اخبار اخبار

واعظی اعلام کرد

شبکه ملی اطلاعات امن است

وزیر ارتباطات با تاکید بر امنیت شبکه ملی اطلاعات هدف نهایی آن را دسترسی مردم به سایت‌های داخلی با سرعت بالاتر و قیمت ارزان‌تر عنوان کرد.

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، روز گذشته در حاشیه مراسم افتتاح پروژه‌های تلفن همراه اپراتور همراه اول در آستانه فاز سوم شبکه ملی اطلاعات در جمع خبرنگاران گفت: از تعداد کانال‌های غیراخلاقی تلگرام که مسدود می‌شود تعدادی از آنها برای رسیدگی به مقامات قضایی ارجاع می‌یابند.

وی با بیان اینکه مسدود شدن این تعداد کانال غیراخلاقی در هفته کار بزرگی است، اظهار کرد: این اقدام طبق خواسته مردم برای استفاده راحت‌تر از فضای مجازی و در جهت سالم‌سازی و پاک‌سازی این فضا صورت می‌گیرد.

واعظی خاطرنشان کرد: با اقدامات صورت گرفته و جلوگیری از فعالیت کانال‌های غیراخلاقی و خشن برای جوانان و نوجوانان، این فضا سالم‌سازی می‌شود تا این قشر در مواجهه با فضای مجازی با فضایی سالم و بدون مشکل روبرو شوند.

وزیر ارتباطات به تلاش‌ها برای افزایش امنیت در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون سیم‌کارت‌هایی از سوی اپراتورها طراحی شده‌اند که امکان ایجاد فضای سالم را برای کودکان فراهم کرده‌است.

واعظی گفت: معتقدیم علاوه‌بر کانال‌های غیراخلاقی در تلگرام، کانال‌های خشن هم برای جوانان و نوجوانان مضر است و باید مسدود شود.

وی اظهارنظر اخیر خرم‌آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ مبنی بر عدم همکاری وزارت ارتباطات در مسدود کردن کانال‌های مشکل‌دار تلگرامی را دیدگاه شخصی وی خواند و ادامه داد: نباید وقت مردم، خودمان، توسعه کشور و فعالیت‌ها و شغل‌های ایجاد شده در فضای مجازی را بگیریم. برخی بجز مسدود کردن فضای مجازی به چیزی فکر نمی‌کنند و برای فعالیت‌های ایجاد شده در فضای مجازی باعث نگرانی می‌شوند. در این زمینه شورای عالی فضای مجازی به ریاست رئیس‌جمهور و عضویت سران قوا و نیز کارگروه تعیین مصادیق با ۱۲ عضو مسئولیت تصمیم‌گیری دارند.

واعظی از تلاش بخش‌های مختلف برای افزایش امنیت شبکه ملی اطلاعات خبر داد و گفت: مرکز ملی فضای مجازی در یک سال گذشته زمان زیادی را صرف موضوع امنیت در شبکه ملی اطلاعات کرده‌است و شورای عالی فضای مجازی نیز مصوبات کارگشایی درباره امنیت این شبکه داشته‌است. هدف‌گذاری این است که شبکه به گونه‌ای باشد تا هکرهای خارجی نتوانند آسیبی به این شبکه ملی وارد کنند.

وزیر ارتباطات شبکه ملی اطلاعات را زیرساختی داخلی بدون نیاز به سرمایه‌گذاری خارجی دانست و افزود: این شبکه به گونه‌ای طراحی شده‌است که اگر اتفاقی خارجی در دسترسی بیفتد بتواند خود را اداره کند.

وی گفت: علاوه‌بر مرکز ملی فضای مجازی نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات نیز در این زمینه گام‌های خوبی برداشته‌اند؛ به عنوان مثال در زمان انتخابات، ما از طریق شبکه ملی اطلاعات به سامان‌دهی این ارتباطات پرداختیم و بخش دسترسی خارجی به شبکه را قطع کردیم؛ اما مردم می‌توانستند از ارتباطات بدون هیچ خللی استفاده کنند. در همین حال با وجود امنیت شبکه ملی اطلاعات برای سرشماری اینترنتی نیز می‌خواستند این شبکه را هک کنند، اما این اقدام موفقیت‌آمیز نبود.

واعظی تاکید کرد: هدف نهایی شبکه ملی اطلاعات این است که مردم با سرعت بالاتر و قیمت ارزان‌تر بتوانند به سایت‌های داخلی دسترسی داشته‌باشند، اما اگر بخواهند از سایت‌های خارجی استفاده کنند باید هزینه بالاتری بپردازند.

وزیر ارتباطات همچنین با اشاره به برنامه‌های دولت برای هدایت و حمایت و تسهیل فعالیت بخش خصوصی در این حوزه گفت: تمامی تلاش این است که دستاوردهای بخش خصوصی و تجهیزات بومی در اقتصاد کشور استفاده شود.

وی نسل پنجم موبایل، بیگ‌دیتا و اینترنت اشیا از ابزارهای تکنولوژی آینده مورد دانست و اضافه کرد: ما در دولت دوازدهم این ابزارها را برای استفاده مردم کاربردی می‌کنیم.

واعظی گفت: قول داده بودیم در دولت یازدهم، اینترنت پرسرعت و نسل سوم و چهارم موبایل را در کشور رواج دهیم و اکنون در ۱۰۴۷ شهر، نسل سوم موبایل و در ۷۵۰ شهر، نسل چهارم موبایل ارائه شده‌است. این در حالی است که در ابتدای دولت، نسل سوم فقط در یک شهر وجود داشت.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه نظام و دولت نسبت به روستائیان بی‌اعتنا نیستند، افزود: به قولمان برای تحقق شبکه ملی اطلاعات عمل کردیم.

وی همچنین از اپراتورهای موبایل خواست که بسته‌های ۵ گیگ برای مشترکان خود تهیه کنند که این بسته‌ها، تلفیقی از صوت و دیتا باشد تا کاربران آزادی عمل بیشتری برای انتخاب این بسته‌ها داشته‌باشند.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: در کشورهای دیگر گزینه‌های زیادی از سوی اپراتورها در بسته‌های صوت و دیتا به کاربران ارائه می‌شود که این موضوع باید در ایران نیز از سوی اپراتورها اجرایی شود و مردم بتوانند هم‌زمان از تخفیف مکالمه و اینترنت بهره ببرند.

واعظی گفت: جلب رضایت مردم هدف نهایی وزارت ارتباطات است و با توجه به اینکه استفاده از دیتا و ویدئو این روزها از طریق اینترنت بخش اعظم استفاده مردم را شامل می‌شود، اپراتورها باید بسته‌های خود را به‌گونه‌ای تعریف کنند که مردم فکر نکنند کم‌فروشی در حجم بسته‌ها صورت می‌گیرد.

در این مراسم از تلویزیون تعاملی، سامانه آموزش مجازی، سامانه پایش هوشمند تردد ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای، پروژه هوشمندسازی کنتورهای گاز در بستر اینترنت اشیا، زیرساخت کلید عمومی و کدهای دستوری امن (USSD) با حضور وزیر ارتباطات رونمایی شد. همچنین تفاهم‌نامه همکاری میان دانشگاه شریف و اپراتور همراه اول در خصوص نسل پنجم موبایل به امضا رسید.

منبع: خبرگزاری مهر

تصاویر مرتبط
تاریخ انتشار مطلب: 26 تیر 1396
بازدید ها: 272