اخبار اخبار

با گذشت 23 سال

FreeDOS به راه خود ادامه می‌دهد

پروژه FreeDOS به 23 سالگی رسید و این نقطه عطفی برای هر نرم‌افزار آزاد یا پروژه نرم‌افزاری متن‌باز است.

FreeDOS یک پروژه کوچک جایگزین MSDOS است که سیستم عامل اصلی بسیاری از کامپیوترهای شخصی در دهه‌های 1980 و 1990 بود. در ادامه مطلبی را به قلم Jim Hall در این مورد بخوانید.

«در طول این مدت، من یکی از طرفداران پر و پا قرص MS-DOS بودم. من برای هر کاری از DOS استفاده می‌کردم و خود را یکی از کاربران قدرتمند آن می‌دانستم. من حتی برای توسعه محیط خط دستور MS-DOS ابزارهایی را نوشتم و به این طریق، آن را سودمندتر ساختم.

البته، من سایر سیستم‌های عامل را هم می‌شناختم. در اوایل دهه 1990، دانشگاه من ویندوز را در آزمایشگاه‌های کامپیوتر نصب کرد. اما اگر ویندوز 3.1 را در آن زمان به یاد داشته باشید، می‌دانید که محیط بسیار نامناسبی داشت. من دوست نداشتم که فقط از طریق ماوس با ویندوز کار کنم. هیچ خط دستوری در آن وجود نداشت. من ترجیح می‌دادم در خط دستور کار کنم.

بنابراین، وقتی که در سال 1994 در مجلات فناوری مختلف خواندم که ویندوز در برنامه دارد که MS-DOS را با نسخه بعدی ویندوز جایگزین کند، بسیار ناراحت شدم. بنابراین، تصمیم گرفتم که اگر نسخه جدید ویندوز چیزی مانند ویندوز 3.1 باشد با آن کار نکنم.

پس چه کار باید می‌کردم؟ اگر مایکروسافت MS-DOS را حذف می‌کرد برای ما که ترجیح می‌دادیم در خط دستور تایپ کنیم، چیزی باقی نمی‌ماند. لینوکس موجود بود، اما لینوکس قابلیت اجرای اپلیکیشن‌های MS-DOS را نداشت و اپلیکیشن‌های DOS هم بسیار زیاد بودند.

من تصمیم گرفتم که نسخه DOS خودم را ایجاد کنم. در 29 ژوئن 1994، من در یک گروه بحث، مطلبی را اعلام کردم که بخشی از آن به صورت زیر است:

«چند ماه پیش، مقاله‌ای در ارتباط با آغاز یک نسخه عمومی از DOS ارسال کردم. در آن زمان، حمایت عمومی از این موضوع زیاد بود و بسیاری از افراد با عبارت «شروع به نوشتن» موافق بودند. بنابراین من هم ... .»

من اولین اقدام برای تولید PD-DOS را اعلام کردم. اهداف این پروژه را همراه با یک برنامه کاری نوشتم. فهرستی از کارهایی را که باید انجام شود نیز تهیه کرده‌ام. من نوشته‌هایم را در اینجا قرار می‌دهم تا روی آن بحث شود.

پروژه PD-DOS ما (برای DOS حوزه عمومی) به سرعت به FreeDOS رشد کرد. 23 سال بعد، FreeDOS هنوز با قدرت به مسیر خود ادامه می‌دهد.

امروز، بسیاری از مردم جهان برای انجام بازی‌های DOS کلاسیک، اجرای نرم‌افزارهای کسب‌وکار یا توسعه سیستم‌های تعبیه‌شده، FreeDOS را نصب می‌کنند. این روزها، فکر می‌کنم که هنوز هم اکثر کاربران از FreeDOS استفاده می‌کنند. قبول دارم که اکثر افراد احتمالاً FreeDOS را برای انجام بازی‌های DOS اجرا می‌کنند و من نیز با این موضوع مشکلی ندارم. صرف اینکه آن DOS بازی قدیمی است به این معنای خسته‌کنندگی نیست، بلکه DOS بازی‌های بسیار جالب و جذابی دارد.

FreeDOS به خاطر تعداد فراوان توسعه‌دهنده‌هایی که دائماً روی آن کار می‌کنند، تبدیل به یک DOS مدرن شده‌است. شما می‌توانید توزیع FreeDOS 1.2 را دانلود کرده و بلافاصله شروع به کدنویسی در زبان‌های C، اسمبلی، پاسکال، بیسیک و چند زبان توسعه نرم‌افزاری دیگر بکنید. ویراستار استاندارد FreeDOS بسیار خوب است و شما می‌توانید از میان بیش از 15 ویراستار مختلف که همگی در این توزیع قرار گرفته‌اند، یکی را انتخاب کنید. شما می‌توانید وب‌سایت‌ها را با مرورگر وب گرافیکی Dillo مرور کنید یا از طریق مرورگر وب حالت متنی Lynx به صورت سنتی این کار را انجام دهید. برای افرادی که فقط می‌خواهند بازی‌های DOS جالب را انجام دهند، می‌توانید بازی‌های ماجراجویانه مانندNethack  یا Beyond the Titanic، بازی‌های ساده مانند Wing  و Paku Paku، شبیه‌سازهای پرواز، بازی‌های کارتی و بسیاری از گونه‌های دیگر بازی‌های DOS را امتحان کنید.»

منبع خبر

تصاویر مرتبط
تاریخ انتشار مطلب: 24 تیر 1396
بازدید ها: 250