اخبار اخبار

در «فرصت‌ها، تهدیدها و چالش‌های سرمایه‌گذاری خارجی» مطرح شد

دارایی‌های نامشهود حوزه فناوری اطلاعات محاسبه می‌شود

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات از تدوین و ارسال فرمول محاسبه ارزش دارایی‌های نامشهود در حوزه ICT خبر داد که قرار است به تایید وزیر ارتباطات برسد.

امیرحسین دوایی، معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات، در کارگاه آموزشی «فرصت‌ها، تهدیدها و چالش‌های سرمایه‌گذاری خارجی» در حوزه فناوری اطلاعات با اشاره به طراحی پیوست فناوری برای قراردادهای منعقده در این حوزه، گفت: این پیوست در قالب جدولی شفاف، ساده و هدفمند با همکاری مشارکت‌کننده در فرایند مناقصه تدوین می‌شود و تعهدات مشخصی را علاوه‌بر تعهدات فنی قرارداد ایجاد می‌کند.

وی یکی از تعهدات این پیوست را تهیه تجهیزات مورد نیاز از داخل کشور برای شرکت‌های سرمایه‌گذار بیان کرد و افزود: در صورت عدم وجود کالا، مشارکت‌کننده در فرایند مناقصه موظف است برای ایجاد زنجیره تولید محصول فوق برای تولید در داخل کشور برنامه‌ای را ارائه کند که در این حوزه نظام‌های صنفی نقش موثری دارند.

دوایی به ایجاد شهرک بین‌المللی ICT به عنوان موضوعی اشاره کرد که نیاز به جذب سرمایه‌گذاری خارجی دارد و گفت: آمارها نشان می‌دهد که هر یک‌میلیون دلار افزایش GDP ناشی از فعالیت‌های ICT، بین ۶ تا ۲۲ شغل ایجاد م‌کند که در کشورهای پیشرفته این عدد ۶ و در کشورهای خاورمیانه ۲۲ است.

وی تصریح کرد: اگر برنامه داریم که در یک سال ۱۰۰ هزار شغل در این حوزه ایجاد کنیم به این معنی است که در سال باید ۴.۵ میلیارد دلار ارزش در یک سال در حوزه ICT به‌وسیله تولید محصول، سرویس و یا ارائه خدمت ایجاد شود.

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات با بیان اینکه برای این کار باید فرمولی طراحی شود، اظهار داشت: در این حوزه راهی غیر از توانمندسازی داخلی با تعاملات بین‌المللی وجود ندارد و این کار از طریق هم‌جواری اتفاق می‌افتد و این تجربه در دنیا نیز صورت گرفته‌است که اگر در جایی شرکت‌های بین‌المللی صاحب دانش با خوشه‌های محلی کشورها در کنار هم بودند باعث ایجاد اعتماد، هم‌افزایی و انتقال تکنولوژی می‌شود.

وی به دارایی‌های نامشهودی که در حوزه ICT وارد کشور می‌شود اشاره کرد و گفت: فرصت‌های ICT به قدری جهانی و مستقل از محیط است که شرکت‌های بزرگ قبل از اینکه ما بخواهیم بسته سرمایه‌گذاری تدوین کنیم‌، تشخیص می‌دهند که به کجا ورود کنند و در مورد کشوری مانند ایران محاسبه می‌کنند که با این میزان جمعیت در این کشور بازار وجود دارد.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه ۸۵ درصد دارایی‌ها در دنیا نامشهود است، تاکید کرد: حتی یک خط تلفن در ایران و یا پروانه بهره‌برداری، دارایی نامشهود به حساب می‌آید ولی درنهایت به یک دارایی مشهود ارتباطی دارد، اما در دنیا دارایی نامشهود واقعا از ابتدا تا انتها کاملا نامشهود است.

وی خاطرنشان کرد: پیشنهادی را برای ارزش‌گذاری در این حوزه به وزیر ارتباطات ارائه کردیم که ارزش‌گذاری در این حوزه به میزان اعتماد مردم به سرویس و یا پیام‌رسان مورد‌نظر باشد به‌طور مثال، ارزش تلگرام به پلتفرم و یا سرورهای آن نیست، بلکه به میزان استفاده‌کنندگان از آن است که تعیین می‌کند به چه میزان ارزش دارد.

دوایی با اشاره به مطالعاتی که در این حوزه در دنیا برای ارزش گذاری پیام‌رسان‌ها انجام شده‌است، تاکید کرد: بر اساس این مطالعات ارزش این اعتماد نسبت به بازار سرمایه برای هر کاربر معادل ۱۴۰ تا ۱۶۰ دلار است. با توجه به اینکه در ایران هنوز سرویس این‌چنینی نداریم جدولی در این زمینه تدوین شد که به طور مثال دومیلیون کاربر یک‌میلیون دلار و ۱۰میلیون کاربر ۵میلیون دلار ارزش دارد و اگر این فرمول‌ها تایید و نهایی شود به سازمان سرمایه‌گذاری برای محاسبه سرمایه شرکت‌ها در این حوزه اعلام خواهدشد.

منبع: خبرگزاری مهر

تصاویر مرتبط
تاریخ انتشار مطلب: 21 شهریور 1396
بازدید ها: 156