در کسب‌وکارهای مبتنی بر اینترنت، بررسی و معرفی خواهندشد.

در توان‌تک تلاش می­شود با هم­افزایی و مشارکت استارتاپ­های فعال در حوزه معلولیت برای گسترش و توسعه این نوع کسب‌وکارها اقدامات مؤثری انجام شده و چشم‌اندازی روشن برای سرمایه­گذاری در این حوزه فراهم شود. همچنین نمایشگاهی که با حضور استارتاپ‌ها در این رویداد برگزار می‌شود، امکانات موجود در فضای اینترنت و اثر مثبت آن را در زندگی فردی و اجتماعی افراد دارای معلولیت به نمایش می‌گذارد.

مدیرعامل مجتمع رعد درباره چشم‌انداز و اهداف این رویداد گفت: توان‌تک فرصتی است برای شناساندن پتانسیل یازده درصد از افراد جامعه. ما در این رویداد چند هدف اصلی را دنبال می‌کنیم؛ هدف نخست ما ایجاد اشتغال برای توا‌ن‌یابان است. شناساندن فرصت‌های حوزه فاوا به توان‌یابان، استفاده از خدمات استارتاپ‌های فاوا برای بهبود کیفیت زندگی توان‌یابان، ایجاد شرایط افزایش مهارت از طریق کارآموزی و کاریابی توانیابان و شناساندن توانمندی‌های توان‌یابان به استار‌تاپ‌ها هم از دیگر اهداف این رویداد هستند. پناهی افزود: مهم‌ترین هدف توان‌تک، تشویق استارتاپ‌ها برای مناسب‌سازی خدمات‌شان متناسب با نیاز توانیابان است. به همین منظور، مجتمع رعد جایزه ویژه‌ای را برای استارتاپ برگزیده هیئت داوران رویداد در نظر گرفته‌است. این جایزه به استارتاپی داده‌می‌شود که بیشترین اثر را در حوزه خدمت‌رسانی به جامعه توانیابان کشور داشته‌باشد.

مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد با گذشت 34 سال فعالیت در عرصه آموزش­های مهارتی و دانشگاهی افراد دارای معلولیت و همکاری با 28 مرکز مشابه و مستقل در سایر استان­ها و شهرستان­ها، توانمند­سازی و ارتقای کیفیت زندگی توان‌یابان را دنبال می­کند.

علاقه‌مندان به حضور در این رویداد می‌توانند به وب‌سایت رویداد توان‌تک به نشانی http://raad-charity.org/tavantech مراجعه کنند.

منبع: روابط عمومی موسسه رعد

]]>
2017/11/11
<![CDATA[معرفی 10 تیم برگزیده رویداد استارتاپ جاده ابریشم]]> رویداد استارتاپ جاده ابریشم که از سوم تا نهم۹ آبان‌ماه با سفر هیئتی متشکل از داوران ایرانی و اروپایی و نیز تیم اجرایی این رویداد در هفت شهر مختلف ایران برگزار شد با اعلام ۱۰ استارتاپ برگزیده به پایان رسید.

معرفی 10 تیم برگزیده رویداد استارتاپ جاده ابریشم

]]>
برندگان رویداد استارتاپ جاده ابریشم معرفی شدند. این ۱۰ استارتاپ فروردین ماه سال آینده در رویدادی بین‌المللی در جزیره کیش با هم به رقابت خواهند پرداخت. از میان ۴۰۰ استارتاپ متقاضی شرکت در این رویداد، ۸۴۴ استارتاپ برای حضور در رویداد و معرفی خود در برابر هیئت داوران بین‌المللی در هفت شهر مختلف ایران انتخاب شدند.

اعضای تیم اجرایی استارتاپ جاده ابریشم به همراه ۶ عضو هیئت داوران مسافتی بیش از ۴ هزار کیلومتر را برای سفر به هفت شهر تبریز، رشت، تهران، اصفهان، یزد، شیراز و مشهد و با هدف شناسایی بهترین استارتاپ‌های ایرانی پیمودند. در مجموع بیش از ۱۵۰۰دانشجو،‌ کارشناس، کارآفرین و علاقه‌مند در رویدادهای برگزار شده در این هفت شهر شرکت کردند. همچنین بیش از ۲۰۰ درصد از بنیان‌گذاران استارتاپ‌ها که به معرفی کسب‌و‌کار نوآور خود پرداختند از بانوان بودند. علاوه‌بر این ۱۰ استارتاپ برگزیده، ۶ تیم محلی دیگر نیز به انتخاب هریک از ۶ داور این رویداد برای حضور در رقابت نهایی در جزیره کیش معرفی خواهند شد.

  این رویداد با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مرکز شتاب‌دهی نوآوری، اتاق بازرگانی تهران و تعدادی از پارک‌های علم و فناوری، دانشگاه‌ها و استارتاپ‌ها در این هفت شهر برگزار شد. به دلیل حجم بالای تعداد استارتاپ‌های ثبت‌نامی در تهران،  ۴ سهمیه به این شهر و ۶ سهمیه دیگر نیز به ۶ شهر دیگر اختصاص یافت. فهرست ۱۰ استارتاپ برگزیده رویداد به شرح زیر است:

تبریز: لوکوبوک (Lookabook) شبکه اجتماعی با هدف گسترش فرهنگ کتابخوانی و حمایت از نویسندگان

رشت: اِی‌کی‌او (AKO) دستگاهی کوچک و قابل حمل برای اندازه‌گیری میزان قند خون با استفاده از طیف‌نگاری فروسرخ و هوش  مصنوعی

تهران: فرانش (Faranesh) پلتفرم آنلاین یادگیری برای ارائه فیلم‌های آموزش مهارت‌های مختلف به کاربران فارسی زبان؛ پیاده (Peeyade) پلتفرمی رسانه‌ای برای پوشش جاذبه‌های فرهنگی و تفریحی تهران؛ تپسل (Tapselll) شبکه تبلیغات هوشمندتبلیغات دیجیتال؛ موبایل‌کمک (MobileKomakk) پل‌فرم درخواست خدمات تعمیر گوشی و لپ‌تاپ در محل

اصفهان:  باراون کو (BarOn Co) پلتفرمی مشابه اوبر برای اختصاص بار به رانندگان کامیون در شهرهای مختلف

یزد: اکوبار (Echobaar) پلتفرم ارتباط‌دهنده رانندگان وسایل نقلیه سنگین و شرکت‌های حمل بار

شیراز: کمدا (Komodaa) پلتفرم آنلاین ارتباطی برای خانم‌ها به منظور خرید و فروش لباس‌

مشهد: کشمون (Keshmoon) بازار آنلاین برای عرضه محصولات کشاورزی به‌ویژه زعفران

منبع: روابط عمومی رویداد

]]>
2017/11/11
<![CDATA[برنامه‌نویسی بات تلگرام در پایتون]]> در جلسه پانزدهم ‌آبان‌ماه شیرازلاگ موضوع برنامه‌نویسی بات تلگرام در پایتون بررسی شد.

برنامه‌نویسی بات تلگرام در پایتون

]]>
جلسه 122 شیرازلاگ به موضوع برنامه‌نویسی بات تلگرام در پایتون پرداخت که توسط پویا برزگر ارائه شد.

دانشگاه زند این‌بار نیز میزبان علاقه‌مندان دنیای نرم‌افزارهای آزاد بود که بحث و بررسی تازه‌ترین رویدادهای این حوزه پرداختند.

گروه کاربران گنو/لینوکس شیراز یا «شیرازلاگ» گروهی مستقل، مردم‌نهاد، ناسودبر و عمومی از کاربران رایانه علاقه‌مند به گنو/لینوکس ساکن شیراز است. تم محوری جلسه‌های شیرازلاگ عبارت است از مبانی فکری-تاریخی نرم‌افزارهای آزاد، معرفی، نصب و استفاده از توزیع‌های مختلف گنو/لینوکس، توسعه‌ی توزیع‌های گنو/لینوکس و دیگر نرم‌افزارهای آزاد، معرفی زبان‌های برنامه‌نویسی آزاد و چگونگی برنامه‌نویسی با آن‌ها، امنیت عمومی داده‌ها در اینترنت، نرم‌افزارهای چندسکویی، بحث آزاد در حوزه‌ی نرم‌افزار آزاد و دیگر مسایل مرتبط با نرم‌افزارهای آزاد یا اجتماع‌های کاربری مرتبط با آنها.

منبع: روابط عمومی لاگ

]]>
2017/11/8
<![CDATA[بررسی «اهمیت و ضرورت حاکمیت داده در توسعه اینترنت اشیا»]]> سخنرانی علمی «اهمیت و ضرورت حاکمیت داده در توسعه اینترنت اشیا» برگزار می‌شود.

بررسی «اهمیت و ضرورت حاکمیت داده در توسعه اینترنت اشیا»

]]>
سخنرانی علمی از سلسله نشست‌های مقدماتی پنجمین همایش ملی مدیران فناوری اطلاعات با عنوان «اهمیت و ضرورت حاکمیت داده در توسعه اینترنت اشیا» در ایرانداک برگزار می‌شود. دکتر مجید رسولی دیسفانی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیریت پنل دکتر مرضیه زرین‌بال‌ ماسوله، استادیار پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) در تالار سخن ایرانداک هستند.

در این سخنرانی افزون بر تشریح اهمیت و ضرورت حکمرانی داده در اینترنت اشیا، راهکارها و روش‌های موضوع حاکمیت داده در اینترنت اشیا پیشنهاد می‌شود.

این مراسم ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۶ روز سه‌شنبه 16 آبان‌ماه در تالار سخن ایرانداک برگزار شد.

منبع: ایرانداک

]]>
2017/11/8
<![CDATA[گردهمایی توسعه کسب‌وکارهای نوپای فاوا برگزار ‌شد]]> گردهمایی کارشناسان مراکز استانی مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا با هدف انجام خدمات در زمینه فناوری اطلاعات و رشد و توسعه استارتاپ‌ها برگزار ‌شد.

گردهمایی توسعه کسب‌وکارهای نوپای فاوا برگزار ‌شد

]]>
نخستین گردهمایی کارشناسان مراکز استانی مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا شامل کارشناسان پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور و اداره‌های کل فناوری اطلاعات استان‌ها، سه‌شنبه ۱۶ آبان‌ماه 96 در سالن اجتماعات مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا برگزار شد.

در این برنامه، مدیر و کارشناسان این مرکز به ارائه مطالبی درباره چگونگی فعالیت هریک از بخش‌های مرکز پرداختند و برنامه‌های فاز بعدی مرکز را در سراسر کشور مرور کردند.

مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا این فعالیت‌ها را با هدف انجام خدمات در زمینه فناوری اطلاعات و رشد و توسعه استارتاپ‌ها در سراسر کشور انجام می‌دهد. بر این اساس، شناسایی اعضای زیست‌بوم کسب‌وکارهای نوپای فاوا در استان‌ها، ایجاد هماهنگی و تعامل موثر بین اعضای زیست‌بوم، تسهیل ایجاد و رشد کسب‌وکارهای نوپای محلی برای حفظ سرمایه‌های انسانی در استان، عرضه خدمات مشاوره‌ای و آموزشی به اعضا و پایش زیست‌بوم کسب‌وکارهای نوپای فاوای استان‌ها از برنامه‌های این دوره از مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا است که به‌واسطه آموزش‌هایی که در این گردهمایی داده‌شد به انجام می‌رسد.

به‌کارگیری مشاوران توانمند، ارائه مشاوره‌های تخصصی به اعضای زیست‌بوم کسب‌وکارهای نوپای فاوای محلی اعم از فنی، کسب‌وکاری و حقوقی، کمک به برگزاری رویدادهای موضوع‌محور با اولویت‌های استانی برای حل مسائل صنایع استانی از طریق به‌کارگیری فاوا، برگزاری کارگاه‌های آموزشی مرتبط با کسب‌وکارهای نوپای فاوا در استان و برگزاری جلسات کمیته راهبری واحد استانی بخشی از خدمات این مراکز استانی به‌منظور گسترش و بهبود وضعیت کسب‌وکارهای نوپا در استان‌هاست.

منبع: خبرگزاری ایسنا

]]>
2017/11/8
<![CDATA[فعالیت آسیب‌پذیری جدی در هسته لینوکس]]> یک آسیب‌پذیری قدیمی نادیده گرفته‌شده در لینوکس به عنوان یک آسیب‌پذیری جدی از نوع Local Privilege Escalation خود را معرفی کرده‌است.

فعالیت آسیب‌پذیری جدی در هسته لینوکس

]]>
آسیب‌پذیری که حدود دو سال پیش بر روی هسته لینوکس منتشر شده‌بود، اما در آن زمان زیاد مورد توجه قرار نگرفته‌بود، حالا به عنوان یک آسیب‌پذیری جدی از نوع Local Privilege Escalation خود را معرفی کرده‌است.

این آسیب‌پذیری که دارای شماره شناسه CVE-۲۰۱۷-۱۰۰۰۲۵۳ است در آوریل ۲۰۱۵ توسط Michael Davidson از تیم امنیتی گوگل معرفی شده‌بود. از زمانی که این آسیب‌پذیری جدی گرفته نشده‌بود از نسخه ۳.۱۰.۷۷ هسته لینوکس به بعد، نسخه رفع شده این آسیب‌پذیری منتشر نشده‌است.

به هر حال، هم‌اکنون محققان Qualys Research Labs موفق به کشف این آسیب‌پذیری شده‌اند و Exploit آن را هم توسعه داده‌اند. این Exploit که برای عملیات Local Privilege Escalation آماده شده‌است بر روی توزیع‌های معروفی همچون RedHat، Debian و CentOS جوابگو است.

این آسیب‌پذیری که دارای رده‌بندی امتیاز ۷.۸ از ۱۰ را در CVSS3 دریافت کرده‌است در بخش ELF executablesهای هسته لینوکس موجود است که منجر به تخریب بخشی از حافظه می‌شود. محققان موفق شدند کاربری را با دسترسی سطح پایین و SUID مشخص که توانایی اجرای کدهای باینری PIEرا دارد را توسط این آسیب‌پذیری به سطحی از دسترسی برسانند که توانایی اعمال تغییرات سطح بالا را بر روی سیستم‌عامل داشته‌باشد.

جهت جلوگیری از اجرای Exploit این آسیب‌پذیری می‌توان مقدار متغیر vm.legacy_va_layout در هسته لینوکس را برابر ۱ قرار داد تا زمانی که در نسخه بعدی Kernel این آسیب‌پذیری مرتفع شود. مرکز Qualys اعلام کرده‌است که این نقص برای PIEهایی که سگمنت read/write آنها بیشتر از ۱۲۸ مگابایت است محدودیتی ندارد که این خود نشان‌دهنده آن است که کمترین فاصله بین mmap_base و بالاترین سطح آدرس در stack وجود دارد. پس اگر بیش از یک‌ونیم میلیون رشته حرفی را تابع execve() را handle کند، تمامی PIEها در حافظه مجدد نوشته می‌شوند که این خود باعث به‌وجود آمدن این آسیب‌پذیری می‌شود.

توزیع‌های لینوکسی RedHat، Debian و CentOS به‌روز‌رسانی‌هایی را برای جلوگیری از نفوذ توسط این آسیب‌پذیری منتشر کرده‌اند. البته تیم Qualys هم قول داده‌است که PoC Exploit این آسیب‌پذیری برای توزیع Cetnos۷ را که دارای هسته به نسخه‌های ۳.۱۰.۰-۵۱۴.۲۱.۲.el۷.x۸۶_۶۴ و همچنین ۳.۱۰.۰-۵۱۴.۲۶.۱.el۷.x۸۶_۶۴ هستند به‌زودی منتشر کند.

منبع: Security web

]]>
2017/11/7
<![CDATA[همکاری‌های بین‌المللی برای حفاظت آنلاین کودکان]]> سازمان‌های مختلف بین‌المللی درگیر گفت‌وگوهایی در مورد حفاظت آنلاین از کودکان هستند تا با روش‌هایی بتوان حفاظت از کودکان در برابر محتوای زیان‌آور و مهارت‌های سواد رسانه‌ای را محقق کرد.

همکاری‌های بین‌المللی برای حفاظت آنلاین کودکان

]]>
بیشتر کشورها همکاری‌های بین‌المللی را برای حفاظت آنلاین کودکان ضروری می‌دانند. همکاری بین‌المللی در سطح عملیاتی فراتر از به اشتراک گذاشتن بهترین شیوه‌ها است و بین این کشورها پیشنهادهای امیدوارکننده‌ای مطرح می‌شود که می‌تواند به عنوان مدل از آن استفاده کرد.

در سال ۲۰۱۴ در کنفرانسWTDC   (کنفرانس جهانی توسعه مخابرات) مسئله ایجاد اعتماد و امنیت در استفاده ازICT  با تمرکز خاص روی کودکان و جوانان مطرح شد. گزارش «مطالعات تطبیقی در توسعه خدمات فضای مجازی  کودک و نوجوان» که توسط پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات تهیه شده‌است در زمینه همکاری‌های بین‌المللی حفاظت آنلاین کودکان توضیح می‌دهد.

سازمان‌های مختلف بین‌المللی متناسب با ماموریت آنها، عضویت و زمینه‌های تخصص، درگیر گفت‌وگوی بین‌المللی در مورد حفاظت آنلاین از کودکان هستند، به عنوان مثال می‌توان از حفاظت آنلاین کودک ITU (COP) و ائتلاف ایمنی آنلاین کودکان در چارچوب انجمن حاکمیت اینترنت (IGF) در این زمینه نام برد. چارچوب‌های سیاسی مانند شورای اروپا در حفاظت از کودکان در برابر محتوای زیان‌آور و مهارت‌های سواد رسانه‌ای کودکان به سطح بالایی از هماهنگی‌های سیاسی در سطح منطقه دست یافته‌است.

چندین طرح موفق همکاری بین‌المللی در سطح عملیاتی انجام شده‌است ازجمله آنها در زمینه‌های اجرای قانون، تبادل گزارش‌های خطوط تلفنی در مورد مطالب آنلاین غیرقانونی و به اشتراک‌گذاری بهترین شیوه‌های حفاظت از کودکان در اینترنت است.

شبکه خطوط تلفنی و مراکز اطلاع‌رسانی یک ابتکار موفق برای حفاظت آنلاین از کودکان هستند.

توسعه شاخص‌های قابل‌مقایسه برای اندازه‌گیری جنبه‌های مختلف حفاظت آنلاین از کودکان ازجمله دسترسی و استفاده از اینترنت توسط کودکان برای غلبه بر ریسک و تاثیر سیاست‌ها می‌تواند به بهبود توسعه و اجرای سیاست‌ها کمک کند. تلاش‌های اتحادیه اروپا در این زمینه، برای درک بهتر رابطه بین استفاده از اینترنت و خطرات آنلاین و نیز نقش مثبت سیاست عمومی در کاهش خطرات آنلاین کمک شایانی کرده‌است.

مطابق پروژه آنلاین اتحادیه کودکان و نوجوانان اروپا کشورها از دسترسی به مستندات و مدارک بررسی شده نظرسنجی‌های به‌روز و داده‌های تطبیقی بهره‌مند می‌شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

]]>
2017/11/7
<![CDATA[حل مشکلات جامعه به یاری استارتاپ‌های خدماتی]]> معاون علمی و فناوری رئیس جمهور استارتاپ‌ها را پایه‌گذار حوزه جدیدی در ارائه خدمات همچون توزیع محصولات غذایی دانست که این ورود گام بزرگی برای حل مشکلات جامعه است.

حل مشکلات جامعه به یاری استارتاپ‌های خدماتی

]]>
سورنا ستاری در نشست مشترک با محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه استارتاپ‌ها حوزه جدیدی در ارائه خدمات ایجاد کرده‌اند، اظهار کرد: با حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در حوزه توزیع کالا می‌توانند اتفاق‌های خوبی را رقم بزنند و به پلتفرمی برای تنظیم بازار تبدیل شوند.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه توزیع کالا را اتفاقی مناسب دانست و ابراز کرد: بوروکراسی اداری و سیستم تأمین مالی دو مشکل شرکت‌های دانش‌بنیان و کسب‌وکارهای فناورانه است که باید مورد توجه بیشتری قرار گرفته و برای رفع آن اقداماتی انجام شود. در دو سال گذشته شاهد سرمایه‌گذاری قابل توجهی در استارتاپ‎های خدماتی هستیم که این مسئله نشان‌دهنده توسعه فعالیت شرکت‌های فناور خدماتی است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت از شرکت‌های فناور گفت: کاهش هزینه‌ها و ورود فناوری روز دنیا به صنایع دو مزیت استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای نوین است. در کشورمان نیز با حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه خودرو می‌توان فعالیت‌های خوبی برای حل مشکلات زیست‌محیطی انجام داد.

ستاری وضعیت شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در حوزه فناوری مانند بیوتکنولوژی و تجهیزات پزشکی را مناسب ارزیابی کرد و گفت: این شرکت‌های فناور ممکن است زمان طولانی‌تری برای شکوفایی اقتصادی نیاز داشته‌باشند، اما همان‌طور که شاهد هستیم توانسته‌اند گام‌های بزرگی همچون صدور دارو به روسیه را بردارند.

وی همچنین انجام پروژه‌های ویژه همچون تولید خودروی برقی و اینترنت اشیا را با محوریت بخش خصوصی در دستور کار معاونت علمی اعلام کرد.

در پایان نشست قرار شد کمیته مشترکی میان وزارت صنعت، معدن و تجارت و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری برای رسیدن به نقشه راه و زبان مشترک و نظام‌مند کردن همکاری‌ها تشکیل و پیگیری شود.

منبع: خبرگزاری ایلنا

]]>
2017/11/7
<![CDATA[سامانه جامع اولویت‌های پژوهشی کشور راه‌اندازی شد]]> سامانه جامع اولویت‌های پژوهشی کشور به‌منظور جهت‌دهی پژوهش‌های دانشگاهی در راستای نیازهای دستگاه‌های اجرایی کشور و شرکت‌های دانش‌بنیان راه‌اندازی شد.

سامانه جامع اولویت‌های پژوهشی کشور راه‌اندازی شد

]]>
شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه ICT می‌توانند نیازمندی‌های فناورانه خود جهت توسعه محصولات دانش‌بنیان را در قالب اولویت پژوهشی یا طرح پژوهشی در این سامانه به‌‌صورت رایگان اطلاع‌رسانی کنند و به کمک ظرفیت ایجاد شده توسط این سامانه از ظرفیت جامعه دانشگاهی در راستای توسعه‌ محصولات دانش‌بنیان خود بهره‌مند شوند.

در این سامانه امکان مشاهده آزاد و رایگان تمام اولویت‌های پژوهشی دستگاه‌های اجرایی کشور (حدود 35000 عنوان اولویت پژوهشی از 600 دستگاه) و برخی از شرکت‌های دانش‌بنیان در همه رشته‌های دانشگاهی از یک پنجره واحد و با قابلیت انواع مختلفی از جست‌وجوها از سال 1392-1396 فراهم‌ شده‌است.

پژوهشگران و محققان می‌توانند با استفاده از این سامانه ضمن تعریف پایان‌نامه‌های خود در راستای اولویت‌های پژوهشی دستگاه‌های کشور و یا شرکت‌های دانش‌بنیان از مزیت‌های مختلف آن همچون حمایت مالی، کسر خدمت سربازی و قرار گرفتن در لیست اولویت‌های استخدامی شرکت‌های دانش‌بنیان کشور استفاده کنند. همچنین فارغ‌التحصیلان نیز می‌توانند طرح‎های پژوهشی دستگاه‌های کشور و شرکت‌های دانش‌بنیان را جستجو و برای انجام آن اقدام کنند.

در این سامانه قابلیتی تحت عنوان ماژول «به من اطلاع بده» پیش‌بینی‌شده است که محققان می‌توانند به کمک آن با تعریف برخی از کلیدواژه‌ها در صورت تعریف اولویت پژوهشی و یا طرح پژوهشی جدید توسط یک دستگاه دولتی‌ها و یا یک شرکت دانش‌بنیان در زمینه موردعلاقه‌شان از آن مطلع شوند.

همچنین با استفاده از این سامانه، شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند از طرح‌های پژوهشی دستگاه‌های دولتی آگاه شده و برای اخذ پروژه‌های تحقیقاتی از دستگاه‌های دولتی اقدام کنند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

]]>
2017/11/6
<![CDATA[ارائه نسخه جدید کوبرنتیز (Kubernetes)]]> کوبرنتیز (Kubernetes) با ارائه نسخه 1.8، محبوب‌ترین برنامه تنظیم کانتینرهای فضای ابری، امنیت قدرتمند و ویژگی محدودکردن دسترسی بر مبنای نقش (role-based access control) دارد.

ارائه نسخه جدید کوبرنتیز (Kubernetes)

]]>
فضای ابری، مدل‌های عملیاتی سنتی برای بخش‌های آی‌تی و بسیاری از سازمان‌ها را با اختلال روبرو کرده است.اگر بخواهید کانتینرها را در فضای ابری مدیریت کنید، کوبرنتیز برنامه مورد نیاز شماست. آخرین نسخه منتشرشده آن، کوبرنتیز 1.8 است که از نسخه‌های پیشین بهتر شده‌است.

کانتینرها به سرعت در حال تبدیل به راهی برای اجرای اپلیکیشن‌های سرور هم در مراکز داده‌ها (data-centers) و هم در فضای ابری است. بر اساس گزارش اخیر موسسه تحقیقاتی ردمانک (Redmonk)، 54 درصد از 100 شرکت فورچون از کوبرنتیز استفاده می‌کنند. برخی از این شرکت‌ها به واقع کسب‌وکارهای بزرگ و گسترده‌ای دارند.

برای مثال Ancestry.com ، 20 میلیارد سابقه تاریخی و 90 میلیون شجره‌نامه خانوادگی دارد. این شرکت بزرگ‌ترین مصرف‌کننده ژنومیک شبکه دی‌ان‌ای (genomics DNA network) در جهان است. این شرکت با استفاده از کوبرنتیز زمان استقرار سرویس آیکون Shaky Leaf را از 50 دقیقه به 2 تا 5 دقیقه کاهش داده‌‌است. پاول مک‌کی، طراح و مهندس نرم‌افزار انسستری، می‌نویسد: «تا پایان امسال ما در آستانه داشتن هر چیزی که باید یا می‌تواند در جهان دوست‌دار لینوکس در کوبرنتیز وجود داشته‌باشد، هستیم.»

شاید مهم‌ترین ویژگی این انتشار جدید محدودکردن دسترسی بر مبنای نقش (RBAC) است. این ویژگی به مجموعه مدیران اجازه می‌دهد تا به صورت پویا نقش‌ها را تعریف کنند تا سیاست‌های دسترسی را براساس اپلیکیشن رابط برنامه‌نویسی (API) کوبرنتیز تعریف کنند.

محدودکردن دسترسی بر مبنای نقش همچنین شامل پشتیبانی بتا (ثانویه) برای فیلترکردن ترافیک خروجی از طریق سیاست‌های شبکه کوبرنتیز و پشتیبانی موجود برای فیلترکردن ترافیک ورودی به یک پاد (Pod) است. پادها کوچک‌ترین واحد قابل استقرار کوبرنتیز هستند. پادها از یک یا چند کانتینر با فضای ذخیره، شبکه و خصوصیت مشترک درباره چگونگی مدیریت کانتینرها تشکیل شده‌اند. در مجموع، محدودکردن دسترسی بر مبنای نقش و سیاست‌های شبکه دو ابزار قدرتمند برای اجرای الزامات سازمانی و امنیتی کوبرنتیز است.

این نسخه همچنین ای‌پی‌آی‌های حجم اصلی (Workloads APIs) را به حالت بتا تبدیل می‌کند. این موضوع شامل جدیدترین نسخه‌های استقرار، دامونست (DaemonSet)، رپلیکاست (ReplicaSet) و استیتفولست (StatefulSet) است. ای‌پی‌آی‌های حجم اصلی هم‌اکنون باثبات هستند. از آن می‌توان برای انتقال حجم اصلی موجود به کوبرنتیز و توسعه اپلیکیشن‌های بومی فضای ابری استفاده کرد. ای‌پی‌آی حجم اصلی همچنین کمک می‌کند تا کاربرانی که داده‌های گسترده دارند، بتوانند از پشتیبانی کوبرنتیز بومی برای آپاچی اسپارک (Apache Spark) استفاده کنند.

دیگر ویژگی بتا، تعاریف منابع مرسوم (CRD) است که مکانیسمی برای توسعه کوبرنتیز با ای‌پی‌آی تعریف شده توسط کاربر به شمار می‌آید. یک راه این است که از سی‌آردی‌ها برای اپلیکیشن‌های مقدماتی پیچیده خودکار مانند کی‌ولیو استورز، پایگاه‌های داده‌ها و موتورهای ذخیره‌سازی در سراسر الگوی اپراتور استفاده‌شود. سی‌آردی‌ها در‌حال‌حاضر سیستم اعتبارسنجی (validation) ندارند، اما انتظار می‌رود این ویژگی در نسخه‌های آتی در نظر گرفته‌شود.

با نگاهی به سیستم قدیم رایانش، متوجه می‌شویم که کرون ‌جابز هم اکنون در سیستم بتا هست. این ویژگی مدیران را قادر می‌سازد تا بسته کانتینر حجم اصلی مانند استخراج شبانه، تغییر شکل و ای‌تی‌ال (ETL) وظایف ذخیره‌سازی داده‌ها را اجرایی کند.

مایک برت، مدیر پروژه ردهت اوپن‌شیفت و جو بروکمایر، مبلغ کانتینر ردهت لینوکس با نگاهی عمیق‌تر به این موضوع نوشتند که مشتریان آنها به دنبال بسته وظایف و شغل‌ها هستند، معتقدیم که گروه کاری مدیریت منابع «آلفا کد موج آتی رایانش در فضای ابری را امکان‌پذیر خواهدکرد».

این موضوع باعث می‌شود توسعه‌دهندگان برای دسترسی به ابزارهای سخت‌افزار مانند ان‌آی‌سی‌ها (NICs)، جی‌پی‌یوها (GPUs)، اف‌پی‌جی‌ای (FPGA)، اینفینیبند (Infiniband) و ... از طریق مدیریت دستگاه (Device Manager) به سخت‌افزار دسترسی داشته‌باشند.

اگر همه این ویژگی‌ها را در کنار هم بگذاریم، شما در ایجاد کوبرنتیز برای برنامه تنظیم کانتینرهای فضای ابری یک گام مهم برداشته‌اید.

منبع خبر

]]>
2017/11/6
<![CDATA[ادغام SUSE Studio با Open Build Service]]> SUSE ایجاد تصاویر سیستم‌عامل سفارشی را با SUSE Studio Express آسان‌تر می‌کند.

ادغام SUSE Studio با Open Build Service

]]>
زمانی‌که SUSE برای نخستین‌بار در سال 2010، SUSE Studio را معرفی کرد، این یک تغییر بنیادین به شمار می‌آمد. شما می‌توانستید توزیع لینوکس خود را بدون اینکه کارشناس لینوکس باشید، ایجاد کنید. امروزه، ما از تصاویر عادی لینوکس داخل کانتینرها، ماشین‌های مجازی (VM) و هر فضای ابری که ارزشش را داشته‌باشد، استفاده می‌کنیم. بنابراین SUSE با ادغام با اوپن بیلد سرویس (OBS) خود، ابزاری بهتر برای دسته‌بندی بسته‌ها با توزیع‌های لینوکس برای ارسال تصاویر سفارشی لینوکس ایجاد کرد. این محصول جدید SUSE Studio Express نام خواهد داشت.

به گفته اندریاس جاگر، مدیر پروژهSUSE ، این ابزار به‌روز شده «می‌تواند هرگونه تصویری را مدیریت کند.» جاگر توضیح داد: «موتور پیش‌فرض برای ساخت تصاویر در SUSE کیوی (KIWI) است و هم درSUSE Studio و هم در اوبی‌اس استفاده شده‌است. تصمیم گرفتیم تا دو سرویس آنلاین را برای یک راه‌حل مشترک در هم ادغام کنیم.»

SUSE Studio Express جدید ویژگی‌های زیر را دارد:

همکاری در ساخت تصویر: شما می‌توانید کلون، تغییر، ارسال و بررسی عادی چرخه به‌روزرسانی تصویر و ارسال آن به مالک اصلی‌اش را انجام دهید. این برنامه همچنین برای تصاویر تمپلیت که دیگران استفاده می‌کنند، یک پایگاه است.

پشتیبانی از طراحی اضافی: SUSE Studio تنها ایکس 86-64 را به‌کار می‌برد. شما باSUSE Studio Express می‌توانید تصاویری برای همه طراحان SUSE ، نه‌تنها برای اینتل/ای‌ام‌دی (AMD) ایکس86-64 و همچنین برای ای‌آرام (ARM)، پاور (Power) و آی‌بی‌ام زی سیستمز (IBM z Systems) بسازید.

توسعه آزاد: کد کامل منبع در دسترس است و تیم توسعه در حال نوشتن گزارش‌های سریع خود هستند. اگر شما می‌خواهید کد را به (UI) جدید ارسال کنید یا تمپلت‌های عکس را اضافه کنید، بشتابید.

اوبی‌اس انعطاف‌پذیرتر خواهد شد: این برنامه قادر خواهد بود تا از زنجیره ابزارهای تصویری پشتیبانی کند.

توسعه تصویر به عنوان بخشی از توزیع توسعه قابل انجام است: به این طریق عکس‌ها را می‌توان مستقیما در توزیع محصول ایجاد کرد. در آینده، این برنامه به ما اجازه خواهد داد تا با حفظ به‌روزرسانی به این تصاویر دسترسی داشته‌باشیم. به‌علاوه، ساخت تصاویر برای نسخه‌های توزیع‌نشده نیز امکان‌پذیر خواهدبود.

کاربران نسخه موجود SUSE Studio می‌توانند فایل‌های کیوی موجود خود را به SUSE Studio Express منتقل کنند. توسعه‌دهندگان باید در ذهن داشته‌باشند که این انتقال تصاویر ممکن است شامل به‌روزرسانی به نسخه‌های جدیدتر کد شود، بنابراین ممکن است نیاز باشد شما تنظیمات خود را به‌روزرسانی کنید.

کار روی پروژه SUSE Studio Express ادامه دارد و قرار است ویژگی‌های بیشتری به آن افزوده شود. یکی از این ویژگی‌ها به شما این امکان را می‌دهد تا تصاویر جدید و تازه خود را به فضاهای ابری عمومی آپلود کنید. تیم توسعه همچنین در حال کار روی مستندسازی بهتر است تا توسعه‌دهندگان راحت‌تر بتوانند ترکیبی از برنامه‌ها را برای توزیع لینوکس رایج ایجاد کنند.

Studio Express هم‌اکنون روی حالت بتا قرار دارد. شما هم‌اکنون می‌توانید با استفاده از openSUSE Leap 42.3 یا SUSE Linux Enterprise 12 SP3 برای شالوده تصاویر خود استفاده کنید. انتظار می‌رود این برنامه در سه‌ماهه چهارم سال 2017 برای همه کاربران آماده باشد.

منبع خبر

]]>
2017/11/6
<![CDATA[هماهنگی با برگزارکننده رویداد جهانی موبایل]]> در پی انتشار برخی اخبار مبنی بر منع حضور شهروندان ایرانی در رویداد جهانی موبایل بارسلون به بهانه تحریم، مدیرکل امور بین‌الملل وزارت ارتباطات از هماهنگی برای رفع این مشکل خبر داد.

هماهنگی با برگزارکننده رویداد جهانی موبایل

]]>
حسین ملک، مدیرکل امور بین‌الملل و مطالعات راهبردی وزارت ارتباطات، با تاکید بر هماهنگی‌های انجام شده با برگزارکننده نمایشگاه جهانی موبایل بارسلون، گفت: هیچ منعی برای حضور شهروندان ایرانی در این نمایشگاه وجود ندارد.

مدیرکل امور بین‌الملل و مطالعات راهبردی وزارت ارتباطات، گفت: پیرو ابراز نگرانی از اخبار منتشر شده در مورد اعمال محدودیت از سوی برگزار کنندگان نمایشگاه جهانی موبایل بارسلونا برای شرکت ایرانیان در آن نمایشگاه با برگزار کننده کنفرانس هماهنگی شده‌است و درنتیجه اکنون هیچ منعی برای حضور شهروندان ایرانی در نمایشگاه ۲۰۱۸ که دارای روادید شنگن باشند، وجود ندارد.

وی اظهار کرد: مجری نمایشگاه جهانی موبایل بارسلونا اعلام کرده‌است که در سال جاری، امکان ارسال دعوت‌نامه برای صدور ویزا وجود ندارد، اما اگر شهروندان ایرانی ویزای شنگن یا ورود به اسپانیا را داشته‌باشند و یا بتوانند به هر طریق دریافت کنند، می‌توانند در نمایشگاه ثبت‌نام کرده و از آن استفاده‌کنند.

پیش از این نیز برخی اخبار غیررسمی از ممانعت حضور اپراتورها و شرکت‌های ایرانی در این رویداد جهانی به بهانه تحریم خبر دادند که وزیر ارتباطات آن را تکذیب کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

]]>
2017/11/5
<![CDATA[رشد فزاینده تولید برنامه‌های موبایلی در 2 سال اخیر]]> آمار نشان از شیب تند افزایش تولید برنامه‌های موبایلی در 2 سال اخیر دارند که 47 درصد این برنامه‌ها در سال 95 منتشر شده‌اند.

رشد فزاینده تولید برنامه‌های موبایلی در 2 سال اخیر

]]>
بخشی از گزارش عملکرد سالانه یک صنعت اینترنتی در کشور نشان می‌دهد که تعداد برنامه‌های منتشر شده در سال 95 بیش از هر سال دیگری بوده‌است به طوری که حدود 47 درصد برنامه‌های منتشرشده در این سال منتشر شده‌اند.

بررسی آمار منتشر شده توسط یک بازار برنامه‌های اندرویدی ایرانی که با هدف ارائه اطلاعات به فعالان این صنعت و کسب اطلاع از ظرفیت‌های صنعت برنامه‌های موبایل برای گسترش در کشور منتشر شده نشان‌می‌دهد که تعداد برنامه‌های منتشر شده در سال 95 بیش از هر سال دیگری بوده به طوری که حدود 47 درصد برنامه‌های منتشرشده این بازار در سال 95 منتشر شده‌اند.

بر اساس این آمار، تعداد توسعه‌دهندگان جدید فعال در سال 95 کمی کمتر از 7 هزار در سال 94 حدود 6 هزار و 500 توسعه‌دهنده و در سال 93 حدود 4 هزار توسعه‌دهنده ثبت و گزارش شده‌‌است.

منظور از توسعه‌دهنده فعال هر سال تعداد توسعه‌دهنده‌هایی است که در آن سال اولین برنامه خود را منتشر کرده‌اند، با توجه به این آمار مشاهده می‌شود شیب افزایشی توسعه‌دهندگان جدید در سال 95 مانند سال 94 حفظ شده‌است و حدود 60 درصد از کل توسعه‌دهندگان فعال نخستین برنامه خود را در دو سال اخیر منتشر کرده‌اند.

  در مجموع 10 هزار و 451 تیم توسعه‌دهنده در سال 95 از این بازار برنامه های اندرویدی کسب درآمد داشته‌اند.  همچنین آمار تعداد برنامه‌های منتشرشده حاکی است که در سال 93 حدود 15 هزار برنامه در سال 94 حدود 37 هزار برنامه و در سال 95 اندکی بیش از 50 هزار برنامه در این بازار منتشر شده‌اند. 

بنابر این آمار، تعداد برنامه‌های منتشرشده در سال 95 بیش از هر سال دیگری بوده‌است و حدود 47 درصد برنامه‌های منتشرشده این بازار در سال 95 منتشر شدند. حدود 90 درصد از برنامه‌های فعلی نیز توسط توسعه‌دهندگان ایرانی تولید شده‌اند.

منبع: خبرگزاری فارس

]]>
2017/11/5
<![CDATA[انتشار پیش‌نویس برنامه توسعه خدمات فضای مجازی کودک]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم‌زمان با روز دانش‌آموز، دستور انتشار «‌پیش‌نویس سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک ونوجوان» را صادر کرد.

انتشار پیش‌نویس برنامه توسعه خدمات فضای مجازی کودک

]]>
محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات با انتشار پیامی مبنی بر «پیش‌نویس سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان منتشر شد»، اظهار کرد: منتظر نقطه‌نظرات اندیشمندان در این زمینه هستیم.

در راستای فعالیت‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در توسعه خدمات فضای مجازی مناسب کودکان و نوجوانان، این وزارتخانه هم‌زمان با روز دانش‌آموز اقدام به انتشار این نسخه پیش‌نویس کرده‌است.

این سند در چهار هدف کلان آموزش، فرهنگ‌سازی و ترویج فضای مجازی حوزه کودک، فراهم‌سازی زیرساخت‌های ارتباطی محتوایی و اعتمادی، توسعه بازار و مقاوم‌سازی کسب‌وکارها و مدیریت و راهبری برنامه اقدام تدوین شده و شامل 40 اقدام اولویت نخست، ذیل هر یک از این اهداف است.

همچنین پیش‌نویس اسناد پشتیبان این سند نیز در موازات آن در قالب سه مجموعه مطالعات تطبیقی، مطالعات میدانی، معرفی ابزارهای کنترل والدین تدوین شده که پس از تهیه نسخه اولیه، جهت دریافت نظرات و پیشنهادات در معرض عموم قرار گرفته که تاکنون سه نسخه از آن انتشار یافته و کماکان با دریافت نظرات و پیشنهادها به روزرسانی آن ادامه دارد.

در پیش‌نویس «سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان»، ضمن بررسی چالش‌های فضای مجازی کودک و نوجوان و با اشاره به اسناد بالادستی و الزامات قانونی در حمایت و حفاظت از این قشر جامعه، از سه منظر فرهنگی، اقتصادی و حقوق شهروندی به تبیین ابعاد مختلف در موضوع پرداخته و سپس به نقش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حمایت از توسعه زیرساخت‌ها و تنظیم قوانین، به منظور حفظ منافع کاربران و ارائه‌دهندگان خدمات و فعالان این حوزه و همچنین توجه به ترویج و فرهنگ‌سازی در مجامع بین‌المللی اشاره دارد.

در سند مذکور با درنظر گرفتن اصول حاکم بر زیست‌بوم خدمات فضای مجازی که تمرکز بر پاسخگویی زیست‌بوم به تمام نیازهای ارتباطی و محتوایی مخاطبان اصلی (کودکان و نوجوانان) دارد، تسهیل و تأمین زیرساخت‌های اعتماد و حمایت متوازن از تمام تولیدکنندگان، عرضه‌کنندگان خدمات را به‌عنوان اصول حاکم بر زیست‌بوم فرض کرده‌است و با ترسیم چشم‌انداز سند، تاکید بر توسعه فضای مجازی کودک و نوجوان متناسب با هویت اسلامی – ایرانی سهم مناسبی در اقتصاد بخش و افزایش تولید محتوا و خدمات مناسب کودک و نوجوان در این فضا دارد.

سند پیش‌رو، هم‌راستا با پیش‌نویس سند سیاست‌گذاری مرکز ملی فضای مجازی در حوزه فضای مجازی کودک و نوجوان تهیه شده که به تکالیف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این حوزه تأکید داشته است؛ لذا پیشرفت متوازن در این حوزه مستلزم توجه سایر نهادها و دستگاه‌های ذی‌ربط به تکالیف و انجام برنامه‌های خود است.

هدف اصلی انتشار این نسخه پیش‌نویس، دریافت نقطه نظرات، پیشنهادات و انتقادات فعالان و متخصصان این حوزه به منظور تکمیل و به‌روز‌رسانی این سند است، سند مذکور از طریق وبگاهCop.itrc.ac.ir در دسترس است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

]]>
2017/11/5
<![CDATA[بررسی حكم‌راني داده در كسب‌و‌كارهاي محتوامحور]]> سومين كنگره متخصصان علوم اطلاعات ايران به «حكم‌راني داده در كسب‌و‌كارهاي محتوامحور» می پردازد.

بررسی حكم‌راني داده در كسب‌و‌كارهاي محتوامحور

]]>
«حكم‌راني داده در كسب‌و‌كارهاي محتوامحور» موضوع سومين كنگره متخصصان علوم اطلاعات ايران است که ساعت 14 روز دوشنبه 15 آبان‌ماه 96 در مرکز همایش‌های کتابخانه ملی ایران برگزار می‌شود.

سید مرتضی موسویان، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال، رضا ایازی، مشاور سازمان فناوری اطلاعات و چند نفر از متخصصان و کارشناسان این حوزه در این همایش سخنرانی خواهند کرد.

حضور در این نشست علمی برای عموم آزاد است و علاقه‌مندان جهت اعلام حضور می‌توانند به نشانی https://evand.com/events/dg-960815 مراجعه کنند.

منبع خبر

]]>
2017/11/4
<![CDATA[آپاچی اوپن‌آفیس به‌روزرسانی شد]]> بنیاد نرم‌افزار آپاچی به تازگی چهار آسیب‌پذیری را در مجموعه‌ برنامه‌های کاربردی رایگان آپاچی اوپن‌آفیس وصله کرد.

آپاچی اوپن‌آفیس به‌روزرسانی شد

]]>
این وصله‌ها مختص مجموعه‌ی واژه‌پرداز و برنامه‌های گرافیکیاست و هر کدام از این آسیب‌پذیری‌ها دارای شدت متوسط هستند.

سه مورد از چهارآسیب‌پذیری‌های وصله‌شده، آسیب‌پذیری‌های خارج از محدوده هستند که در صورت بهره‌برداری می‌‌توانند به مهاجم اجازه دهند تا کد دلخواه خود را اجرا کند. هر سه آسیب‌پذیری توسط سیسکو تالوس کشف شده‌اند و این شرکت در ماه مارس کشف خود را به  اطلاع بنیاد نرم‌افزار آپاچی رساند. بنیاد نرم‌افزار آپاچی، روز پنج‌شنبه به‌صورت عمومی تایید کرد که این آسیب‌پذیری‌ها نسخه‌ی ۴.۱.۳ اوپن‌آفیس را تحت تاثیر قرار می‌دهند و یک به‌روزرسانی ۴.۱.۴ برای این مجموعه‌ی آفیس ارائه کرد که این آسیب‌پذیری‌ها را وصله می‌کند.

هرکدام از این آسیب‌پذیری‌های خارج از محدوده که با شناسه‌های CVE-۲۰۱۷-۹۸۰۶، CVE-۲۰۱۷-۱۲۶۰۷ و CVE-۲۰۱۷-۱۲۶۰۸ ردیابی می‌شوند، به یک مهاجم اجازه می‌دهند که از طریق اسناد آفیس مخرب که به محض باز شدن به سامانه‌ میزبان حمله می‌کنند، سامانه‌ها را به خطر بیندازد. این یک مشکل رایج است که مایکروسافت و مجموعه‌ برنامه‌های کاربردی آفیس آن‌‌ را نیز درگیر کرده‌است.

یکی از آسیب‌پذیری‌های اوپن‌آفیس که با شناسه‌ CVE-۲۰۱۷-۹۸۰۶ ردیابی می‌شود به یک مهاجم اجازه می‌دهد تا یک فونت مخرب ایجاد کند که می‌تواند منجر به یک آسیب‌پذیری نوشتن خارج از محدوده شود که باعث رویداد اجرای کد از راه دور می‌شود. مارچین نوگا، محقق امنیتی سیسکو تالوس که این آسیب‌پذیری‌های خارج از محدوده را کشف کرده، نوشت:‌ «این آسیب‌پذیری در کلاس WW۸Fonts::WW۸Fonts برنامه‌ی واژه‌پرداز اوپن‌آفیس است. یک مهاجم می‌تواند یک پرونده‌ مخرب با پسوند .doc با یک فونت مخرب بسازد. .doc قالب پرونده‌ باینری مایکروسافت ورد است.»

این محقق گفت: «آسیب‌پذیری دوم با شناسه‌ CVE-۲۰۱۷-۱۲۶۰۸ که در عملکرد WW۸RStyle::ImportOldFormatStyles اوپن‌آفیس وجود دارد، برای ایجاد سند مورد استفاده قرار می‌گیرد. پرونده‌ی doc جعلی منجر به یک نوشتن خارج از محدوده خواهد شد و در نتیجه کد دلخواه مهاجم به صورت محلی روی ماشین قربانی، در همان زمینه‌ای که کاربر فعلی در حال اجراست، اجرا می‌شود.» آسیب‌پذیری دیگر با شناسه‌ی CVE-۲۰۱۷-۱۲۶۰۷ که در برنامه‌ی Draw اوپن‌آفیس است برای ایجاد پرونده‌هایی در قالب .PPT مورد استفاده قرار می‌گیرند. نوگا توضیح می‌دهد، آسیب‌پذیری نوشتن خارج از محدوده در عملکرد PPTStyleSheet:PPTStyleSheet وجود دارد.

محقق تالوس گفت:‌ «یک مهاجم می‌تواند یک پرونده‌ی PPT جعلی ایجاد کند که با بهره‌برداری از این آسیب‌پذیری منجر به یک نوشتن خارج از محدوده شود و در نتیجه کد دلخواه را به صورت محلی روی ماشین قربانی، در زمینه‌ کاربر فعلی، اجرا کند.» 

بن هیاک، مدیر امنیت محصولات در Salesforce، چهارمین آسیب‌پذیری که با شناسه‌ CVE-۲۰۱۷-۳۱۵۷ ردیابی می‌شود را در برنامه‌ واژه‌پرداز ورد اوپن‌آفیس پیدا کرد. این آسیب‌پذیری نیز روز جمعه وصله شد.

شرکت اوپن‌آفیس در یک مشاوره‌نامه که روز جمعه منتشر شد، نوشت: «یک مهاجم می‌تواند با بهره‌برداری از راهی که اوپن‌آفیس اشیای تعبیه‌شده را مدیریت می‌کند، سندی بسازد که اجازه‌ می‌دهد خواندن در یک پرونده‌ از سامانه‌ پرونده‌ کاربر انجام شود. مهاجم می‌تواند اطلاعات را بازیابی کند، برای این منظور او می‌تواند روش‌هایی مثل استفاده از بخش‌های مخفی برای ذخیره‌ی این اطلاعات را به کار گیرد و یا کاربر را فریب دهد تا این سند را ذخیره کند و آن ‌را به مهاجم بفرستد.» 

طبق مشاوره‌نامه‌ آپاچی اوپن‌آفیس که روز جمعه منتشر شد، هیچ‌کدام از این چهار آسیب‌پذیری شناخته‌شده مورد بهره‌برداری قرار نگرفته‌اند. برای وصله‌ همه‌ این آسیب‌پذیری‌ها نسخه‌ ۴.۱.۴ آپاچی اوپن‌آفیس را نصب کنید.

منبع: Threatpost

]]>
2017/11/4
<![CDATA[افزایش مدت‌زمان پشتیبانی بلندمدت لینوکس]]> تیم لینوکس کرنل با افزایش مدت پشتیبانی بلندمدت لینوکس از 2 به 6 سال موافقت کرد.

افزایش مدت‌زمان پشتیبانی بلندمدت لینوکس

]]>
پشتیبانی طولانی‌مدت لینوکس کارکرد طولانی‌تری را در زندگی به همراه دارد و می‌توانید با یک‌بار هزینه، زمان بیشتری از لینوکس استفاده‌کنید. LTS Linux (پشتیبانی بلندمدت) هم‌اکنون به جای عمر دو ساله، 6 سال عمر می‌کند و این دقیقا همان چیزی است که توسعه‌دهندگان اندروید خواستار آن و کاربران اندروید نیازمند آن هستند.

الیان مالچف (Iliyan Malchev)، مهندس برجسته شرکت گوگل در لینارو کانکت (Linaro Connect)، کنفرانس تلفن همراه لینوکس، اعلام‌کرد که تیم لینوکس کرنل با افزایش مدت پشتیبانی بلندمدت لینوکس از 2 به 6 سال موافقت کرده‌است. این یک توافق بزرگ برای اندروید تعبیه‌شده روی لینوکس و توسعه‌دهندگان اینترنت اشیای لینوکس(IoT) است.

مالچف درباره برنامه‌نویسان اندروید این‌گونه توضیح داد: «همه دستگاه‌های اندروید، مبتنی‌بر LTS kernel هستند. مشکل LTS این است که عمری فقط دو ساله دارد، بنابراین تا زمانی که اولین نرم‌افزارها روی سیستم یک تراشه (SoC) به بازار بیاید، اگر خوش‌شانس باشید ممکن است یک سال از خدمات پشتیبانی LTS گذشته‌باشد و اگر بیش از این زمان گذشته باشد، زمان این دوره پشتیبانی به سر آمده‌است. به نقل از هارتمن (Greg Kroah-Hartman)، رئیس لینوکس کرنل در شعبه ثابت لینوکس از کرنل نسخه 4.4 به بعد، دوره LTS به 6 سال افزایش می‌یابد.»

این نتیجه مستقیم کار بر روی Android's Project Treble است. این طراحی مجدد اندروید از سوی گوگل به منظور آسان‌تر، سریع‌تر و کم‌هزینه‌تر شدن تولید نسخه‌های به‌روز و جدید اندروید است. همان‌طور که همه کاربران اندروید می‌دانند یکی از مهم‌ترین مسائلی که کاربران را ناراحت می‌کند به‌روز نگه‌داشتن اندروید روی دستگاه‌های تلفن همراه هوشمندشان است.

سندیپ پتیل (Sandeep Patil)، مهندس نرم‌افزار سیستم گوگل در کنفرانس لینوکس پلامبرز (Plumbers) که در سپتامبر 2017 در لس‌آنجلس برگزار شد به توضیح این موضوع پرداخت که چرا توسعه‌دهندگان اندروید ترجیح می‌دهند لینوکس را به عنوان بخشی از تربل در نظر بگیرند. به گفته او به‌روز کردن سریع‌تر دستگاه کرنل برای تعمیر اشکالات/ از بین‌بردن آسیب‌پذیری‌ها، دسترسی به نسخه اولیه آسان‌تر برای دستگاه کرنل، یکپارچگی در نگهداری کرنل در سراسر اکوسیستم اندروید از دلایل این امر هستند.

در مقابل، همه اس‌اوسی‌های جدید اندروید از سال 2017 به بعد از لینوکس کرنل 4.4 یا جدیدتر استفاده خواهندکرد. در همین راستا تصمیم گرفته شده‌است تا دوره پشتیبانی LTS لینوکس به 6 سال افزایش یابد. لینوکس کرنل 4.4، اولین نسخه با LTS جدید، روز دهم ژانویه 2016 منتشر شد. این نسخه تا اوایل سال 2022 از سیستم پشتیبانی برخوردار خواهدبود. اسنپ‌دراگون 835، اس‌او‌سی محبوب سال 2017 شرکت کوالکام از لینوکس 4.4 پشتیبانی می‌کند.

نتیجه نهایی اینکه توسعه‌دهندگان به یک پلتفرم توسعه پایدارتر دست یافته‌اند. تولیدکنندگان می‌توانند نسخه‌های جدید اندروید را برای سال‌ها پس از انتشار آن، پشتیبانی کنند و کاربران قادر خواهندبود تا از سیستم‌عامل به‌روز و پچ‌هایی برای سخت‌افزارشان استفاده کنند.

این موضوع البته به اس‌اوسی و سخت‌افزار بستگی دارد که آیا از نسخه توسعه‌یافته استاندارد جدید پشتیبانی می‌کند یا خیر. از آنجایی که آنها نباید دائما نسخه‌های جدید لینوکس را روی سیلیکون و سخت‌افزار اضافه کنند باید به خطوط پایین (bottom-line) خود کمک کنند. امیدوارم روزی شاهد باشیم که منسوخ شدن دستگاه اندروید به تاریخ بپیوندد.

منبع خبر

]]>
2017/11/4
<![CDATA[برترین استارتاپ‌های الکام استارز 96 تقدیر شدند]]> سازمان نظام صنفی رایانه‌ای از بیست استارتاپ برتر سالن الکام استارز در بیست‌وسومین نمایشگاه الکامپ تقدیر کرد.

برترین استارتاپ‌های الکام استارز 96 تقدیر شدند

]]>
در نشستی با حضور ناصرعلی سعادت، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، باقر بحری، مدیر اجرایی نمایشگاه الکامپ و گلرخ بحری، مدیر سالن الکام استارز از بیست استارتاپ برتر سالن الکام استارز در بیست‌وسومین نمایشگاه الکامپ تقدیر شد.

در ابتدای نشست رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور ضمن قدردانی از استارتاپ‌های حاضر در نشست بر لزوم آشنایی و مشارکت کسب‌وکارهای نوپا با سازمان تاکید کرد و افزود: سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با سابقه 13 سال فعالیت به‌دنبال برآورده کردن خواسته‌ها و انتظارات صنفی با اتکا بر توان بخش خصوصی است و کسب‌وکارهای نوپای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز می‌توانند از این بستر استفاده کنند و با مشارکت در کمیسیون‌های تخصصی و ایجاد اتاق‌های فکر در جهت رفع مشکلات و همچنین پیشرد اهداف خودشان و صنف گام بردارند.

سپس باقر بحری گفت: طی سه سال گذشته که برگزاری نمایشگاه الکامپ برعهده سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نهاده شده‌است تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا در کنار کسب‌وکارهای قدیمی که در طی سال‌ها در این حوزه فعالیت می‌کردند از کسب‌وکارهای نوپا نیز حمایت کنیم تا با حضور و نقش‌آفرینی استارتاپ‌ها جان تازه‌ای به صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور بدهیم.

او افزود: فراهم ساختن شرایط حضور در نمایشگاه تخصصی الکامپ، اختصاص سالنی مجزا و با بهترین امکانات و تجهیزات موجود و اعزام تیم‌های برتر به نمایشگاه‌های بین‌المللی یکی از این نقش‌های حمایتی سازمان است تا ضمن نشان دادن قواعد بازی به کسب‌وکارهای نوپا آنها را با بازارهای ملی و بین‌المللی نیز آشنا ساختیم.

سعادت با اشاره به اینکه جایزه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به برترین استارتاپ‌های الکام‌استارز، حضور در نمایشگاه جیتکس بود و افزود: انتخاب نمایشگاه جیتکس با نظرسنجی از 10 استارتاپ برتر صورت گرفت که با استقبال اکثریت روبرو شد و شاهد بودیم در بخش رقابتی 4 استارتاپ ایرانی جزو 50 استارتاپ برتر جیتکس انتخاب شدند که از میان آنها دو استارتاپ موزار و کامنت ماینر جزو برترین‌های الکام استارز بودند.

در ادامه به هر استارتاپ فرصت کوتاهی برای اظهارنظر داده شد که راحیل محمدی از استارتاپ کیف پول شخصی نیو، ضمن تشکر از برگزاری با کیفیت الکام استارز امسال، گفت: حضور در نمایشگاه جیتکس با توجه به اینکه بر منطقه خاورمیانه متمرکز است برای شناخت بازارهای مشابه بازار خودمان بسیار مفید بود.

خدادای از استارتاپ رد کالا با اشاره بر اینکه آشنایی با الکام استارز مسیر ردکالا را روشن کرد، افزود: از طریق الکام استارز با سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به عنوان نهاد متولی استارتاپ‌های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات آشنا شدیم.

علی غیوری از استارتاپ کتابخوان الکترونیک خوانا نیز با اشاره به اینکه در جریان برگزاری نمایشگاه روابط خوبی برقرار شد که ادامه مسیر ما را تسهیل ساخت و گفت: با این حال با مشکل تعدد مراکز صادر کننده مجوز فعالیت روبرو هستیم که اغلب پیگیری‌ها و نامه‌های ما را بدون پاسخ می‌گذارند از سازمان انتظار داریم این دست از مشکلات ما را پیگیری کند.

قاسم‌زاده از استارتاپ ابرآروان نیز ضمن قدردانی از رشد صعودی الکام استارز طی سه سال گذشته و فراهم ساختن فرصت‌های حضور در عرصه‌های بین المللی، گفت: مسئله تعدد مراکز صادر کننده مجوزها مشکلی است که استارتاپ‌ها به صورت مشترک با آن دست در گریبان هستند و از سازمان می‌خواهیم ما را یاری کند.

میلاد نوری از استارتاپ پونز با تاکید بر اینکه بازخوردهای خوبی از سوی سرمایه‌گذاران خارجی بعد از حضور در جیتکس داشتیم، گفت: حضور در نمایشگاه الکام استارز پنجره خوبی برای معرفی رسمی استارتاپ‌ها به شمار می‌رود.

امین مطلبی از حراجی آنلاین چوبید، گفت: از سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور می‌خواهیم که نهاد متولی استارتاپ‌های حوزه فاوا باشد تا بتوانیم با اتکا به یک نهاد قدرتمند و متمرکز مطالبات‌مان را پیگیری کنیم.

امیرحسین حسینی‌پژوه از استارتاپ می‌بریم با اشاره به توان اندک استارتاپ‌ها گفت: از سازمان برای برگزاری نمایشگاه الکامپ و برپاسازی سالن الکام استارز تشکر می‌کنیم و می‌خواهیم که به عنوان نهاد متولی ما پنجره ارتباطی ما با دستگاه‌ها و مسئولان باشد.

بهناز کوهپر از استارتاپ خانه‌داران و نولا نیز پیشنهاد برگزاری جلسات مشترک استارتاپ‌ها با حضور مدیران و روسای سازمان را مطرح کرد که با استقبال حاضران روبرو شد.

سپس ابوذر معتمدی از موسسه فرهنگی و هنری شباویز با اشاره به اینکه حضور در الکام استارز یک تجربه متفاوت بود، افزود: هدف‌مان از حضور در جیتکس برقراری ارتباط با بازدیدکنندگان ایرانی و به خصوص مسئولان کشور و همچنین سرمایه‌گذاران و شتاب‌دهنده‌ها بود که به خوبی انجام شد.

فتح‌الله فتحی از استارتاپ موزرا نیز با اشاره به اینکه مدت زمان کافی برای برنامه‌ریزی و آماده‌سازی محتوای لازم برای جیتکس را نداشتیم، گفت: حضور در جیتکس تجربه خوبی بود ولی موزرا به بازارهای بین‌المللی نیاز دارد و ما سبیت را ترجیح می‌دادیم.

طاهرخانی از استارتاپ لینکپ نیز با مقایسه الکام استارز با جیتکس گفت: سطح استارتاپ‌های الکام استارز بسیار بالاتر از جیتکس بود، اما کیفیت امور اجرای جیتکس بهتر از الکام استارز بود با اینکه امسال شاهد رشد صعودی الکام استارز بودیم.

پویان ابراهیمی از استارتاپ اسمارت وای‌فای با اعلام اینکه در سه سال گذشته سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور تنها نهادی بود که بدون دریافت هزینه به ما کمک کرد، گفت: از سازمان برای فراهم ساختن فرصت حضور در الکام استارز و جیتکس تشکر می‌کنیم، این دو تجربه نگرش ما را برای ادامه مسیر بسیار تغییر داد.

امیرجلال‌الدین شوکتی از استارتاپ تحلیل ارتباط برنا گفت: تجربه نخست ما از حضور در نمایشگاه بود، هدف‌مان آشنایی با دستگاه‌ها و نهادهای تصمیم‌گیر بود که به این هدف دست یافتیم. پس از این تجربه فعالیت‌های ما بیشتر دیده‌شد و سرمایه‌گذاران با اعتماد بیشتری با ما همکاری کردند.

احمد اسدی از استارتاپ کامنت ماینر با اشاره به اینکه اولین تجربه حضورشان در الکام استارز بود، گفت: با اینکه کامنت ماینر بر بستر فارسی است و مخاطب B2B است، استقبال خوبی از ما شد و خودمان را محک زدیم رقبا را شناختیم و مسیرهای پیشرفت را جست‌وجو کردیم.

سعادت نیز در ضمن قدردانی از نقطه نظرات استارتاپ‌ها در پاسخ به درخواست استارتاپ‌ها گفت: اکنون قانونی برای استارتاپ‌هایی که هنوز در قالب یک شرکت تعریف نشده‌اند و یک تیم هستند وجود ندارد. در حال آماده‌سازی شرایطی هستیم تا تمامی استارتاپهای حوزه فاوا زیر چتر سازمان جمع شوند که این جریان دوسویه است و علاوه بر بستر سازی نیازمند تلاش و مشارکت کسب‌وکارهای نوپا هم هست.

سپس باقر بحری نیز تمامی استارتاپ‌ها را به مشارکت در کمیسیون‌های تخصصی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای دعوت کرد تا به صورت تیمی مسائل و مشکلات بررسی و راهکاری عملیاتی برای آنها تهیه شود.

در پایان نیز ضمن قدردانی از استارتاپ‌های حاضر در نشست هدایایی از سوی اسپانسرهای الکام استارز به برترین‌های الکام استارز اهدا شد.

منبع: روابط عمومی

]]>
2017/11/1
<![CDATA[ایجاد دیتاسنتر زیرزمینی برای نگهداری از اطلاعات حساس]]> بنابر اعلام وزیر ارتباطات، دیتاسنتر زیرزمینی برای نگهداری از اطلاعات حساس در کشور راه‌اندازی شد.

ایجاد دیتاسنتر زیرزمینی برای نگهداری از اطلاعات حساس

]]>
محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، از راه‌اندازی زیرساخت فیزیکی دیتاسنتر زیرزمینی برای نگهداری اطلاعات حساس و حیاتی کشور خبر داد و گفت: ۱۰هزار نیروی دفاع سایبری تربیت می‌شوند.

وی در همایش پدافند غیرعامل با اشاره به اینکه اطلاعات سازمان‌های حیاتی و حساس کشور نیازمند نگهداری در دیتاسنترهای امن است، گفت: زیرساخت فیزیکی دیتاسنتر امن که مقاوم در برابر هرگونه حمله ازجمله حملات موشکی باشد، توسط وزارت ارتباطات فراهم شده‌است و سازمان‌های حیاتی و حساس کشور می‌توانند اطلاعات خود را به این دیتاسنتر منتقل کنند.

وی با بیان اینکه این دیتاسنتر امن در عمق ۲۰۰ متر در زیرزمین بنا شده‌است، گفت: هم‌اکنون مرحله تجهیز این مرکز داده به‌عنوان مرکز ریکاوری اطلاعات به اتمام رسیده‌است و امکان میزبانی اطلاعات سازمان‌های حساس و حیاتی کشور را دارد.

وزیر ارتباطات همچنین از برنامه‌ریزی برای تربیت ۱۰ هزار نیروی دفاع سایبری برای دستگاه‌های حیاتی و حساس کشور خبر داد و گفت: با تربیت نیروهای سایبری، قابلیت دفاع از تهدیدات سایبری را خواهیم داشت و دستگاه‌های حاکمیتی مطابق با تکالیف خود در حوزه دفاع سایبری، می‌توانند از این نیروها استفاده کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

]]>
2017/11/1
<![CDATA[سامانه نظارت ابری بر فضای سایبری کشور رونمایی شد]]> سامانه نظارت ابری بر فضای سایبری کشور هم‌زمان با هفته پدافند غیرعامل توسط وزیر ارتباطات و رئیس سازمان پدافند غیرعامل افتتاح شد.

سامانه نظارت ابری بر فضای سایبری کشور رونمایی شد

]]>
سامانه نظارت ابری پادویش با هدف تامین امنیت زیرساخت‌های حیاتی و حساس کشور توسط یک شرکت دانش‌بنیان، طراحی و با حضور محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل، بهره‌برداری شد. این سامانه نظارت بر فضای سایبری در مراسم نکوداشت هفته پدافند غیرعامل که صبح امروز در وزارت ارتباطات برگزار شد به بهره‌برداری رسید.

این سامانه امکان رصد و مراقبت همه‌جانبه از فضای سایبری، رصد تمام رایانه‌های متصل به شبکه، کشف و خنثی کردن تهدیدات فضای سایبری و مجازی را فراهم می‌کند. سامانه نظارت ابری پادویش با جمع‌آوری اطلاعات در فضای سایبری و تحلیل فرآیندها از اطلاعات موجود در فضای سایبر مراقبت می‌کند و به‌طور کلی رصد و مراقبت دائمی در فضای سایبری را به همراه دارد. این سامانه به مرکز کلان داده تهدیدات بدافزاری متصل خواهدشد.

در این مراسم همچنین سه تفاهم‌نامه با حضور وزیر ارتباطات و رئیس سازمان پدافند غیرعامل در حوزه موضوعات پدافندی به امضا رسید، ازجمله این تفاهم‌نامه‌ها تدوین پیوست پدافندی شبکه ملی اطلاعات بین کمیته پدافند غیرعامل وزارت ارتباطات و مرکز تحقیقات مخابرات و تفاهم‌نامه جذب نخبگان سرباز در پدافند غیرعامل است. در همین حال تمبر نکوداشت هفته پدافند غیرعامل در این مراسم ابطال شد.

منبع: خبرگزاری مهر

]]>
2017/11/1
<![CDATA[مسابقات برنامه‌نویسی ACM برگزار می‌شود]]> هفدهمین دوره از مسابقات معتبر و بین‌المللی برنامه‌نویسی دانشجویی ACM-ICPC دانشگاه امیرکبیر از ۱۲ آبان‌ماه ۹۶ در دانشگاه امیرکبیر برگزار خواهد شد.

مسابقات برنامه‌نویسی ACM برگزار می‌شود

]]>
مسابقه برنامه‌نویسی دانشجویی ACM-ICPC که زیرنظر «انجمن ماشین‌های محاسباتی-ACM »، معتبرترین انجمن جهان در رشته‌های علوم و مهندسی کامپیوتر، برگزار می‌شود شامل سلسله‌ مسابقه‌هایی ‌است که به‌صورت مرحله‌ای و به‌ منظور کسب سهمیه برای حضور در مرحله‌ جهانی این مسابقه صورت می‌گیرد.

این مسابقه بین تیم‌های دانشگاهی و دانشجویان رشته‌های علوم کامپیوتر، مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق و ریاضی ایران و تعدادی از دانشگاه‌های برتر اروپا ازجمله دانشگاه KTH Royal Institute of Technology سوئد و دانشگاه university of munich آلمان و به شکل هم‌زمان و مولتی‌سایت از سه سایت تهران، مونیخ آلمان و استکهلم سوئد) برگزار می‌شود.

شرکت‌کنندگان در این مسابقه در قالب تیم‌های سه نفره در یک سایت کامپیوتری بدون ارتباط با محیط خارجی قرار می‌گیرند. شرکت‌کنندگان پس از حل هر سوال، پیاده‌سازی پاسخ را به یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی رسمی مسابقه C،C++ و Java به منظور بررسی برای سیستم داوری ارسال می‌کنند.

سپس تیم‌ها بر اساس تعداد سوالات حل‌شده، جریمه‌های ارسال پاسخ نادرست و زمان حل سوالات رتبه‌بندی می‌شوند. شرکت‌کنندگان می‌توانند جدول رده‌بندی لحظه‌ای را تا قبل از پایان مسابقه به صورت زنده و آنلاین مشاهده کنند.

مسابقه برنامه‌نویسی ACM-ICPC از سال ۱۹۷۰ برگزار می‌شود و هم‌اکنون به‌عنوان معتبرترین و مهم‌ترین مسابقه‌ برنامه‌نویسی دنیا شناخته‌می‌شود. در سال گذشته میلادی نیز ۴۰۲۶۶ دانشجو از ۲۷۳۶ دانشگاه و ۱۰۲ کشور جهان در این مسابقه شرکت کرده‌اند.

شرکت IBM از سال ۱۹۹۷، حامی رسمی این مسابقات است. دانشگاه صنعتی امیرکبیر، انجمن علمی دانشجویی دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی‌تکنیک تهران) به‌عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه صنعتی کشور و یکی از معتبرترین دانشگاه‌های ایران، برگزارکننده‌ مسابقه‌ برنامه‌نویسی دانشجویی ACM است. همچنین گروه ICPC دانشکده مهندسی کامپیوتر در برگزاری این مسابقات همکاری می‌کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

]]>
2017/10/31
<![CDATA[HTML5 بررسی شد]]> عصر روز دوشنبه ۸ آبان‌ماه شیراز لاگ جلسه 121 خود را برگزار کرد.

HTML5 بررسی شد

]]>
در جلسه 121 شیرازلاگ رحیم فیروزی از «تکنولوژی های موجود در HTML5» سخن گفت. این جلسه عصر روز دوشنبه 8 آبان‌ماه در دانشگاه زند شیراز برگزار شد.

حضور در این جلسات برای همه ‌علاقه‌مندان آزاد است. گروه کاربران گنو/لینوکس شیراز یا «شیرازلاگ» گروهی مستقل، مردم‌نهاد، ناسودبر و عمومی از کاربران رایانه علاقه‌مند به گنو/لینوکس ساکن شیراز است. جلسه‌های شیرازلاگ درباره مبانی فکری-تاریخی نرم‌افزارهای آزاد، معرفی، نصب و استفاده از توزیع‌های مختلف گنو/لینوکس، توسعه‌ توزیع‌های گنو/لینوکس و دیگر نرم‌افزارهای آزاد، معرفی زبان‌های برنامه‌نویسی آزاد و چگونگی برنامه‌نویسی با آنها، امنیت عمومی داده‌ها در اینترنت، نرم‌افزارهای چندسکویی، بحث آزاد در حوزه‌ نرم‌افزار آزاد و دیگر مسائل مرتبط با نرم‌افزارهای آزاد یا اجتماع‌های کاربری مرتبط با آنهاست.

منبع: روابط عمومی

]]>
2017/10/31
<![CDATA[برگزاری دومین جشنواره جهانی بازی‌های موبایلی]]> IMGA یا جشنواره بین‌المللی بازی‌های موبایلی یکی از مهم‌ترین رویدادهای مرتبط با بازی‌های دیجیتال در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا محسوب می‌شود که در دومین دوره آن بازی‌سازان ایرانی حضوری پررنگ خواهند داشت.

برگزاری دومین جشنواره جهانی بازی‌های موبایلی

]]>
مراسم اختتامیه دومین دوره این رویداد در حالی به‌زودی برگزار می‌شود که این جشنواره برای بازی‌سازان ایرانی حاشیه‌هایی هم به همراه داشته‌است؛ اوایل مهر ماه بود که نامزدهای این دوره از جشنواره معرفی شدند که ۱۶ بازی ایرانی نیز در بین آنها بود. یک روز بعد تمامی ۱۶ بازی نامزد شده که برای رای‌گیری روی سایت جشنواره قرار داده شده‌بودند به‌شکل عجیبی حذف شدند، اما درنهایت با پیگیری‌های سریع بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، فردای همان روز تمامی ۱۶ بازی به لیست بازی‌های نامزد جشنواره برگشتند و همه چیز به روال عادی خود بازگشت.

در مجموع، در دومین IMGA خاورمیانه ۵۵ بازی نامزد شده‌اند که ۱۶ مورد از آنها بازی‌های ایرانی هستند که این عدد، رقم بسیار قابل‌توجهی است. به‌همین دلیل بازی‌سازان ایران شانس بالایی در کسب جایزه از این جشنواره دارند.

مراسم اختتامیه این جشنواره ۱۱ نوامبر برابر با۲۰ آبان‌ماه 96 در اردن و شهر عمان برگزار می‌شود و باید دید آیا حواشی بازه اعلام نامزدهای حاضر در این رویداد به پایان رسیده یا در بازه اعلام نتایج قرار است شاهد صورت دیگری از این حواشی باشیم.

بازی‌های:

4Wheelers ساخته شده توسط استودیو اردیبهشت (Ordibehesht Studio)،Ancients Revival ساخته شده توسط آناشید گیمز(Anashid Games)، Around Mars ساخته شده توسط استودیو اپینو (Appinu Studio)، Clown:Legendary Theater ساخته شده توسط گیم اوریجینز (Game Origins) ، Live TV Tycoon ساخته شده توسط اسید گرین گیمز و سورنا گیمز ( Acid Green Games and Sourena Games) ، پسرخوانده Mafioso ساخته شده توسط استودیو پاییزان گیم (Paeezan Game Studio)، پرسیتی PerCity ساخته شده توسط ترند آن دیجیتال (Turned On Digital)، خروس جنگی Rooster Wars ساخته شده توسط مدریک (Medrick Fze) ، Shadow Racer ساخته شده توسط نوآ گیمز (Noa Games)، Spring Farm از شرکت مدریک (Medrick Fze)، Super Sheep ساخته شده توسط اپینو(Appinu) ، The Ballion ساخته شده توسط لکسیپ گیمز (Lexip Games) ، قفس The Cage ساخته شده توسط منتال استودیو (Mental Studio) ، بدو دهقان بدو Run Dehghan Run ساخته شده توسط تی‌توتم (TeeToTumEntertainment) ، نبرد اساطیر Battle of Legends ساخته شده توسط تریکسمن استودیوز (Trixmen Studios)، نجات قلعه Save Castle ساخته شده توسط دریم رین (Dream Rain) اسامی این 16 بازی هستند.

منبع: خبرگزاری مهر

]]>
2017/10/31
<![CDATA[مایکروسافت سونار را عرضه کرد]]> مایکروسافت از عرضه سونار، ابزار متن‌باز برای کشف آسیب‌پذیری در وب‌سایت‌ها خبر داد.

مایکروسافت سونار را عرضه کرد

]]>
مایکروسافت به‌تازگی قابلیت دسترسی به سونار را معرفی کرد. سونار یک ابزار متن‌باز پویش در وب‌سایت‌هاست که طراحی شده‌است تا به توسعه‌دهندگان کمک کند مشکلات امنیتی و کارایی محصولات خود را شناسایی و وصله کنند.

سونار توسط گروه اِج مایکروسافت به‌صورت متن‌باز توسعه یافته و به بنیاد جاوا اسکریپت اعطا شده‌است. مایکروسافت همچنان به پیشرفت این پروژه ادامه خواهد داد، اما مشارکت‌های خارجی را نیز می‌پذیرد. سونار طیف گسترده‌ای از مسائل ازجمله مربوط به کارایی، قابلیت دسترسی، امنیت، برنامه‌های وب پیشرفته و قابلیت همکاری را مورد بررسی قرار می‌دهد.

سونار در مورد امنیت، هشت نوع آسیب‌پذیری ازجمله مشکلات پیکربندی SSL را با استفاده از آزمایش کارگزار SSL مربوط به آزمایشگاه‌های SSL مورد بررسی قرار می‌دهد.

آزمایش دیگری به‌دنبال اتصالات HTTPS است که از سازوکار انتقال اطلاعات با امنیت بالا استفاده‌نمی‌کنند که اطمینان حاصل کند یک وب‌سایت فقط می‌تواند از طریق ارتباطات ایمن قابل دسترسی باشد تا از حملات مرد میانی جلوگیری شود.

توسعه‌دهندگان همچنین می‌توانند متوجه شوند که آیا برنامه‌ها یا وب‌سایت‌هایشان در برابر حملات مبتنی‌بر شنودMIME آسیب‌پذیر هستند یا خیر. شنود MIME به مرروگرها اجازه می‌دهد که قالب‌های پرونده را شناسایی کنند، حتی اگر نوع رسانه اشتباه باشد. با اینکه شنود MIME مزایایی دارد، اما همچنین خطرات امنیتی را نیز معرفی می‌کند که اگر وب‌سایت از گزینه‌های نوع محتوای X: عنوان پاسخ nosniff HTTP استفاده کند، این خطرات می‌توانند کاهش یابند.

سونار همچنین بررسی می‌کند که آیا سرآیند تنظیم کوکی ویژگی‌های HttpOnly و ایمن را معرفی می‌کند یا خیر که با اطمینان از اینکه کوکی‌ها نمی‌توانند در سرتاسر HTTP منتقل شوند و مقادیر آنها نمی‌توانند از طریق جاوا اسکریپت قابل دسترس باشند از سرقت نشست به‌وسیله‌ حملات تزریق اسکریپت از طریق وب‌سایت یا XSS جلوگیری می‌کند.

یکی دیگر از ویژگی‌های مفید امنیتی این است که اگر وب‌سایتی یک چارچوب یا کتابخانه‌ جاوا اسکریپت آسیب‌پذیر را در سمت کارخواه اجرا کند، سونار می‌تواند تشخیص دهد. این کار با استفاده از پایگاه‌ داده‌ آسیب‌پذیری Snyk و کشف‌کننده‌ کتابخانه‌ جاوا اسکریپت انجام می‌شود.

سونار همچنین طراحی شده‌است تا اطمینان حاصل شود که سرآیند داده‌های حساس بالقوه را آشکار نمی‌کنند و از تغییر مسیرهای غیرمجاز که می‌توانند کاربران را به وب‌سایت‌های مخرب هدایت کنند، جلوگیری می‌کند. سونار می‌تواند به‌صورت محلی به عنوان یک ابزار خط فرمان مورد استفاده قرار بگیرد، اما یک نسخه‌ برخط نیز برای آن در دسترس است. این ابزار می‌تواند با چند محصول دیگر ازجمله هسته‌ aXe، اعتبارسنج AMP، snyk.io، SSL Labs، و Cloudinary یکپارچه شود.

منبع: Security Week

]]>
2017/10/30
<![CDATA[بررسی رفع موانع رشد پیام‌رسان‌های ایرانی]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: رفع موانع رشد شبکه های پیام رسان ایرانی در دستور کار قرار گرفته‌است.

بررسی رفع موانع رشد پیام‌رسان‌های ایرانی

]]>
محمدجواد آذری جهرمی، موزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتشار توئیتی در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی توئیتر، گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی، شبکه‌های پیام‌رسان موبایلی که در داخل کشور فعال هستند، مورد حمایت ویژه قرار خواهند‌گرفت.

وی تاکید کرد که رفع موانع رشد پیام‌رسان‌های ایرانی در دستور کار قرار گرفته‌است.

سیاست دولت در حمایت از شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های داخلی و نداشتن سهمی از بازار  کشور با وجود اشباع بازار به دست شبکه‌های موبایلی خارجی، مورد انتقاد کارشناسان است.

وزیر ارتباطات در حاشیه بازدید خود از نمایشگاه مطبوعات گفت: فضای مجازی، عرصه‌ای است که نکات مثبت و منفی در آنجا رخ می‌دهد و خصلتش این است که به انعکاس نکات مثبت و منفی، سرعت می‌دهد بنابراین هنر ما این است که این فضا را توسعه دهیم و از فرصت‌های آن استفاده و نکات منفی آن را دفع کنیم.

آذری جهرمی افزود: هجمه‌ها زمانی بیشتر می‌شود که اتفاقات منفی در جامعه رخ می دهد و این فضا سرعت انتشار آن را زیاد می‌کند و تاثیرات آن دو چندان می‌شود که قابل مدیریت هم نیست. البته ما نباید این‌گونه برخورد کنیم که اگر کسی یک واقعیتی را بیان می‌کند بگوییم که نظرات غلطی بوده و مخالفت با فضای مجازی است.

منبع: خبرگزاری مهر

]]>
2017/10/30
<![CDATA[ساخت تلفن همراه هوشمند لینوکس]]> KDE و Purism کمپین سرمایه‌گذاری جمعی را برای ساخت یک تلفن همراه هوشمند آغاز کرده‌اند.

ساخت تلفن همراه هوشمند لینوکس

]]>
دستگاه‌های تلفن همراه به مسیر خود در جهت تبدیل‌شدن به ماشین‌های تولید قدرتمند ادامه می‌دهند، اما در عین حال اگر این تلفن‌های همراه به شکل مناسبی مدیریت نشوند با ریسک‌های مهم امنیتی روبرو هستند. به منظور تامین امنیت روند عملکرد تلفن همراه به دنبال بهترین عملکرد و تازه‌ترین علوم هستیم.

اغلب مردم از استفاده از تلفن‌های همراه هوشمند اندروید راضی هستند. دیگران تلفن‌های همراه آیفون اپل را ترجیح می‌دهند، اما برخی دیگر از مردم نیز به واقع خواستار تلفن‌های همراه هوشمند با نرم‌افزار رایگان بدون ردی از کد اختصاصی یا سیستم‌عامل هستند. KDE و Purism به منظور تامین خواسته این افراد با شراکت هم تلفن همراه هوشمند Purism Librem 5 را تولید می‌‌کنند.

لیبرم 5 یک تلفن همراه هوشمند امن است که به‌صورت پیش فرض از حریم خصوصی حفاظت می‌کند. سازندگان این تلفن همراه قصد دارند آن را با نرم‌افزار رایگان و متن‌باز و با سیستم عامل گنو/لینوکس (GNU/Linux) عرضه کنند. این تلفن همراه مبتنی بر Purist's PureOS، سیستم‌عامل مبتنی بر لینوکس دبیان خواهدبود. اگر شما نیز مانند Purism به این سیستم اعتقاد داشته‌باشید، این مجموعه به جای ساخت یک تلفن همراه با ویژگی‌های دیگر تولیدکنندگان تلفن همراه به دنبال ساخت یک تلفن همراه ایده‌آل توسعه آزاد است و به همین دلیل ممکن است بخواهید نگاهی به آن بیندازید.

در اصل Purism قصد داشت از گنوم برای رابط کاربری استفاده کند، اما گنوم برای تلفن‌های همراه هوشمند طراحی نشده‌است. نرم‌افزار پلاسما موبایل KDE، نسخه‌ای از دسکتاپ KDE است که برای استفاده در تلفن‌های همراه طراحی شده‌است.

نرم‌افزار پلاسما موبایل پیشتر در چندین نمونه تلفن‌های همراه هوشمند غیرسفارشی (off-the-shelf) استفاده شده‌است، اما اغلب تلفن‌های همراه هوشمند سخت‌افزاری دارند که برای فعالیت نیازمند یک نرم‌افزار اختصاصی هستند. این موضوع در تضاد با اصول نرم‌افزارهای رایگان و باز KDE است. همچنین از آنجایی که جزییات بسیاری از سخت‌افزارها اختصاصی است و کاربر را از دسترسی کامل به اجزا باز می‌دارد، این موضوعات روند ساخت را دشوار می‌کند.

لیدیا پینتشر (Lydia Pintscher)، رئیس KDE، در بیانیه‌ای گفت: «ساخت یک نرم‌افزار رایگان و تلفن همراه متمرکز بر حفظ حریم خصوصی از مدت‌ها پیش رویای جامعه KDE بوده‌است. ما نرم‌افزار پلاسما را نه فقط برای راه‌اندازی روی دسک‌تاپ‌ها و لپ‌تاپ‌ها، بلکه برای حوزه گسترده‌ای از دستگاه‌ها ایجاد کردیم.»

وی گفت: «شراکت با Purism به ما اجازه خواهد داد تا نرم‌افزار پلاسمای موبایل را برای دنیای واقعی آماده‌کنیم و برای نخستین‌بار آن را به‌صورت یکپارچه با دستگاه‌های تجاری خود ادغام کنیم. لیبرم 5 موجب خواهدشد تا پلاسما موبایل در اندازه‌ای بدرخشد که شایسته آن است،.»

تاد ویور (Todd Weaver)، مدیر اجرایی Purism، گفت: « KDEیک پلتفرم کاملا رایگان و تکامل‌یافته در موبایل پلاسما ساخته‌است. احساس می‌کنیم که پلاسما موبایل به یک رقیب جدی تبدیل خواهدشد که ممکن است شرایط دو قطبی کنونی را از بین ببرد و یک سیستم‌عامل موبایل با ویژگی‌های کامل، کاملا رایگان و متن‌باز به بازار عرضه کند. ما به دنبال تست پلاسما موبایل روی سخت‌افزار خود و همکاری با جامعه KDE هستیم.»

Purism تاکنون فقط 300 هزار دلار از هدف خود به منظور جذب سرمایه 1.5 میلیون دلاری را برای این پروژه محقق کرده‌است. به‌علاوه، این سیستم‌عامل تلفن همراه هوشمند جایگزین اندروید و اپل آی‌اواس می‌شود که سابقه وحشتناکی دارند. با نگاهی به 6 سیستم‌عامل برتر تلفن همراه در سال 2014؛ بلک‌بری او اس (Blackberry OS)، سیلفیش (Sailfish)، اوبونتو موبایل (Ubuntu Mobile)، فایرفاکس اواس (Firefox OS)، تیزن (Tizen) و ویندوزفون (Windows Phone) می‌بینیم که همه آنها را از بین رفته‌اند و یا به سختی می‌توان اثری از آنها یافت.

خواه‌ناخواه دو سیستم‌عامل تلفن همراه در جهان فعال هستند و جهان دو قطبی شده است و باید ببینیم آیا KDE و Purism می‌توانند این روند را از میان بردارند و این به نظام دو قطبی پایان دهند.

منبع خبر

]]>
2017/10/30
<![CDATA[«طرح گفتمان اقتصاد مقاومتی در بازی رایانه‌ای ایرانی» در انتظار تایید]]> مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای از طرح ویژه‌ای با عنوان «طرح گفتمان اقتصاد مقاومتی در بازی رایانه‌ای ایرانی» خبر داد که توسط این بنیاد به وزارت ارتباطات ارائه شده‌است و منتظر دریافت تأیید برای اجرایی شدن است.

«طرح گفتمان اقتصاد مقاومتی در بازی رایانه‌ای ایرانی» در انتظار تایید

]]>
در طول تاریخ همواره کشورهای مختلفی دچار بحران‌های اقتصادی فراوانی شده‌اند، بحران‌هایی که گاه منجر به فلج شدن یک کشور شده‌است؛ یکی از راه‌حل‌های مهم و البته حیاتی که خیلی از کشورها اتخاذ می‌کنند، تقویت اقتصاد درونی یا به نوعی اقتصاد مقاومتی است. اقتصاد مقاومتی روشی برای مقابله با تحریم‌های اقتصادی علیه یک منطقه یا کشور تحریم شده با کمترین وابستگی به خارج از کشور درباره نیازهای اساسی و راهبردی است.

اثر صنعت پول‌ساز بازی‌سازی بر اقتصاد مقاومتی

راهکارهای زیادی برای پیش بردن اقتصاد مقاومتی وجود دارد که بهره‌گیری از آنها به مرور باعث می‌شود تا مشکلات اقتصادی یک کشور تا حد زیادی بهبود یابند، اما موضوعی که ما قصد داریم در این گزارش به آن بپردازیم، اثرگذاری هنر–صنعت بازی‌سازی بر اقتصاد مقاومتی است.

صنعت بازی‌سازی چند سالی است که در بین پول‌سازترین صنایع دنیا حضور دارد و چرخ‌دنده‌های اقتصادی کشورهای زیادی را می‌چرخاند؛ از کشورهای صنعتی و بزرگ گرفته تا کشورهای کوچک، توانسته‌اند با تکیه بر بازی‌سازی تحول شگرفی در اقتصاد خود به وجود آورند و گردش مالی شگفت‌انگیزی را ایجاد کنند.

نکته‌ای که وجود دارد این است که صنعت بازی‌سازی به‌طرز عجیبی گسترده و وسیع است؛ همین موضوع باعث شد تا مشاغل زیادی را پوشش دهد.

این پوشش گسترده مشاغل باعث ایجاد شغل و کارآفرینی شده و به نوعی یکی از پایه‌های تقویت اقتصاد شکل می‌گیرد؛ البته قطعا با خود خواهید گفت که کارها و صنایع دیگری نیز هستند که مشاغل زیادی را پوشش می‌دهند، اما مبحث اصلی ما هزینه، بودجه و بازار مصرف است.

به عینه این موضوع را دیده‌ایم که برای ایجاد شغل و کارآفرینی، معمولا بودجه‌های زیادی نیاز است؛ کوچک‌ترین کارگاه‌های تولیدی برای یک شروع قوی حداقل به سرمایه‌ای 500 میلیون تومانی نیاز دارند؛ حال اگر کمی پا را فراتر بگذاریم و به فکر راه‌اندازی یک کسب‌وکار بزرگ‌تر در حد و اندازه‌های یک کارخانه باشیم، قطعا سرمایه مدنظر ما میلیون نخواهد‌بود و به میلیارد خواهد‌رسید.

این در حالی است که اکثر مشاغلی که چنین سرمایه‌های هنگفتی نیاز دارند، شاید تا یک سال ابتدایی نیز اصل پول را برنگردانند و به سود مفیدی نرسند؛ اما به جرأت می‌توان گفت وضعیت در هنر– صنعت بازی‌سازی این‌طور نیست.

نمونه‌های زیادی در کشورهای خارجی و حتی ایران دیده‌ایم که در آن تیم‌های بازی‌سازی با صرف حداقل هزینه توانسته‌اند بیشترین سود ممکن را ببرند؛ از سوی دیگر بازار مصرفی شگفت‌انگیز این صنعت در ایران و حتی سایر کشورها قطعا از دیگر مسائلی است که ما را ترغیب می‌کند توجه بیشتری به آن کنیم.

23 میلیون نفر گیمر ایرانی

تعداد گیمرهای ایرانی 23 میلیون نفر تخمین زده شده‌است؛ این در حالی است که هیچ یک از صنایع و حوزه‌های کاری فعال در ایران چنین بازار مصرفی ندارند.

به این ترتیب می‌توان گفت 15 درصد جمعیت کل کشور به‌طور مداوم مشغول بازی هستند؛ با توجه به این گزارش‌ها و آمار و ارقام می‌توان متوجه اهمیت بازی‌ و بازی‌سازی شد.

موضوعی که می‌خواهیم بیشتر روی آن مانور دهیم موفقیت در بین بازی‌های مستقل و موبایل است. بهترین نمونه‌ای که در این رابطه می‌تواند مثال زد، قطعا کشور فنلاند و استودیو سوپرسل است؛ کشور فنلاند تا پیش از شروع بازی‌سازی، سعی داشت تا در حوزه ساخت گوشی‌های موبایل خوش بدرخشد، اما نتیجه به‌دست آمده به هیچ وجه آن چیزی نبود که فنلاندی‌ها انتظار داشتند. پس همین شد که راه خود را تغییر دادند و بازی‌سازی را انتخاب کردند؛ شاید خود اعضای استودیو سوپرسل هم فکر نمی‌کردند روزگاری بازی‌هایشان به این حجم از محبوبیت و درآمد برسد.

این استودیوی فنلاندی که از سال 2010 فعالیت خود را آغاز کرد، خیلی زود توانست به موفقیت برسد؛ از سال 2012 بود که خیل عظیم بازی‌های این استودیو یکی پس از دیگری عرضه شدند.

دو عنوان Hey Day و Clash of Clans به‌قدری خوب عمل کردند و روی موبایل‌های هوشمند خوش درخشیدند که این شرکت خیلی زود به سودآوری رسید؛ موفقیت و استقبال از کلش آف کلنز به قدری بود که رفته تعداد کارمندان این شرکت بیشتر شد تا بتوانند با سرعت بیشتری آن را گسترش دهند.

این‌طور که پیداست، این استودیو ابتدا تنها با 15 نفر کار خود را شروع کرده‌است، ولی موفقیت و پیشرفت آن باعث شد تا در‌حال‌حاضر 213 نفر در آن مشغول به کار باشند؛ این یعنی اشتغال‌زایی، کارآفرینی و البته اقتصاد مقاومتی.

حمایت از این صنعت نوپا در فنلاند باعث شد تا چرخه اقتصادی علاوه بر این شرکت در جای جای این کشور و حتی شاید مابقی کشورها نیز به حرکت بیفتد؛ لازم به ذکر است که میزان ارزش سهام سوپرسل در حال حاضر برابر با 2.1 میلیارد یورو است.

توسعه بومی بازی‌های رایانه‌ای از مصادیق اقتصاد مقاومتی

حسن کریمی قدوسی، مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، درباره تأثیر صنعت بازی‌سازی در اقتصاد مقاومتی این‌گونه گفت: بی تردید، توسعه بومی بازی‌های رایانه‌ای از مصادیق اقتصاد مقاومتی است، چرا که این بازی‌ها با حال‌و‌هوای منطبق بر فرهنگ ایرانی-اسلامی جوانان همین مرز و بوم تولید می‌شوند.

وی افزود: ما بارها به مسئولان تأکید کرده‌ایم که اگر دنبال تحقق اقتصاد مقاومتی هستید، صنعت بازی می‌تواند بهترین نمونه و الگو در این زمینه باشد، زیرا تمام فاکتورهای لازم را برای این امر دارد؛ دست‌کم چند مزیت مهم را می‌توان برای این صنعت برشمرد و اول از همه اینکه اشتغال در آن صد درصد متعلق به بخش خصوصی است و درنتیجه کارآفرینی در این حوزه بسیار بالاست. دوم اینکه صنعت بازی‌سازی، جوان است و تقریبا تمام شاغلان حوزه بازی در رده‌های سنی جوان قرار می‌گیرند و درنتیجه با رونق این صنعت، مشکل اشتغال جوانان تا اندازه زیادی رفع می‌شود؛ سوم اینکه کار در این حوزه بازدهی بسیار بالایی دارد و برگشت‌پذیری سرمایه در آن از صنایع دیگر بسیار بالاتر. است. این صنعت قابلیت صادرات بالایی دارد و درنتیجه ارزآوری بسیار خوبی برای کشور خواهد داشت. این صنعت، صنعتی چندوجهی است و رونق آن به معنای رونق صنایع زیرساختی ارتباطات و فناوری اطلاعات است و درنتیجه رشد صنعت بازی افزون بر اینکه تابعی از رشد دیگر صنایع است، خودش نیز موجب رشد دیگر صنایع فناورانه می‌شود.

کریمی قدوسی گفت: درنهایت باید گفت دولت در این بخش احتیاج به تصدی‌گری ندارد و وظیفه‌اش محدود به نظارت و کنترل محتوایی و البته تأمین سرمایه اولیه می‌شود.

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در ادامه صحبت‌هایش در این رابطه که چرا صنعت بازی‌سازی، یک صنعت کم‌هزینه ولی با سود بالاست توضیح داد و افزود:‌ اقتصاد امروز دنیا به دنبال سرمایه‌گذاری روی صنایعی است که بیشترین بازدهی را با کمترین سرمایه‌گذاری داشته‌باشد و به همین خاطر است که خیلی از شرکت‌های مطرح دنیا مسیر سرمایه‌گذاری خود را به سمت صنعت بازی سوق داده‌اند.

اقتصاد بازی، بالاترین سرعت رشد را در صنایع دنیا دارد

این کارشناس حوزه بازی‌سازی ابراز کرد: امروز شاهدیم که از شرکت‌های تولید فیلم تا شرکت‌های تولید تلویزیون و موبایل حاضر به سرمایه‌گذاری هنگفت در بخش تولید بازی شدند چون مطمئن هستند که حداقل 10 برابر بازگشت سرمایه خواهند داشت.

وی تصریح کرد: امروز اصطلاح «اقتصاد بازی» به یکی از اصطاحات رایج دنیای تجارت تبدیل شده‌است. در دنیای امروز، صنایع خلاق و ثروت‌آفرین جهان، گردش مالی سالانه دو هزار میلیارد دلاری دارند و گفته‌اند که بین 2 تا 12 درصد از تولید ناخالص ملی کشورهای پیشرفته را در برمی‌گیرد و بیشترین سرعت پیشرفت را در میان صنایع جهان برای این صنعت پیش‌بینی کرده‌اند.

کریمی قدوسی با بیان اینکه در این میان، صنعت بازی‌های رایانه‌ای نیز با فروشی بیش از 100 میلیارد دلار در سال و دارا بودن مخاطبان دو میلیارد نفری خود در اقتصاد جهانی جایگاه ممتازی را یافته‌است، عنوان کرد: امروزه دیگر مخاطبان بازی‌های رایانه‌ای صرفا کودکان و نوجوانان نیستند بلکه بنابر آخرین آمارها، میانگین سنی مخاطبان بازی در کشورهای پیشرفته به سنین 30 تا 40 سال رسیده‌است.

زنان، 28 درصد بازیکنان رایانه‌ای ایران

وی اضافه کرد: 72 درصد از بازیکنان رایانه‌ای ایران را مردان و 28 درصد را زنان تشکیل می‌دهند.از حیث رده سنی 49 درصد این بازیکنان نوجوانان بین 12 تا 19 سال هستند و متوسط سن بازیکنان رایانه‌ای ایران در سال 94 نیز 18 سال بوده‌است.

کریمی قدوسی اذعان کرد: در سال 1394 صنعت بازی در ایران بالغ بر 460 میلیارد تومان فروش داشته‌است که از این میزان 246 میلیارد تومان مربوط به سخت‌افزار و 214 میلیارد تومان نیز مربوط به فروش خود بازی بوده‌است؛ در این میان، اما تنها 24 میلیارد تومان از این مبلغ سهم فروش بازی‌های ایرانی است که از نظر ما سهمی بسیار ناچیز است و انتظار داریم به سرعت بتوانیم این خلاء را با کمک بخش خصوصی برطرف کنیم.

برنامه‌های بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای برای نقش‌آفرینی صنعت بازی در اقتصاد

وی ادامه داد: هرچند هنوز فاصله زیادی با استانداردهای جهانی داریم اما به سرعت در حال کم کردن این فاصله هستیم. مهم‌ترین کار ما در بنیاد این است که فضای سرمایه‌گذاری کشور را تشویق به صرف هزینه در صنعت بازی کنیم و این نکته را جا بیندازیم که به شرط پیمودن صحیح مسیر، هر یک تومان سرمایه‌گذاری در صنعت بازی 10 تومان بازگشت سرمایه خواهد داشت.

مدیر عامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای تصریح کرد: در این میان، سیاست قطعی ما حمایت از فعالیت شرکت‌های خصوصی دانش بنیان کوچک و بزرگ با اتخاذ رویکردهای ایجابی به جای استراتژی‌های سلبی است؛ برای مثال، ما جلوگیری بی‌هدف و چشم بسته از ورود بازی‌های خارجی را به صلاح این صنعت نمی‌دانیم، بلکه معتقدیم اتصال این صنعت به بازارهای جهانی به بهترین وجه می‌تواند بقا و پیشرفت آن را تضمین کند. وی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال‌های اخیر برای حمایت از شرکت‌های بازی‌سازی بیش از 20 میلیارد تومان حمایت زیر ساختی و مالی داشته‌است و نتایج این حمایت به‌صورت رشد سالانه 25 درصدی در تولید بازی‌های ایرانی دیده‌می‌شود.

این کارشناس صنعت بازی‌سازی ادامه داد: همچنین این بنیاد طرح ویژه‌ای را با عنوان «طرح گفتمان اقتصاد مقاومتی در بازی رایانه‌ای ایرانی» به وزارتخانه ارائه داده‌است که منتظر أخذ تأیید برای اجرایی شدن آن هستیم. از مهم‌ترین اهداف و استنادات این طرح می‌توان به مواردی همچون معرفی بازی‌های رایانه‌ای ایرانی به مخاطبان و آموزش و ترویج فرهنگ مصرف محصولات داخلی، معرفی روند طی شده از ابتدا تاکنون در صنعت بازی‌سازی ایرانی، روشن شدن فرصت‌ها و چالش‌ها برای سرمایه گذاری، تولید و مصرف بیشتر بازی ایرانی و نیز فعال‌سازی پژوهشگران و تقویت زیربنای علمی اقتصاد دانش‌بنیان و مقاومتی در حوزه تخصصی بازی‌های رایانه ای ایرانی اشاره کرد.

وی یادآور شد: این طرح بسیار کلان است و برای اجرای آن دستگاه‌های دیگر همچون وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونت علمی رئیس جمهوری، وزارت ورزش و جوانان و حتی صداوسیما باید به طور جدی وارد عمل شوند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

]]>
2017/10/29
<![CDATA[سند توسعه شبکه ملی اطلاعات نهایی‌سازی می‌شود]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از نهایی‌سازی سند توسعه شبکه ملی اطلاعات و انطباق اقدامات اجرایی شده با مصوبه این پروژه ملی خبر داد.

سند توسعه شبکه ملی اطلاعات نهایی‌سازی می‌شود

]]>
محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با اشاره به ادامه روند اجرایی شدن شبکه ملی اطلاعات گفت: طرح شبکه  ملی اطلاعات بازنگری نمی‌شود، بلکه قصد داریم سند توسعه این شبکه ملی را نهایی‌ کنیم.

وی با اشاره به اسناد بالادستی و قوانین موضوع برنامه ششم و نیز سند الزامات شبکه ملی اطلاعات که به تصویب شورای عالی فضای مجازی رسیده‌است، ادامه داد: مطابق با این اسناد توسعه‌ای، شبکه ملی اطلاعات به لحاظ اثرات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست‌محیطی با همکاری و تعامل با همه دستگاه‌های تابعه، بخش خصوصی و نهادهای علمی ـ تحقیقاتی کشور، خبرگان، جوانان و ایده‌پردازان نهایی‌سازی می‌شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: شبکه ملی اطلاعات تاکنون اجرا شده‌است و ما در حال انطباق آنچه که تاکنون اجرا شده با سند تبیین الزامات این شبکه که مصوبه شورای عالی فضای مجازی است، هستیم.

آذری جهرمی خاطرنشان کرد: روند اجرایی شدن و تکمیل شبکه ملی اطلاعات متوقف نشده‌است، بلکه روزبه‌روز در حال رسیدن به اهداف نهایی این پروژه هستیم. به گفته وی، نهایی‌سازی سند توسعه شبکه ملی اطلاعات مطابق با اهداف مدنظر به معاونت برنامه‌ریزی وزارت ارتباطات ابلاغ شده‌است.

منبع: خبرگزاری مهر

]]>
2017/10/29
<![CDATA[تفکر محدود در حوزه محتوا، تهدیدی برای شبکه‌های اجتماعی بومی]]> به گفته بنیان‌گذار شبکه‌ اجتماعی ایرانی در آستانه تعطیلی کلوب، هیچ شبکه اجتماعی بومی با وجود تفکر محدود درباره محتوا و نبود گردش آزاد اطلاعات، شکل نخواهدگرفت.

تفکر محدود در حوزه محتوا، تهدیدی برای شبکه‌های اجتماعی بومی

]]>
محمدجواد شکوری‌مقدم، بنیان‌گذار شبکه‌ اجتماعی ایرانی کلوب، با انتقاد از نحوه برخورد با شبکه‌های اجتماعی بومی در مقایسه با شبکه‌های خارجی گفت: من اگر سرویس جدیدی راه‌اندازی کنم، حتما دفتر شرکت سرویس خود را در خارج از مرزهای این کشور قرار خواهم داد، چراکه به سرویس‌های بیرون از مرزها احترام بیشتری گذاشته‌می‌شود، از ایشان شکایت نمی‌شود، در صدا‌وسیما تبلیغ می‌شوند و هزاران نکته مثبت دیگر که اینجا مجال آن نیست.

بنیان‌گذار سایت‌های کلوب، آپارات، فیلیمو، میهن‌بلاگ و چندین سرویس اینترنتی دیگر درباره مطلبی که اخیرا در وبلاگش درباره تعطیلی سرویس «کلوب» منتشر شد با اعتقاد به اینکه مرگ کلوب دات کام، مرگ یک جریان بومی شبکه اجتماعی است نه یک سرویس قدیمی، بیان کرد: چیزی که باعث محبوبیت اینستاگرام یا تلگرام در ایران شده‌است، ۱۰ درصد به دلیل توان فنی و محصول مناسب در زمان مناسب و ۹۰ درصد مابقی به دلیل گردش آزاد اطلاعات و عدم محدودیت‌ها برای انواع داخلی این قبیل سرویس‌ها است.

وی با بیان اینکه انصافا رویکرد وزارت ارتباطات در سال‌های گذشته و امروز رویکرد صحیحی است، ادامه داد: مشکل اینجاست که وزارت ارتباطات یکی از چند قطعه پازل لازم برای ایجاد سرویس‌های بومی فراگیر و موفق است و به تنهایی نمی‌تواند تاثیر شگرفی بر بازار داشته‌باشد. در برنامه‌های صدا‌وسیمای ملی کشور به راحتی کانال‌های تلگرام و اینستاگرام خود را معرفی می‌کنند و وقتی به معرفی کانال داخلی فلان برنامه می‌رسد برای تهیه‌کننده یا مجری نامه می‌رود که چرا اسم این شبکه را آوردید. اینها نشان دهنده تنگ‌نظری است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

]]>
2017/10/29
<![CDATA[دستاوردهای «جویشگر بومی» اعلام شد]]> در پی مطالبه و دستور وزیر ارتباطات به شورای راهبری طرح جویشگر بومی، دستاوردهای این طرح پس از ۴ سال فعالیت رونمایی و اعلام شد.

دستاوردهای «جویشگر بومی» اعلام شد

]]>
جویشگر یا موتور جست‌وجوی بومی یکی از مهم‌ترین پروژه‌های تعریف‌شده از سوی وزارت ارتباطات در دولت یازدهم بود که به دلیل اهمیت آن در افزایش تولید محتوای فارسی در وب در پروژه‌های اقتصاد مقاومتی نیز تعریف شد. این پروژه که با اعتبار اولیه بالغ بر ۱۷۰ میلیارد تومان در پژوهشکده فناوری اطلاعات مرکز تحقیقات مخابرات کلید خورد، قرار بود جایگزینی بومی برای موتورهای جست‌وجوی خارجی پرطرفدار در کشور ازجمله گوگل و یاهو باشد و با به‌کارگیری توان بخش خصوصی و پژوهشگران از نظر اقتصادی برای کشور ارزش‌آفرینی کند.

در این زمینه از سال اول شکل‌گیری دولت یازدهم به دستور وزیر ارتباطات وقت و با هدف عملیاتی‌سازی یکی از اصلی‌ترین اجزای شبکه ملی اطلاعات، شورای راهبری جویشگر بومی متشکل از نمایندگان پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات ایران)، سازمان فناوری اطلاعات ایران، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و نمایندگان بخش خصوصی تشکیل و آغاز به کار کرد.

در این پروژه هدف این بود که با فرهنگ‌سازی و ایجاد زیرساخت‌های کیفی، کاربران ایرانی از خدمات جست‌وجوی متنی، تصویری و همچنین موتور جست‌وجوی نقشه و ترجمه ماشینی موتورهای جستجوی بومی استفاده کنند.

پایان دولت یازدهم و بررسی پیشرفت جویشگر بومی

با اتمام فعالیت دولت یازدهم، شواهد عملکرد و پیشرفت کار موتور جست‌وجوی بومی به‌عنوان یکی از پروژه‌های تعریف‌شده در اقتصاد مقاومتی نشان داد که به‌رغم پیشرفت کار، اما تا تجاری‌سازی و ورود این پروژه به بازار مصرف کاربران ایرانی، فاصله بسیار است. برآوردها حاکی از آن است که به‌رغم برگزاری بالغ بر ۵۶ جلسه در شورای راهبری، تصویب طرح، تصویب برنامه عملیاتی در کارگروه فنی و تصویب پروژه‌های اولویت‌دار و تهیه شناسنامه‌های کلان پروژه‌ها، این طرح هنوز به‌صورت ۱۰۰ درصد اجرایی و عملیاتی نشده و پازل‌های مختلف این موتور بومی، هیچ‌کدام به ۱۰۰ درصد تحقق، نرسیده‌اند.

در این زمینه محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مهرماه امسال در پاسخ به مطالبه اصحاب رسانه درخصوص خروجی‌های پروژه موتورجست‌وجوی بومی از مسئولان شورای راهبری این طرح ملی خواست که دستاوردهای این طرح را تشریح و اعلام عمومی کنند.

وی با بیان اینکه موتور جست‌وجوگر یک اکوسیستم است که برخی جاهای آن نیاز به تقویت ویژه دارد و الزاما فقط مربوط به وزارت ارتباطات نیست، گفت: خوب است متولی این پروژه در نشست خبری برای اصحاب رسانه توضیح بدهد که چه دستاوردهایی داشته و کار به کجا رسیده است.

جهرمی اظهار کرد: به لحاظ پژوهشی اقدامات در قبال موتور جست‌وجوگر خوب پیش رفته‌است، اما به لحاظ بازار سهم خوبی ندارد و نتوانسته‌است خیلی موفق باشد، اما اینکه الان بگوییم می‌توانیم موتور جست‌وجو داشته‌باشیم و نیازهای مردم را برطرف کنیم، باید بگویم نه نمی‌توانیم. در این طرح نیاز به کار و انرژی بیشتر و توجه به مدل اقتصادی بازار و نیازهای مردم وجود دارد.

۱۳ دستاورد جویشگر بومی اعلام شد

با گذشت حدود یک هفته از اظهارات وزیر، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان متولی پروژه جویشگر بومی روز گذشته در همایشی از محصولات و خدمات قابل بهره برداری طرح جویشگر بومی رونمایی کرد. در این مراسم ۱۴ سامانه و محصول به عنوان دستاوردهای طرح موتورجست‌وجوی بومی اعلام شدند.

سامانه جست‌وجو و تحلیل خبری خبرجو به عنوان جویشگر هوشمند خبر، سامانه تحلیل و جست‌وجوی خبری در شبکه های اجتماعی با عنوان هشتگ، ابزار تشخیص موجودیت اسمی و نامدار برای پردازش زبان طبیعی، شبکه تصوی دادگان تصویر با نام تصویرنت، وردنت فارسی فارس نت با ۱۰۰ هزار مدخل واژگانی و نیز گراف دانش زبان فارسی، بخشی از این دستاوردها است.

در همین حال سامانه تامین نشریات علمی پژوهشی با نام دانش‌نامه دانش‌گستر، دانش‌نامه آزاد پارسی با محتوای ۶۰ درصدی موضوعات خارجی و ۴۰ درصدی مرتبط به ایران و اسلام، آزمایشگاه ارزیابی وب با نام وب‌آزما، سامانه هوشمند تبلیغات و سکوی تبلیغات هوشمند، مترجم ماشینی پارس، مترجم ماشینی ترگمان و سرویس نقشه پارسی مپ، از دیگر دستاوردهای طرح جویشگر بومی عنوان شده‌است. 

بررسی سامانه‌های فوق حاکی از آن است که برخی از آنها نزدیک به ۳۰ درصد پیشرفت داشته و هنوز به مرحله استفاده کاربران نرسیده‌اند.

پیشرفت ۳۰ تا ۹۰ درصدی زیر پروژه‌های جویشگر بومی

نحوه اجرای پروژه‌های مرتبط با جویشگر بومی بر مبنای برون‌سپاری و درون‌سپاری در قالب ۱۳ زیرپروژه برای دستیابی به هدف نهایی «موتورجست‌وجوی بومی» قابل رقابت با سرویس‌های خارجی، تعریف شده‌است.

بر اساس آماری که چندی پیش در پرتال شورای راهبری طرح جویشگر بومی، منتشر شد، این طرح سه گام شامل مدیریت طرح (با ۶۱ درصد پیشرفت)، گام اول (۵۵ درصد پیشرفت) و گام دوم ( ۱۰ درصد پیشرفت) داشته‌است.

نتایج به‌دست‌آمده نشان می‌دهد که بیشترین پیشرفت زیرپروژه‌های موتورجویشگر بومی مربوط به سرویس جست‌وجوی کتاب و مستندات علمی است که به جهاد دانشگاهی برون‌سپاری شدهبود. این پروژه ۹۸ درصد رشد داشته‌است. در همین حال این پروژه توسط دانشگاه امیرکبیر نیز با ۴۰ درصد پیشرفت در حال انجام است.

از دیگر زیرپروژه‌های جویشگر بومی با ۹۵ درصد رشد می‌توان به سامانه تحلیل و جست‌وجوی خبر اشاره کرد و بازاریابی مبتنی بر جویشگر نیز از دیگر زیرپروژه‌های این طرح ملی است که با پیشرفت ۹۰ درصدی همراه است.

همچنین بررسی‌ها حاکی از آن است که سرویس ابزارهای پردازش زبان فارسی که توسط دانشگاه تهران در حال انجام است، ۸۲.۹ درصد و این سرویس که توسط دانشگاه خواجه نصیر نیز پیگیری می‌شود، ۷۱ درصد پیشرفت را نشان می‌دهد. در همین حال، توسعه زیرساختی برای خدمات مکان‌محور در قالب دو مدل برون‌سپاری دیده شده که با پیشرفت ۸۰ درصدی و ۵۲ درصدی همراه است.

در پروژه ملی جویشگر، خدماتی چون گراف دانش زبان فارسی (۷۵.۳ درصد پیشرفت)، بانک درختی (۷۵ درصد پیشرفت)، دانش‌نامه آزاد (۷۰ درصد پیشرفت)، توسعه وردنت زبان فارسی (۶۷ درصد پیشرفت) و جویشگر تصویری مبتنی بر برچسب (۵۵ درصد پیشرفت) دیده می شوند.

از سوی دیگر، پروژه‌هایی مانند سامانه ترجمه ماشینی دوسویه (انگلیسی – فارسی) حدود ۳۳ درصد پیشرفت دارد و توسعه آزمایشگاه ارزیابی خدمات وب نیز پیشرفت ۳۰ درصدی را نشان می‌دهد.

منبع: خبرگزاری مهر

]]>
2017/10/28
<![CDATA[انتشار اسناد پشتیبان توسعه خدمات فضای مجازی کودکان]]> پیرو اعلام قبلی وزیر ارتباطات، اسناد پشتیبان سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان منتشر شد.

انتشار اسناد پشتیبان توسعه خدمات فضای مجازی کودکان

]]>
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای تدوین سند حمایتی کودک و نوجوان، اسناد پشتیبانی آن را به منظور کسب نظر متخصصان و فعالان این حوزه، منتشر می‌کند.

این اسناد پشتیبان در ۳ عنوان سند مطالعات تطبیقی در توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان ، سند مطالعات میدانی در توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان و سند ابزارهای کنترل والدین منتشر شده است که در نشانی https://www.ict.gov.ir/fa/newsagency/20355  قرار دارد.

وزارت ارتباطات اعلام کرد که تمام کسانی که در این حوزه فعالیت دارند و یا خدمتی ارائه کرده‌اند که در اسناد مذکور دیده نشده‌است و یا پیشنهادات و انتقاداتی دارند؛ می‌توانند نظرات خود را از طریق پست الکترونیک پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به آدرس Cop@itrc.ac.ir اعلام کنند.

منبع: روابط عمومی پژوهشگاه

]]>
2017/10/28
<![CDATA[سامانه بازار محصولات دانش‌بنیان راه‌اندازی می‌شود]]> سامانه بازار محصولات دانش‌بنیان با هدف طرح توسعه بازار محصولات دانش‌بنیان و کمک به رفع نیازهای صنعت از طریق فناوری‌های بومی توسط محققان ایرانی راه اندازی شد.

سامانه بازار محصولات دانش‌بنیان راه‌اندازی می‌شود

]]>
محسن مختاری، مجری طرح سامانه بازار محصولات دانش‌بنیان، گفت: هدف از انجام طرح توسعه بازار محصولات دانش‌بنیان، کمک به رفع نیازهای صنعت از طریق فناوری‌های بومی است که این پروژه با حدود سه سال تحقیق و توسعه در مورد مدل‌های بازاریابی و تبادل فناوری داخلی و خارجی و بررسی روش‌های شبکه‌سازی فروش طراحی شده‌است.

وی گفت: این سامانه با دو رویکرد توانمندسازی عرضه و تحریک تقاضا با تمرکز بر محصولات دانش‌بنیان و فناوری‌های بومی فعالیت می‌کند. از مزایای این سامانه می‌توان به مدل شبک‌ سازی و اطلاع‌رسانی و بازاریابی آن اشاره کرد که موجب کاهش هزینه‌‌های فروش برای تولیدکنندگان و کاهش هزینه‌های تحقیق و توسعه برای شرکت‌های صنعتی و تولیدی می‌شود.

مختاری جامعه هدف این سامانه را شامل خریداران، تولیدکنندگان، متقاضیان فناوری، فناوران و ارائه‌دهندگان خدمات دانست و گفت: با طراحی این سامانه یک بانک جامع اطلاعاتی به‌روز و ارزیابی‌شده بازار از محصولات دانش‌بنیان در کشور ایجاد خواهدشد که علاوه‌بر خدمت‌رسانی به شرکت‌های داخلی می‌تواند کمک شایانی به اقتصاد دانش‌بنیان کند.

وی افزود: همه سطوح عرضه و تقاضا مبتنی‌بر دانش، می‌تواند گستره بازار این سامانه باشد که شامل تمامی شرکت‌های دانش‌بنیان، مراکز علمی و تحقیقاتی، پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد، شرکت‌های تولیدکننده غیر دانش‌بنیان، سرمایه‌گذاران، مخترعان و فناوران، دانشگاه‌ها، شرکت‌های تولیدی و خدماتی دولتی و... است.

مختاری با بیان این که تاکنون ۹۰ درصد از پروژه به اتمام رسیده و امیدواریم فاز نهایی سامانه در انتهای آبان‌ماه با همه امکانات به بهره‌برداری برسد، اظهار کرد: ارزیابی اولیه محصولات و طرح‌ها جهت ارائه مناسب به خریدار، ارسال اتوماتیک درخواست‌های فناورانه به فناوران و شرکت‌های تولیدی مرتبط با فناوری موردنظر و دسته‌بندی دقیق و کامل محصولات فناورانه بر اساس بازار از جمله ویژگی‌های سامانه محصولات دانش‌بنیان است.

به گفته وی معرفی ارسال اتوماتیک مشخصات محصولات و طرح‌های فناورانه به سرمایه‌گذاران و متقاضیان راهکار، ارائه مشاوره به شرکت‌های تولیدی جهت توانمندسازی فروش، تمرکز سامانه بر محصولات دانش‌بنیان و فناوری‌های بومی، ایجاد سبدهای تخصصی بازاریابی و فروش محصولات دانش‌بنیان و ایجاد نمایشگاه‌های تخصصی در سامانه جهت تمرکز بیشتر بر حوزه‌های پر مخاطب از دیگر ویژگی‌های این سامانه است.

وی گفت: طراحی سایت به گونه‌ای که در تمامی مرورگرها به یک شکل نمایش داده می‌شود، رعایت کلیه نکات مربوط به موتورهای جستجوگر در پیاده‌سازی کلیه برنامه‌ها و صفحات، طراحی صفحات و عکس‌ها به گونه‌ای که از نظر کیفیت در بالاترین سطح و از نظر حجم در پایین‌ترین حد ممکن باشد،‌ ایجاد توابع امنیتی در تراکنشات صفحات دینامیک جهت افزایش ضریب امنیتی وب سایت، اجرای کلیه صفحات، لینک‌ها، درج تصاویر و انیمیشن‌ها با رعایت حداکثر استانداردهای گوگل و اجرای بانک اطلاعات سایت بر اساس SQL Server2008 یا SQL Server2012 ازجمله مشخصات فنی این محصول است.

به گفته وی، نمایش لیست محصولات با امکان فیلتر نام محصول، نام سازنده، اعضا و استان‌های کشور،‌ نمایش لیست پیشنهادها با امکان فیلتر نام محصول، نام سازنده، اعضا و کشورها، امکان اضافه کردن به محصولات مورد علاقه،‌ امکان اضافه کردن فروشندگان مورد علاقه و امکان اضافه کردن پیشنهادهای فروش مورد علاقه از دیگر قابلیت‌های این سامانه خواهدبود.

منبع: خبرگزاری مهر

]]>
2017/10/28
<![CDATA[آیین‌نامه عمومی کسب‌وکارهای نوپا نوشته‌شد]]> وزیر ارتباطات از تدوین ۹ سند عمومی برای تسهیل فعالیت استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای نوپای آنلاین خبر داد.

آیین‌نامه عمومی کسب‌وکارهای نوپا نوشته‌شد

]]>
محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، تحقق هدف رسیدن به ۱۳۰ هزار شغل در سال جاری را مستلزم تسهیل قوانین و مقررات برای فعالیت کسب‌وکارهای نوپا در کشور عنوان کرد و گفت: وزارت ارتباطات در این هدف، مکلف به ایجاد زیرساخت‌ها برای توسعه و ایجاد اشتغال است. بر این اساس تسهیل مقررات فعالیت استارتاپ‌ها در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به قوانین دست‌وپاگیری که جلوی فعالیت استارتاپ‌ها را می‌گیرد و نیز نبود قوانین مربوط به مالکیت فکری، اظهار داشت: مطابق با مشکلات موجود، ۹ سند حضوری را برای تسهیل فعالیت این کسب‌وکارها آماده ارائه به دولت کرده‌ایم که در صورت تایید دولت، این لوایح به مجلس ارائه‌شده تا تبدیل به قانون شود.

منبع: خبرگزاری مهر

]]>
2017/10/25
<![CDATA[رونمایی از محصولات و خدمات طرح جویشگر بومی]]> در حاشیه دومین همایش جویشگر بومی از 14 محصول و خدمت طرح جویشگر بومی رونمایی شد.

رونمایی از محصولات و خدمات طرح جویشگر بومی

]]>
از 14 محصلو خدمت حوزه جویشگر بومی روز سه‌شنبه دوم آبان ماه 96 در دومین همایش جویشگر بومی با حضور امیرحسین دوایی، معاون نوآوری و فناوری وزیر ارتباطات و محمد خوانساری، رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، رونمایی شد.

سرویس نقشه پارسی مپ، مترجم ماشینی ترگمان و پارسی، سکوی تبلیغات هوشمند و آزمایشگاه وب‌آزما ازجمله سرویس‌ها و خدمات طرح جویشگر هستند که در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از آنها رونمایی شد. دانشنامه عمومی فارسی، گراف دانش فارسی، شبکه تصویر نت، سامانه‌های تحلیل و جست‌وجوی خبری هشتک و خبرجو از دیگر محصول و خدمت طرح جویشگر ملی هستند که رونمایی شدند.

مدیر طرح جویشگر بومی در حاشیه مراسم رونمایی گفت: محققان ایرانی در قالب تیم‌های دانشگاهی و بخش خصوصی موفق به راه‌اندازی این سرویس‌ها شده‌اند. رونمایی از این محصول و خدمت با هدف آشنایی کاربران از راه‌اندازی و مراجعه آنان به این سرویس‌ها و توسعه تعامل این مجموعه ها با سایر فعالان به منظور ایجاد ارزش افزوده و هم‌افزایی بیشتر انجام گرفته‌است.

وی به رونمایی سرویس نقشه پارسی مپ اشاره کرد و گفت: این سرویس با ایجاد مزیت رقابتی در آدرس‌یابی، راه‌اندازی شده‌است تا نیاز کاربران در این زمینه را برطرف کند. با بهره‌گیری از نظرات و پیشنهادات کاربران می‌توان جایگاه خوبی را در این زمینه فراهم کرد.

مدیر طرح جویشگر فارسی ادامه داد که سرویس نقشه پارسی مپ در این مراسم رونمایی شده‌است و به‌زودی دو سرویس نقشه بومی دیگر نیز به کاربران معرفی خواهد شد. همچنین سرویس‌هایی که بر روی وب قابل دسترسی هستند در آینده به کاربران معرفی خواهدشد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

]]>
2017/10/25
<![CDATA[سند برنامه آموزش و فرهنگ‌سازی سواد فضای مجازی تدوین می‌شود]]> معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی از تدوین سند برنامه آموزش و فرهنگ‌سازی سواد فضای مجازی در آینده نزدیک خبر داد.

سند برنامه آموزش و فرهنگ‌سازی سواد فضای مجازی تدوین می‌شود

]]>
امیر خوراکیان، معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی، بر همراهی جدی و هوشمندانه همه مردم برای تبدیل تهدیدهای فضای مجازی به فرصت‌هایی هم‌سو با ارزش‌های اسلامی ایرانی تاکید کرد و افزود: در این راستا سند برنامه ملی آموزش و فرهنگ‌سازی سواد فضای مجازی به‌زودی در شورای عالی فضای مجازی مطرح و مورد بررسی و تصویب قرار می‌گیرد.

وی گفت: نقش کاربران در بهره‌برداری صحیح از فضای مجازی و رفتار عاقلانه بر اساس تربیت مصونیت‌بخش در برابر مفاسد و مضرات آن مهم‌تر از اعمال مدیریت یک‌جانبه در این فضاست و اگر سواد فضای مجازی و میزان مهارت مردم نسبت به کیفیت استفاده از این امکان افزایش نیابد، اقدامات یک‌جانبه حاکمیتی به نتیجه مطلوب نخواهد رسید.

خوراکیان تصریح کرد: بر این اساس سند برنامه ملی آموزش و فرهنگ‌سازی سواد فضای مجازی پس از انجام مطالعات و بررسی‌های لازم در جلسات هسته راهبری، کمیته‌ها و کمیسیون عالی محتوا تهیه شده و در دستور کار شورای عالی فضای مجازی قرار گرفت و به‌زودی در این شورا مطرح و مورد بررسی و تصویب قرار می‌گیرد.

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی درباره اهداف این سند گفت: هدف اصلی این سند آگاه‌سازی، برانگیختگی و نگرش‌آفرینی و مهارت‌افزایی مخاطبان به منظور مواجهه هدفمند، ایمن و اصولی و غیرمنفعلانه با فضای مجازی و استفاده صحیح و کارآمد از آن است.

خوراکیان تاکید کرد: در این سند منظور از آموزش عمومی، فرایند نظام‌مند برانگیختگی و نگرش‌آفرینی و دانش‌افزایی و مهارت‌آموزی نقش‌های مختلف جامعه در مواجهه با موقعیت‌های مبتلابه عمومی است. این برنامه ابزارها و ظرفیت‌های موجود برای تاثیرگذاری بر فرهنگ عمومی را نیز در جهت ارتقای «فرهنگ کاربری» مورد توجه قرار داده‌است.

وی با اشاره به مفاد سند برنامه ملی آموزش و فرهنگ‌سازی سواد فضای مجازی تصریح کرد: سیاست‌های اصلی این سند در هفت بند تبیین شده و مشارکت بخش خصوصی و همه مردم، استفاده از همه ظرفیت‌های موجود، اولویت‌دهی به آموزش‌های غیرحضوری و رسانه‌محور، به‌کارگیری مربیان و ارائه‌کنندگان محتوا، پوشش حداکثری مخاطبان، هم‌زمانی برنامه‌های فرهنگ‌سازی با توسعه زیرساخت‌ها و خدمات و ارزیابی نتایج برنامه‌های آموزشی از مهم‌ترین محورهای مذکور در سیاست‌های این سند است.

خوراکیان با بیان این نکته که وظایف دستگاه‌ها نیز در ۱۹ ماده به‌صورت کامل و شفاف برای تحقق اهداف و سیاست‌های این برنامه ملی تعیین شده‌است، خاطرنشان کرد: بر اساس این سند نقشه جامع محتوایی و نظام موضوعات شامل اولویت‌های موضوعی، سرفصل‌های آموزشی و نظام‌نامه مدرسان با اولویت دادن به موضوع صیانت از خانواده تهیه می‌شود.

منبع: شورای عالی فضای مجازی

]]>
2017/10/25
<![CDATA[رونمایی از سند مراقبت از کودکان در فضای مجازی]]> وزیر ارتباطات از رونمایی از سند مراقبت از کودکان در فضای مجازی در روز ۱۳ آبان‌ماه و هم‌زمان با روز دانش‌آموز خبر داد.

رونمایی از سند مراقبت از کودکان در فضای مجازی

]]>
محمدجواد آذری جهرمی با اشاره به برنامه‌های وزارت ارتباطات برای مراقبت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی به عنوان نخستین اولویت برنامه‌های این وزارتخانه در دولت دوازدهم اظهار داشت: مطابق با وعده‌ای که دادیم پیش‌نویس سند مراقبت و صیانت از کودکان و نوجوانان آماده شده‌است و در روز ۱۳ آبان‌ماه هم‌زمان با روز دانش‌آموز منتشر می‌شود.

وی با تاکید براینکه در این سند، طرح ویژه‌ای درخصوص کودک و فضای مجازی تدوین شده‌است، اضافه کرد: علاوه بر موضوع لزوم کنترل کودکان توسط والدین در فضای مجازی، تولید محتوای متناسب با کودک و نوجوان در این فضا نیز در این سند، مورد تاکید قرار گرفته‌است.

وزیر ارتباطات با اشاره به آخرین بررسی‌های صورت‌گرفته از سوی وزارت ارتباطات درخصوص وضعیت استفاده کودکان و نوجوانان از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی گفت: مطابق با بررسی‌های صورت گرفته، سه سند به پشتوانه فعالیت کودکان در فضای مجازی و نیز گزارش بررسی مطالعات بین‌المللی در این خصوص را در اختیار افکار عمومی قرار می‌دهیم.

جهرمی با بیان اینکه پیش‌نویس سند صیانت از کودکان در فضای مجازی به مرکز ملی فضای مجازی ارائه خواهد‌شد، گفت: این طرح را روز ۱۳ آبان‌ماه به مردم ارائه خواهیم داد.

منبع: خبرگزاری مهر

]]>
2017/10/24
<![CDATA[شبکه‌های اجتماعی با فرصت و تهدید همراه‌اند]]> سردار جلالی صبح روز دوشنبه اول آبان‌ماه ۹۶ در یک نشست خبری ضمن تشریح برنامه‌های هفته پدافند غیرعامل، تاکید کرد که باید در کنار توجه به تهدیدات شبکه اجتماعی از فرصت‌ها و ظرفیت‌هایش بهره گرفت.

شبکه‌های اجتماعی با فرصت و تهدید همراه‌اند

]]>
سازمان پدافند غیرعامل روز هشتم‌ آبان‌ماه ۹۶، یعنی در روز ملی پدافند غیرعامل، پانزده‌ساله می‌شود. سردار غلامر‌ضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل، درباره اهداف برنامه‌های این هفته گفت: ما چهار هدف را در برنامه‌های مربوط به این هفته دنبال می‌کنیم. نخستین آنها، تشریح رسالت پدافند غیرعامل برای مردم و ‌آشنایی آنها با خطر و ریسک در مقیاس‌های مختلف فردی تا ملی با استفاده از رسانه‌های عمومی است. موضوع دیگر، بحث و بررسی مفاهیم جدیدی است که در دوره‌های مختلف و با پیشرفت سریع تکنولوژی در این حوزه دستخوش تغییرات شده‌اند. آموزش کارکنان بخش‌های مختلف، مردم و دولت هدف دیگری است که دنبال می‌کنیم و همچنین با این برنامه‌ها در پی ارزیابی آمادگی‌ها و توانمندی‌های دستگاه‌های دولتی و غیرنظامی در شرایط تهدید هستیم که این کار را در قالب رزمایش‌هایی در این هفته انجام می‌دهیم.

وی ادامه داد: برنامه‌های ما در چهار سطح ملی برگزار می‌شود. یک‌سری برنامه‌های ملی در تهران داریم. برنامه‌های استانی هستند که از طریق فرمانداری‌ها و استانداری‌ها به تناسب ظرفیت‌ها و شرایط احتمالی همان منطقه دنبال می‌شوند. دستگاه‌های اجرایی به‌ویژه مرتبط با حوزه پدافند نیز برنامه‌های خود را دارند. قرارگاه‌های ما نیز در حوزه سایبری، زیستی، شیمیایی و هسته‌ای به تناسب موضوع، برنامه‌هایی را در سطح ملی دنبال می‌کنند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل، پایش تهدیدات، پیش‌بینی و برآورد آن را در بخش‌های غیرنظامی از وظایف عمده پدافند غیرعامل برشمرد و گفت: با توجه به راهبرد جدید دولت آمریکا یکی از موضوعاتی که امروز به‌شدت در معرض‌ آن قرار داریم تهدیدات سایبری هستند. زیرساخت‌های هوشمند ایجاد شده بر بستر اینترنت اشیا که یک فناوری رو به گسترش است می‌تواند اسباب درگیر شدن بخش‌های مختلف جامعه را با امنیت سایبری فراهم کند، بنابراین باید پایش تهدیدات سایبری را یک ضرورت فرض کنیم. تهدیدات سایبری بستر انتقال تهدیدات به سایر حوزه‌ها می‌شوند. پایش‌های سازمان پدافند غیرعامل و سایر بخش‌های اطلاعاتی کشور هم نشان از آن دارد که ما در حوزه یکِ تهدیدات سایبری قرار داریم و باید آمادگی لازم برای مواجهه با‌ آنها را داشته‌باشیم و مصون‌سازی را در اولویت قرار دهیم.

شبکه‌های اجتماعی همراه با فرصت و تهدید هستند و باید از ظرفیت‌های آن استفاده کنیم تا از تهدیداتش مصون بمانیم. شبکه‌های اجتماعی اگر تحت نظارت حاکمیت‌ها نباشند می‌توانند مدیریت فرهنگی جامعه را در دست بگیرند و با جریان‌سازی‌های ضدانقلاب و حاکمیت هنجارهای جامعه را به نفع خود تغییر دهند.

امروزه در دنیا با استفاده از بیگ‌دیتا به تحلیل و کنکاش در علایق و رفتارها و هنجارهای یک جامعه می‌پردازند و از این رو این بسترهای اجتماعی می‌توانند برای مخالفان یک کشور بسیار مفید باشند و از همین رو فارغ از هرگونه نگاه سیاسی، اینکه یک شبکه اجتماعی خارجی در کشور ۳۰ میلیون عضو داشته‌باشد به لحاظ امنیتی خوب به نظر نمی‌رسد.

همایش پدافند غیرعامل، زن و خانواده، برگزاری رزمایش در ۷۰۰ مدرسه سراسر کشور و یکی از مدارس تهران، همایش پدافند کالبدی و مهندسی در دانشگاه شریف، سومین جشنواره علمی، فنی و مهندسی سلمان فارسی، همایش پدافند غیرعامل در نظام سلامت در دانشگاه شهید بهشتی، همایش ملی پدافند غیرعامل در سازمان صداوسیما برای ارزیابی رویکردهای آینده پدافند غیرعامل و تقدیر از تلاشگران این عرصه، همایش مشترک با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور استان‌ها به‌صورت ویدئوکنفرانس، همایش مشترک با سازمان انرژی هسته‌ای، رزمایشی در مجتمع میثم در حوزه پدافند شیمیایی، رزمایش با فرض حمله تروریستی شیمیایی در متروی مصلی ازجمله برنامه‌های این هفته هستند.

همچنین چهارمین نمایشگاه محصولات بومی پدافند سایبری با حضور ۳۰۰ شرکت ارائه‌دهنده محصولات بومی این حوزه در طول این هفته در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برپا خواهدبود که هدف ‌آن حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و تولید داخلی است. نمایشگاه صنعت زیستی نیز در این ایام برپا می‌شود تا ظرفیت‌های بومی کشور را در حوزه تشخیص و سلامت به نمایش بگذارد. همایش ملی پدافند سایبری و بررسی مسائل زیرساختی هوشمندی، گردهمایی بخش نظامی و غیرنظامی در نیروی هوایی ارتش و همچنین تمرین تخلیه اضطراری جزیزه خارک نیز در این هفته اجرا می‌شوند.

منبع: تولیدی

]]>
2017/10/24
<![CDATA[سرشماری فناوری اطلاعات اجرا می شود]]> معاون امور دولت و مجلس وزیر ارتباطات از اجرای طرح سرشماری و آمارگیری وضعیت فناوری اطلاعات در سبد خانوار ایرانی تا پایان سال خبر داد و گفت: نتایج این استخراج در سال ۹۷ اعلام می شود.

سرشماری فناوری اطلاعات اجرا می شود

]]>
مرتضی براری، معاون امور دولت و مجلس وزیر ارتباطات، با اشاره به اینکه طرح سرشماری نفوذ فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور به‌زودی آغاز می شود، اظهار داشت: این طرح با همکاری معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و مرکز آمار در تمامی استان‌ها اجرایی خواهدشد.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون درحال استخراج شاخص‌های مدنظر برای عملیاتی کردن این طرح هستیم، گفت: موضوع بررسی وضعیت نفوذ فناوری اطلاعات و ارتباطات در میان خانوار ایرانی و سهم این فناوری در سبد مصرفی خانوار ازجمله مواردی است که قرار است در انتهای این طرح به آن دست یابیم.

براری با اشاره به اینکه شروع این طرح در سال ۹۶ صورت می گیرد، افزود: امیدواریم در ابتدای سال ۹۷ نتایج حاصل از اجرای آن، استخراج شود.

وی با اشاره به اهداف مدنظر در قانون برنامه پنجم و ششم کشور برای افزایش سهم فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور گفت: در ماده ۴۶ قانون برنامه پنجم توسعه، موضوع دست یابی به سهم ۲ درصدی فناوری اطلاعات در تولیدناخالص ملی دیده شد که این هدف باید با حمایت از بخش‌های عمومی غیردولتی، خصوصی و تعاونی در صنعت فناوری اطلاعات کشور به ویژه بخش نرم‎افزار و امنیت، صورت می‌گرفت.

معاون وزیر ارتباطات ادامه داد: با توجه به این تکلیف تعیین شده در قانون برنامه پنجم، وزارت ارتباطات با همکاری مرکز آمار ایران نسبت به شناسایی وضعیت و تعیین سهم صنعت برای سال ۱۳۹۱ اقدام کرد که در نتیجه سهم صنعت IT در تولید ناخالص داخلی در این سال معادل نیم درصد محاسبه شد. همچنین نتایج این طرح، در تدوین برنامه ششم توسعه مورد استفاده قرار گرفت.

براری گفت: هم‌اکنون نیز برای تعیین سهم IT از تولید ناخالص داخلی و نیز نفوذ این فناوری در میان خانوار، پروژه‌ مشابه سال ۱۳۹۱ را با همکاری مرکز آمار ایران در دستور کار قرار دادیم که نتایج حاصله حداکثر تا خردادماه ۱۳۹۷ مشخص و اطلاعات مربوطه در اختیار مراجع ذیربط قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه پیش از این نیز طرح‌ آمارگیری کارگاهی ویژه‌ فناوری اطلاعات و ارتباطات توسط مرکز آمار ایران و به سفارش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در تابستان امسال اجرایی شد، افزود: این طرح با هدف گردآوری وضعیت شاخص‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات در کارگاه‌ها و مشاغل کشور اجرایی شد.

معاون امور مجلس، دولت و استان‌های وزیر ارتباطات ‌به روزرسانی چهارچوب‌های فناوری اطلاعات و افزایش کیفیت استفاده از این خدمات را از جمله اهداف اجرای سرشماری عنوان کرد و گفت: قرار است شاخص‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات در کارگاه‌های کشور، از جمله وضعیت ارائه‌ خدمات فاوا، تولید تجهیزات فاوا و عمده‌فروشی کالاهای فاوا، پس از استخراج به کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل ( آنکتاد) ارائه شود.

منبع: خبرگزاری مهر

]]>
2017/10/24
<![CDATA[ارائه گزارشی از دستاوردهای چهارساله]]> در پی انتشار گزارشی مبنی بر اهداف محقق‌نشده وزارت ارتباطات در دولت یازدهم، این وزارتخانه با ارائه گزارشی از دستاوردهای خود طی چهار سال از عملکردش دفاع کرد.

ارائه گزارشی از دستاوردهای چهارساله

]]>
معاونت امور دولت و مجلس وزارت ارتباطات در پاسخ به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس مبنی بر ۱۰ انتقاد به عملکرد وزارت ارتباطات دولت یازدهم، اقدامات صورت‌گرفته در این ۱۰ مورد را تشریح و از عملکرد خود در دوره چهار ساله دولت یازدهم دفاع کرد.

وزارت ارتباطات در پاسخ به این گزارش اعلام کرد: از عصر حاضر به عنوان عصر «ارتباطات و اطلاعات» نام برده‌می‌شود و تغییرات فناوری به‌صورت مستمر و روزآمد در این عصر به وقوع می‌پیوندد. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌عنوان متولی بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات عملا در لبه تغییرات فناوری قرار داشته و به تبع آن ضرورت اتخاذ تصمیم مناسب از جهات گوناگون را برعهده دارد.

بدیهی است اقدامات متعدد و موثر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت یازدهم هم‌سو با تغییرات فناوری در سطح جهانی از نکات برجسته بسیاری برخوردار بوده‌است که در این مقال نمی گنجد. امید است با پاسخگویی به موارد ۱۰گانه دفتر فناوری‌های نوین مرکز پژوهش‌های مجلس، زمینه آشنایی با بخشی از تلاش‌های به‌عمل‌آمده از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات فراهم شود.

توضیح درباره بند «شبکه ملی اطلاعات تکمیل نشد»

شبکه ملی اطلاعات به عنوان زیرساخت پهن‌باند کشور بر اساس معماری و طراحی‌های صورت‌گرفته با رعایت مفاد قانون و الزامات شبکه ملی اطلاعات در دوسال اول دولت یازدهم و سرمایه‌گذاری بخش دولتی (شرکت ارتباطات زیرساخت) و بخش خصوصی (شرکت‌های ارتباطی ثابت و سیار) مرحله گذار از وضع موجود به شرایط تحول را طی کرده‌است.

در شرایط تحول تمام اجزای شبکه ملی اطلاعات مانند مراکز داده (DC)، مراکز تحویل محتوی (CDN)، سامانه‌های نام‌های دامنه (DNS)، مراکز تبادل ترافیک (IXP) و همچنین ظرفیت‌های لازم در تمام لایه‌ها شبکه برای مهاجرت به نسل‌های جدید دسترسی نظیر نسل ۳، ۴ و FTTX و VDSL در سه گام طراحی، نصب و راه‌اندازی شده‌اند.

شاخص‌های شبکه زیرساخت کشور در دولت یازدهم افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته‌است. این شبکه بنابر نیازهای جدید ناشی از افزایش تعداد کاربران، توسعه کاربری‌های پهن‌باند، درخواست پهنای باند بیشتر برای برنامه‌های کاربردی جدید دائم درحال توسعه خواهدبود.

در برنامه ششم و با آغاز دولت دوازدهم مرحله تکامل شبکه ملی اطلاعات پیش خواهد رفت. در این مرحله ضمن تأمین نیازمندی‌های جدید کاربران و برنامه های کاربردی و با رعایت استقرار الزامات شبکه ملی اطلاعات، کیفیت شاخص‌های شبکه، اقتصادی کردن فعالیت‌های حوزه خدمات محتوایی و خدمات پایه نظیر موتور جست‌وجو، ایمیل و شبکه‌های اجتماعی و توسعه زیرساخت‌های دولت الکترونیک دنبال می‌شود.

توضیح درباره بند «سهم ۲ درصدی برای تولید ناخالص داخلی محقق نشد»

وفق تکلیف مقرر در بند (الف) ماده (۴۶) قانون برنامه پنجم توسعه کشور، حمایت از بخش‌های عمومی غیردولتی، خصوصی و تعاونی در صنعت فناوری اطلاعات کشور به‌ویژه بخش نرم‎افزار و امنیت باید به گونه‎ای سامان‌دهی شود که سهم این صنعت در تولید ناخالص داخلی درسال آخر برنامه به ۲ درصد برسد.

به دلیل مشخص نبودن وضعیت صنعت IT در سال پایه (سال ۱۳۸۹)، سهم مورد انتظار برای این صنعت در پایان برنامه پنجم توسعه به میزان ۲ درصد پیش‌بینی (نظر خبرگی) شد. وفق تعاریف موجود و دسته‌بندی اقتصادی بنگاه‌ها، بنگاه‌های مشمول این صنعت، بیشتر معطوف به بنگاه‌های تولید، توزیع، نگهداری و پردازش کننده داده، تولید کننده نرم‌افزار و ارائه‌کننده خدمات الکترونیکی بوده و با توجه به عدم نهادسازی‌ و نبود بسترهای مناسب ارتباطی و فناوری اطلاعات، ارائه خدمات IT با مشکلات متعددی مواجه بوده و این موضوع موجب عدم توسعه این بنگاه‌ها شده‌است.

با توجه به تکلیف تعیین شده در قانون برنامه مذکور، وزارت ارتباطات با همکاری مرکز آمار ایران نسبت به شناسایی وضعیت و تعیین سهم صنعت IT برای سال ۱۳۹۱ اقدام کرد که درنتیجه سهم صنعت IT در تولید ناخالص داخلی در این سال معادل نیم درصد محاسبه شد. این درحالی است که سهم صنعت ارتباطات وفناوری اطلاعات درسال ۹۱ معادل ۲.۱ درصد محاسبه شده‌است.

به منظور ایجاد تحول در صنعت IT و تحقق میزان رشد موردنظر قانون‌گذار در این صنعت، ضروری است بستر ارتباطی پهن‌باند با ویژگی‌های مناسب (ارزان، باکیفیت، پایدار، با دسترسی استاندارد، دارای امنیت لازم و ...) فراهم شود تا امکان ارائه خدمات IT بر بستر آن صورت گیرد و بنگاه‌های مرتبط بتوانند در زمینه‌های ذکر شده به ارائه خدمات بپردازند.

در سال جاری برای تعیین سهم IT از تولید ناخالص داخلی در پایان قانون برنامه پنجم توسعه، پروژه‌ مشابه سال ۱۳۹۱ با همکاری مرکز آمار ایران در دستور کار قرار گرفته که نتایج حاصله حداکثر تا خردادماه ۱۳۹۷ مشخص و اطلاعات مربوطه در اختیار مراجع ذیربط قرار خواهد گرفت.

توضیح درباره بند «استعلامات بین دستگاهی الکترونیکی نشد»

درحال حاضر مرکز (سوئیچ) تبادل اطلاعات (سخت افزاری و نرم افزاری و فرآیندی) در سازمان فناوری اطلاعات طراحی، نصب، راه اندازی و بهره برداری شده و تمامی دستگاه های اصلی کشور به این سوئیچ متصل هستند. این سوییچ امکان تعاملات و استعلامات بین دستگاهی را فراهم می کند.

برخی دستگا‌ه‌ها به‌دلیل عدم آمادگی داخلی و عدم پیاده‌سازی دستورالعمل‌های کمیسیون دولت الکترونیک تاکنون امکان بهره‌برداری کامل از سوییچ را نداشته‌اند. سازمان فناوری اطلاعات به‌تدریج با ارائه مشاوره‌های لازم و راهبردی کلان پروژه‌های ملی، بهره‌برداری دستگاه‌ها را به منظور تعامل با یکدیگر و انجام استعلامات الکترونیکی فراهم می‌کند.

توضیح درباره بند «بهره‌وری ارائه خدمات فاوا پایین است»

با توجه به تلاش‌های به‌عمل آمده به منظور ارتقای بهره‌وری بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات، نتایج ذیل براساس آخرین گزارش اعلامی توسط سازمان ملی بهره‌وری ایران حاصل شده‌است:

۱. رتبه شاخص بهره‌وری نیروی کاربخش ارتباطات وفناوری اطلاعات براساس ارزش افزوده و تعداد جمعیت شاغل در سال ۱۳۹۴ با ۹۷ واحد در رتبه دوم در بین بخش‌های ۹گانه اقتصادی قرار دارد.

۲. رتبه شاخص بهره‌وری سرمایه بخش ارتباطات وفناوری اطلاعات براساس ارزش افزوده و موجودی سرمایه درسال ۱۳۹۴ با ۱۳۱ واحد دررتبه اول در بین بخش‌های ۹گانه اقتصادی قرار دارد.

۳. رتبه شاخص بهره‌وری کل عوامل تولید بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات براساس ارزش افزوده، تعداد جمعیت شاغل و موجودی سرمایه در سال ۱۳۹۴ با ۱۱۵ واحد توامان با بخش کشاورزی در رتبه اول در بین بخش‌های ۹گانه اقتصادی قرار دارد.

بدیهی است نتایج مذکور حاصل بخشی از اقدامات ذیل است:

۱- وزارت ارتباطات با حضور فعال در تعامل با سازمان ملی بهره‌‍‌وری ایران، همواره به عنوان یکی از دستگاه‌های اجرایی پیشرو در این زمینه مطرح بوده، درسال‌های گذشته، گزارش‌های مرتبط را وفق ماده (۷۹) قانون برنامه پنجم توسعه کشور در موعد مقرر به سازمان بهره‌وری ارائه کرده‌است.

۲- شاخص‌های بهره‌وری بخشICT، هرساله در تعامل با سازمان بهره‌وری و در دستگاه‌های تابعه حسب ضرورت بازنگری می‌شود و گزارش عملکرد استقرار بهبود «چرخه مدیریت بهره‌وری» ارائه می‌‌شود. در سال گذشته وفق بخش ۱۱ (اقدامات اجرایی) برنامه جامع بهره‌وری کشور، اجمالاً اقدامات ذیل انجام شده‌است:

• تعداد جلسات برگزار شده بهره‌وری در بازه زمانی ۹۴-۹۵ توسط کمیته‌های دستگاهی: ۲۹ جلسه.

• تعداد جلسات برگزار شده بهره‌وری در بازه زمانی ۹۴-۹۵ توسط کمیته‌های دستگاهی: ۲۹ جلسه.

• برگزاری جلسات «کارگروه تلفیق برنامه بهره‌وری ICT» ، «کمیته بهره‌وری ICT» و حضور مستمر در جلسات متعدد «شورای متولیان بهره‌وری کشور».

• تعداد برنامه‌های عملیاتی بهبود بهره‌وری دستگاهی تعریف شده شامل: ۷۸ برنامه و ۴۲۴ فعالیت.

• برگزاری دوره آموزشی «نقش فناوری اطلاعات و توسعه دولت الکترونیک در ارتقای بهره‌وری» در وزارت ارتباطات با حضور ۱۰۸ نفر از دستگاه‌های تابعه و برخی دستگاه‌های اجرایی کشور با همکاری سازمان ملی بهره‌وری ایران.

• تعداد شاخص‌های بهره‌وری عمومی بازنگری شده در سال ۹۴- ۹۵: ۴ الی ۷ شاخص به ازای هر دستگاه تابعه وزارت. • تعداد شاخص‌های بهره‌وری عمومی بازنگری شده مذکور که محاسبه شد: ۲۵ شاخص مرتبط با ۵۰ درصد دستگاه‌های تابعه.

• تعداد شاخص‌های اختصاصی بهره‌وری بازنگری و تعریف شده جدید در سال ۹۴-۹۵: ۴ الی ۸۴ شاخص متناسب و به ازای هر دستگاه (ترکیبی از شاخص‌های بهره‌وری و شاخص‌های عملکردی منتج به بهره‌وری).

• تعداد شاخص‌های اختصاصی بهره‌وری بازنگری شده مذکور که محاسبه گردید: ۴۹ شاخص مرتبط با ۶۰ درصد دستگاه‌های تابعه.

• به استناد بندهای «ث» و «ج» بخش۱۱ (اقدامات اجرایی) برنامه جامع بهره‌وری کشور ، سازمان ملی بهره‌وری ایران متولی انتشار آمار شاخص‌های بهره‌وری است که شاخص‌های بهره‌وری عمومی در بخش‌های ۹گانه اقتصادی توسط سازمان مذکور سالیانه منتشر می‌شود.

بدیهی است بر این اساس تعداد شاخص‌های بهره‌وری اعم از عمومی و اختصاصی بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات از نظر تعداد کاملاً مشخص است.

توضیح درباره بند «طیف های فرکانسی سامان‌دهی نشد»

با توجه به اهمیت موضوع سامان‌دهی منابع کمیاب ملی، یکی از پروژه های اقتصاد مقاومتی تحت عنوان«سامان‌دهی منابع کمیاب ملی از قبیل طیف فرکانس و شماره» تعریف شد. تا با توجه به رشد و توسعه شبکه های نسل چهارم و پنجم موبایل و ارائه خدمات نوین مبتنی‌بر این شبکه‌ها، لزوم در اختیار بودن باندهای فرکانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتز بدلیل کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری اپراتورها در این باندها، افزایش تعداد خدمات قابل ارائه توسط این نسل‌ها با سرعت مناسب، افزایش درآمدهای دولت و ایجاد فرصت‌های شغلی مستقیم، اجتناب‌ناپذیر است.

امید است با همکاری سازمان صدا‌وسیما و تخلیه تکه باندهای فرکانسی ۶۹۴ تا ۸۶۲ مگاهرتز، یکی از موانع مهم توسعه بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات مرتفع شود.

توضیح درباره بند «رتبه ایران در دولت الکترونیکی نزول کرد»

بر اساس شاخص‌های دولت الکترونیکی از دیدگاه سازمان ملل متحد، نتایج ارزیابی‌های سیزده ساله نشانگر وجود رتبه تقریبا ثابتی با انحرف معیار کم در رده حدود ۱۰۵ برای شاخص توسعه دولت الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران است.

بدیهی است کشورهای رتبه بالای جدول سازمان ملل متحد با برنامه‌ریزی و رقابت شدید سعی در ارتقای دولت الکترونیکی دارند. این رقابت‌ها به گونه‌ای است که کشور ایالات متحده با دارا بودن رتبه یک در چندین سال متوالی و کشوری که معدن فناوری‌های نوین اطلاعات و ارتباطی است در سال ۲۰۱۶ به رتبه ۱۲ نزول کرده‌است. این به معنی عقب رفت و افت این کشور در شاخص‌های دولت الکترونیک نیست، بلکه رشد با برنامه‌ریزی سایر کشورهای رقیب را نشان می‌دهد. به عبارت دیگر اگر رتبه کشور جمهوری اسلامی ایران نسبتاً ثابت بوده، قطعاً شاخص های ارزیابی به طور مطلق باید رشد داشته‌باشد در غیر این صورت حتما با افت رتبه مواجه می‌شد.

همچنین در صورت مقایسه ایران با کشور کره جنوبی که یکی از کشورهای پیشرو در این حوزه است به عواملی تاثیرگذاری که می‌توان اشاره کرد، یکی از این عوامل وجود ساختار واحدی است که در بخش دولت الکترونیکی به چشم می‌خورد، عامل بعدی وجود بودجه و اعتباراتی است که در اختیارات متولیان این حوزه قرار دارد شاید بتوان نیروی انسانی را مهم‌ترین سرمایه این بخش نام برد که این کشور از این عامل به خوبی بهره‌مند است.

توضیح درباره بند «اجرای پروژه های دولت الکترونیک ضعیف است»

با توجه به اینکه یکی از ارکان اصلی پیشرفت و توسعه پایدار هر کشور، بازآفرینی دولت و مدیریت دولتی است؛ لذا مستلزم تلاشی نظام‌مند و یکپارچه است به گونه‌ای که منجر به تحول موثر و توانمندسازی دستگاه‌های اجرایی کشور و اعمال تغییرات موثر در نظام اداره عمومی کشور شده و زیربنای پیشرفت و دست یابی به توسعه پایدار کشور قرار گیرد.

از این رو، ۱۰ برنامه تحول در نظام اداری در سال ۱۳۸۹ بر اساس سیاست‌های کلی نظام اداری ابلاغی مقام معظم رهبری، سند چشم‌انداز بیست‌ساله جمهوری اسلامی ایران و در چارچوب سیاست‌های کلی دولت برای توانمندسازی دستگاه‌های اجرایی کشور و تربیت مدیران و کارشناسان کارآمد و تحول‌آفرین، ابلاغ شد که اولین بند از آن مربوط به توسعه دولت الکترونیکی است که در حقیقت، زیرساخت ضروری سایر بندها به شمار می‌رود.

بنابراین باتوجه به اینکه در نظام جمهوری اسلامی ایران، خدمت‌رسانی بهتر به مردم، تکریم، پاسخگویی و افزایش سطح رضایت مردم از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، توسعه دولت الکترونیکی در کشور به طور ویژه‌ای مورد توجه است و می‌توان آن را به عنوان گام نخست در برنامه تحول دولت جمهوری اسلامی ایران در نظر گرفت.

دولت الکترونیکی به‌طور کلی مجموعه‌ای از کارکردهای دولت بر بستر فناوری اطلاعات است که با توجه به مصالح،منافع و امنیت ملی و رفاه عمومی، ضمن ارائه خدمات عادلانه و شفاف با فرصت‌های برابر برای عموم جامعه، امکان بهبود مدیریت، کنترل، نظارت و برنامه‌ریزی دولت را نیز از طریق دریافت و پردازش بازخوردهای اطلاعاتی فراهم می‌سازد. توسعه دولت الکترونیکی کارآمد علاوه‌بر بازآفرینی و بازتعریف دولت‌ها و اثربخشی خدمات و امور حاکمیتی، می‌تواند نقش موثری در سایر حوزه‌های مربوط به توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشورها نیز ایفا کند و مسیر نیل به توسعه پایدار را هموار سازد.

پس از طرح و تحقق دولت الکترونیکی که روابط بین دستگاهی، درون دستگاهی و روابط میان دولت با دستگاه‌ها و شهروندان در دولت‌های جهان با یک انقلاب اساسی روبرو کرد، توجه جهانی و ازجمله سیاست‌های توسعه دولت الکترونیکی در کشور به سمت کاربری‌های جدید فناوری اطلاعات برای تحویل و دریافت خدمات الکترونیکی بیشتر، دسترسی بهتر به اطلاعات و مدیریت کارآمدتر فرایندها در این حوزه معطوف شد.

اهداف توسعه دولت الکترونیکی در کشور بر اساس نقشه جامع دولت الکترونیکی، عبارت از پاسخگویی و خدمت‌رسانی بهتر، دسترسی عادلانه و ارائه خدمات با هزینه کمتر، تحقق جامعه دیجیتالی و ارتقای مشارکت‌های اشخاص حقیقی و حقوقی است.

در این راستا به منظور مدیریت و راهبری موضوع بر اساس مصوبات و الزامات شورای عالی فضای مجازی، تعامل مناسبی میان دو شورای اجرایی فناوری اطلاعات و شورای عالی اداری به عنوان نهاد متولی فرایندها و خدمات دستگاه‌های اجرایی از طریق ایجاد کمیسیون توسعه دولت الکترونیک صورت پذیرفته‌است. بدیهی است گستردگی موضوع تحقق دولت الکترونیکی طیف وسیعی از اقدامات را به دنبال داشته که به قسمتی از آنها اشاره می‌شود:

۱- راه‌اندازی دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور در دولت یازدهم با برگزاری هفت جلسه شورای مذکور به همراه ۱۷ جلسه کمیسیون توسعه دولت الکترونیک، ۵۸ جلسه کارگروه مشورتی، ۴۷ جلسه کمیته فنی و تصویب مصوبات متعدد.

۲-تهیه و تدوین طرح‌ها و پروژه‌های ملی و حصول به نتایج ازجمله سامانه مدیریت و کنترل برنامه گذر به نسل دوم دولت الکترونیکی، تدوین سند چارچوب ملی تعامل‌پذیری دولت جمهوری اسلامی ایران و موارد متعدد دیگر.

۳- موضوع قوانین و مقررات ازجمله موارد مهم عملیاتی کردن «دولت الکترونیکی» است در این خصوص اقداماتی متعدد از جمله: مشارکت در تدوین آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های قانون دسترسی آزاد به اطلاعات، مشارکت در تدوین لایحه نحوه استفاده و نگهداری و نظارت بر صندوق مکانیزه فروش، تدوین دستورالعمل تعیین کارمزد و حق‌الزحمه ارائه خدمات الکترونیکی، تدوین کتاب مصوبات و مقررات دولت الکترونیکی و ...

۴- هماهنگی دستگاه‌های اجرایی که می‌توان اجمالا به مواردی ازجمله برگزاری کارگاه آموزشی بین‌الملل درخصوص طراحی و پیاده‌سازی پنجره واحد خدمات الکترونیکی، تدوین نظام طبقه‌بندی و کدگذاری خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی، کمک به اجرای طرح ثبت‌نام رایانه‌ای و غیره اشاره کرد.

۵- انجام اقداماتی در نظام اطلاعاتی کشور، مانند تدوین نظام مدیریت هویت دیجیتالی، تدوین دستورالعمل اجرایی معماری سازمانی در دستگاه‌های اجرایی، راه‌اندازی سرویس الکترونیکی استعلامات پست، کدپستی، مکان و ...، راه‌اندازی سرویس الکترونیکی استعلامات هویت و تصویر اشخاص، راه‌اندازی سرویس الکترونیکی استعلام کارمند ایران و راه‌اندازی سرویس الکترونیکی تبادل اطلاعات بیمه‌های حوزه سلامت.

توضیح درباره بند «بر کیفیت خدمات فاوا نظارت صورت نمی‌گیرد»

توسعه و ارتقای خدمات به شهروندان یکی از تعهدات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است، در وضعیت مطلوب لازم است استاندارد کیفیت هریک از خدمات تعریف می‌شد تا بتوان توسعه و ارتقای خدمات به شهروندان را اندازه‌گیری کرد که در این خصوص مصوباتی به تصویب کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات درباره استانداردهای کیفیت خدمات ارتباطات و فناوری اطلاعات رسیده‌است.

در موافقت‌نامه‌های پروانه‌های اپراتورهای تلفن همراه و مصوبه ۱۱۹ کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات، شاخص‌ها و استانداردهای کیفی ارائه سرویس‌های اپراتورها تعیین شده‌است که نظارت مستمر و مداوم بر اساس شاخص‌های پروانه فعالیت، الحاقیه‌های آن و مصوبات کمیسیون در بخش پوشش شبکه و کیفیت شبکه اپراتورهای سیار توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به‌صورت مداوم صورت می‌گیرد.

برای حصول این امر دسترسی‌های برخط (آنلاین) به بخش NMS/OMC و Access (مراکز مدیریت شبکه) اپراتورها ایجاد شده‌است و به‌صورت دائم شبکه اپراتور در حال رصد است و در صورت بروز هرگونه اشکال در شبکه یا افت کیفیت بلافاصله به اپراتورها منعکس می‌شود و پیگیری‌های لازم جهت رفع آن و ارائه خدمات مطلوب صورت می‌گیرد.

سپس این اطلاعات با اطلاعات جمع‌آوری شده توسط تست میدانی (Drive Test) و شکایات مردمی تجمیع، پردازش، تحلیل و در صورت وجود مشکل رفع می‌شود. با توجه به بازخوردهای دریافتی مصوبات مربوطه ازجمله مصوبه ۱۱۹ در حال بازنگری و برای تصویب کمیسیون آماده شده‌است. برنامه‌های آینده و پیش رو برای نظارت متکی بر شاخص‌های برداشتی مشترک (QoE)، تهیه شده که برای ارتقای نظارت بر کیفیت شبکه اپراتورها در حال پیگیری است.

استفاده از نظر مشترکان و اظهارنظر ایشان در مورد کیفیت سرویس‌های دریافتی و اعمال نظرات مشترکان راهکاری برای توسعه نظارت‌های سازمان به‌واسطه مردم است.

درخصوص اپراتورهای ارائه‌دهنده خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات به‌صورت ثابت، اقدامات زیر برای نظارت بیشتر بر خدمات انجام شده‌است:

- الزام اپراتورها نسبت به ایجاد دسترسی بر خط به سامانه NOC و CRM جهت نظارت برخط به شاخص‌های کمی و کیفی پهنای باند مصرفی و تعداد مشترکان آنلاین به تفکیک لایه‌های مختلف شبکه و مناطق جغرافیایی

- الزام اپراتورها نسبت به ایجاد سامانه سنجش سرعت و کیفیت سرویس مشترکان در پنل مشترکین و دسترسی برخط آن برای سازمان

- الزام اپراتورها نسبت به انتشار شاخص‌های کیفیت در بازه زمانی سه‌ماهه در پایگاه‌های اطلاع‌رسانی جهت اطلاع‌رسانی به مشترکان

- طرح، برنامه‌ریزی و اجرای پروژه QoS/QoE جهت پایش مستمر وضعیت سرویس همه دارندگان پروانه در سطح کشور با اهداف مطالعه جامعه کاربران اینترنت کشور، طراحی سامانه اندازه گیری سطح خدمات بین اپراتوری و داشبورد پایش شاخص ها و معیارهای کمی و کیفی زنجیره تامین و ارائه خدمات، تسهیل در امر سیاست‌گذاری‌های کلان جهت حمایت از مصرف‌کنندگان و توزیع‌کنندگان اینترنت با توجه به استخراج کمبودها و مشکلات شبکه اینترنت کشور و بهبود شاخص‌های کیفیت اینترنت کشور از دید کاربر نهایی و برقراری سامانه پایش سطح خدمات بین اپراتوری که در حال اجراست.

با این حال نظارت بهتر بر این حوزه به‌صورت سیستماتیک و برخط از اهداف و اقدامات آتی است تا براساس آن بتوانیم ضعف‌های نظارتی را برطرف کنیم.

توضیح درباره بند «وعده وزیر برای بومی‌سازی تجهیزات سخت‌افزاری محقق نشد»

به منظور تحقق موضوع یاد شده ضرورت داشت اقدامات ساختاریافته‌ای صورت پذیرد تا بدین‌ترتیب ضمن نظام‌مند کردن موضوع «حمایت از تولید داخل و تقویت بومی‌سازی تجهیزات سخت‌افزاری» از هرگونه رفتارهای سلیقه‌محور جلوگیری به عمل آید. در این راستا نسبت به تدوین «آیین‌نامه اجرایی نظام‌نامه پیوست فناوری برای استفاده از ظرفیت طرح‌های مهم و قراردادهای بین‌المللی برای توسعه بازار، ارتقای شرکت‌ها و محصولات ایرانی و دست‌یابی به فناوری راهبردی در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات» اقدام شد.

بر اساس این آیین‌نامه همه شرکت‌ها و سازمان‌های زیرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف‌اند، طرح‌های مهم ملی و قراردادهای بین‌المللی خود را که به مناقصه گذاشته می‌شود و دارای حجم مالی بالا و جنبه‌های فناورانه مهم است در چارچوب این نظام‌نامه و با اهداف ذیل اجرا کنند:

۱- واگذاری انجام کار به شرکت‌های ایرانی با همکاری بین شرکت‌های ایرانی و خارجی برای انتقال دانش طراحی و مدیریت طرح / محصول برای پروژه‌های اولویت‌دار.

۲- حداکثر به‌کارگیری منابع متخصص ایرانی در اجرای طرح و ارتقای دانش تخصصی و مهارت نیروی انسانی.

۳- انتقال فناوری به شرکت‌های توانمند داخلی و حداکثر تامین مواد موردنیاز پروژه و اجرای آنها از داخل کشور.

۴- انتقال فناوری تعمیر و نگهداری و بهره‌برداری به طرف ایرانی.

۵- صادرات‌محور شدن شرکت‌های مجری داخلی و ورود شرکت‌های ایرانی به زنجیره تامین بین‌المللی شرکت‌های خارجی.

۶- مشارکت در فعالیت‌های توسعه کارآفرینی دانش‌بنیان کشور.

۷- تحقیق و توسعه مشترک با مراکز علمی، پژوهشی دارای مجوز و شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی.

توضیح درباره بند «حمایت از توسعه نرم‌افزارها کافی نبود»

گستردگی موضوع «توسعه نرم‌افزارها» و برخورداری از بازه‌ای بی‌انتها امری کاملا بدیهی است. بر این اساس «اعطای تسهیلات ارزان‌قیمت به شرکت‌های نرم‌افزاری» یکی از اقداماتی بوده که از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این راستا صورت گرفته‌است. بدین‌ترتیب از محل وجوه اداره‌شده به حدود ۱۳۵ شرکت نرم‌افزاری تسهیلات ارزان‌قیمت بالغ بر ۳۵ میلیارد تومان اعطا شده‌است که نقش مهمی در اشتغال‌زایی و کمک به حفظ اشتغال موجود و نیز پیشرفت طرح و پروژه‌های نرم‌افزاری موردنیاز بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور داشته‌است.

از سوی دیگر به منظور انجام اقدامات ساختاریافته و استفاده از توان شرکت‌های خارجی و در جهت دست یافتن به الگوی منسجم نسبت به «تدوین و پیشنهاد مدل جذب سرمایه‌گذاری خارجی برای توسعه شبکه اجتماعی (پیام‌رسان)»، اقدام شده‌است.

منبع: خبرگزاری مهر

]]>
2017/10/23
<![CDATA[سیسکو آسیب‌پذیری لینوکس را وصله می‌کند]]> شرکت سیسکو با ارائه یک مشاوره امنیتی در مورد یک آسیب‌پذیری موجود در هسته لینوکس، اعلام کرد که وصله آسیب‌پذیر خود را در اسرع وقت ارائه می‌دهد.

سیسکو آسیب‌پذیری لینوکس را وصله می‌کند

]]>
چندی پیش مشاوران امنیتی سیسکو آسیب‌پذیری را در معماری پیشرفته لینوکس (ALSA) شناسایی کرده‌اند. این در حالی است که شناسه CVE-۲۰۱۷-۱۵۲۶۵ به آسیب‌پذیری نام‌برده اختصاص داده‌ شده‌است که به دلیل وجود خطا در ALSA، مهاجم می‌تواند با استفاده از اجرای یک برنامه مخرب در سیستم آسیب‌پذیر بهره‌برداری کند.

آسیب‌پذیری نام‌برده در هسته لینوکس به مهاجم اجازه می‌دهد امتیازات بالاتری روی سیستم هدف به مهاجم بدهد. Kernel.org آسیب‌پذیری را تایید کرده‌است. خبر خوب این است که برای بهره‌برداری از این آسیب‌پذیری، مهاجم باید دسترسی محلی به سیستم هدف را داشته‌باشد و این شرایط به‌شدت احتمال موفقیت یک بهره‌برداری را کاهش می‌دهد.

منبع: سایبربان

]]>
2017/10/23
<![CDATA[برگزاری دومین همایش جویشگر بومی]]> دومین همایش جویشگر بومی روزهای دوم و سوم آبان‌ماه 96 برگزار می‌شود.

برگزاری دومین همایش جویشگر بومی

]]>
دومین همایش جویشگر بومی روز‌های سه‌شنبه و چهارشنبه، دوم و سوم آبان‌ماه 96 در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار می‌شود.

معرفی دستاوردهای مختلف طرح جویشگر، برقرار تعامل در راستای به اشتراک‌گذاری دستاوردها و محصولات مرتبط، امکان یکپارچه‌سازی محصولات و خدمات، شناسایی فرصت‌ها و چالش‌های موجود برای توسعه و بهبود بخش‌های مختلف اکو‌سامانه جویشگر بومی ازجمله اهداف برپایی این رویداد است.

علاقه‌مندان می‌توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر به نشانی اینترنتی www.didras.ir مراجعه کنند.

منبع: روابط عمومی

]]>
2017/10/22
<![CDATA[آغاز حمایت از ایده تا تجاری‌سازی استارتاپ‌ها در پارلمان بخش خصوصی]]> معاون کسب‌وکار اتاق بازرگانی تهران گفت: در حال حاضر یکی از برنامه‎های مهم اتاق بازرگانی حمایت از استارتاپ‎هاست و در واقع استارتاپ‎ها در اتاق بازرگانی از مرحله ایده تا تجاری‎سازی مورد حمایت قرار می‌گیرند.

آغاز حمایت از ایده تا تجاری‌سازی استارتاپ‌ها در پارلمان بخش خصوصی

]]>
هومن حاجی‌پور، معاون کسب‌وکار اتاق بازرگانی تهران، با بیان اینکه نمایشگاه بین‌المللی مانند جیتکس عملا محل ظهور و تلاقی فناوری و معرفی خلاقیت‌ها و تکنولوژی‌های جدید حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است، اظهار کرد: در دهه‌های اخیر تغییرات اساسی در حوزه کسب‌وکار و همچنین علم و صنعت ایجاد شده و عملا خلاقیت و نوآوری جایگزین تولید انبوه و مهندسی‌گرایی شده‌است. در واقع با تغییر پارادایم‎ها بسیاری از مقررات و رفتارها در حوزه کسب‌و‌کار تغییر کرده و قوانین جدیدی جایگزین آن شده‌است.

معاون کسب‌وکار اتاق بازرگانی تهران با تأکید بر اینکه هم‌اکنون در دنیای کسب‌وکار مهم‎ترین نقش را نوآوری و خلاقیت ایجاد می‌کند، تصریح کرد: در حال حاضر شرکت‎های بزرگ صاحب تکنولوژی و برند در دنیا در کنار خود، استارتاپ‎ها را دارند و در ایران نیز بسیاری از شرکت‎های بزرگ متوجه حمایت از استارتاپ‎ها شد‌ه‎اند. در اینجا نقش نهادهایی مثل اتاق بازرگانی بیش از قبل دارای اهمیت است چرا که مسیر را برای فعالیت‌های نوآورانه باز می‎کند.

حاجی‌پور درباره برنامه‎های پارلمان بخش خصوصی در حمایت از استارتاپ‌ها گفت: در حال حاضر یکی از برنامه‎های مهم اتاق بازرگانی حمایت از استارتاپ‎هاست و در این راستا طی یک فراخوان و پایش از میان 70 استارتاپ، 12 استارتاپ را برای حضور در این دوره از برگزاری نمایشگاه انتخاب کردیم. در واقع استارتاپ‎ها در اتاق بازرگانی از مرحله ایده تا تجاری‎سازی مورد حمایت قرار می‌گیرند.

او با تأکید بر اینکه نقش اتاق‌های بازرگانی در توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات غیر قابل انکار است، ابراز کرد: از میان 12 استارتاپی که از سوی اتاق تهران به این نمایشگاه رفتند، یکی از آنها موفق شد به مرحله نهایی راه پیدا کرده و با بانک بین‌المللی ارتباط خوبی برقرار کند.

حاجی پور همچنین افزود: سرمایه‌گذاران زیادی در اتاق بازرگانی بر روی استارتاپ‎های حوزه سلامت، گردشگری، فناوری اطلاعات و ارتباطات سرمایه‌گذاری کرده‎اند و برنامه داریم که استارتاپ‎ها را شناسایی و به سرمایه‌گذاران اتاق معرفی کنیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

]]>
2017/10/22
<![CDATA[باج‌افزار متن‌باز، فارسی‌زبانان را هدف گرفت]]> مرکز ماهر درباره باج‌افزار متن‌باز TYRANT با زمینه فارسی خبر داد که کاربران ایرانی را هدف گرفته‌است.

باج‌افزار متن‌باز، فارسی‌زبانان را هدف گرفت

]]>
بررسی‌های مرکز ماهر نشان می‌دهد که باج‌افزاری به نام TYRANT با الهام از یک باج‌افزار متن‌باز در فضای سایبری منتشر شده است که از صفحه باج‌خواهی به زبان فارسی استفاده می‌کند و طبیعتا برای هدف قرار دادن کاربران فارسی زبان طراحی شده‌است. این باج‌افزار در محیط سیستم‌عامل‌های ویندوزی عمل می‌کند. تا این لحظه تقریبا فقط نیمی از آنتی‌ویروس‌های معتبر، قادر به شناسایی این بدافزار هستند.

این باج‌افزار با قفل کردن دسترسی به سامانه‌های قربانی و رمز کردن فایل‌های سیستم، اقدام به مطالبه ۱۵ دلار باج به شکل ارز الکترونیکی کرده و از بستر غیر قابل پیگیری تلگرام (@Ttypern) و ایمیل (rastakhiz@protonmail.com) برای برقراری ارتباط با قربانی و بررسی پرداخت باج، استفاده می‌کند.

در گزارش‌های واصله، روش انتشار این باج‌افزار استفاده از پوشش فیلترشکن سایفون بوده و از طریق شبکه‌های اجتماعی با فریفتن کاربران، آنها را تشویق به دریافت و اجرای فایلی اجرایی با ظاهر سایفون می‌کند که در حقیقت حاوی بدافزار است. البته با توجه به ماهیت حمله، استفاده از دیگر روش‌های مرسوم برای توزیع این بدافزار، ازجمله پیوست ایمیل، انتشار از طریق وب‌سایت آلوده یا RDP حفاظت‌نشده نیز محتمل است. روش انتقال باج که این باج‌افزار از آن استفاده می‌کند، Web money است و سازنده باج‌افزار، مدت ۲۴ ساعت فرصت برای پرداخت باج، در نظر گرفته‌است. همچنین به منظور راهنمایی قربانی، آدرس تعدادی از وب‌سایت‌های فارسی ارائه‌کننده این نوع از ارز الکترونیکی توسط باج‌افزار معرفی می‌شوند.

تحلیل‌های اولیه نشان می‌دهد که احتمالا این نسخه اول یا آزمایشی از یک حمله بزرگ‌تر باشد، چرا که با وجود مشاهده‌شدن کدهای مربوط به رمزگذاری فایل‌ها، گاهی باج‌افزار موفق به رمزگذاری فایل‌های قربانی نمی‌شود و از آن مهم‌تر اینکه با وجود ایجاد تغییرات بسیار در رجیستری سیستم قربانی، موفق به حفظ قابلیت اجرا در زمان پس از ری‌استارت کردن سیستم نمی‌شود. با این وجود به نظر نمی‌رسد که تاکنون از محل این باج‌افزار خسارت قابل توجهی ایجاد شده‌باشد.

برای پیشگیری باید از دریافت فایل‌های اجرایی در شبکه‌های اجتماعی و اجرای فایل‌های ناشناخته و مشکوک پرهیز شود. از دانلود و اجرای فایل‌های پیوست ایمیل‌های ناشناس و هرزنامه‌ها خودداری شود. دقت ویژه در به‌روزرسانی دایم سیستم‌عامل و آنتی‌ویروس صورت گیرد. از دسترسی راه دور و در صورت عدم امکان حذف دسترسی راه دور و رعایت دقیق تمهیدات امنیتی پرهیز شود و از مجوز دسترسی Administrator بر روی سیستم‌های کاربران سازمان استفاده نشود.

منبع: مرکز ماهر

]]>
2017/10/21
<![CDATA[تجربه کاربری مطلوب‌تر در اندروید O]]> اندروید O تقریبا آماده است و به‌خاطر پروژه تربل (Project Treble) گوگل، کاربران بیشتری نسبت به گذشته می‌توانند جدیدترین نسخه اندروید را دریافت کنند.

تجربه کاربری مطلوب‌تر در اندروید O

]]>
نسخه آتی اندروید که هنوز O نامیده می‌‎شود، تقریبا آماده‌ است. نسخه ‌آزمایشی اندروید O به‌تازگی منتشر شده‌است. برخلاف انتشار نسخه‌های پیشین به خاطر پروژه تربل گوگل، کاربران بیشتری نسبت به گذشته قادر خواهند‌بود از این اندروید جدید استفاده کنند.

پروژه تربل گوگل اندروید را بازطراحی کرده تا کاربری آن آسان‌تر، سریع‌تر و برای سازندگان روند به‌روزکردن دستگاه‌ها برای نسخه جدید اندروید ارزان‌تر شود. پروژه تربل گوگل با جداسازی دستگاه خاص، نرم‌افزار سطح پایین که عمدتا از سوی تولیدکنندگان سیلیکون نوشته شده از چارچوب اندروید اواس این کار را انجام داده‌است.

این تغییر که به اندروید او اضافه شده‌است در واقع تاکنون مهم‌ترین ویژگی این نسخه اندروید به شمار می‌آید. در حالی که این ویژگی برای کاربران قابل مشاهده نیست، این ویژگی فروشندگان و دارندگان تلفن‌های همراه هوشمند را قادر می‌سازد تا نسخه‌های جدید اندروید را در چند هفته یا چند ماه به جای چند ماه یا چند سال (یا هرگز)، همان‌طور که اکنون شاهد آن هستیم، روی تلفن‌های همراه هوشمند خود داشته‌باشند. همچنین انتظار می‌رود این ویژگی مشکل عدم یکپارچگی اندروید را کاهش دهد.

رابط کاربری پایدار جدید بین اندروید و سخت‌افزار پیاده‌سازی شکاف بین سیستم عامل و سخت‌افزار را از بین می‌برد. با این رابط پایدار که دسترسی به بخش‌های خاص سخت‌افزار اندروید را فراهم می‌سازد، تولیدکنندگان می‌توانند اندروید جدید را فقط با به‌روزکردن چارچوب اندروید اواس و بدون کدگذاری سیلیکونی اضافی، منتشر کنند.

تیم توسعه‌دهنده اندروید O اعلام کرد: «ما همکاری نزدیکی با تولیدکنندگان دستگاه و سازندگان سیلیکون داریم تا هم سفارشات موردنیاز اندروید (مانند الزامات خاص حامل) را داخل پروژه متن‌باز اندروید (AOSP) داشته‌باشیم و هم هزینه و پیچیدگی آن را هنگام به‌روزکردن نسخه جدید اندروید کاهش دهیم. برای مثال، سونی و کوالکوم پیشتر ده‌ها ویژگی و صدها مشکل رفع‌شده را وارد پروژه متن‌باز اندروید کرده‌اند تا آنها نیازی به کار مجدد روی این پَچ‌ها در هر بار انتشار اندروید نداشته باشند.»

چیزهایی که می‌توان از اندروید O انتظار داشت در اینجا آمده‌است. تنها افرادی که از دریافت این نسخه اندروید مطمئن هستند، کاربران تلفن‌های همراه گوگل هستند. به‌ویژه شما می‌توانید نسخه جدید را در گوشی‌های پیکسل، پیکسل ایکس‌ال، نکسوس 6پی، نکسوس 5ایکس، تبلت پیکسل سی و پیکسل 2 که در آینده وارد بازار می‌شود، داشته‌باشید.

بوت سریع‌تر و زمان آغاز برنامه؛ گوگل وعده داده‌است که با اندروید O، شما زمان بوت سریع‌تر و آغاز سریع‌تر برنامه‌ها را شاهد خواهید‌بود. در مجموع اندروید O عملکرد شگفت‌انگیزتری نسبت به سخت‌‍افزار مشابه و چیزی دارد که سیستم‌های عامل اندروید نوقا انجام می‌دهند.

حالت تصویر در تصویر(PiP) ؛ در اندروید نوقا شما می‌توانستید برنامه‌ها را در حالت پنجره‌های تقسیم‌شده مشاهده کنید، اما این نسخه اندروید به شما این امکان را می‌دهد تا برنامه‌ای را هم‌زمان با عملکرد یک برنامه دیگر داشته‌باشید (حالت تصویر در تصویر)، بنابراین برای مثال اگر شما بخواهید ویدئویی را در یوتیوب تماشا کنید و در عین حال فایل‌هایی را دانلود کنید، این موضوع امکان‌پذیر خواهدبود.

بهبود عمر باتری؛ چه کسی نمی‌خواهد عمر باتری بیشتری داشته‌باشد؟ اندروید Oاز فعالیت‌های زمینه‌ای محدود برای کاهش زمان برنامه‌ها و کاهش مصرف انرژی استفاده می‌کند. این موضوع عملکرد زمینه را از اولویت خارج می‌کند. این موضوع علاوه بر بهبود وضعیت خواب است که در این حالت برنامه‌های بیکار خاموش می‌شوند، درنتیجه این عملکردها، عمر باتری یک یا دو ساعت بیشتر می‌شود.

گزینه‌های متنی فشاردادن و عمل‌کردن(press-to-act) ؛ اندروید O زمانی که شما روی اطلاعاتی در برنامه کلیک می‌کنید، چیزی را که باید انجام دهید به شما آموزش می‌دهد. بگویید، همان‌طور که دیروز انجام دادم، باید یک آدرس را از ایمیل کپی و در گوگل مپس بچسبانم. این کار قابل انجام، اما دشوار است.

بهبود کیفیت صدای بلوتوث؛ آیا شما از صدای بی‌کیفیت (پایین‌تر از حد استاندارد) بلوتوث خسته شده‌اید؟ اندروید O از تکنولوژی ال‌دی‌ای‌سی (LDAC)، کُدِک صوتی بلوتوث با کیفیت بالای سونی، پشتیبانی می‌کند. ال‌دی‌ای‌سی با نرخ بیت بیش از 990 کیلوبیتس، وعده داده‌است تا کدک صوتی بدون افت کیفیت ارائه دهد. دیگر تغییرات به توسعه‌دهندگان این برنامه صوتی این امکان را می‌دهد تا کنترل بیشتری بر کیفیت صدا داشته‌باشد. نتیجه نهایی برای همه ما استفاده از صدای بهتر خواهدبود.

نقاط اطلاع‌رسانی؛ نمونه‌های متنوعی از این در برنامه‌های رایج نظیر سامسونگ تاچ‌ویز (TouchWiz) بوده‌است. زمانی که هشدار یا پیام جدیدی وارد این برنامه می‌شود، یک پیام هشدار روی آیکون ظاهر می‌شود. برای مثال، من با نگاهی به سامسونگ گلکسی اس7 خود می‌توانم بگویم که من 17 پیام خوانده نشده در ایمیل خود دارم. گوگل در حال اضافه‌کردن این امکان در اندروید او است. به‌علاوه اگر شما انگشت خود را روی این آیکون نگه دارید، یک پاپ‌آپ روی پنجره باز می‌شود و به شما فهرستی از فعالیت‌ها برای این اطلاع‌رسانی را نشان می‌دهد.

این مجموعه ویژگی‌ها موجب می‌شود تا اندروید کاربری مطلوب‌تری داشته‌باشد. ارتقای واقعی، این است که با این نسخه کاربران سرانجام این شانس را خواهند داشت تا از آخرین نسخه اندروید بدون نیاز به خرید یک تلفن همراه جدید استفاده کنند.

منبع خبر

]]>
2017/10/18
<![CDATA[بررسی اجمالی لینوکس کیلیر اینتل]]> لینوکس کیلیر محصول مرکز فناوری متن‌باز اینتل است که بر فضای ابری تمرکز دارد.

بررسی اجمالی لینوکس کیلیر اینتل

]]>
لینوکس کیلیر اینتل توزیع روزانه (عادی) لینوکس محسوب نمی‌شود. این نرم‌افزار برای هدف خاص ایجاد شده که عملکرد بسیار عالی در آن دارد.

لینوکس کیلیر محصول مرکز فناوری متن‌باز اینتل است که بر فضای ابری تمرکز دارد. لینوکس کیلیر توزیع لینوکس با هدف معمولی و کلی طراحی نشده، بلکه توزیعی است که عمدتا مناسب استفاده از فضاهای ابری متفاوت است و به بهترین شکل از سخت‌افزار و ساختار اینتل بهره می‌برد. مدیریت قدرت و بهینه‌سازی عملکرد نیز در دیگر ویژگی‌های این نرم‌افزار در نظر گرفته شده‌است. در اینجا به ویژگی‌های دقیق لینوکس کیلیر بپردازیم.

• کانتینرهای کیلیر اینتل: کانتینرهای کیلیر اینتل یک فناوری متن‌باز پایدار است که به داکر (Docker)، کوبرنتیز (Kubernetes) و راکت (Rocket) متصل می‌شود و در لینوکس کیلیر در نظر گرفته شده‌است. این کانتینرها با هدف استفاده بهینه از ویژگی‌های ساختار وی‌تی (VT) اینتل طراحی شده که به ارتقای سریع و کاهش مخارج کلی منتهی شده‌است.

• هماهنگ‌کننده فضای ابری یکپارچه پیشرفته سیائو (ciao) طراحی زمان‌بندی‌شده تنظیمات سبک، مبتنی بر تی‌اس‌ال (TLS) و حداقلی را فراهم می‌آورد تا محدودیت پروژه‌ای اواس (OS) فضای ابری کنونی را از بین ببرد. این ویژگی مقیاس‌پذیری، قابلیت استفاده، تسهیل استقرار برنامه و امنیت آن را فراهم می‌‎کند.

• استیت‌لس (Stateless): این ویژگی با تنظیمات مرسوم اجرا می‌شود و تنظیمات اواس را براساس تنظیمات هر سیستم و داده‌های کاربر تفکیک می‌کند. بنابراین، اگر شما به اشتباه اقدامی انجام دهید، بخش اواس لینوکس کیلیر به‌درستی بوت می‌شود و به تنظیمات کارخانه باز می‌گردد تا بتوانید بار دیگر به سرعت آن را نصب کنید.

• به‌روزرسانی نرم‌افزار: لینوکس کیلیر بر خلاف دیگر نسخه‌های توزیع شده از به‌روزرسانی دوتایی دلتا پشتیبانی می‌کند. این ویژگی تنها از به‌روزرسانی‌های بیت‌هایی پشتیبانی می‌کند که تغییرات آنها منتهی به به‌روزرسانی بسیار اندکی در محتوا شود و بر این اساس کاربری سریع‌تری دارد. بنابراین یک پچ مهم امنیتی یا یک به‌روزرسانی مرکزی تنها در چند ثانیه صورت می‌گیرد، زیرا نیاز نیست شما تمام پکیج را دانلود کنید و تنها بخشی که تغییر کرده به‌روزرسانی می‌شود.

• میکسر : (Mixer) میکس (ترکیب) کردن این امکان را فراهم می‌آورد تا یک اواس را برای کاربردی خیلی خاص درست کنید. لینوکس کیلیر یک بسته نرم‌افزاری برای قابلیت‌های مختلف سرور فراهم آورده است و از اضافه کردن ویژگی‌های مختلف دیگر توزیع‌ها پشتیبانی می‌کند.

• تله‌متری: (Telemetry) لینوکس کیلیر یک راه‌حل تله‌متری (دورسنجی) دارد که براساس آن موارد مورد علاقه کاربر نظیر طرح، تثبیت سازگاری برنامه‌ها، کاهش داده‌ها و غیره را بررسی و گزارش آنها را به تیم توسعه‌دهنده لینوکس ارسال می‌کند. این ویژگی به طور کامل در کنترل کاربران است و می‌توان این ویژگی را غیرفعال کرد.

• پشتیبانی خودکار از پروکسی: (Autproxy support) لینوکس کیلیر تنظیمات خودکار پروکسی دارد و از آن برای ارتباط با کانکشن‌هایی که نیاز به پروکسی دارد، استفاده می‌کند.

• عملکرد چند نسخه‌ای : (Function Multiversioning) هنگامی که سیستم دوتایی یک ساختار متفاوت را در زمان اجرا برنامه شناسایی کند، این ویژگی موجب بهینه‌سازی عملکرد برای ساختارهای متفاوت و اجرای آنها می‌شود.

همه اطلاعات برای اشکال‌زدایی در همه زمان در دسترس است.

منبع خبر

]]>
2017/10/18
<![CDATA[موفقیت کمپین سرمایه‌گذاری جمعی تلفن همراه لینوکس]]> کمپین سرمایه‌گذاری جمعی Purism برای ساخت تلفن همراه هوشمند کاملا لینوکس به هدفش رسید.

موفقیت کمپین سرمایه‌گذاری جمعی تلفن همراه لینوکس

]]>
فروش لپ‌تاپ لینوکس مبتنی بر سیستم امنیت و هوشیاری امریکا به هدف خود برای جذب سرمایه 1.5 میلیون دلاری رسید. از این پول برای کمک به هزینه‌های توسعه و ساخت تلفن هوشمند 5 اینچی متمرکز بر حریم خصوصی (privacy-focused) موسوم به Librem5 استفاده خواهد شد.

تاد ویور، مدیر اجرایی پروژه Purism در صفحه کمپین سرمایه‌گذاری جمعی، گفت: «معتقدم حقوق دیجیتال باید نمایانگر حقوق فیزیکی باشد، تلفن Librem5 ما انسانیت را به این هدف نزدیک‌تر می‌کند.»

تلفن Librem5 «اولین گوشی تلفن همراه با آی‌پی خودمحور (IP-native) جهان» است و از طریق ماتریکس ارتباطات مداوم غیرمتمرکز رمزگذاری‌شده را به نمایش می‌گذارد. سی‌پی‌یو از پایه اصلی (baseband) جدا خواهد‌بود و کاربران می‌توانند از سخت‌افزار کلیدهای قطع اضطراری (kill switches) برای دوربین، میکروفون، وای‌فای و بلوتوث و همچنین اتصال تلفن همراه به اینترنت استفاده کنند.

اگرچه پروژه Purism به هدف کلی خود رسیده اما این کمپین هنوز به پایان نرسیده است؛ هر کسی می‌تواند تا زمان پایان این پروژه در تاریخ 22 اکتبر، از آن حمایت کند.

مطمئن هستم که پروژه Purism از پیش درباره چگونگی کمک به جامعه پرشور توسعه‌دهندگان که نرم‌افزار مورد نیاز برای این دستگاه را تهیه می‌کنند، فکر کرده‌اند و به دقت درباره محتویات جدیدی که قدرت این دستگاه را افزایش می‌دهند، تجزیه و تحلیل کرده‌اند.

طرح‌کلی فنی و خام زیر درباره ویژگی‌های موردنظر Librem5 احساس خوبی به ما می‌دهد:

• صفحه نمایش لمسی 5 اینچی

• سی‌پی‌یو آی.ام‌ایکس6 یا آی.ام‌ایکس8 (به احتمال زیاد از سیستم مبتنی بر سی‌پی‌یو آی.ام‌ایکس8 استفاده خواهد کرد)

• جی‌پی‌یو ویوانته (درایور تسریع‌شده نرم‌افزاری رایگان اتناویو)

• درگاه با عملکرد چندگانه

• پایه اصلی تلفن همراه جداگانه

• رم 3جی‌بی ال‌پی‌دی‌دی‌آر 3(GB LPDDR3)

• حافظه 32 گیگ ای‌ام‌ام‌سی (eMMC)

• اسلات مایکرواس‌دی (MicroSD)

• دوربین‌های جلو و عقب

• جک کوریج (Courage) آکا 3.5 میلی‌متری گوشی

احتمال دارد این گوشی تلفن همراه 599 دلاری در آغاز سال 2019 در جیب علاقه‌مندان و حامیان این پروژه قرار داشته‌باشد.

منبع خبر

]]>
2017/10/18
<![CDATA[انتشار نسل جدید کانتینرهای کلیر اینتل]]> پروژه کلیر لینوکس (Clear Linux Project) از انتشار نسل جدید کانتینرهای کلیر اینتل (Intel's Clear Containers) خبر داده‌است.

انتشار نسل جدید کانتینرهای کلیر اینتل

]]>
کلیر کانتینرهای 3.0 هم اکنون برای دانلود در گیت‌هاب موجود است. تیم‌های کلیر لینوکس اینتل و کلیر کانتیرها از معرفی نسل جدید پروژه کانتینرهای کلیر اینتل، نسخه 3.0، که ویژگی‌های مهم و جدید و همچنین عملکرد بهبود یافته‌ای دارند، ابراز خوشنودی می‌کنند.

کانتینرهای کلیر اینتل 3.0 که در زبان برنامه‌نویسی گو (Go) بازنویسی‌شده‌اند، از کد نفوذ مورداستفاده برای کانتینرهای مبتنی بر فضای نام (namespace) و ادغام بهتر این کانتینرها در اکوسیستم پشتیبانی می‌کند که این موضوع موجب پشتیبانی از موتور کانتینر داکر (Docker) و کوبرنتینز (Kubernetes) می‌شود. این موضوع همچنین موجب بهبود سازگاری با استانداردهای خانواده پازیکس (POSIX) می‌شود.

امی ال‌لیلند، مدیر برنامه فنی شرکت اینتل، گفت: «انتشار امروز تحولی نسلی و معماری در استفاده از کانتینرهای مجازی (virtcontainers)، کتابخانه اگنستیک ماجولار و هایپروایزر (modular and hypervisor agnostic) برای کانتینرهای سخت‌افزاری مجازی به شمار می‌آید. کلیر کانتینرهای 3.0 به زبان برنامه‌نویسی گو نوشته شده‌است و در پیاده‌سازی زمان اجرا با اوسی‌آی (OCI) سازگاری دارد که هم در بالای کانتینرهای مجازی و هم به عنوان سکوی اجرا عمل می‌کند.»

به‌علاوه این انتشار با یک عامل مبتنی بر کتابخانه لیب کانتینر (libcontainer) عمل می‌کند که براساس یک نسخه فرعی طراحی شده تا به کاربران اجازه دهد از فیلترها و سیاست‌ها نظیر تاسیسات امنیتی موجود در هسته لینوکس (Linux kernel) در داخل کلیر کانتیرها نظیر اس‌ای لینوکس (SELinux) و سیکامپ (seccomp) استفاده کند.

بهبود عملکرد ذخیره‌سازی از طریق ذخیره‌سازی ویرتو-بی‌ال‌کی (virtio-blk)

کانتینرهای کلیر اینتل برای بهبود عملکرد ذخیره‌سازی از سیستم ذخیره‌سازی ویرتو-بی‌ال‌کی پشتیبانی می‌کند. در بالای آن از مهار کرنل سیم پیج مرجینگ (KSM) پشتیبانی می‌کند که وعده بهبود تراکم و میزان کانتینر را داده است و اکنون در کانتینرهای کلیر روی ماشین‌های مجازی وی‌ام‌ویر (VMware) و هایپروایزر هایپر-وی (Hyper-V) مایکروسافت موجود است.

در کنار دیگر رفع اشکالات کوچک و بهبود، کانتینرهای کلیر اینتل 3.0 با دسترسی به منابع جدید محدودیت‌ها از موارد مشخص استفاده از او‌سی‌آی (سی‌پی‌یو و رم) پشتیبانی می‌کند.

منبع خبر

]]>
2017/10/17
<![CDATA[برگزاری اختتامیه اولین چالش داده در صنعت رایانش ابری]]> اختتامیه اولین چالش داده در صنعت رایانش ابری روز اول آبان‌ماه 96 برگزار می‌شود.

برگزاری اختتامیه اولین چالش داده در صنعت رایانش ابری

]]>
صبح روز دوشنبه اول آبان‌ماه اختتامیه اولین چالش داده در صنعت رایانش ابری در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار می‌شود.

این مراسم که به کوشش جامعه آزاد کلان‌داده‌ها و جامعه آزاد رایانش ابری برگزار خواهدشد با سخنرانی علمی مختصصانی همچون امانوئل استین همراه است.

شرکت‌های ارائه‌دهنده «خدمات میزبانی وب و سرورهای مجازی» ازجمله کسب‌وکارهایی هستند که وظیفه پیش‌بینی و تامین نیازهای کاربران خود را برعهده دارند. با یک مدل مناسب می‌توان نارضایتی کاربر از خدمات را در مراحل اولیه شناسایی و راهکاری برای رفع مشکلات وی ارائه کرد. بدیهی است در این مدل باید رفتار کاربران در نظر گرفته شود.

یکی از مهم‌ترین خدمات این شرکت‌ها سرورهای اختصاصی برای راه‌اندازی کلود خصوصی و سرویس‌های کلود عمومی است که بنا به نیاز مشتریان به آنها ارائه می شود. هزینه سرورها بنا به انتخاب کاربر در سررسیدهای ماهیانه، سه ماه، 6ماهه و یک ساله پرداخت می‌شود. با توجه به اینکه مشکلات منجر به از دسترس خارج شدن سرور در این سرویس‌ها و در نتیجه نارضایتی مشتریان منجر به چالش‌های زیادی می‌شود و از سوی دیگر لغو یا انتقال سرورها بین سرویس‌دهندگان مختلف نیز برای مشتریان با دردسر همراه است. اطلاع داشتن از مشتریانی که احتمال دارد سرویس خود را لغو کنند و اطلاعات خود را به سرویس دهنده‌ی دیگری منتقل کنند این امکان را به شرکت‌های میزبانی می‌دهد تا با یافتن راهکار مناسب و پیشنهاد تغییر در سرویس کنونی مشتری از جابه‌جایی اطلاعات جلوگیری کنند. این کار باعث جلوگیری از اتلاف زمان برای جابه‌جایی سرویس می‌شود که درنهایت به افزایش بهره‌وری در صنعت کشور منتهی می‌شود.

در این چالش شرکت کنندگان برای دستیابی به مدل‌هایی جهت پیش‌بینی بهتر احتمال لغو و یا تمدید سرویس توسط مشتری در سررسید جاری هر فاکتور به رقابت پرداختند. نتیجه این چالش در رویداد اختتامیه به اطلاع علاقه‌مندان خواهد رسید و از برگزیدگان تقدیر خواهد شد. در عین حال فرصت آشنایی و شبکه‌سازی با شرکت‌کنندگان و نیز حامیان رویداد فراهم خواهد‌بود.

منبع: روابط عمومی

]]>
2017/10/17
<![CDATA[نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال برپا می‌شود]]> مدیر بخش نرم‌افزارهای تلفن همراه یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال از حضور اپ‌استورها و تولیدکنندگان اپلیکیشن‌های تلفن همراه در این نمایشگاه خبر داد.

نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال برپا می‌شود

]]>
حسین نادرخانی، مدیر بخش نرم‌افزارهای تلفن همراه یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال، گفت: یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال با هدف ارائه آخرین دستاوردها، توانایی‌ها و آشنایی هرچه بیشتر کاربران با حوزه رسانه‌های دیجیتال و فضای مجازی به‌ویژه نرم‌افزارهای تلفن همراه برگزار می‌شود.

مدیر بخش نرم‌افزارهای تلفن همراه یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال افزود: رشد بالای استفاده از ابزارهای هوشمند بین مردم، نقش و اهمیت تلفن همراه در بین کاربران را بیش از پیش افزایش داده‌است و این مسئله نیازمند توجه ویژه به بخش نرم افزارهای تلفن همراه است.

وی تاکید کرد: بخش نرم‌افزارهای تلفن همراه با هدف آشنایی مردم با فرصت‌ها، آسیب‌ها و چالش‌های این حوزه ایجاد شده‌است و طیف گسترده‌ای از شرکت‌ها، سازمان‌ها و مراکز معتبر پژوهشی مرتبط با حوزه رسانه‌های دیجیتال در آن شرکت می‌کنند.

مدیر بخش نرم‌افزارهای تلفن همراه یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال گفت: در نمایشگاه امسال فروشگاه‌های عرضه بازی و نرم‌افزارهای تلفن همراه، تولیدکنندگان محتواهای اپراتورها، کسب‌وکارهای نوپای اینترنتی و توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای موبایلی آخرین دستاوردهای خود را در معرض بازدید عموم مردم قرار خواهند داد.

نادرخانی تاکید کرد: در بخش جنبی نمایشگاه کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی با هدف آشنایی بیشتر فعالان این حوزه و همچنین عموم مردم با کسب‌وکارهای اینترنتی و همچنین ارتقای سطح سواد رسانه‌ای بازدید کنندگان برگزار می‌شود.

منبع: خبرگزاری مهر

]]>
2017/10/16
<![CDATA[کارسوق رایانش ابری برپا می‌شود]]> گروه رایانش تورین پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در ادامه کارسوق‌های خود، مجموعه کارسوق پردازش تورین و ابری را در راستای آخرین فناوری‌های روز دنیا برگزار می‌کند.

کارسوق رایانش ابری برپا می‌شود

]]>
گروه رایانش تورین پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در کارسوق جدید خود رایانش خوشه‌ای، تورین و ابری و نحوه‌ پردازش داده‌های عظیم با محوریت آموزش و پیاده‌سازی را ارائه می‌کند.

کارسوق رایانش ابری روز 27 مهرماه 96 در پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در تهران برگزار می‌شود. دکتر پژمان لطفی کامران، مدیر پروژه تورین ملی، مجید دشتبانی، مدیر میان‌افزار تورین ملی و مسعود مسلمان‌تبار، مدیر زیرساخت تورین ملی از سخنرانان این رویداد هستند.

علاقه‌مندان می‌توانند اطلاعات بیشتر را در نشانی https://grid.ipm.ir/workshop/ بخوانند.

 

]]>
2017/10/16
<![CDATA[نمایشگاه تلکام افتتاح شد]]> هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع مخابرات و اطلاع رسانی (تلکام) امروز توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افتتاح شد.

نمایشگاه تلکام افتتاح شد

]]>
تلکام ۲۰۱۷ به عنوان بزرگ‌ترین رویداد مخابراتی کشور با حضور اپراتورها، شرکت‌های داخلی و خارجی، تولیدکنندگان و صاحبان کسب‌و‌کار در حوزه سیستم‌ها، تجهیزات و سرویس‌های مخابراتی و ارتباطات توسط محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، افتتاح شد.

این نمایشگاه از ۲۴ تا ۲۷ مهرماه در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود. بر اساس آخرین آمار ۲۲۵ شرکت داخلی و ۹۳ شرکت خارجی از کشورهایی مانند انگلیس، آلمان، تایوان، چین، روسیه، ژاپن، سوییس، فرانسه، کانادا در تلکام ۲۰۱۷ حضور دارند.

حضور شرکت‌های معتبر خارجی در این نمایشگاه با هدف انتقال دانش فنی و فناوری روز جهان به کشور و ایجاد فرصتی برای ارتقای صنایع مخابراتی ایران تسهیل شده‌است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

]]>
2017/10/16
<![CDATA[گردهمایی بزرگان ICT ایران و جهان برگزار شد]]> نشست مشترک فعالان حوزه ICT ایران و جهان در حاشیه نمایشگاه جیتکس در حالی برگزار شد که توانمندی‌های فعالان و استارتاپ‌های ایرانی حاضر در این نمایشگاه، تحسین نمایندگان جهانی این صنعت را برانگیخت.

گردهمایی بزرگان ICT ایران و جهان برگزار شد

]]>
در آخرین روز از برگزاری نمایشگاه جیتکس 2017، نشست مشترک فعالان حوزه ICT ایران با حضور نمایندگان مجلس، مسئولان دولتی و رؤسای تشکل‎های ICT اتاق بازرگانی و مدیران شرکت‌های ICT جهان برگزار شد.

بهزاد سلطانی، رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، سید مرتضی موسویان، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‎های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، روح‌الله استیری، مدیرکل دفتر توسعه کسب‌وکار بین‌الملل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، رمضانعلی سبحانی‌فر، عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی و محمدرضا طلایی، رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی ایران با ایراد سخنرانی و اعلام آمادگی بخش خصوصی برای همکاری با شرکت‌های خارجی و برنامه‌های حمایتی دولت در برقراری و گسترش ارتباطات بین‌المللی حوزه ICT با بزرگان صنعت ICT جهان به بحث و گفتگو نشستند.

در این نشست تعداد زیادی از مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های ایرانی و همچنین مدیران شرکت‌های ICT از کشورهایی چون ژاپن، ایرلند، چین، سنگاپور، هند، لبنان و برزیل حضور داشتند و در گفت‌وگو با فعالان ICT ایران برای سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران اعلام آمادگی کردند.

در ابتدای نشست صمیمانه بزرگان ICT ایران و جهان، محمدرضا طلایی، رئیس فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی ایران اطلاعاتی در مورد تشکیل پاویون ایران در جیتکس 2017 ارائه کرد و گفت: کشور ایران طی سه سال گذشته حضور پررنگی در این نمایشگاه به‌عنوان یکی از مهم‌ترین نمایشگاه‌های منطقه در حوزه ICT داشته‌است و امسال نیز 12 شرکت در پاویون ایران در سالن شیخ راشد حضور داشتند و به معرفی دستاوردهای خود پرداختند.

وی افزود: همچنین 29 استارتاپ ایرانی در بخش startup movement جیتکس حضور داشتند که حضور 12 استارتاپ با حمایت اتاق بازرگانی تهران، 6 استارتاپ با حمایت اتاق بازرگانی اصفهان و 10 استارتاپ با حمایت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای صورت گرفت.

طلایی تصریح کرد: با توجه به نیروی متخصص و جوانی که سالانه از دانشگاه‌ها فارغ‌‎التحصیل می‌شوند و پتانسیل موجود در شرکت‌های ایرانی فعال در حوزه ICT و شرکت‌های دانش‎بنیان در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، ایران کشور مهم منطقه خلیج فارس برای سرمایه‌گذاری و مشارکت با غول‌های ICT جهان و حضور پررنگ‌تر در بازار منطقه خواهد بود.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نرم‌افزار ایران، جیتکس را به عنوان پل ارتباطی با دنیای فناوری اطلاعات جهان برای معرفی پتانسیل‌های تولیدی و صادراتی ایران و آشنایی با آخرین دستاوردهای فناوری کشور معرفی کرد.

وی با تأکید بر اینکه در حال حاضر شرایط خوبی برای حضور شرکت‎های خارجی که تمایل دارند در ایران سرمایه‎گذاری کنند به وجود آمده‌است، گفت: برنامه‌ها و تسهیلاتی که دولت ایران برای همکاری شرکت‌های خارجی با شرکت‌های ایرانی فراهم ساخته، فضای مناسبی برای تأمین نیازهای داخلی و توسعه صنعت فاوا در ایران به‌وجود آورده‌است.

طلایی افزود: با توجه به اینکه شرکت‌های فعال در ایران آماده حضور در بازارهای بین‌المللی شده‎اند، جیتکس فرصتی فراهم کرده تا بین شرکت‌های ایرانی و خارجی ارتباطی برای حضور پر‎رنگ‌تر در منطقه ایجاد شود.

وی اضافه کرد: نمونه‌هایی در این خصوص داشتیم که شرکت‎های فرانسوی در ایران شرکت ICT به ثبت رسانده‎اند و با استخدام نیروی انسانی متخصص ایرانی محصولاتی را برای بازار فرانسه تولید کرده‌اند.

رئیس فدراسیون فاوا ایران در ادامه سخنان خود گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تسهیلات زیادی به شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه می‌دهد و از طرفی شرکت‎های خارجی که به‌عنوان شرکت دانش‎بنیان در ایران ثبت می‎شوند نیز می‎توانند از این تسهیلات برخوردار شوند.

وی افزود: با مقایسه حقوق و دستمزد یک نیروی انسانی متخصص در ایران و اروپا می‌توان به مزیت نسبی تولید نرم‌افزار و محتوا در ایران پی برد و یکی از ابزارهای مهم برای معرفی این زمینه‌های مثبت نمایشگاه‌های معتبر بین‌المللی مانند جیتکس و سبیت است.

طلایی درباره حضور استارتاپ‌های ایرانی در نمایشگاه جیتکس گفت: مجموعا 465 استارتاپ از 40 کشور درسالن Startup Movement جیتکس حضور داشتند که از این تعداد 29 استارتاپ ایرانی بودند.

وی با بیان اینکه استارتاپ‎های ایرانی در این دوره از نمایشگاه خوش درخشیدند، گفت: با انتخاب هیئت داوران 54 استارتاپ به مرحله نهایی راه یافتند تا به معرفی توانمندی‌های خود بپردازند که با انتخاب چهار استارتاپ از ایران بیشترین تعداد به کشورمان تعلق گرفت که برای اولین گام برای حضور در مجامع بین‌المللی بسیار مثبت است. 4 استارتاپ ایرانی نیز موفق شدند دستاوردها و توانمندی‌های خود را به سرمایه‌گذاران دنیا معرفی کنند، اما درنهایت نتوانستند جایزه 180هزار دلاری را از آن خود کنند.

به گفته وی، استارتاپ موزرا و کامنت ماینر معرفی شده از طرف سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، استارتاپ خبریو از طرف اتاق بازرگانی تهران و استارتاپ اترس از طرف اتاق بازرگانی اصفهان توانستند توجه هیئت داوران را به خود جلب کنند.

در ادامه این نشست، روح‌الله استیری، مدیر کل دفتر توسعه کسب‌وکار بین‌الملل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و رمضانعلی سبحانی‌فر، عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی، به ایراد سخنرانی پرداختند و توضیحاتی درباره گام‎های دولت ایران برای حمایت از شرکت‎های دانش‎بنیان و جذب سرمایه‌گذاران خارجی ارائه کردند.

رمضانعلی سبحانی‌فر در توضیحات خود با تأکید بر اینکه مجلس شورای اسلامی ایران توجه و حمایت ویژه از دانش‎بنیان‌ها را تکلیف تمام نهادها کرده‌است، گفت: قوانین و مقررات زیادی از لحاظ حقوقی و مالی برای حمایت از شرکت‎های دانش‎بنیان مصوب شده‌است.

وی افزود: از نظر حقوقی تمام تلاشمان را کرده‎ایم تا امور اداری برای شرکت‎های دانش‌بنیان تسهیل شود و از نظر مالی نیز به شرکت‌های دانش‌بنیان وام‎های بلاعوض و معافیت مالیاتی تعلق می‌گیرد که شرکت‌های خارجی برای سرمایه‌‍گذاری در ایران نیز می‎توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

سبحانی‌فر اضافه کرد: نیازی نیست شرکت‌های خارجی حتماً با شرکت‌های ایرانی همکاری داشته‌باشند تا از تسهیلات برخوردار شوند، بلکه می‌توانند به صورت مستقل در ایران سرمایه‌گذاری کنند.

در این نشست مدیران شرکت‌های ICT از کشورهایی چون ژاپن، کویت، چین، سنگاپور، هند، لبنان و برزیل حضور داشتند و اعلام کردند که آمادگی سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران را دارند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

]]>
2017/10/15
<![CDATA[معرفی inkscape برای طراحان گرافیک]]> جلسه ۱۱۹ شیرازلاگ با معرفی inkscape برای طراحان گرافیک تشکیل می‌شود.

معرفی inkscape برای طراحان گرافیک

]]>
جلسه ۱۱۹ شیرازلاگ روز دوشنبه ۲۴ مهر ماه از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در دانشگاه زند شیراز برگزار می‌شود. موضوع این جلسه inkscape برای طراحان گرافیک است که توسط محسن نظام الملکی ارائه می‌شود.

گروه کاربران گنو/لینوکس شیراز یا «شیرازلاگ» گروهی مستقل، مردم‌نهاد، ناسودبر و عمومی از کاربران رایانه علاقه‌مند به گنو/لینوکس ساکن شیراز است. تم محوری جلسه‌های شیرازلاگ عبارت است از مبانی فکری-تاریخی نرم‌افزارهای آزاد، معرفی، نصب و استفاده از توزیع‌های مختلف گنو/لینوکس، توسعه‌ی توزیع‌های گنو/لینوکس و دیگر نرم‌افزارهای آزاد، معرفی زبان‌های برنامه‌نویسی آزاد و چگونگی برنامه‌نویسی با آنها، امنیت عمومی داده‌ها در اینترنت، نرم‌افزارهای چندسکویی، بحث آزاد در حوزه‌ نرم‌افزار آزاد و دیگر مسایل مرتبط با نرم‌افزارهای آزاد یا اجتماع‌های کاربری مرتبط با آنها.

منبع: شیراز لاگ

]]>
2017/10/15
<![CDATA[دستور بازنگری و نهایی‌سازی سند توسعه شبکه ملی اطلاعات]]> وزیر ارتباطات با ابلاغ سیاست‌های ۹ گانه در بخش برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی این وزارتخانه، دستور بازنگری و نهایی‌سازی سند توسعه شبکه ملی اطلاعات را داد.

دستور بازنگری و نهایی‌سازی سند توسعه شبکه ملی اطلاعات

]]>
محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، هم‌زمان با انتصاب سیروس موثقی به سمت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سیاست‌های ۹ گانه و انتظارات مدنظر در این بخش را اعلام و بر پیشبرد این امور تاکید کرد.

۱_تحلیل مناسب محیط اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی کشور و روندها و تجربیات و الگوهای موفق و مناسب جهانی و برنامه‌ریزی و اتخاذ استراتژی‌های کلان و خرد و سیاست‌های اجرایی و هدف‌گذاری مناسب در افق‌های بلندمدت، برای تحقق و بهره‌مندی از انقلاب دیجیتالی و توسعه اقتصاد دیجیتالی در کشور و افزایش سهم آن در اقتصاد ملی با مشارکت و همکاری و تعامل با همه ذی‌نفعان بخش و با استفاده حداکثری از ظرفیت جوانان، ایده‌پردازان و خبرگان کشور.

۲_تهیه و تدوین اسناد توسعه‌بخش به‌وی‍‍‍ژه بازنگری و نهایی‌سازی سند توسعه شبکه ملی اطلاعات با رعایت همه اسناد بالادستی و قوانین موضوع ازجمله قانون برنامه ششم توسعه کشور و سند الزامات شبکه مذکور مصوبه شورای عالی فضای مجازی و لحاظ اثرات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی با همکاری و تعامل با همه دستگاه‌های تابعه، بخش خصوصی و نهادهای علمی و تحقیقاتی کشور، خبرگان، جوانان و ایده‌پردازان.

۳_نوسازی ساختاری و نهادی بخش و طراحی ساختار و نمودار کلان وزارتخانه و دستگاه‌های تابعه متناسب با تحول دیجیتالی و در جهت تحقق اقتصاد دیجیتالی.

۴_توسعه تفکر استراتژیک در بخش و ایجاد وزارتخانه استراتژی محور و استقرار مدیریت استراتژیک و تدوین برنامه‌های سالانه با برش دستگاهی و مدیریت طرح‌ها، سرمایه گذاری‌ها و پروژه‌ها و بودجه‌ریزی عملیاتی در بخش و تهیه گزارش‌های نظارتی و مستمر از روند پیشرفت برنامه‌ها و اهداف با به‌کارگیری ابزارها و شیوه‌های نوین و مناسب.

۵_تنظیم بودجه و منابع سرمایه‌گذاری بلندمدت و سالانه با تأکید بر استفاده از روش‌های جدید سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی با جهت دهی مناسب سرمایه‌گذاری‌ها برای تحقق اقتصاد دیجیتالی به‌ویژه توسعه زیرساخت‌های ارتباطی، پستی، حاکمیتی و حمایتی لازم برای توسعه بازار و افزایش سهم ارزش افزوده زیربخش فناوری اطلاعات و کاربردها و محتوای بومی در اقتصاد ملی حداقل به میزان ۲ درصد و تحقق رشد متوسط ۱۹.۴ درصد سالانه ارزش افزوده زیربخش ارتباطی.

۶_اولویت‌دهی به آزادسازی و واگذاری فعالیت‌ها به مردم و فراهم آوردن زمینه مشارکت هرچه بیشتر بخش خصوصی و تنظیم سهم اقتصادی کلان بخش‌های دولتی و خصوصی فعال در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات و مراقبت از بزرگ شدن سهم بخش دولتی

۷_سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی و نظارت مناسب برای افزایش شاخص بهره‌وری کل عوامل تولید در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌ویژه زیربخش ارتباطی با رشد متوسط ۶.۵ درصد سالانه آن. ۸

_تهیه گزارش‌های آماری دوره‌ای و مستمر، تصویر جامع و کلان بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات و تحولات و تغییرات آن با همکاری همه دستگاه‌های تابعه، بخش خصوصی و نهادهای علمی و تحقیقاتی کشور با به‌کارگیری ابزارهای نوین و هوشمند.

۹_اعمال شایسته‌سالاری به‌عنوان تنها معیار انتخاب همکاران و به‌کارگیری هرچه بیشتر جوانان، زنان و کارکنانی از اقوام و مذاهب در سطوح مدیریتی و کارشناسی.

منبع: خبرگزاری مهر

]]>
2017/10/15
<![CDATA[«موپک» برگزار می‌شود]]> استارتاپ ویکند «موپک» با محوریت تلفن همراه، برنامه‌ریزی و توسعه زندگی شهری برگزار می‌شود.

«موپک» برگزار می‌شود

]]>
دکتر سید حسین حسینی، دبیر اجرایی استارتاپ ویکند رویداد «موپک»، درباره اهداف این رویداد گفت: محورهای این استارتاپ در حوزه‌های شهر هوشمند، خدمات مرتبط با مراکز و مجتمع‌های تجاری، گردشگری شهری و کارآفرینی، کارآفرینی در بافت فرسوده، اقتصاد شهری و خانواده‌ها، ترافیک و فرهنگ رانندگی، دست‌فروشی و سد معبر، مدیریت پسماند و تفکیک زباله (خشک و تر)، کارآفرینی اقشار آسیب‌دیده اجتماعی برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه این استارتاپ از ۲۶ تا ۲۹ مهرماه با حضور سرمایه‌گذاران، شتاب‌دهنده‌ها و مردم برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: تاکنون ۷۰ نفر در این رویداد ثبت‌نام کرده‌اند که این افراد، دانشجو، برنامه‌نویس، ایده‌پرداز و ... هستند. این افراد در روز اول استارتاپ گروه‌بندی می‌شوند تا بتوانند یک ایده را به مرحله نهایی برسانند.

به گفته حسینی، روز اول استارتاپ ویکند تعداد گروه‌ها و ایده‌ها با محورهای مدنظر مشخص می‌شوند و طی سه روز در راستای اجرای ایده تلاش می‌کنند. در پایان سه ایده به انتخاب داورانی که پیش از اینها کسب‌و‌کاری را بر پایه دانش راه‌اندازی کرده‌اند داوری می‌شوند.

مدیر اجرایی این استارتاپ با اشاره به اهمیت برگزاری این رویداد افزود: اهمیت و رشد روزفزون استفاده از فناوری اطلاعات در زندگی روزمره مردم باعث شده‌است اینترنت و تلفن همراه در زندگی افراد گسترش بیابد.

حسینی افزود: مشکلات و معضلاتی در زندگی مردم وجود دارد که می‌توان آنها را با فناوری اطلاعات برطرف کرد. استارتاپ‌ها می‌توانند شروع یک کسب‌وکار باشد و ضمن اشتغال‌زایی بتوانند درنهایت یک معضل را هم برطرف کند.

وی گفت: خروجی اصلی استارتاپ ویکندی که قرار است برگزار کنیم حل معضلات شهری است. این رویداد در میان مردم برگزار می‌شود تا صاحبان ایده با توجه به نیاز و درخواست مردم ایده خود را به مرحله اجرایی برسانند. ​نخستین رویداد موپک (تلفن همراه، برنامه‌ریزی و توسعه زندگی شهری) با حمایت شهرداری منطقه ۵، ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ۲۶ تا ۲۹ مهرماه 96 برگزار می‌شود.

حسینی ادامه داد: برنده واقعی این رویداد گروه‌هایی هستند که تیم تشکیل شده خود را بعد از رویداد حفظ کرده و با تجربیاتی که به دست آورده‌اند استارتاپ خود را تبدیل به یک شرکت سودآور کنند. در پایان تیم‌ها به سازمان‌های دولتی و شرکت‌های ریسک‌پذیر معرفی می‌شوند.

حسینی با بیان اینکه هم‌زمان با این استارتاپ نمایشگاهی نیز برگزار می‌شود، افزود: هدف نمایشگاه این رویداد معرفی شرکت‌ها و کسب‌وکارهای جدید، ارائه ایده به فارغ‌التحصیلان برای یافتن جایگاه شایسته، تعامل و ارتباط با صنعت است. همچنین معرفی ایده‌های شکل گرفته در استارتاپ، حمایت اقتصادی و ایجاد فرصت در تقویت توانایی‌های شهروندان و اجرای اهداف حمایتی از افراد کارآفرین و در راستای آن ارتقا زندگی شهروندان از اهداف این نمایشگاه به شمار می‌رود.

وی تاکید داشت: امیدواریم این استارتاپ و نمایشگاه بتواند گامی در راستای شناساندن ظرفیت‌های موجود به متقاضیان، معرفی کارآفرینان به جامعه و بهبود فضای اشتغال و توسعه و ترویج فرهنگ کار و کارآفرینی منطقه بردارد.

منبع: خبرگزاری مهر

]]>
2017/10/14
<![CDATA[کارگاه رصد تهدیدات امنیتی لینوکس برگزار می‌شود]]> هم‌زمان با نهمین کنفرانس فناوری اطلاعات و دانش (ikt 2017) «کارگاه رصد تغییرات و تهدیدات امنیتی سیستم عامل لینوکس و نحوه به‌روزرسانی و ساخت توزیع امن» برگزار می‌شود.

کارگاه رصد تهدیدات امنیتی لینوکس برگزار می‌شود

]]>
«کارگاه رصد تغییرات و تهدیدات امنیتی سیستم‌عامل لینوکس و نحوه به‌روزرسانی و ساخت توزیع امن» در جریان نهمین کنفرانس فناوری اطلاعات و دانش روز سه‌شنبه 25 مهرماه 1396 در دانشگاه امیرکبیر تهران برپا می‌شود.

معرفی تهدیدات امنیتی، چالش‌ها و ضرورت توسعه استفاده از پلتفرم‌های لینوکسی در سازمان‌های مهم، معرفی مراجع معتبر و نحوه رصد آسیب‌پذیری‌ها، رصد تغییرات و نحوه اعمال آنها، معرفی سامانه خودکار رصد، نحوه تولید توزیع امن، و دستاوردها و تجارب تولید توزیع امن ازجمله موضوعاتی است که در ایرن کارگاه بررسی می‌شود.

انجمن فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران و دانشگاه صنعتی امیرکبیر، «نهمین کنفرانس بین‌المللی فناوری اطلاعات و دانش» را با هدف رشد و توسعه دانش و فناوری اطلاعات و انتقال آخرین تجارب و دستاوردهای پژوهشی و صنعتی در این زمینه و فراهم کردن بستری مناسب برای توسعه‌ زمینه‌های مطرح در کنفرانس برگزار می‌کند.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این رویداد می‌توانند به نشانی http://ikt2017.aut.ac.ir/costReg.aspx مراجعه کنند.

منبع: روابط عمومی

]]>
2017/10/14
<![CDATA[طراحی اپلیکیشن شناسایی کارجویان فناوری اطلاعات]]> اپلیکیشن شناسایی و آموزش کارجویان حوزه‌ فناوری اطلاعات و ارتباطات متناسب با نیاز حوزه کسب‌وکار برای مهارت‌آموزی دانشجویان طراحی شد.

طراحی اپلیکیشن شناسایی کارجویان فناوری اطلاعات

]]>
وحید یزدانیان، رئیس دانشکده پست و مخابرات با اشاره به طراحی اپلیکیشن شناسایی و آموزش کارجویان حوزه فناوری اطلاعات گفت: با طراحی این اپلیکیشن، اطلاعات کارجویان حوزه‌ ICT گردآوری و دسته‌بندی شده‌است و پس از مشاوره با آنها، مهارت‌های موردنیاز به‌صورت بسته‌های آموزشی به آنها آموزش داده خواهدشد و درنهایت با تعامل صورت گرفته با شرکت‌ها و اپراتورها، این دانش‌آموختگان برای جذب بازار کار معرفی می‌شوند.

وی با بیان اینکه این اپلیکیشن قرار است در نمایشگاه ایران تلکام رونمایی شود، گفت: هدف از طراحی این اپلیکیشن، کمک به اهداف دولت دوازدهم و وزارت ارتباطات در برنامه‌ ششم برای فراهم آوردن زمینه‌های اشتغال دانش‌آموختگان رشته‌های ICT و توسعه‌ کسب‌وکارهای این حوزه است.

یزدانیان ادامه داد: با استفاده از این اپلیکیشن، اطلاعات کارجویان حوزه‌ ICT گردآوری و دسته بندی شده، سپس بعد از مشاوره با آنها، مهارت‌های مورد نیاز به صورت بسته‌های آموزشی به آنها آموزش داده خواهدشد و درنهایت با تعامل صورت‌گرفته با شرکت‌ها و اپراتورها، این دانش‌آموختگان برای جذب به آنها معرفی خواهندشد و در صورت داشتن ایده و توانایی راه انداختن کسب‌وکار توسط خودشان، حمایت‌های لازم از آن ها به عمل خواهد آمد.

رئیس دانشکده مخابرات گفت: با توجه به افزایش استفاده از موبایل توسط مردم و سادگی استفاده از اپلیکیشن‌ها، سعی شده‌است یک برنامه کاربردی کاربرپسند طراحی شود. این اپلیکیشن در مرحله اول، اطلاعات متقاضیان را اخذ می‌ کند، اما در نظر است در آینده قابلیت ارائه‌ آموزش‌های مجازی هم به آن اضافه شود.

به گفته وی، استفاده از این برنامه‌ کاربردی می‌تواند بین کارجویان و صاحبان صنایع ارتباط برقرار کند و گامی مهم در ایجاد اشتغال باشد.

منبع: خبرگزاری مهر

]]>
2017/10/14
<![CDATA[فضای استارتاپ‌ها در حوزه فین‌تک تسهیل می‌شود]]> ستاد توسعه فناوری اطلاعات معاونت علمی ریاست جمهوری از راه‌اندازی مرکز نوآوری در عرصه خدمات و سرویس‌های مالی حمایت می‌کند تا در این مسیر بستر مناسب برای استارتاپ‌های حوزه خدمات و سرویس‌های مالی فراهم شود.

فضای استارتاپ‌ها در حوزه فین‌تک تسهیل می‌شود

]]>
جلسه‌ای به‌منظور راه‌اندازی مرکز نوآوری در حوزه «فین‌تک؛ کاربرد فناوری و مدل‌های کسب‌وکار نوآورانه در عرصه خدمات و سرویس‌های مالی» با مشارکت ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی ریاست جمهوری و همچنین بزرگ‌ترین و مجهزترین شبکه پرداخت و دانشگاه صنعتی شریف، برگزار شد.

مهدی فقیهی، دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی، در این نشست با اشاره به اینکه در راستای اجرای این طرح شاهد تسهیل فضای استارتاپ‌ها در حوزه فین‌تک خواهیم بود اظهار کرد: فین‌تک اصطلاحی است که از ترکیب دو مفهوم “finance” و «فناوری» ایجادشده و به کاربرد فناوری و مدل‌های کسب‌وکار نوآورانه در عرصه خدمات و سرویس‌های مالی گفته می‌شود.

وی افزود: در این طرح ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی، آمادگی خود را برای حمایت از موضوعات مختلفی همچون منابع اهرمی، منتورشیپ و انجام عملی مباحث و خدمات مشاوره‌ای‌ را اعلام می‌کند.

منبع: خبرگزاری مهر

]]>
2017/10/11
<![CDATA[نرم‌افزار تامین اجتماعی همراه طراحی شد]]> مدیرکل دفتر راهبری سیستم‌های سازمان تامین اجتماعی گفت: نرم‌افزار تلفن همراه در حوزه اطلاع‌رسانی عمومی و آگاهی‌بخشی در این زمینه با عنوان «تامین اجتماعی همراه» رونمایی شد.

نرم‌افزار تامین اجتماعی همراه طراحی شد

]]>
مدیرکل دفتر راهبری سیستم‌های سازمان تامین اجتماعی گفت: با توجه به رویکرد این سازمان در ارائه خدمات غیرحضوری پس از راه‌اندازی سامانه مبتنی‌بر USSD، نرم‌افزار تلفن همراه (Mobile-App) در حوزه اطلاع‌رسانی عمومی و ارتقای سطح دانش تامین اجتماعی و آگاهی‌بخشی در این زمینه با عنوان «تامین اجتماعی همراه» رونمایی شد.

علی معیری اظهار داشت: این اپلیکیشن که در استان خوزستان بر اساس نسخه اندروید طراحی و تولید شده‌است در قالب نسخه آزمایشی ارائه و شامل قابلیت‌هایی ازجمله دسترسی به سامانه‌های غیرحضوری، آموزش کارکرد سامانه ها، اطلاعات شعب بیمه‌ای و مراکز درمانی تحت پوشش تامین اجتماعی، دسترسی به قوانین، پرسش و پاسخ متداول و سایر امکانات است.

وی افزود: طبق برنامه‌ریزی انجام‌شده به‌زودی نسخه رسمی اپلیکیشن تامین اجتماعی پس از بررسی نرم‌افزار آزمایشی و رفع اشکالات احتمالی با امکان ارائه سرویس‌های غیرحضوری رونمایی و ارائه خواهد‌شد.

معیری گفت: سرویس‌ها و خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی از کانال‌های ارتباطی USSD با کد دستوری #١٤٢٠*٤* ، اپلیکیشن موبایل و سایت تامین اجتماعی قابل دسترس بوده و ازجمله این سرویس‌ها می‌توان به استعلام وضعیت بیمه‌پردازی، استحقاق درمان، سابقه بیمه‌پردازی، فیش مستمری، امکان پرداخت حق بیمه، کنترل رابطه بیمه‌ای، نوبت‌دهی مراکز درمانی و غیره اشاره کرد.

برای دانلود نرم‌افزار تامین اجتماعی همراه می‌توانید به نشانی http://www.tamin.ir/News/Item/48775/2/48775.html بروید.

منبع: روابط عمومی

]]>
2017/10/11
<![CDATA[سوئیفت 4،0 منتشر شد]]> زبان برنامه‌نویسی منبع‌باز سوئیفت 4.0 منتشر شد.

سوئیفت 4،0 منتشر شد

]]>
اپل، سیستم‌عامل iOS 11 را برای آیفون­، آیپد و آیپود منتشر کرد و انتشار این سیستم‌عامل با به‌روزرسانی­های مربوط به watchOS 4 و tvOS 11 همراه بود. همچنین شاهد راه‌اندازی زبان برنامه­نویسی منبع‌باز سوئیفت 4.0 هم بوده‌ایم.

اپل، سوئیفت 4.0 را یکی از مهم­ترین زبان­های منتشر شده معرفی کرده‌است که هدف از آن، ارائه­ ثباتی بهتر است. این زبان با کد سوئیفت 3 سازگاری دارد و همچنین منجر به پیشرفت­هایی در کتابخانه­ استاندارد شده‌است.

نسخه­ آزمایشی سوئیفت 4.0 برای به‌کارگیری در پیاده­سازی و اجرای استرینگ سریع­تر و آسان­تر است که در حفظ صحت و درستی یونیکد کمک کرده و از زیرشاخه­های عملیاتی مختلف، پشتیبانی می­کند. این به‌روزرسانی، سریال‌سازی ایمنی نوع را در قالب فرمت­های خارجی همراه با پشتیبانی از ساختار بایگانی و انواع اطلاعات شمارش شده، ممکن می­کند.

یک تغییر خوشایند در سوئیفت 4.0 به صورت دو حالت جدید از زبان یعنی سوئیفت 3.2 و سوئیفت 4.0 ارائه شده‌است،بنابراین برای استفاده از نسخه­ جدید کامپایلر نیازی به تغییر و اصلاح کد خویش ندارید.

علاوه‌بر این، ویژگی­های گردش کار جدید و API کامل­تری به مجموعه­ سوئیفت افزوده شده‌است که به منظور کمک در توسعه­ راحت­تر مجموعه­ها معرفی شده­‌اند.

همچنین شایان ذکر است که سوئیفت 4.0 تحت عنوان بخشی از ایکس­کد 9 عرضه می­شود. نسخه­های بنیادین رسمی ارائه شده برای اوبونتو 16.10، ابونتو 16.04 و اوبونتو 14.04 هم برای دانلود در دسترس هستند.

منبع خبر

]]>
2017/10/11
<![CDATA[قضات باسوادی در حوزه فضای مجازی داریم]]> عبدالصمد خرم‌آبادی گفت در زمینه مبارزه با جرایم در فضای مجازی از قضات باسوادی برخوردار هستیم.

قضات باسوادی در حوزه فضای مجازی داریم

]]>
عبدالصمد خرم‌آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه درباره رفع فیلتر «ویز» گفت: نرم‌افزار ویز رفع فیلتر شد و از وزارت ارتباطات و شرکت زیرساخت خواستیم تا ترتیبی بدهد مجدد فیلتر شود، یک تیمی هم برای فیلتر کردن آن گذاشتند؛ زیرا ویز دارد از زیرساخت‌هایی استفاده می‌کند که متوقف کردنش زمان‌بر است.

عبدالصمد خرم‌آبادی در جمع خبرنگاران درباره شعب رسیدگی‌کننده به جرایم رایانه‌ای، گفت: در سراسر کشور اقدام به تشکیل شعبی برای رسیدگی به جرایم رایانه‌ای کرده‌ایم و قضاتی را نیز آموزش داده‌ایم. اکنون معاونان دادستان‌ها در امور فضای مجازی که در این همایش شرکت کرده‌اند وظیفه آموزش همکاران را در سراسر کشور به عهده دارند.

وی افزود: این همایش به مدت سه روز برگزار شد و جرایم رایانه‌ای و آیین دادرسی مربوط به آن مورد بررسی قرار گرفت. می‌توانم ادعا کنم در زمینه مبارزه با جرایم در فضای مجازی از قضات باسوادی برخوردار هستیم و دستگاه قضایی با همکاری معاونت منابع انسانی تلاش لازم را برای به‌روز کردن سواد قضات در این حوزه به عمل آورده‌است.

خرم‌آبادی در پاسخ به سوالی مبنی بر همکاری با وزیر جدید ارتباطات و موضوع مدیریت فضای مجازی، گفت: نامه‌های سابق که برای وزیر سابق ارسال شده‌بود برای وزیر جدید ارتباطات ارسال شد و خواستیم تا زمینه مدیریت ما بر فضای مجازی خصوصا تلگرام را فراهم کند، اما عملا تغییر جدیدی اتفاق نیفتاده‌است.

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه درباره رفع فیلتر از ویز نیز گفت: نرم‌افزار ویز رفع فیلتر شد و از وزارت ارتباطات و شرکت زیر ساخت خواستیم تا ترتیبی بدهد مجدد فیلتر شود، یک تیمی هم گذاشتند برای فیلتر کردن آن؛ زیرا ویز از زیرساخت‌هایی استفاده می‌کند که متوقف کردنش زمان‌بر است. هرچه استفاده مردم از فضای مجازی بیشتر شود سوءاستفاده هم بیشتر می‌شود و آمار جرایم هم افزایش می‌یابد.

وی درباره نظارت بر سرورها، گفت: از نظر فنی چنین نظارتی نداریم، اما از نظر مهندسی اجتماعی نظارت خوبی داریم. ما از مجموعه‌های دست اندرکار می‌خواهیم که زمینه مدیریت فنی را ایجاد کنند، زیرا نداشتن مدیریت فنی هزینه کار ما را بالا می‌برد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

]]>
2017/10/10
<![CDATA[بررسی و انتخاب بهترین زبان برنامه‌نویسی]]> جلسه ۱۱۸ شیرازلاگ با موضوع بررسی و انتخاب بهترین زبان برنامه‌نویسی روز دوشنبه 17 مهرماه برگزار شد.

بررسی و انتخاب بهترین زبان برنامه‌نویسی

]]>
عصر روز دوشنبه ۱۷ مهرماه 96 علاقه‌مندان دنیای نرم‌افزارهای آزاد شیراز در دانشگاه زند گرد هم آمدند.

رحیم فیروزی در این جلسه به «بررسی و انتخاب بهترین زبان برنامه‌نویسی» پرداخت. شرکت در جلسات این گروه برای عموم آزاد و رایگان است.

گروه کاربران گنو/لینوکس شیراز یا «شیرازلاگ» گروهی مستقل، مردم‌نهاد، ناسودبر و عمومی از کاربران رایانه علاقه‌مند به گنو/لینوکس  ساکن شیراز است. تم محوری جلسه‌های شیرازلاگ عبارت است از مبانی فکری-تاریخی نرم‌افزارهای آزاد، معرفی، نصب و  استفاده از توزیع‌های مختلف گنو/لینوکس، توسعه توزیع‌های گنو/لینوکس و دیگر نرم‌افزارهای آزاد، معرفی زبان‌های برنامه‌نویسی آزاد و چگونگی برنامه‌نویسی با آنها، امنیت عمومی داده‌ها در اینترنت، نرم‌افزارهای چندسکویی، بحث آزاد در حوزه‌ی نرم‌افزار آزاد و دیگر مسایل مرتبط با نرم‌افزارهای آزاد یا اجتماع‌های کاربری مرتبط با آنها.

منبع: شیراز لاگ

]]>
2017/10/10
<![CDATA[راه‌اندازی نخستین مرکز آی ایکس کشور]]> مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان اصفهان با اشاره به راه‌اندازی نخستین مرکز IX کشور در اصفهان، گفت: دولت الکترونیک هنوز به صورت کامل در استان اصفهان محقق نشده‌است.

راه‌اندازی نخستین مرکز آی ایکس کشور

]]>
جعفر مطلب‌زاده، مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان اصفهان، روز دوشنبه در نشست خبری بیستوسومین نمایشگاه بین‌المللی کامپیوتر و اتوماسیون اداری اصفهان با بیانحمایت دولت از این حوزه، اظهار کرد: در این دوره از نمایشگاه سعی شده تا از شرکت‌های خارجی برای ارتقا فضای نمایشگاهی دعوت شود.

وی با بیان اینکه دولت الکترونیک به دو بخش خدمات دستگاه‌ها به مردم و خدمات درون بخشی دستگاه‌ها تقسیم می‌شود، افزود: در این نمایشگاه شرکت‌های داخلی تولیدات خود را عرضه می‌کنند، اما در سطح شهر واحدها این حوزه تولیدات خارجی را به فروش می‌رسانند که ممکن است برای افراد جذابیت بیشتری داشته‌باشد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان اصفهان با بیان اینکه خدمات مورد نیاز برای ارائه به مردم شناسایی شده‌است، تصریح کرد: این خدمات در قالب وب‌‌سایت‌های نهادهای دولتی و خدمات مورد نیاز آنها در دسترس مردم قرار می‌گیرد و البته امیدواریم خدمات بین دستگاهی نیز کامل شود.

مطلب‌زاده افزود: درحال‌حاضر ۱۱ دستگاه به مرکز تبادل اطلاعات متصل هستند و امیدواریم در اصفهان نیز دستگاه‌ها از این مسئله عقب نیفتند. دولت الکترونیک هنوز به طور کامل در استان اصفهان محقق نشده است، اما با پیگیری‌های انجام شده به سمت اجرای آن در حرکت هستیم..

وی گفت: اینترنت موبایل جای خود را در میان مردم باز کرده است و اپراتورهای موبایل خدمات و سرویس‌های مختلفی را به مردم ارایه می‌دهند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان اصفهان اظهار کرد: مسئولان ارشد استان به تحقق دولت الکترونیک نگاه ایده آلی دارند و مدیریت استان در این خصوص به جد دنبال اجرایی شدن کامل دولت الکترونیک است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

]]>
2017/10/10
<![CDATA[ثبت 626 هزار کانال‌ تلگرامی فارسی]]> تعداد کانال‌های فارسی در شبکه تلگرام تا پایان روز ۱۵ مهرماه امسال به ۶۲۶ هزار و ۵۳۹ کانال رسید.

ثبت 626 هزار کانال‌ تلگرامی فارسی

]]>
گزارش منتشر شده از رصد فعالیت کاربران ایرانی در تلگرام، نشان می‌دهد که اکنون بیش از ۶۲۶ هزار کانال فارسی به ثبت رسیده‌است و روزانه دو‌هزار کانال در این شبکه موبایلی ایجاد‌می‌شود.

مرکز ملی فضای مجازی با نمایش آماری از داده‌های شبکه موبایلی پیام‌رسان تلگرام، رفتار کاربران ایرانی را در بازه‌های زمانی مختلف بر مبنای ساعت، روز و هفته رصد می‌کند. بر اساس آخرین آمار منتشرشده که تا پایان روز ۱۵ مهرماه امسال برآورد شده‌است، تعداد کانال‌های فارسی در شبکه تلگرام به ۶۲۶ هزار و ۵۳۹ کانال رسید و ظرف مدت ۱۰ روز، بالغ بر ۱۰ هزار کانال به تعداد کانال‌های فارسی ایجاد شده در تلگرام، افزوده شده‌است. به نحوی که در روز ۵ مهرماه امسال، تعداد کانال‌های ایجاد شده ۶۱۶ هزار و ۷۶ کانال اعلام شده‌بود.

در همین حال برآورد می‌شود که روزانه بالغ بر دو هزار کانال به تعداد کانال‌های فارسی تلگرام افزوده می‌شود و از تعداد کانالهای ایجاد شده، حدود ۲۳۵ هزار و ۱۰۹ کانال به‌روزرسانی شده‌است.

بررسی انتشار روزانه مطالب در شبکه تلگرام نیز نشان‌می‌دهد که در عرض یک ساعت و در پیک ترافیک (ساعت ۲۲) نزدیک به ۲۴۱ هزار مطلب در کانال‌های تلگرامی منتشر شده‌است و کمترین میزان انتشار مطلب نیز به ساعت ۴ بامداد با ۱۷ هزار و ۱۹۲ مطلب بازمی‌گردد. این درحالی است که در ساعت ۲۳ حدود ۲۱۵ هزار مطلب در کانال‌های فارسی منتشر می‌شود.

آخرین برآوردها حاکی از آن است که در عرض ۲۴ ساعت، ۲میلیون و ۹۵۲ هزار و ۷۳۷ مطلب در کانال‌های فارسی منتشر شده که در مقایسه با ۱۰ روز اخیر، افزایش بالغ بر ۱۰۰ هزار مطلب را نشان می‌دهد.

از سوی دیگر، متوسط تعداد مطالب بر کانال نیز نشان می‌دهد که هر کانال در یک روز حدود ۱۳ مطلب منتشر می‌کند. در این میان متوسط بازدید هر مطلب ۷۱۶ بار است.

همچنین تعداد کل بازدیدهای کانال‌های تلگرام در یک روز یک میلیارد و ۸۷۲ میلیون و ۳۴۶ هزار بار عنوان شد و این درحالی است که اواسط هفته گذشته، تعداد کل بازدیدهای کانال‌های تلگرامی از مرز ۲ میلیارد بازدید هم گذشته‌بود.

منبع: خبرگزاری مهر

]]>
2017/10/9
<![CDATA[اعزام استارتاپ‌های برتر الکامپ به جیتکس ۲۰۱۷]]> استارتاپ‌های برگزیده نمایشگاه الکامپ بیست‌وسوم با حمایت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به جیتکس ۲۰۱۷ اعزام شدند.

اعزام استارتاپ‌های برتر الکامپ به جیتکس ۲۰۱۷

]]>
استارتا‌پ‌های برگزیده امسال به جیتکس 2017 راه یافتند. استارتاپ‌های تحلیل ارتباط برنا، موزرا، کامنت ماینر که عنوان سه رتبه نخست الکام‌ استارز ۹۶ را از آن خود کردند و همین‌طور استارتاپ‌های کیف پول شخصی نیو، پونز، اسمارت وای‌فای، فیدار، لینکپ و باشگاه فرهنگی شباویز با حمایت سازمان به نمایشگاه جیتکس ۲۰۱۷ فرستاده شدند.

استارتاپ‌های ایرانی که در نمایشگاه جیتکس حضور یافتند در حوزه‌های ابزارهای آنلاین، رسانه‌های دیجیتال، فین‌تک، زیرساخت شبکه، بازاریابی دیجیتال، اینترنت اشیا و آموزش و پرورش فعال هستند و بازدیدکنندگان و علاقه‌مندان می‌توانند در سالن زعبیل نمایشگاه جیتکس از غرفه نمایندگان ایرانی بازدید کنند.

برای دومین سال پیاپی استارتاپ‌های برگزیده نمایشگاه الکام استارز به یک رویداد بین‌المللی فرستاده شدند تا علاوه‌بر اینکه بهترین کسب‌وکارهای نوپای ایرانی را با بازارهای جهانی آشنا سازد و فرصت یافتن سرمایه‌گذار خارجی و ورود به عرصه‌های بین‌المللی نیز برایشان فراهم شود. سال گذشته ۱۰ استارتاپ برتر الکام استارز ۹۵ به نمایشگاه سبیت ۲۰۱۷ که فروردین‌ماه امسال برگزار شد، فرستاده شدند و امسال نیز برندگان الکام استارز ۹۶ فرصت حضور در جیتکس ۲۰۱۷ را به عنوان جایزه تجربه می‌کنند.

سی‌وهفتمین دوره نمایشگاه و هفته فناوری جیتکس 2017 ازهشتم تا دوازدهم اکتبر برابر با 16 تا 20 مهرماه 96 در دبی برپاست.

منبع: روابط عمومی

]]>
2017/10/9
<![CDATA[وصله‌ آسیب‌پذیری در نرم‌افزار متن‌باز]]> گوگل آسیب‌پذیری موجود در یک بسته‎‌ نرم‌افزاری متن‌باز DNS را که به‌عنوان Dnsmasq شناخته می‌شود، وصله کرد.

وصله‌ آسیب‌پذیری در نرم‌افزار متن‌باز

]]>
گوگل در دو اقدام جدید، آسیب‌پذیری موجود در یک بسته‎‌ نرم‌افزاری DNS را که به‌عنوان Dnsmasq شناخته می‌شود، وصله کرد و همچنین گفت که می‌خواهد برای ۴۵ دامنه‌ سطح بالا درخواست رمزنگاری کند که به عنوان یک کنترل‌کننده‌ ثبت‌نام عمل می‌کند.

نرم‌افزار Dnsmasq یک بسته‌ی متن‌باز است که به طور گسترده‌ای در توزیع لینوکس رومیزی مانند اوبونتو، مسیریاب‌های خانگی و دستگاه‌های اینترنت اشیا نصب می‌شود و قابلیت‌هایی را برای به‌‌کارگیریDNS ، DHCP، آگهی مسیریاب و راه‌اندازی شبکه ارائه می‌کند.

گوگل هفت مسئله‌ جداگانه را در داخل این بسته کشف کرد: سه اجرای کد از راه دور بالقوه، یک نشت اطلاعات و سه آسیب‌پذیری منع سرویس توزیع‌شده که آخرین نسخه در پروژه‌ کارگزار گیت را تا پنجم سپتامبر تحت‌تاثیر قرار می‌داد. گوگل گفت که این آسیب‌پذیری‌ها می‌توانند به اجرای کد از راه دور، مسدودسازی اطلاعات و شرایط منع سرویس توزیع‌شده منجر شوند. به عنوان مثال، CVE-14493-2017 یک آسیب‌پذیری سرریز بافر، مبتنی‌بر پشته و بر اساس DHCP است که به‌راحتی می‌تواند مورد بهره‌برداری قرار بگیرد. در ترکیب با CVE-14494-2017 به عنوان یک نشت اطلاعاتی عمل می‌کند که یک مهاجم می‌تواند ASLR را دور بزند و اجرای کد از راه دور را به دست آورد.

این شرکت با توسعه‌دهندگان Dnsmasq برای ایجاد وصله‌ها کاهش خطرات این مسئله همکاری کرده‌است. شرکای اندرویدی نیز این وصله را دریافت کرده‌ و در ماه اکتبر آن را در به‌روزرسانی امنیتی ماهانه‌ خود به کار برده‌اند. در عین حال، گوگل پویش خود را به پیش می‌برد تا پذیرش فعلی رمزنگاری HTTPS برای وب‌سایت‌ها را زیاد کند و به این منظور سازوکار HSTS را برای ۴۵ دامنه‌ برتر مانند ads ،.fly ،.ap. به کار می‌گیرد. سازوکار HSTS که در مرورگرهای اصلی گنجانده شده، یک روشی را برای وب‌سایت‌ها ارائه می‌کند تا از مرورگرها بخواهند با استفاده از پروتکل HTTPS رمزنگاری‌شده ارتباط برقرار کنند. این امنیت بیشتری را فراهم می‌کند، زیرا مرورگر نمی‌تواند یک صفحه‌ تغییر مسیر از HTTP به HTTPS را که ممکن متوقف شده‌باشد، بارگذاری کند.

این جدیدترین حرکتی است که در راه ترویج HTTPS انجام شده‌است. این شرکت در یک پست وبلاگ گفت: «ما در سال ۲۰۱۰ میلادی HTTPS را برای جی‌میل پیش‌فرض قرار دادیم و با قرار دادن جست‌وجوی رمزنگاری‌شده به صورت پیش‌فرض تحول را شروع کردیم. در سال ۲۰۱۴ میلادی، ما با دادن رتبه‌ بهتر به وب‌سایت‌های ایمن در موتور جست‌وجوی گوگل به تشویق دیگر وب‌سایت‌ها برای استفاده از HTTPS شروع کردیم. در سال ۲۰۱۶ میلادی ما در پروژه‌ Let’s Encrypt سرمایه‌گذاری کردیم. Let’s Encrypt سرویسی است که گواهی‌نامه‌های SSL ساده و رایگان ارائه می‌دهد. در اوایل سال جاری اعلام کردیم که مرورگر کروم به نمایش هشدار برای وب‌سایت‌های ناامن شروع خواهدکرد و اخیرا گواهی‌نامه‌های SSL کاملا مدیریت‌شده را در موتور اجرای برنامه‌ی گوگل معرفی کردیم.»

تحت برنامه‌ جدید، ثبت‌کننده‌ها به سادگی با انتخاب یک TLD ایمن برای وب‌سایت خود و پیکربندی یک گواهی‌نامه‌ SSL، محافظت ضمانت‌شده‌ای را برای خود و کاربران خود دریافت می‌کنند، بدون اینکه مجبور باشند دامنه‌ها یا زیردامنه‌های شخصی خود را در فهرست از پیش بارگذاری شده‌ HSTS بیفزایند.

منبع: infosecurity

]]>
2017/10/9
<![CDATA[برگزاری دومین جشنواره وب کسب‌وکار در بنگاه‌های صنعتی]]> دومین جشنواره وب کسب‌وکار در بنگاه‌های صنعتی، معدنی و تجاری همراه با اعطای نشان برتر تعاملات الکترونیکی آذرماه 96 برگزار می‌شود.

برگزاری دومین جشنواره وب کسب‌وکار در بنگاه‌های صنعتی

]]>
دفتر توسعه کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت دومین دوره جشنواره وب و کسب‌وکار بنگاه‌های صنعتی، معدنی و تجاری را با محوریت ارزیابی وب‌سایت‌ها و پورتال‌های واحدهای صنعتی، معدنی و تجاری برگزار می‌کند.

هدف از برگزاری این جشنواره، معطوف کردن توجه مدیران فناوری اطلاعات در واحدهای صنعتی، معدنی و بازرگانی به وضعیت پورتال و وب‌سایت بنگاه تحت مسئولیت آنها از نظر دارا بودن شرایط و قابلیت‌های لازم برای پیشبرد اهداف کسب‌و‌کار بنگاه در فضای مجازی به‌ویژه در عرصه تعاملات بین‌المللی و نیز ایجاد انگیزه برای این واحدها به سوی برنامه‌های توسعه کمی و کیفی در این زمینه است.

ارزیابی وب‌سایت و پورتال بر اساس شاخص‌های محتوا و طراحی، تعامل و خدمات الکترونیکی و فناوری و زیرساخت صورت می‌گیرد و به برگزیدگان، نشان برتر تعاملات الکترونیکی اهدا می‌شود.

بنگاه‌های صنعتی، معدنی و تجاری متقاضی حضور در جشنواره وب و کسب‌وکار می‌توانند در شاخه‌های فعالیت تعیین شده به تفکیک مقیاس (کوچک، متوسط و بزرگ) بنگاه تا ۳۰ مهر ماه ۹۶ اقدام به ثبت‌نام کنند.

فرزاد اسماعیل‌زاده، مدیرکل دفتر توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات و دبیر جشنواره وب و کسب‌وکار بنگاه‌های صنعتی، معدنی و تجاری به تعاملات خارجی و صادرات با اعلام این خبر گفت: پرتال متقاضیان حضور در جشنواره پس از ثبت‌نام آنها در  وب‌سایت جشنواره و تکمیل فرم‌های خود ارزیابی از سه منظر شاخص‌های محتوا و طراحی، شاخص‌های تعامل و خدمات الکترونیک و شاخص‌های فناوری ارزیابی خواهدشد.

وی با بیان اینکه مراسم جشنواره وب و کسب‌و‌کار با حضور مدیران ارشد وزارت صنعت و سایر دستگاه‌های اجرایی کشور در آذرماه سال 96 برگزار خواهدشد، عنوان کرد:  از برترین بنگاه‌ها بر اساس مقیاس و حوزه فعالیت تقدیر می‌شود و به آنها «نشان برتر تعاملات الکترونیکی» اعطا خواهدشد.

به گفته اسماعیل زاده همچنین با اعلام صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک، بنگاه‌های معرفی‌شده از سوی ستاد اجرایی جشنواره که دارای طرح توجیهی توسعه و بهبود پورتال خود هستند، امکان دریافت تسهیلات حمایتی از این صندوق را خواهند داشت.

منبع: خبرگزاری مهر

]]>
2017/10/8
<![CDATA[ریتم‌باکس در اوبونتو 17،10 منتشر می‌شود]]> پخش‌کننده موسیقی ریتم‌باکس در اوبونتو 17.10 که اواخر امسال منتشر می‌شود، خیلی متفاوت خواهدبود.

ریتم‌باکس در اوبونتو 17،10 منتشر می‌شود

]]>
توسعه‌دهندگان اوبونتو قصد دارند از یک پلاگین ثالث و جدید استفاده کنند تا به این پخش‌کننده شکل و احساس جدید و دراماتیکی دهند.

بر اساس اعلام «دیس باگ ریپورت»، پلاگین نوار ابزار جایگزین ریتم‌باکس به‌صورت پیش‌فرض در ریتم‌باکس 17.10 نصب و به‌کارگیری خواهدشد.

در ادامه توضیح داده شده‌است که چگونه ریتم‌باکس عادی به نظر می‌رسد. شما نمی‌توانید این دکمه‌های بزرگ پخش‌کننده را فراموش کنید! اما در اینجا چگونگی ظاهر ریتم‌باکس در اوبونتو 17.10 با پلاگین نوار ابزار جایگزین آمده‌است. همه اندازه‌ها ثابت هستند و فضای هدر رفته به حداقل رسیده‌است. نوار کناری هم‌اکنون بخش‌هایی قابل حذف دارد. کنترل این پخش‌کننده در پایین پنجره نیز آمده و فضای بیشتری در اختیار پروگرس اسلایدر قرار داده‌است.

بر اساس نسخه به‌روزرسانی‌شده اشکالات، پلاگین نوار ابزار جایگزین ریتم‌باکس به شکل هنرمندانه‌ای در «آردوارک» جمع می‌شود، جایی که ظاهر ساده و استفاده از دکوراسیون کاربرپسندش به این اپلیکیشن موسیقی قدیمی کمک خواهدکرد تا روندی به‌روز و مدرن داشته‌باشد.

اگر طرفدار ظاهر کلاسیک هستید، نگران نباشید. پلاگین نوار ابزار جایگزین را می‌توان غیرفعال و یا حذف کرد.

منبع خبر

]]>
2017/10/8
<![CDATA[نمایشگاه گیم کانکشن فرانسه برگزار می‌شود]]> نمایشگاه گیم کانکشن فرانسه فرصت مناسبی را برای حضور بازی‌سازان ایرانی در این رویداد فراهم کرده‌است.

نمایشگاه گیم کانکشن فرانسه برگزار می‌شود

]]>
در راستای همکاری بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای با مجموعه گیم کانکشن و طی مذاکرات صورت‌گرفته، این نمایشگاه پیشنهاد ویژه‌ای را برای حمایت از صنعت رو به رشد بازی‌سازی ایران در نظر گرفته‌است.

تمامی شرکت‌های بازی‌ساز علاقه‌مند به حضور در نمایشگاه گیم کانکشن فرانسه به‌عنوان غرفه‌دار می‌توانند با تخفیف 84 درصدی به جای پرداخت مبلغ 3300 یورو با پرداخت 590 یورو یک غرفه چهار متری همراه با اکانت و بلیت‌های تجاری تهیه کنند.

در مجموع بازی‌سازان ایرانی با استفاده از این پکیج امکان دسترسی به فضای غرفه چهار متر، اکانت پریمیوم با توانایی تنظیم قرارهای تجاری به صورت نامحدود، بلیت معمولی گیم کانکشن و پوستر رایگان برای غرفه در سایز 2*2 شامل لوگو و مشخصات غرفه‌دار را خواهندداشت.

نمایشگاه گیم کانکشن فرانسه به‌عنوان یکی از کارآمدترین نمایشگاه‌های تجاری صنعت بازی دنیا، تنها به بازی‌سازان ایرانی چنین پیشنهاد ویژه‌ای را اعطا کرده است.

لازم به ذکر است که با توجه به محدودیت زمان، تنها افرادی می‌توانند از این بسته تخفیفی بهره‌گیرند که به‌نوعی دارای ویزای شنگن باشند و به‌دلیل زمان‌بر بودن بیش از حد فرایند دریافت ویزا از سفارت فرانسه درحال‌حاضر این بنیاد امکان تسهیل یا کمک را در این زمینه به بازی‌سازان ندارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

]]>
2017/10/8
<![CDATA[معرفی نرم‌افزار لیبرآفیس 5،4]]> بنیاد داکیومنت 28 جولای 2017 اقدام به انتشار لیبرآفیس 5.4، جدیدترین نسخه خانواده لیبرآفیس 5.x کرد.

معرفی نرم‌افزار لیبرآفیس 5،4

]]>
این نرم‌افزار برای سیستم‌های عامل ویندوز، مک‌اواس و لینوکس و همچنین برای فضای ابری موجود است. لیبرآفیس 5.4 امکانات جدید و پیشرفته‌ای در هر واحد ارائه می‌دهد که سازگاری زیادی با فایل‌های مایکروسافت آفیس دارد.

داکیومنت‌های کوتاه‌تر و مطبوع‌تر که قابلیت عملکرد را راحت‌تر می‌کند

توسعه‌دهندگان لیبرآفیس تحت‌تاثیر این جمله لئوناردو داوینچی که می‌گوید «سادگی در نهایت پیچیدگی است»، بر سادگی این نرم‌افزار به عنوان حداکثر پیچیدگی عملکرد داکیومنت تمرکز کرده‌اند. این موضوع باعث می‌شود فایل‌های ODF یا OOXML که با آفیس نوشته‌شده‌اند، مجموعه قدرتمندتری باشند.

با تلاش توسعه‌دهندگان این نرم‌افزار، توضیح XML داکیومنتِ جدید که توسط لیبرآفیس نوشته‌ شده‌است، 50 درصد کم‌حجم‌تر از نمونه اودی‌اف (اودی‌تی) است و در مقایسه با همان داکیومنت که با مجموعه اختصاصی آفیس ایجاد شده از نظر OOXML (داکس) حدود 90 درصد کم‌حجم‌تر است.

برخی نکات برجسته لیبرآفیس 5.4 عبارت‌اند از:

 • صفحه رنگ استاندارد جدیدی بر اساس مدل رنگ (قرمز- زرد – آبی) در این نرم‌افزار اضافه شده است.
 • سازگاری فرمت این فایل با پشتیبانی بهتر از طیف تصاویر ای‌ام‌اف بهبود یافته‌است. این موضوع به شما در انتقال نمودارهای پیچیده از دیگر نرم‌افزارهای آفیس کمک می‌کند.
 • فایل‌های ورودی پی‌دی‌اف با کیفیت بهتری رندر می‌شوند؛ همچنین زمانی که این فایل‌ها وارد یک داکیومنت می‌شوند، زمانی که فایل‌های پی‌دی‌اف در حال خروجی‌گرفتن از رایتر و ایمپرس هستند از ویدئوهای جاسازی‌شده (امبدشده) و (ویدئوهای لینک‌شده در صورت باز شدن با آکروبات ریدر) پشتیبانی می‌کند.
 • لیبرآفیس 5.4 از کلیدهای OpenPGP برای نشانه‌گذاری داکیومنت‌های او‌دی‌اف در لینوکس پشتیبانی می‌کند. اگر از قبل از GPG یا PGP برای نشانه‌گذاری ایمیل‌ها استفاده کردید، این نرم‌افزار مجوز داکیومنت‌های او‌دی‌اف شما را بدون در نظر گرفتن حالت انتقال یا ذخیره اطلاعات تضمین می‌کند.

رایتر

 • در رایتر، شما می‌توانید اوتوتکست را از الگوهای مایکروسافت ورد DOTM وارد کنید.
 • زمانی که شما در حال خروجی‌گرفتن یا چسباندن فهرست‌های شماره‌دار و نشانه‌دار به متن ساده هستید، ساختار کامل این فهرست‌ها حفظ می‌شود.
 • در فهرست فرمت، شما می‌توانید داکیومنت‌های خود را با واترمارک رایج مشخص کنید.
 • آیتم‌های فهرست زمینه جدید در سازگاری با بخش‌ها، زیرنویس‌ها، پاورقی‌ها و سبک‌ها اضافه شده‌اند.

کالک

 • کالک در‌حال‌حاضر از نمودارهای میله‌ای با استفاده از داده‌های جدول میله‌ای، پشتیبانی می‌کند. زمانی که جدول به‌روز می‌شود،
 • نمودار نیز به‌صورت خودکار به‌روز می‌شود. مدیریت کامنت‌ها اکنون با استفاده از دستورات فهرست برای نشان دادن، پنهان کردن و حذف همه کامنت‌ها، آسان‌تر شده‌است.
 • با استفاده از فرمت مشروط برای پنجره‌ها، می‌توانید به‌سادگی اولویت دستورات را با دکمه بالا یا پایین، تغییر دهید.
 • گزینه حفاظت اضافی از صفحات اضافه شده‌است تا به‌صورت اختیاری اجازه اضافه شدن یا حذف ستون‌ها و ردیف‌ها داده‌شود.
 • در آخر، زمانی که شما با فرمت CSV خروجی می‌گیرید، تنظیمات شما برای عملیات خروجی‌گرفتن آتی ذخیره می‌شود.

ایمپرس

 • در ایمپرس، زمانی که شما یک فایل را تکثیر می‌کنید، می‌توانید زاویه‌های کسری را مشخص کنید. به‌علاوه تنظیمات شما برای عملیات تکثیر آتی ذخیره‌می‌شود.

آنلاین

 • درنهایت، لیبرآفیس آنلاین نیز توسعه یافته‌است. عملکرد آن بهترشده و طرح آن سازگاری بیشتری با دستگاه‌های تلفن همراه دارد. به‌علاوه، حالت فقط خواندنی نیز به آن اضافه شده‌است.

لیبرآفیس 5.4 همچنین به خاطر فعالیت صدها داوطلب عملکرد بهتری پیدا کرده‌است. این به معنای آن است که یک مجموعه آفیس اپن‌سورس راحت‌تر توسعه یافته، نگهداری شده و اشکال‌زدایی می‌شود. اگرچه این موضوع برای کاربران مشهود نیست، اما این موضوع برای شرکت‌های توسعه‌دهنده این نرم‌افزار بسیار مهم است.

لیبرآفیس آنلاین

لیبرآفیس آنلاین در اصل یک سرویس سروری است و با اضافه کردن یک فضای ذخیره ابری و یک مجوز اس‌اس‌ال باید نصب و تنظیم شود. این نرم‌افزار ممکن است به‌عنوان یک فناوری توانمندساز برای فضای ابری ISP یا فضای ابری خصوصی شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ در نظر گرفته‌شود.

لیبرآفیس 5.4 در زمینه امکانات برای مجموعه آفیس‌های اوپن‌سورس خط مقدم فناوری محسوب می‌شود و به همین دلیل مورد توجه علاقه‌مندان به فناوری، پیشگامان و کاربران متخصص رایانه قرار گرفته‌است. برای نصب و استقرار نسخه شرکتی، بنیاد داکیومنت خانواده کامل‌تر 5.3 را که در آینده نزدیک با اعلام انتشار نسخه 5.3 قابل به‌روز شدن است، ارائه داده‌است که همیشه با مجوز حرفه‌ای پشتیبانی می‌شود.

چندین شرکت حاضر در هیئت مشاوره بنیاد داکیومنت، نسخه‌های لیبرآفیس با پشتیبانی بلندمدت و ارزش‌افزوده و یا خدمات مشاوره‌ای برای آموزش و انتقال اطلاعات براساس بهترین عملکرد که از سوی بنیاد داکیومنت مطرح شده‌است، ارائه می‌کنند. سازمان‌های بزرگی در همه دنیا از لیبرآفیس استفاده می‌کنند.

لیبرآفیس 5.4 هم‌اکنون در لینک http://www.libreoffice.org/download/ قابل دسترس است. لیبرآفیس 5.4 با مجموعه‌های تبدیل اسناد از پروژه آزادسازی اسناد ساخته شده‌است.

منبع خبر

]]>
2017/10/7
<![CDATA[حذف بازی‌های ایرانی از جشنواره IMGA خاورمیانه]]> هفته گذشته و پس از اعلام نامزدهای جشنواره بازی‌های موبایل IMGA خاورمیانه و قرار گرفتن ایران با 16 نامزد در آن، عوامل این جشنواره بازی‌های ایرانی را از لیست نامزدها حذف کردند.

حذف بازی‌های ایرانی از جشنواره IMGA خاورمیانه

]]>
بر اساس اعلام بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای تا یک روز پیش از این ماجرا، نام کشور ایران در صفحه مربوط به قوانین این جشنواره در بین کشورهایی که امکان حضور دارند وجود داشت، اما اکنون نام کشور از صفحه قوانین حذف شده‌است.

طبق گفته بنیاد ملی‌ بازی‌های رایانه‌ای واحد بین‌الملل و حقوقی این بنیاد در حال مذاکره با مسئولان برگزاری این جشنواره درخصوص حذف نام ایران است، اما تا کنون دلیل روشنی برای حذف نام کشور از این جشنوار از سوی آنها اعلام نشده‌است.

نسخه خاورمیانه جشنواره IMGA برای دومین سال است که برگزار می‌شود و سال گذشته به دلیل عدم اطلاع‌رسانی، بازی‌سازان ایرانی در آن شرکت نداشتند.

در حالی که نسخه جهانی جشنواره IMGA بیش از ۱۵ سال قدمت دارد و یکی از معتبرترین جشنواره‌های بین‌المللی در حوزه بازی‌های موبایل است، حذف ایران از نسخه خاورمیانه این جشنواره اتفاقی نادر و عجیب به حساب می‌آید.

دومین دوره مسابقات IMGA در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، ۲۰ آبان ماه در کشور عمان برگزار می‌شود و هم‌اکنون بازی‌هایی که نامزد شده‌اند به رای عمومی گذاشته‌می‌شوند.

]]>
2017/10/7
<![CDATA[نمایشگاه تلکام برپا می‌شود]]> نمایشگاه ایران تلکام ۲۰۱۷ با حضور ۲۲۵ شرکت داخلی و ۹۳ شرکت خارجی در تهران برگزار می‌شود.

نمایشگاه تلکام برپا می‌شود

]]>
نمایشگاه تلکام به‌عنوان بزرگ‌ترین رویداد مخابراتی کشور در فضایی به وسعت ۳۲هزار مترمربع در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برپا خواهدشد.

هجدهمین نمایشگاه ایران تلکام از ۲۴ تا ۲۷ مهرماه 96 میزبان علاقه‌مندان و صاحبان کسب‌وکار در حوزه سیستم‌ها، تجهیزات و سرویس‌های مخابراتی و ارتباطات است؛ در این رویداد آخرین دستاوردها و توانمندی‌های متخصصان و کارشناسان کشورمان و شرکت‌ها و تولیدکنندگان داخلی عرضه و معرفی می‌شود.

حضور شرکت‌های معتبر خارجی در این نمایشگاه با هدف انتقال دانش فنی و فناوری روز جهان به کشور و ایجاد فرصتی برای ارتقای صنایع مخابراتی ایران تسهیل شده‌است.

شرکت‌های خارجی یا نمایندگان آنان از ۱۵ کشور اسلوونی، انگلیس، آلمان، تایوان، چین، روسیه، ژاپن، سوئیس، فرانسه، فنلاند، قزاقستان، کانادا، لتونی، نروژ و یونان در این نمایشگاه حضور دارند.

منبع: خبرگزاری مهر

]]>
2017/10/7
<![CDATA[هیجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری برگزار می‌شود]]> ثبت‌نام برای شرکت در هیجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن‌بازار از طریق سامانه ارزیابی فناوری ایران، سافا، آغاز شد.

هیجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری برگزار می‌شود

]]>
ستاد برگزاری هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن‌بازار اعلام کرد که این نمایشگاه هم‌زمان با هفته پژوهش و فناوری در آذرماه 96 با حضور دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد و برخی از وزارتخانه‌ها و سازمان‌های اجرایی مرتبط در تهران برگزار می‌شود.

تمام ذی‌نفعان ازجمله دانشجویان، پژوهشگران، فناوران، شرکت‌های دانش‌بنیان، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد واحدهای فناور، مراکز صنعتی، سرمایه‌گذاران، مؤسسات تأمین مالی و سازمان‌های اجرایی برای مشارکت و حضور فعال در این نمایشگاه و فن‌بازار می‌توانند برای ثبت‌نام به نشانی اینترنتی http://www.irantechhub.ir مراجعه‌کنند.

بر اساس فراخوان هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن‌بازار، آن‌دسته از پژوهشگران، فناوران و شرکت‌های فناور و دانش بنیان که سال گذشته در سامانه سافا ثبت‌نام کردند و قصد ویرایش یا درج اطلاعات و مستندات جدید را دارند، می‌توانند از 20 مهرماه نسبت به ویرایش از طریق این سامانه اقدام کنند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

]]>
2017/10/4
<![CDATA[مسابقات کدکاپ ایران برگزار می‌شود]]> سومین دوره‌ مسابقات برنامه‌نویسی کدکاپ با هدف افزایش دانش و مهارت برنامه‌نویسی و کاربردی کردن این مهارت در صنعت فناوری اطلاعات کشور در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌شود.

مسابقات کدکاپ ایران برگزار می‌شود

]]>
سومین دوره مسابقات برنامه‌نویسی کدکاپ در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌شود. این دوره از مسابقات شامل مراحل دست‌گرمی، مقدماتی، انتخابی و نهایی است که مسابقه انتخابی روز ۱۴ مهرماه به‌صورت برخط برگزار خواهد‌شد و ۱۰۰ تیم دو نفره برای شرکت در مرحله‌ حضوری در دانشگاه صنعتی شریف در روزهای ۲۷ و ۲۸ مهرماه انتخاب خواهندشد.

سوالات این مسابقه شامل چالش‌های برنامه‌نویسی است که شرکت‌کنندگان آن باید این چالش‌ها را برای کسب امتیاز بیشتر و رسیدن به مرحله‌ نهایی حل کنند. تمامی مسابقات در سامانه‌ برگزاری مسابقات برنامه‌نویسی Quera برگزار می‌شود.

تمامی برنامه‌نویسان اعم از دانشجویان، دانش‌آموزان و برنامه‌نویسان آزاد امکان شرکت در این مسابقه در قالب تیم‌های دونفره را دارند و ثبت‌نام از شرکت‌کنندگان تا ۱۴ مهرماه، زمان شروع مسابقه‌ انتخابی در وب‌سایت codecup.ir ادامه خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

]]>
2017/10/4
<![CDATA[کارگاه فنی It's your legacy برپا می‌شود]]> جلسه ۲۳۷ گروه کاربران Linux و Python و توسعه‌دهندگان Android تهران روز سیزدهم مهرماه برگزار می‌شود.

کارگاه فنی It's your legacy برپا می‌شود

]]>
در این جلسه در کنار ارائه‌های فنی، کارگاهی جداگانه با موضوع آشنایی با مفاهیم نرم‌افزار آزاد و نصب و استفاده از سیستم‌عامل گنو/ لینوکس برگزار می‌شود. از ساعت ۱۴:۳۰ الی ۱۶:۰۰ جلسه گروه کاربران پایتون تهران و همچنین گروه Logcat (توسعه‌دهندگان اندروید) برگزار می‌شود. ارائه گروه Logcat توسط مجید رمضان‌پور با موضوع معماری‌های رایج در اندروید خواهد بود که طی آن سه نمونه از معماری‌های رایج در دنیای اندروید بررسی می‌شود. با یک نگاه کوتاه به MVC شروع و در ادامه به بررسی بیشتر معماری‌های MVP و MVVM می‌پردازد.

از ساعت ۱۶:۳۰ الی ۱۹:۰۰ جلسه گروه کاربران لینوکس تهران برگزار خواهد شد. ارائه فنی نخست توسط محمود مسیح‌تهرانی با موضوع CI, CD for agile teams خواهدبود. ارائه فنی دوم توسط آرش طاهرکلاته با موضوع It's your legacy است. در ارائه فنی سوم، نفیسه آزاد موضوع طبقه خلاق در شهر تهران را بررسی می‌کند و مسعود صدرنژاد با موضوع معرفی و آموزش موتور جستجوی Elasticsearch در این جلسه حضور می‌یابد.

منبع: ایوند

]]>
2017/10/4
<![CDATA[بهبود شرایط بازی‌های آنلاین در یک ماه اخیر]]> وزیر ارتباطات، آماری از وضعیت شرایط بازی‌های آنلاین ارائه داد و استقرار سرورهای شرکت‌های تولیدکننده بازی را به پس از نتیجه‌گیری از مذاکرات موکول کرد.

بهبود شرایط بازی‌های آنلاین در یک ماه اخیر

]]>
محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در صفحه اینستاگرام خود با اشاره به آخرین وضعیت بهبود شرایط بازی‌های آنلاین در یک ماه اخیر، نوشت: میزان پینگ در سه مقطع زمانی اندازه‌گیری شده و میزان بهبود مشخص است.

وی در ادامه به وعده‌های قبلی خود درباره مذاکره با شرکت‌ها برای استقرار سرور در ایران اشاره و اظهار کرد: مذاکرات با شرکت‌های تولیدکننده برای استقرار سرورها در ایران در جریان است و نتایج متعاقبا اعلام خواهدشد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین خاطرنشان کرد: ممکن است سرویس‌دهنده شما این زمان را به دلیل کیفیت شبکه خودش ارائه نکند. می‌توانید در زمان خرید سرویس به این مشخصه توجه کنید. از شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات خواسته‌ایم بسته ویژه‌ای برای بازی‌ها در نظر بگیرند و ارائه کنند.

وزیر ارتباطات در یک ماه اخیر توجه ویژه‌ای به بازی‌های رایانه‌ای و آنلاین نشان داده و از طریق صفحه اینستاگرام خود با گیمرها ارتباط برقرار کرده و وعده بهبود شرایط در این بازی‌ها را داده‌است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

]]>
2017/10/3
<![CDATA[معرفی یک روش طراحی رابط کاربری وب]]> شیرازلاگ جلسه 117 خود را با موضوع طراحی رابط کاربری وب با استفاده از Vue.js برگزار کرد.

معرفی یک روش طراحی رابط کاربری وب

]]>
جلسه 117 شیراز لاگ عصر روز دوشنبه 10 مهرماه 96 با ارائه مریم بهزادی تشکیل شد. موضوع این جلسه، طراحی رابط کاربری وب با استفاده از Vue.js بود و جلسه در دانشگاه زند برگزار شد.

در جلسه پیشین این گروه «گنو/لینوکس برای توسعه‌دهندگان» را امین خزاعی در عصر روز سوم مهرماه ارائه کرده‌بود.

منبع: شیراز لاگ

]]>
2017/10/3
<![CDATA[پیش‌بینی متوسط رشد سالیانه ۹/۵ درصدی اشتغال]]> طبق بررسی مرکز پژوهش‌های مجلس، احکام مربوط به فناوری اطلاعات در برنامه ششم، رشد ۹ درصدی اشتغال را پیش‌بینی کرده‌است.

پیش‌بینی متوسط رشد سالیانه ۹/۵ درصدی اشتغال

]]>
دفتر مطالعات نوین مرکز پژوهش‌های مجلس، احکام مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات را در برنامه ششم بررسی کرد. برمبنای مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات را در برنامه ششم، متوسط رشد سالیانه ۹.۵ درصدی اشتغال برای این بخش پیش‌بینی شده‌است.

برنامه ششم توسعه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، سـومین برنامـه از چهـار برنامـه پـنج‌سـاله در نظـام برنامه‌ریزی کشور در راستای تحقق اهداف تعیین‌شده در چشم‌انداز بیست‌ساله نظام جمهوری اسلامی است.

دستیابی به جایگاه دوم منطقه در فناوری که در چشم‌انداز سال ۱۴۰۴ به آن تأکیـد شـده‌است، بدون شک توجه ویژه به توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات را به دنبال دارد. نگـاه مسـئولانه بـه احکام برنامه و تلاش برای تحقق آنها در زمان تعیین شـده مـی‌توانـد رسـالت این برنامـه توسعه‌ای و آنچـه در نظـر قانون‌گذار بوده‌است را تا حد قابل قبول تأمین کند.

با توجه به سابقه حضور طـولانی احکـام مـرتبط بـا فناوری اطلاعات و ارتباطات در برنامه‌های توسعه‌ای کشور، این فناوری نوین به‌عنوان مولفه‌ای کلیـدی در برنامه‌ریزی‌های توسعه کشور و پیشرفت کشور نقـش ایفـا کـرده‌اسـت.

از‌جملـه مـواردی کـه طـی سال‌های اجرای برنامه‌های سوم تا پنجم توسعه، برنامه‌ریزی در مورد به‌کارگیری ایـن فنـاوری را تحـت‌تأثیر قرار داده‌است رشد سریع تغییرات و قابلیت‌های ناشی از فناوری اطلاعات و ارتباطـات در جهـان است، بنابراین همواره برنامه‌های ناظر به توسعه این فناوری، نیازمند همـاهنگی بـا آخـرین تغییـرات در نحوه توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

دفتر مطالعات فناوری‌های نوین مرکز پژوهش‌های مجلس در این گزارش، پیشینه احکام مرتبط با فناوری اطلاعـات و ارتباطـات در برنامـه ششـم توسـعه را از منظر سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه و سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مرتبط با فـاوا و سـابقه فناوری اطلاعات و ارتباطات در برنامه‌های گذشته، مورد بررسی قرار داده‌است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که بخش ۱۳ قانون برنامه ششم با عنوان ارتباطات و فناوری اطلاعات مشتمل بر مواد ۶۷ تا ۶۹ به‌طور خاص به فناوری اطلاعات و ارتباطات پرداخته‌است. عـلاوه‌بـر ایـن ۳ مـاده کـه مختص به فناوری اطلاعات و ارتباطات هستند، حدود ۳۹ ماده دیگـر از ایـن قـانون بـا توسـعه فنـاوری اطلاعات و ارتباطات یا به‌کـارگیری دسـتاوردهای آن در ارتبـاط هسـتند. درمجموع می‌توان گفت که در برنامـه ششـم توسعه کشور، ۴۲ ماده مجزا مشتمل بر ۸۷ بند با مفادی مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات وجود دارد.

بر این اساس قانون برنامه ششم توسعه، متوسط رشد اقتصادی سالیانه را ۸ درصد برای کشور درنظر گرفته که سهم فناوری اطلاعات و ارتباطات در متغیرهای اقتصادی، متوسط رشد سالیانه بهره‌وری کل عوامل تولید ۶.۵ درصد، متوسط رشد سالیانه سرمایه‌گذاری ۵۱.۸ درصد، متوسط رشد سالیانه اشتغال ۹.۵ درصد و متوسط رشد سالیانه ارزش افزوده ۱۹.۴ درصد پیش‌بینی شده‌است.

در برنامه ششم توسعه، اهدافی نظیر الکترونیکی کردن خدمات و دولت الکترونیکی به‌دلیـل فـراهم آمدن بستر اینترنت طی سال‌های گذشته توانسته‌اند این امکان را داشته‌باشند که بعضی از خـدمات را به‌صورت آنلاین تعریف کنند. در همین حال برخلاف برنامه پنجم توسعه، موارد متعددی وجود دارد که دسـتگاه‌هـای مختلف برای فراهم کردن خدمات‌شان به‌صورت برخط، مکلف شده‌اند.

از این موارد می‌تـوان بـه اسـتقرار سامانه‌های نظارتی برخط، امکان پاسخگویی آنلاین بـه اسـتعلامات و دسترسـی بـرخط بـه بانـک‌هـای اطلاعاتی به‌وسیله دستگاه‌های مختلف، اشاره کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

]]>
2017/10/3
<![CDATA[سرویس ویژه استارتاپ گوگل برای ایرانی‌ها مسدود شد]]> گوگل، سرویس startup with Google را برای ایران مسدود کرده‌است.

سرویس ویژه استارتاپ گوگل برای ایرانی‌ها مسدود شد

]]>
مرکز ملی فضای مجازی کشور اعلام کرد: این سیاست آمریکایی‌ها در ادامه سیاست های قبلی آنهاست که دسترسی ایران را به خدمات ارائه شده در حوزه کسب‌وکارها بطور 100 درصدی مسدود کرده‌اند.

گوگل این سرویس را که مجموعه گسترده‌ای از خدمات اعم از ابزارها و بسترهای تولید محصول، خدمات میزبانی و ذخیره‌سازی داده، خدمات تحلیل و پردازش داده است به شرکت‌های نوپای حوزه فضای مجازی ارائه می‌دهد و تاثیر چشمگیری در رشد و توسعه شرکت‌های نوپا در عرصه جهانی خواهد داشت.

آمریکایی‌ها در ادامه سیاست سلطه‌جویانه خود قصد دارند با ممانعت از دسترسی شرکت‌های نوپای ایرانی به این خدمات، کسب‌وکارهای فضای مجازی ایران را از رقابت در عرصه جهانی باز داشته و آن را به انزوا بکشانند.

منبع: خبرگزاری فارس

]]>
2017/10/2
<![CDATA[آواتک یکی از برترین‌های خاورمیانه و شمال آفریقا شد]]> شتاب‌دهنده آواتک به‌عنوان یکی از ۱۰ شتاب‌دهنده برتر منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا(MENA) در سال ۲۰۱۶ انتخاب شده است.

آواتک یکی از برترین‌های خاورمیانه و شمال آفریقا شد

]]>
این ارزیابی که از سوی مؤسسه سرمایه‌گذاری گاست(Gust) انجام شد با بررسی شتاب‌دهنده‌های مختلف و میزان سرمایه‌گذاری هر کدام روی استارت‌آپ‌ها ارزیابی خود را اعلام کرده‌است. گاست در بیش از ۱۵۰ کشور فعالیت دارد و  بیش از ۵۰۰ هزار استارت‌آپ با بیش از ۴۵ هزار سرمایه‌گذار در قالب ۱۵۰۰ شرکت سرمایه‌گذاری از زیرساخت‌های گاست استفاده کرده‌اند.

طبق گزارش گاست، در سال ۲۰۱۶ حدود ۷ میلیون و ۵۸۷ هزار و ۷۳۸ دلار برای ۱۱۷۲ استارت‌آپ توسط ۵۱ شتاب‌دهنده در منطقه «MENA» سرمایه‌گذاری شده و ایران با ۲۰ شتاب‌دهنده و ۱۶۰ هزار دلار یکی از ۱۰ کشور برتر در این منطقه شناخته شده‌است.

به گزارش گاست، ۵۴.۷ درصد از شتاب‌دهنده‌ها در این منطقه ادعا می‌کنند که سرمایه‌گذاری‌های سودآوری انجام داده‌اند. این رقم کمی بیش از سال ۲۰۱۵ است و نشانگر رشد این شتاب‌دهنده‌ها طی یک ‌سال اخیر بوده‌است.

۶۴.۲ درصد از شتاب‌دهنده‌های منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا به‌طور کامل توسط بخش خصوصی سرمایه‌گذاری می‌شوند و ۲۲.۶ درصد از استارت‌آپ‌های با ترکیبی از سرمایه دولتی و خصوصی شکل می‌گیرند. گاست معتقد است این ترکیب نشان می‌دهد دولت‌ها نیز در این منطقه برای ورود به سرمایه‌گذاری خطرپذیر اشتیاق دارند.

طبق این گزارش، آواتک با ۲۰ استارت‌آپ، یکی از ۲۰ شتاب‌دهنده برتر منطقه است. البته در صدر این رتبه‌بندی شتاب‌دهنده Etohum ترکیه با ۱۶۵ استارت‌آپ فعال قرار دارد. در بازار خاورمیانه تجارت‌الکترونیک و نرم‌افزارهای ارائه خدمات (SAAS) با ۶۱ درصد، و سلامت و آموزش به‌عنوان بازارهای پرتقاضا شناخته شده‌اند.

شتاب‌دهنده آواتک با ۱۵۰ مربی، سه هزار تیم بررسی شده و ۴۳ استارت‌آپ راه‌اندازی شده یکی از اولین شتاب‌دهنده‌های ایران است که از مهرماه ۱۳۹۳ فعالیت خود را آغاز کرده و هر سال دو دوره شتاب‌دهی ۶ ماهه را برگزاری می‌کند.

در این گزارش آواتک در کنار شتاب‌دهنده‌های گازااسکای گیکز، هک کوارترز و نوما که در زمینه نوآوری سازمانی و تنظیم فعالیت خود با شرکت‌ها بزرگ در منطقه پیشرو هستند، قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری مهر

]]>
2017/10/2
<![CDATA[اشتغال‌زایی در فناوری اطلاعات امکان دوبرابر شدن دارد]]> مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد: با وجود پتانسیل موجود، ظرفیت افزایش ۲ برابری میزان اشتغال فناوری اطلاعات درکشور وجود دارد.

اشتغال‌زایی در فناوری اطلاعات امکان دوبرابر شدن دارد

]]>
الزامات سیاست‌گذاری بخش اشتغال در فناوری اطلاعات و ارتباطات و سیاست‌های منابع انسانی ایران در مقایسه با چند کشور، توسط مرکز پژوهش های مجلس مورد بررسی قرار گرفت.

برمبنای اعلام دفتر مطالعات ارتباطات و فناوری‌های نوین مرکز پژوهش‌های مجلس، فناوری اطلاعات و ارتباطات، شغل‌های سنتی به‌ویژه مشاغل افراد با درآمد و تحصیلات پایین را تهدید کرده‌است. به نحوی که به‌طور متوسط در کشورهای عضو OECD (سازمان بین المللی همکاری و توسعه اقتصادی)، صنعت فناوری اطلاعات ۸۵.۲ درصد از کل اشتغال را شامل می‌شود. همچنین در اتحادیه اروپا حدود ۴ درصد از کل نیروی کار را متخصصان فناوری اطلاعات تشکیل می‌دهند.

در این زمینه با توجه به تعداد بسیار زیاد دانش‌آموختگان رشته‌های ریاضی، مهندسی، فناوری و علوم در کشور ما میزان اشتغال در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌تواند از ۱۸۶ هزار نفر فعلی تا دو برابر افزایش یابد.

براین اساس پس از بررسی محرک‌های افزایش اشتغال در بخش فاوا، پیش‌بینی‌های رابطه میان پیشرفت فناوری اطلاعات و ارتباطات و میزان کل اشتغال و اثر آن بر طبقات مختلف درآمدی و تحصیلاتی مورد بررسی قرار گرفته‌است و آمار اشتغال فاوا از نظر میزان سهم نیروی کار فناوری اطلاعات و ارتباطات از کل اشتغال و میزان اشتغال در صنایع مرتبط با فاوا بررسی شده‌است.

در این گزارش همچنین میزان استعدادهای برنامه‌نویسی ایران با کشورهای حوزه سند چشم‌انداز، مورد مقایسه قرار گرفته‌است.

بررسی‌ها حاکی از قوانین معطل مانده و اجرا نشده و خلاهای قانونی موجود در ایران در مقایسه با سیاست‌های منابع انسانی دوره‌های کارآموزی کدنویسی اتحادیه بین‌المللی مخابرات، حمایت از کارآفرینی نوجوانان در کشور استرالیا، قوانین روادید جذب نیروی کار بین‌المللی ایالات متحده آمریکا، کار منعطف در بریتانیا و برنامه جامع مدیریت استعدادهای کشور کانادا است.

از این رو مرکز پژوهش‌های پیشنهاد کرده که در کوتاه‌مدت، اجرای ماده (۱۷) قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، مصوب بهمن ماه سال ۸۰ از وزارت ارتباطات مطالبه شود.

در همین حال در بلندمدت نیز اصلاح مواد (۱۲۰) تا (۱۲۹) قانون کار و بازنگری در مصوبات قبلی پیرامون دورکاری با تاکید بر کار منعطف و در نهایت تدوین برنامه جامع سیاست‌های منابع انسانی ترویج کارآفرینی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات با اولویت پیگیری قوانین اجرا نشده و رفع خلاء‌های قانونی در دستور کار قرار گیرد.

منبع: روابط عمومی

]]>
2017/10/2
<![CDATA[BitKey اسرار جهان بیت‌کوین را افشا می‌کند]]> BitKey یک توزیع زنده مبتنی بر Debian با کاربردهای تخصصی برای اجرای تراکنش‌های بیت‌کوین دارای شکاف هوایی بسیار امن است.

BitKey اسرار جهان بیت‌کوین را افشا می‌کند

]]>
این توزیع تخصصی برای نیازهای محاسباتی روزمره نیست، بلکه اگر نسبت به کاربرد بیت‌کوین یا سایر ارزهای رمزنگاری‌شده وسواس پیدا کرده‌اید، این توزیع می‌تواند همان چیزی باشد که شما به دنبال آن هستید.

دسکتاپ BitKey بسیار شبیه به بعضی از نسخه‌های سبک‌وزن لینوکس است، اما BitKey یک نمونه از توزیع لینوکس نیست.

کلید بانکداری بیت‌کوین

توزیع BitKey تقریباً یک ناهنجاری در جهان توزیع‌های لینوکس است. توسعه‌دهنده‌ها آن را برای کاربران و هواداران bitcoin «چاقوی ارتش سوئیس» می‌دانند.

BitKey ابزارهایی برای رفع نگرانی کاربران بیت‌کوین دارد. ویژگی اصلی آن ارائه انواع کاربردهای مفید و اجرای معاملات bitcoin امن دارای شکاف هوایی را برای شما فراهم می‌کند.

BitKey تسهیلات تخصصی از پیش‌نصب‌شده برای انجام معاملات bitcoin بسیار امن دارای شکاف هوایی دارد.

مفهوم شکاف هوایی برای معاملات امن شامل ارزهای رمزنگاری‌شده است. هدف داشتن یک دیواره غیر قابل نفوذ و تراکنش غیر قابل کشف است.

شکاف هوایی یک تاکتیک امنیت شبکه است که از چندین کامپیوتر برای ایجاد یک شبکه کامپیوتری امن استفاده می‌کند که به لحاظ فیزیکی جدا از شبکه‌های غیر امن است.

BitKey ذخیره‌سازی امن رمز خصوصی کیف بیت‌کوین در محل دارای شکاف هوایی را تسهیل می‌کند. این رمز نباید هیچ‌گونه اتصالی به اینترنت داشته‌باشد.

مسیر BitKey

لینوکس TurnKey یک کتابخانه ابزار مجازی مبتنی‌بر Debian است که بعضی از بهترین نرم‌افزارهای متن‌باز را راهکار‌های آماده ادغام می‌کند.

این ابزارهای مجازی برای کاربرد آسان بهینه‌سازی شده‌اند. آنها روی فلزات بدون پوشش، دستگاه‌های مجازی و در ابر به سرعت مستقر می‌شوند. هر کدام از آنها به‌صورت یک تصویر CD یا یک تصویر دستگاه مجازی ارائه می‌شود.

BitKey با استفاده از زیرساخت ساخت متن‌باز TurnKey تبدیل به یک پروژه جانبی می‌شود.

این یک زمینه خانوادگی برای ارائه اولین نسخه توزیع BitKey است که از اقدامات توسعه‌دهنده استفاده از ابزارهای توسعه TurnKey در جهت ایجاد یک استیک CD/USB فقط خواندنی کامل حاصل می‌شود. این استیک همه موارد مورد نیاز برای انجام معاملات بیت‌کوین بسیار امن دارای شکاف هوایی را دارد.

آغاز کار

اول، شما باید فایل ISO را از یک پاکت تاربال استخراج کنید. سپس تصویر ISO را در یک سی‌دی رایت کنید.

در اینجا یک تصویر CD زنده استاندارد برای اجرای توزیع BitKey ایجاد می‌شود. برای دستیابی به بالاترین کارایی، هنگام بارگیری از CD یک درایو USB اضافه کنید تا حافظه پایداری برای دستیابی شما به چندین ابزار BitKey ایجاد شود. یک گزینه بهتر این است که تصویر ISO را در یک درایو USB نصب کنیم.

BitKey در عمل

دسکتاپ BitKey بسیار شبیه به تعدادی از نسخه‌های لینوکس سبک‌وزن است. این دسکتاپ تقریباً یک دید کمینه دارد. تصویر زمینه یک لوح بافته‌شده مشکی و خاکستری با سایه‌هایی از پیچ‌های آبی و سفید است.

پایین صفحه یک داک بار را نمایش می‌دهد که حاوی ابزارهای ارز رمزنگاری‌شده تخصصی و آیکن خروج است.

BitKey یک نمونه توزیع لینوکس نیست و هیچ دکمه منو و تنظیمات سیستم ندارد. هیچ اپلیکیشن مدیریت بسته یا انبار در آن موجود نیست، زیرا قابلیت حذف و اضافه برنامه‌ها در آن وجود ندارد.

علاوه‌بر ابزارهای تخصصی، حداقل ابزارهای سیستم را که از داک بار بالا می‌آیند داراست. یک ترمینال، یک فایل منیجر، یک ویراستار متن GVIM و یک مرورگر کروم دارد که در حالت Incognito قفل می‌شود.

استفاده از BitKey

صفحه استارتاپ امکان انتخاب از بین سه حالت بوت موجود را برای شما فراهم می‌کند. Cold-offline برای ایجاد محفظه و امضای تراکنش‌هاست. Cold-online برای نظارت بر محفظه و آماده‌سازی تراکنش‌هاست. گزینه سوم Hot-online است.

Hot-online برای کاربرد استاندارد و محدود به مرور است، اما امنیت پایینی دارد زیرا رمزهای خصوصی آن برای کامپیوتر متصل به اینترنت شناخته‌شده هستند.

وقتی یک حالت بوت را انتخاب کردید، دسکتاپ با پنجره پاپ‌آپ بارگذاری می‌شود و سه مرحله را برای آغاز کار پیش روی شما قرار می‌دهد. اول، دستگاه بوت BitKey را حذف کنید. دوم، درایو USB را برای ذخیره‌سازی داده وارد کنید. سوم، روی آیکن Electrum کلیک کنید تا محفظه Cold-online شما ایجاد شود.

از آنجا می‌توانید ابزارهای تخصصی مطلوب را برای تمهیدات ارزهای رمزنگاری‌شده موردنظر بالا بیاورید. یک ابزار بسیار تخصصی brainwallets را برای رفع اکثر نگرانی‌های کاربران bitcoin ایجاد می‌کند.

BitKey از دسکتاپ Metacity استفاده می‌کند. Metacity مدیر پنجره پیش‌فرض در محیط دسکتاپ GNOME 2 بود اما GNOME 3 آن را با مدیر پنجره Mutter جایگزین کرد.

خط پایین

BitKey یک توزیع لینوکس دارای کاربرد بسیار ساده است. مشکل ناآشنایی با عالم ارز رمزنگاری‌شده است. اگر اطلاعات کافی در مورد بیت‌کوین ندارید، روش‌های هر کدام از اپلیکیشن‌های تخصصی برای شما ناشناخته خواهندبود.

در این صورت BitKey و اسناد پشتیبانی که توسعه‌دهنده‌ها ارائه می‌کنند آسان‌ترین راه برای معرفی شما در این جهان عجیب و حیرت‌انگیز است.

منبع خبر

]]>
2017/9/27
<![CDATA[پیگیری اتحادیه جهانی مخابرات برای رفع تحریم ایران از سوی اپل]]> وزیر ارتباطات خواستار پیگیری اتحادیه جهانی مخابرات درباره رفتار انجمن جهانی موبایل در حذف عضویت اپراتورهای ایران و نیز برخورد شرکت اپل با برنامه‌سازان ایرانی شد.

پیگیری اتحادیه جهانی مخابرات برای رفع تحریم ایران از سوی اپل

]]>
محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه نشست وزرای ارتباطات عضو اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) در نمایشگاه تلکام بوسان کره جنوبی با هولین ژائو دبیرکل ITU دیدار و گفتگو کرد.

وی با اشاره به رفتار انجمن جهانی موبایل (GSMA) در حذف عضویت اپراتورهای ایران از این انجمن در پی عدم صدور مجوز OFAC (وزارت خزانه داری آمریکا) و نیز برخورد شرکت اپل با برنامه‌سازان و اپلیکیشن‌های ایرانی، خواستار پیگیری دبیرکل اتحادیه جهانی مخابرات در این موارد شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تقدیر از فعالیت‌های دبیرکل اتحادیه جهانی مخابرات و دعوت رسمی از وی برای بازدید از ایران جهت آشنایی با پیشرفت‌های حاصل شده در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان به مواردی بر اساس همکاری‌های مشترک تاکید کرد.

جهرمی با درخواست از دبیرکل ITU برای عضویت پنج دانشگاه برتر ایران در این اتحادیه، افزود: ظرفیت دانشگاهی ایران آماده نقش آفرینی در عرصه مخابرات جهانی است.

وی همچنین با اشاره به برنامه‌ریزی برای تغییر ساختار مدل تعرفه‌گذاری اینترنت در ایران به منظور رسیدن به حجم ۲.۵ برابری بازار مخابرات کشور در برنامه ششم توسعه از دبیر کل اتحادیه جهانی درخواست کرد طی مدت یک ماه نسبت به اعزام مشاوران خبره در این عرصه به ایران اقدام کند.

در این دیدار هولین ژائو، دبیرکل ITU نیز با تبریک انتصاب آذری جهرمی به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران از درخواست عضویت پنج دانشگاه برتر ایران در انجمن جهانی مخابرات، استقبال کرد.

وی در ادامه در زمینه همکاری در حوزه ساختار تعرفه‌های ارتباطی نیز افزود: ظرف یک ماه آینده کارشناسان خبره‌ای به منظور مشاوره در امر تغییر ساختار تعرفه سرویس‌های ارتباطی در ایران،‌ انتخاب و به این کشور اعزام می‌شوند.

ژائو با انتقاد از رفتار GSMA در حذف عضویت اپراتورهای ایرانی تاکید کرد: تمام تلاش خود برای اصلاح این رفتار به‌کار می‌برم و از کانال‌های مناسب موضوع حذف برنامه‌های ایرانی از فروشگاه اپل (اپ استور) را نیز پیگیری می‌کنم.

منبع: خبرگزاری مهر

]]>
2017/9/27
<![CDATA[سرمایه گذاری شرکت‌های بین‌المللی در پارک علم و فناوری]]> معاون نوآوری و فناوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از مذاکره با 50 شرکت و بانک در ایران و شرکت‌های تراز اول جهانی برای استقرار در پارک علم و فناوری (ICT)خبر داد.

سرمایه گذاری شرکت‌های بین‌المللی در پارک علم و فناوری

]]>
امیرحسین دوایی، معاون نوآوری و فناوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از مذاکره با 50 شرکت و بانک در ایران و شرکت‌های تراز اول جهانی برای استقرار در پارک علم و فناوری (ICT)خبر داد و گفت: مذاکره برای سرمایه‌گذاری در این پارک با پنج شرکت بین‌المللی ادامه دارد.

وی گفت: مذاکره با شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی برای حضور در پارک علم و فناوری درحال انجام است. نخستین پارک علم و فناوری بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور در هشتم مردادماه امسال با حضور محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت یازدهم در نزدیکی شهر کرج افتتاح شد.

معاون نوآوری و فناوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در پارک علم و فناوری خدمات مبتنی بر پشتیبانی فناورانه است، گفت: پارک مذکور در بخش‌های حمل و نقل هوشمند و در بخش الکترونیک، فعالیت می کند.

دوایی از راه اندازی خوشه‌های مدل اقتصادی و خوشه‌های فناوری کارکردی مدیریتی در این پارک خبر داد و افزود : تجربه‌هایی در زمینه ساخت این پارک در کشور وجود دارد، اما در تراز جهانی نیاز به تجربه‌های بیشتری هست. وی به قرار گرفتن پارک علم و فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات در کنار پارک سلامت کشور اشاره کرد و از امکان همکاری این دو پارک در بخش اینترنت اشیا خبر داد.

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد : برنامه کلیدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این دوره، توسعه کسب‌و‌کارها است و ما به طور جدی به دنبال تقویت آن هستیم.

وی به تدوین و ابلاغ آیین نامه پیوست فناوری برای انجام مناقصه ها اشاره کرد و گفت: پیوست مذکور با هدف حمایت از کالای با کیفیت ایرانی و توسعه فناوری در کشور تدوین و ابلاغ شده‌است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

]]>
2017/9/27
<![CDATA[راه‌اندازی شبکه نوآوری در کشور]]> معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور از راه‌اندازی شبکه نوآوری در کشور خبر داد و افزود: با راه‌اندازی این شبکه امکان تبادل اطلاعات فراهم می‌شود.

راه‌اندازی شبکه نوآوری در کشور

]]>
دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور، در حاشیه بازدید از پارک علم و فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: ما همگی در جبهه‌ای مقابل اقتصاد نفتی در حال مبارزه هستیم. با وجود اقتصاد نفتی، فرهنگ نادرستی در کشور شکل گرفته است که باید تلاش کنیم این تفکر اصلاح شود.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه از پژوهش و تولید دولتی محصول مناسبی به دست نمی‌آید، خاطرنشان کرد: پژوهش، نوآوری و خلاقیت در بخش خصوصی با انگیزه انجام می‌شود و نتیجه می‌دهد و باید بخش دولتی فضا را برای فعالیت این بخش آماده کند.

وی با اشاره به اینکه مشکل اصلی ما در کشور آموزش است، افزود: باید طوری برنامه‌ریزی شود که ما به طور مستمر در حال آموزش و یادگیری باشیم و اگر بتوانیم این الگو را در کشور پیاده‌سازی کنیم، می‌توانیم به موفقیت دست یابیم.

ستاری از راه‌اندازی شبکه نوآوری در کشور خبر داد و افزود: با راه‌اندازی این شبکه امکان تبادل اطلاعات، ایجاد می‌شود.

ستاری همچنین با اشاره به ضرورت توسعه ICT در کشور، گفت: توسعه این تکنولوژی در کشور بسیاری از رانت‌ها و فسادها را از بین می‌برد.

بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت ارتباطات، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با اشاره به نمونه‌هایی از هوشمندسازی در حوزه حمل‌ونقل، تاکید کرد: در برابر توسعه ICT مخالفت‌هایی وجود دارد، اما توسعه این تکنولوژی فواید بسیاری برای کشور دارد و باید به طور جدی پیگیری شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

]]>
2017/9/26
<![CDATA[کره جنوبی پرسرعت‌ترین اینترنت جهان را دارد]]> در فهرست ۱۰ کشور پیشگام و برتر در سرعت اینترنت موسسه‌ آکامای تکنولوژی، رتبه نخست کره جنوبی را از آن خود کرده‌است.

کره جنوبی پرسرعت‌ترین اینترنت جهان را دارد

]]>
موسسه آکامای تکنولوژی در آخرین به‌روزرسانی خود فهرستی از میانگین سرعت اینترنت در کشورهای مختلف جهان را ارائه داده است. موسسه آکامای تکنولوژی مستقر در ماساچوست ایالات متحده آمریکا، هر سه ماه در هر سال گزارش هایی از میانگین سرعت اینترنت کشورهای مختلف ارائه می‌دهد و بر اساس این رده‌بندی، کشورهای پیشگام در سرعت اینترنت برای جهانیان شناخته می‌شوند.

کشورهای کره جنوبی، نروژ، سوئد، هنگ‌کنگ، سوئیس، فنلاند، سنگاپور، ژاپن، دانمارک و ایالات متحده آمریکا به ترتیب 10 کشور برتر لیست سه‌ماهه نخست سال ۲۰۱۷ میلادی را تشکیل می‌دهند. پرسرعت‌ترین اینترنت در میان کشورهای جهان به کره جنوبی اختصاص دارد. همان‌طور که می‌دانیم میانگین سرعت اینترنت از کشوری به کشور دیگر متفاوت است و در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۱۶، میانگین سرعت اینترنت در جهان ۶.۳ مگابیت بر ثانیه بوده که در مقایسه با میانگین آن در سه‌ماهه نخست سال جاری که ۷.۲ مگابیت بر ثانیه بوده، ۲.۳ درصد رشد و افزایش داشته‌است. با نگاهی اجمالی می‌توان نتیجه گرفت کشورهای منطقه اسکاندیناوی نظیر نروز، سوئد، فنلاند و دانمارک و همچنین کشورهای آسیای شرقی نظیر کره جنوبی، هنگ کنگ، سنگاپور و ژاپن ازجمله کشورهای پرسرعت جهان به شمار می‌روند. در این رده‌بندی کشورهای لاتویا و هلند جای خود را به کشورهای دانمارک و ایالات متحده آمریکا دادند و از ماندن در ۱۰ کشور پرسرعت جهان بازماندند. آمریکا هم‌اکنون با ۲۲ درصد افزایش میانگین سرعت اینترنت در رده‌بندی سه‌ماهه نخست سال جاری میلادی به جمع ۱۰ کشور پرسرعت پیوسته است، چراکه در رده‌بندی پیشین، جزو این جمع نبود. در این رده‌بندی می‌توان دریافت که در قاره آفریقا، کشور کنیا با میانگین ۱۳.۷ مگابیت بر ثانیه، کره جنوبی در قاره آسیا با میانگین ۲۸.۶ مگابیت بر ثانیه، کشور استرالیا با میانگین ۱۵.۷ مگابیت بر ثانیه در اقیانوسیه، کشور انگلستان با میانگین ۱۶ مگابیت بر ثانیه در قاره اروپا و  کشور ایالات متحده آمریکا با ۱۸.۷ مگابیت بر ثانیه در قاره آمریکا، پرسرعت‌ترین اینترنت جهان را به خود اختصاص داده‌اند. ایران در میان کشورهای خاورمیانه، علی‌رغم استفاده روزافزون و گسترده اینترنت و شبکه‌های اجتماعی با میانگین سرعت ۵.۸ مگابیت بر ثانیه در این رده‌بندی حضور دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

]]>
2017/9/26
<![CDATA[نمایشگاه بین‌المللی ICT‌ برگزار می‌شود]]> معاون اجرایی رویداد بین‌المللی IC Tech2017 از برگزاری این نمایشگاه در آذرماه سال ۹۶ در برج میلاد تهران خبر داد.

نمایشگاه بین‌المللی ICT‌ برگزار می‌شود

]]>
نسیم مشاهدی، معاون اجرایی رویداد بین‌المللی IC Tech2017 گفت: این نمایشگاه به دنبال سرمایه‌گذاری‌های کلان و شناساندن پیشرفت‌های انجام‌شده در حوزه IT ایران به شرکت‌های بزرگ جهان است.

وی ضمن تأکید بر اهمیت برگزاری رویداد بین‌المللی IC Tech 2017 و ارائه دستاوردها و نوآوری‌های شرکت‌های بزرگ داخلی و خارجی در راستای پیشرفت کشور در حوزه فناوری‌های هوشمند اظهار کرد: این نمایشگاه که با دعوت از شرکت‌های بزرگ و مطرح ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات برگزار می‌شود، میزبان شرکت‌های بزرگی از سراسر دنیا خواهدبود که فرصت مناسبی برای مؤسسات دانش‌بنیان، پژوهشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری دولتی و غیردولتی مرتبط در حوزه فناوری است تا برای تسریع و شتاب‌دهی به پیشرفت‌های حوزه فناوری اطلاعات هم‌راستا با بزرگ‌ترین کشورهای جهان و استفاده از تجربیات آنها گام بردارد.

معاون اجرایی رویداد بین‌المللی IC Tech 2017 با بیان اینکه هدف اصلی برگزاری این نمایشگاه آشنایی و تبادل فناوری‌های روز حوزه اطلاعات و ارتباطات، ایجاد زمینه رشد و شکوفایی هرچه بیشتر شرکت‌های داخلی، سرمایه‌گذاری‌های کلان و شناساندن پیشرفت‌های انجام شده در حوزه IT ایران به شرکت‌های بزرگ جهان است، تصریح کرد: دعوت از برترین شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات از کشورهای پیشرو در این صنعت همچون فرانسه، هنگ‌کنگ، برزیل، هندوستان، آلمان، ایتالیا، ایرلند، نروژ، سوئد، فنلاند، سوئیس، هلند، بریتانیا و... در یک فضای علمی و تجاری می‌تواند بر کیفیت این نمایشگاه بیفزاید.

وی افزود: از طرفی بازدید و حضور مقامات بلندپایه از جمله ریاست محترم جمهور و هیئت همراه، وزرا، اعضای اتاق بازرگانی کشور و نمایندگان شرکت‌های معتبر جهان از نکات حائز اهمیت این نمایشگاه است.

معاون اجرایی این نمایشگاه خاطرنشان کرد: تاکنون شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگی از سراسر ایران و جهان برای شرکت در این نمایشگاه اعلام آمادگی کرده‌اند؛ برگزاری این نمایشگاه می‌تواند گام‌های مؤثری برای جلب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی و ایجاد زمینه‌های تعامل و همکاری با شرکت‌های مطرح دنیا باشد.

مشاهدی درباره محورهای این نمایشگاه عنوان کرد: نرم‌افزارهای اداری و مالی، خدمات الکترونیک، دولت الکترونیک، تجارت الکترونیک، نرم‌افزار، سخت‌افزار، مخابرات، بانکداری الکترونیک، بانکداری هوشمند، اینترنت اشیا، سیستم‌های حفاظتی و امنیتی، سیستم‌های هوشمند، فینتک‌ها، اینشورتک‌ها و... بخشی از محورهای گسترده این نمایشگاه است که سعی دارد با دعوت و مشارکت شرکت‌ها و مؤسسات علاقه‌مند ضمن امکان همکاری‌های درازمدت و سرمایه‌گذاری‌های قابل‌توجه به شرکت‌های داخلی و خارجی کمک کند تا به توسعه بازار محصولات خود در کشور بپردازند.

وی خاطرنشان کرد: برگزاری کارگاه‌های آموزشی، پنل‌های تخصصی و سخنرانی‌های کلیدی با حضور اساتید و سخنرانان بین‌المللی از دیگر بخشهای حائز اهمیت این رویداد خواهد بود.

معاون اجرایی نمایشگاه بین‌المللی IC Tech 2017 افزود: این نمایشگاه فرصتی منحصر‌به‌فرد برای بازدیدکنندگان تجاری، متخصصان، سرمایه‌گذاران، مدیران و کارمندان بخش فناوری ادارات و نمایندگان آنهاست تا ضمن حضور در نمایشگاه به تبادل نظر، دیدگاه‌ها و پیشرفت‌های جدید در حوزه فناوری اطلاعات بپردازند و افق‌های جدیدی را در راه حرکت به سوی جامعه‌ای هوشمند ترسیم کنند.

او ادامه داد: برگزاری تالار مذاکرات یکی از بخش‌های حائز اهمیت این رویداد است که فرصت مغتنمی برای تبادل‌نظر متخصصان و فعالان این حوزه خواهدبود؛ همچنین از دیگر برنامه‌های مهم این رویداد می‌توان به تجلیل از شرکت‌های برتر این حوزه اشاره کرد.

مشاهدی با اشاره به ظرفیت‌های بالای ایران در زمینه‌های IT و شرکت‌های دانش‌بنیان در این حوزه بیان کرد: حضور شرکت‌های خارجی در این نمایشگاه می‌تواند در افزایش سرمایه‌گذاری و ارائه محصولات نوآورانه و کارآفرینی طیف وسیعی از دانشجویان و جوانان این کشور تأثیرگذار باشد. از همه سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و صاحبان ایده دعوت می‌شود فرصت استفاده از نمایشگاه بین‌المللی فناوری‌های هوشمند را مغتنم شمرده و با حضور و مشارکت در نمایشگاه زمینه همکاری‌های جدید و فرصت‌های سرمایه‌گذاری بین‌المللی را فراهم کنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

]]>
2017/9/26