اخبار اخبار

آشنایی با چند پروژه در آمریکای لاتین

گروه‌های سخت‌افزار متن‌باز در جهان پراکنده‌اند

بعضی از پروژه‌های سخت‌افزاری سازنده بزرگ را که در آمریکای مرکزی و جنوبی پدیدار شده‌اند بررسی کنید.

چند سال قبل، بعد از اینکه گروهی از دوستان ما یک جامعه کوچک سخت‌افزار باز را در السالوادور بنیان نهادند، ما در منطقه تنها ماندیم. جنبش سخت‌افزار باز با رشد انفجاری پروژه‌ها و (به لطف محبوبیت چاپ سه‌بعدی و فناوری‌های دیجیتال همچون Arduino) تحت شناخت مشترک از نحوه توسعه محصولات فیزیکی جدید، توسعه یافت.

این حقیقت که تمام این افراد به سرعت در مکان‌های مختلف و در آن واحد دور هم جمع شده‌اند، یافت افراد را نسبت به دوران توسعه جامعه نرم‌افزار متن‌باز سخت‌تر کرده‌است. نرم‌افزار متن‌باز در جامعه لینوکس بنیان نهاده شد و طی رویدادهایی همچون FLISOL در بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین رشد یافت.

در اینجا به بررسی چند پروژه در آمریکای لاتین در زمینه جامعه سخت‌افزار باز و OSHWA می‌پردازیم.

السالوادور

جامعه سخت‌افزار باز در السالوادور در سال 2013 با اجماع دانشجویان و مشتاقان الکترونیک و چاپ سه‌بعدی آغاز به کار کرد. دیدن این همه افراد که از مؤلفه‌های سخت‌افزار باز در انجام پروژه‌های خود استفاده می‌کنند. شما می‌توانید چند سند پروژه چشمگیر را در وب‌سایت Hackerspace San Salvador و wiki پیدا کنید.

گواتمالا

Sonar یک دستگاه متن‌باز کم‌هزینه است که همه می‌توانند بسازند و از طریق لرزش هشدار می‌دهد و به این طریق به نابینایان کمک می‌کند تا موانع را از فاصله یک‌متری تشخیص دهند. در صفحه فیسبوک Guatemalan Arduino Community می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد آن کسب کنید.

اکوادور

South Made از اکوادور است که ابتکارات و پروژه‌های سخت‌افزار باز زیادی را در دست دارد. یکی از جالب‌ترین آنها uSense، به‌عنوان یک پروژه آغازین است که یک سامانه حسگر از راه دور خودکار را برای مزارع کشاورزی کوچک و متوسط توسعه داده‌است. هزینه پایین و استفاده آسان این سامانه آن را تبدیل به جایگزین بدیع برای وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین (UAV) تجاری و گران‌قیمت کرده‌است.

uSense برای محاسبه نقشه‌های NDVI از یک دوربین چندطیفی که دو تا عکس می‌گیرد، یکی مادون قرمز و دیگری برای طیف مرئی، استفاده می‌کند و یک ماژول حسگر به کار می‌برد که متغیرهای خاک و محیط زیست همچون نور ماورای بنفش، دما، رطوبت و غیره را اندازه می‌گیرد. دوربین و حسگر در ترکیب با هم می‌توانند نیازهای کشاورزی مزرعه را تشخیص داده و یافته‌ها را به تلفن همراه کاربر ارسال کنند.

کلمبیا

Open-V یک ابتکار سرمایه‌گذاری جمعی برای میکروکنترلر تعبیه‌شده است.

برزیل Centro de Tecnologia Acadêmica (CTA) (مرکز فناوری آمریکا) یک آزمایشگاه سخت‌افزار باز در دانشگاه فدرال ریوگرانده دوسول است. یکی از پروژه‌های آن که توجه زیادی را به خود جلب کرد، ایستگاه هواشناسی ماژولار است. هدف این پروژه ارتقای دانش شهروندی از طریق پیاده‌سازی ابزارهای آموزشی و علمی کم‌هزینه و متن‌باز بوده و به دنبال تشکیل یک شبکه نظارت شهروندی بر هواشناسی و محیط زیست برای تداوم اجتماعی محیطی است.

جامعه سخت‌افزار باز در آمریکای لاتین کارهای بزرگ زیادی انجام می‌دهد و اینها فقط نمونه‌ای از چندین گروه و پروژه سخت‌افزار متن‌باز در آمریکای لاتین است.

منبع خبر

تصاویر مرتبط
تاریخ انتشار مطلب: 21 تیر 1396
بازدید ها: 171