اخبار اخبار

گفته‌های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

حرکت به سمت عدم وابستگی مطلق به گوگل

آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: نظام‌هایی در دنیا مثل کره‌جنوبی وجود دارد که حرکت‌هایی را برای عدم وابستگی مطلق به گوگل و اندروید آغاز کرده‌اند که ما نیز این رویه را در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در گفت‌‌وگویی تلفنی با برنامه‌ای تلویزیونی درباره اقدام اخیر شرکت اپل در حذف برخی اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ‌استور و ایجاد اختلال در فعالیت کسب‌وکارهای نوپای ایرانی اظهار کرد: از دشمن جز دشمنی نباید چیزی انتظار داشته‌باشیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه واقعیت این است که تحریم‌های جدیدی علیه جمهوری اسلامی ایران در این حوزه وضع نشده‌است، گفت: دولت جدید امریکا علاقه‌مند است در تفاهماتی که صورت گرفته‌است، خلل ایجاد کند هرچند که دولت ایران و نظام جمهوری اسلامی ایران بهانه‌ای دست آنها نداده‌است.

وی معتقد است که ایران مدیریت عاقلانه‌ای در این فضا داشته‌است، اما با این حال آنها تلاش دارند به نوعی منویات درونی‌شان را که محدودیت‌هایی برای انجامش دارند به نمایش بگذارند.

آذری جهرمی درباره رفتار اخیر برخی کمپانی‌های امریکایی مبنی بر تحریم اپ‌های ایرانی تصریح کرد: رفتار دولت‌مردان امریکا، نگرانی‌هایی را برای شرکتهای امریکایی به وجود آورده‌است؛ آنها قوانینی را وضع کرده‌اند تا در صورتی‌که تعاملات مالی در برنامه‌ها وجود داشته‌باشد، تحت بازرسی‌های وزارت خزانه‌داری امریکا قرار گیرند و بر این اساس شرکت‌های امریکایی اقدام به بازنگری و ایجاد محدودیت‌هایی در این حوزه کرده‌اند.

وی گفت: این شرکت‌ها برای برخی فعالیت‌هایشان نیازمند أخذ مجوز از وزارت خزانه‌داری هستند و وزارت مذکور هم برای فعالیت برخی اپ‌ها مجوز صادر کرده و برخی هم مجوز فعالیت نداده‌است که نیازمند است «پیگیری حقوقی» در این زمینه صورت گیرد تا مشکلاتی که برای برنامه‌های ایرانی به وجود آمده رفع شود.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه با دو دسته مشکلات مواجه هستیم، گفت: یک دسته از مشکلات به حوزه فعالیت‌های شرکت گوگل بازمی‌گردد که به نوعی همواره دنبال ایجاد انحصارات ذاتی است که به لطف خدا در زمینه مارکت‌های اندرویدی، درون کشور بی‌نیاز از خدمات بیرونی هستیم و مشکلات مشابه را که در ارتباط با اپل اتفاق افتاد در ارتباط با اندروید نخواهیم داشت، اما طبیعتا اگر دنبال بازار بین‌المللی باشیم، ممکن است در این زمینه با محدودیت‌هایی مواجه شویم.

وزیر ICT در پاسخ به این سؤال که آیا سرانجام ماجرای ایجاد شده در ارتباط با برنامه‌های IOS حل‌شدنی است، گفت: در این زمینه باید به دو نکته اشاره کنم؛ اول اینکه چنین اقدامی زنگ هشداری بود که باید جدی گرفته شود و تلاش کنیم استراتژی برای حوزه موبایل و کسب‌وکارهای نوپا درون کشور داشته‌باشیم.

وی افزود: فرض را بر این بگذارید که این مسئله حل شود که البته تمام تلاش ما هم بر این اساس است، اما نکته دوم اینکه نظام‌هایی در دنیا مثل کره‌جنوبی وجود دارد که حرکت‌هایی را برای عدم وابستگی مطلق به گوگل و اندروید آغاز کرده‌اند که ما نیز این رویه را در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

آذری جهرمی خاطر‌نشان کرد: این تصمیم بسیار استراتژیک است و نمی‌شود یک‌شبه برای آن تصمیم‌گیری کرد بلکه باید با بررسی و مطالعه تمام جوانب موضوع همچنین بررسی الگوهای توسعه‌ای، فکر کلیدی برای این حوزه داشته‌باشیم.

وزیر ارتباطات با تأکید بر اینکه تمام تلاش امریکا و شرکت‌های آن در راستای ایجاد نارضایتی و اختلال در زندگی مردم است، گفت: ما نباید خودمان داخل کشور تصمیماتی اتخاذ کنیم که ایجاد نارضایتی کند و زندگی مردم را با اختلال مواجه سازد.

آذری جهرمی گفت: سربازان جهاد اقتصادی ما در حوزه اشتغال، همین جوانان فعال در کسب‌وکارهای نوپا هستند که می‌توانند مشکل بزرگ اشتغال را در کوتاه‌مدت حل کنند. نباید تلاش کنیم مانع در آن ایجاد شود و باید به سمت حمایت از آن برویم.

منبع: باشگاه خبرنگاران

تصاویر مرتبط
تاریخ انتشار مطلب: 21 شهریور 1396
بازدید ها: 242