اخبار اخبار

بازدید اعضای فراکسیون شفاف سازی مجلس از شرکت ارتباطات زیرساخت

تاکید بر هماهنگی دستگاه‌های دولتی در اتصال به شبکه ملی اطلاعات

اعضای فراکسیون شفاف‌سازی مجلس در دیدار با مدیران شرکت ارتباطات زیرساخت، خواستار هماهنگی دستگاه‌های دولتی برای اتصال به شبکه ملی اطلاعات شدند.

فراکسیون شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه 21 تیرماه در نشستی با حضور نمایندگان عضو این فراکسیون و مدیران شرکت ارتباطات زیرساخت، عملکرد این شرکت را در دولت یازدهم مورد بررسی قرار داد که در این نشست محمدجواد آذری جهرمی، معاون وزیر ارتباطات و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، آخرین وضعیت عملکرد این شرکت را در طول چهار سال دولت یازدهم تشریح کرد.

وی با اشاره به افزایش چند‌برابری شاخص‌های توسعه زیرساخت‌های ارتباطی کشور و ظرفیت‌های دسترسی مردم به ابزارهای ارتباطی نسبت به ابتدای دولت یازدهم‌، اظهار کرد: سیر رشد تحولات در چهار سال اخیر، فرایندی غیر قابل باور داشت، اما با این وجود با جایگاه مطلوب در منطقه و دنیا از حیث فناوری اطلاعات و ارتباطات فاصله داریم.

معاون وزیر ارتباطات ارزش بازار فناوری اطلاعات کشور را حدود ۳۶ هزار میلیارد تومان برآورد کرد که ۹۲ درصد آن را سایر بخش‌های اکوسیستم ارتباطاتی تشکیل می‌دهد و ۸ درصد این بازار متعلق به زیرساخت است و گفت: ارزش بازار ICT باید ظرف سه‌سال آینده به ۹۰ هزار میلیارد برسد.

وی با بیان اینکه طی سه سال گذشته مبلغ دو هزار میلیارد تومان در این بخش سرمایه‌گذاری شده‌است، کاهش نرخ دسترسی به محتوای بومی، کاهش تعرفه پهنای باند ، تضمین کیفیت خدمات و نیز پایش شاخص‌های کیفی را ازجمله نتایج اقدامات صورت‌گرفته در این بخش عنوان کرد.

جهرمی ادامه داد: در ابتدای دولت یازدهم چهارمیلیون مشترک به شبکه پهن‌باند ثابت از طریق ADSL و ۳۰۰ هزار مشترک به شبکه پهن‌باند موبایل آن هم تنها در تهران و کرج دسترسی داشتند، اما هم‌اکنون شمار مشترکان پهن باند ثابث ۱۰ میلیون نفر و پهن‌باند موبایل به ۴۰ میلیون نفر رسیده‌است در همین حال میزان سرانه دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت در ابتدای دولت یازدهم یک کیلوبیت بر ثانیه بود که هم‌اکنون این پارامتر به ۳۵ کیلو‌بیت بر ثانیه رسیده‌است.

به گفته وی در ابتدای دولت ظرفیت پهنای باند شبکه انتقال کشور ۱۱۱۶ گیگابیت بر ثانیه بود که امروز به ۱۲ هزار گیگابیت بر ثانیه رسیده‌است. همچنین ظرفیت پهنای باند اینترنت بین‌الملل در ابتدای دولت ۸۰ گیگابیت بر ثانیه بود که هم اکنون یک‌هزار گیگابیت بر ثانیه برآورد می‌شود . ظرفیت پهنای باند داخلی نیز با بیش از هزار درصد رشد از ۶۲۵ گیگابیت بر ثانیه به ۷۰۰۰ گیگابیت بر ثانیه رسیده‌است. مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، دستیابی به بیش از ۶۳ هزار کیلومتر فیبرنوری و راه‌اندازی هفت مرکز داده ملی (NIX) را ازجمله اقدامات مؤثر این شرکت برشمرد و گفت: هدف برنامه ششم توسعه، کسب سهم ترانزیت از بازارهای منطقه و بین‌الملل و توسعه هسته مرکزی شبکه ملی اطلاعات است که باید ظرفیت ترانزیت پهنای باند کشور به ۶۰ برابر ظرفیت فعلی برسد.

معاون وزیر ارتباطات گفت: ۴۰ میلیون گوشی هوشمند و ۱۰۰ میلیون سیم‌کارت در دستان ایرانی‌ها است و طبق برآورد اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) تا سال ۲۰۲۰ ظرفیت این بخش به حدود سه‌برابر می‌رسد.

به گفته جهرمی، هم‌اکنون ۲۴ هزار سایت خرید اینترنت در کشور وجود دارد و ایران بزرگ‌ترین جمعیت کاربران اینترنت در منطقه را از آن خود کرده‌است. در همین حال یک درصد از دامنه‌های اینترنتی در دنیا به پسوند IR تعلق دارد و ۱.۵ درصد محتوای تحت وب را زبان فارسی تشکیل می‌دهد.

وی گفت: ۱۸ هزار تیم توسعه اپلیکیشن و سه‌هزار شرکت دانش‌بنیان در این بخش فعال هستند و برآورد شده‌است که هزینه ایجاد یک استارتاپ در این حوزه، یک‌سوم متوسط ایجاد یک شغل با حداقل ۱۰۰ میلیون تومان هزینه است.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت تاکید کرد: شبکه ملی اطلاعات تسهیل‌کننده دسترسی مردم به شبکه و پلتفرم دولت برای دریافت خدمات است، اما از آنجایی که سازمان‌ها برای اتصال به شبکه ملی طفره می روند مکانیزم و ساختار نهایی اتصال به شبکه دولت اجرایی نشده‌است.

علیرضا محجوب، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، از نحوه واگذاری سهام مخابرات ایران به صورت بلوکی انتقاد کرد و خواستار طرح مجدد تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری این شرکت مطابق با اصل ۴۴ قانونی اساسی شد. به گفته وی، اسناد واگذاری مخابرات ایران نیازمند شفاف‌سازی است.

همچنین دکتر حسینی، نماینده تفرش و آشتیان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه باید کمک شود تا همه دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی، اطلاعات خود را در شبکه ملی اطلاعات مبادله کنند، تاکید کرد: در برنامه ششم توسعه تصریح شده‌است که همه سازمان‌ها موظف‌اند با توسعه زیرساخت‌های فنی خود، اطلاعات‌شان را در شبکه ملی اطلاعات مبادله کنند.

مهندس بختیاری، نماینده گلپایگان در مجلس شورای اسلامی، نیز با اشاره به تغییر مسیر شبکه ملی اطلاعات به سمت اینترنت ملی در سال‌های گذشته و هزینه‌ای که صرف این پروژه شده‌است،گفت: امنیت شبکه ملی اطلاعات به نحوی که تمامی دستگاه‌ها و سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها بتوانند به آن متصل شوند، امری ضروری است.

رمضانعلی سبحانی‌فر نماینده سبزوار در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با اشاره به بندهایی از برنامه ششم توسعه برای بازگرداندن داکت و فیبرنوری از مخابرات به دولت گفت: ما مدعی هستیم که شبکه ملی اطلاعات کامل نشده‌است؛ چرا که شبکه علمی، شبکه مدارس، شبکه سلامت و پایگاه داده دستگاه‌های مختلف هنوز در این بستر قرار نگرفته‌است.

وی از مدیران ارشد شرکت ارتباطات زیرساخت خواست تلاش خود را برای رسیدن به اینترنتی ارزان برای مردم به‌کار گیرند.

در این جلسه همچنین مهندس بی‌مقدار، نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی، خواستار اعلام وضعیت ارائه سرویس تلویزیون اینترنتی و نیز وضعیت ارتباط‌رسانی به مناطق محروم شد.

دکتر صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و رئیس فراکسیون شفاف‌سازی، نیز گفت: باید دستگاه‌های مختلف با اتصال به شبکه ملی اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، پروژه دولت الکترونیکی را به معنای واقعی کلمه در کشور پیاده‌سازی کنند.

وی افزود: شبکه ملی اطلاعات بسترساز شفافیت و مبارزه با فساد در کشور است. در همین حال نقش مهم توسعه زیرساخت‌های ارتباطی در شفافیت‌، سالم‌سازی و مبارزه با فساد بر کسی پوشیده نیست و شرکت ارتباطات زیرساخت در توسعه این زیرساخت‌های ارتباطی نقش برجسته‌ای داشته‌است.

در جمع‌بندی این نشست مقرر شد گزارشی در خصوص اتصال دیتاهای مختلف دستگاه‌های اجرایی برای هماهنگ‌سازی آنها در پروژه دولت الکترونیک از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس تهیه شود. در همین حال مقرر شد مجلس برای تدوین قوانین مربوط به خدمات‌رسانی دستگاه‌ها و نهادها کمک کنند تا هر سازمانی برای اجرای قانون، خود را مستقل از سازمان دیگر نداند و اطلاعات خود را در شبکه ملی اطلاعات مبادله کند.

منبع: خبرگزاری مهر

تصاویر مرتبط
تاریخ انتشار مطلب: 24 تیر 1396
بازدید ها: 153