اخبار اخبار

اگر از جاوا خسته شده‌اید

اندروید از زبان برنامه‌نویسی Kotlin پشتیبانی می‌کند

Google I/O:Kotlin به‌عنوان یک زبان جدید محبوب برای پلتفرم‌های موبایل سازگار با جاوا، اکنون رسماً در اندروید پشتیبانی می‌شود.

اگر توسعه‌دهنده موبایل اندرویدی نیستید، احتمالاً چیزی در مورد Kotlin نشنیده باشید. اگر برنامه‌نویس اندروید هستید، Kotlin بهترین چیزی است که دارید. اگرچه جاوا مدت‌ها زبان برنامه‌نویسی اصلی اندروید بوده‌است، اما هیچ‌وقت مناسب آن نبود. جاوا زمانی نوشته شده‌بود که دستگاه‌های موبایل لپ‌تاپ‌های 7 پوندی بودند. در آن زمان، توسعه‌دهنده‌های iOS اپل با زبان‌های موبایل همچون Swift کار می‌کردند. برخلاف Swift که در ابتدا به‌عنوان یک محصول داخلی اپل آغاز به کار کرد، اما اکنون متن‌باز است، Kotlin با عنوان یک زبان شخص ثالث به بازار عرضه شد.

گوگل Kotlin را به‌عنوان سومین زبان برنامه‌نویسی اندروید رسمی خود تعیین کرد. Kotlinدر شرکت JetBrains، شرکت روسی توسعه‌دهنده جاوا، نوشته شده‌است. آنها محدودیت‌های جاوا را تشخیص دادند و شانس اندکی برای بهبود آن قائل بودند .

در عین حال، آنها پایگاه وسیعی از کدهای جاوا را در دست داشتند و تمایلی به انتقال آنها به زبان دیگر نداشتند. آنها ابتدا به زبان‌های دستگاه مجازی جاوا (JVM) همچون Scala نگاه کردند. Scala نیز موفق نشد؛ بنابراینJetBrains زبانی سازگار با جاوا برای خود خلق کرد. آنها به جای تکرار مکررات، بسیاری از ویژگی‌های Kotlin را از زبان‌های دیگر JVM همچون Apache Groovy قرض گرفتند. این کار موجب محبوبیت آن شد. راب فلچر، توسعه‌دهنده نرم‌افزار ارشد Netflix، می‌نویسد: Kotlin (با استثنای احتمالی پردازش فیلد تهی) انقلابی نیست، بلکه ترکیبی بسیار دقیق از بهترین ویژگی‌های سایر زبان‌هاست. رویکرد آن عمل‌گرایانه است و بر هماهنگی با جاوا تأکید دارد که موضوع عجیبی نیست.

گوگل رابطه نزدیک طولانی‌مدتی با JetBrains داشته‌است. Android Studio، محیط یکپارچه توسعه (IDE) رسمی گوگل، مبتنی‌بر محیط یکپارچه توسعه JetBrains است. بنابراین، هیچ جای تعجبی ندارد که گوگل در Google I/O اعلام کرده‌است پشتیبانی درجه اول از Kotlin به عمل می‌آورد.

ماکسیم شافیروف، مدیرعاملJetBrains ، می‌نویسد: برای توسعه‌دهنده‌های اندروید، پشتیبانی فرصتی برای استفاده از یک زبان قدرتمند و مدرن است که به رفع دردسرهای معمول همچون استثناهای زمان اجرا و طولانی بودن کد منبع کمک می‌کند. شروع به کار با Kotlin آسان است و می‌توان آن را به‌تدریج وارد پروژه‌های موجود کرد و این یعنی سرمایه‌های ما در فناوری و مهارت‌های موجود حفظ می‌شوند.

گوگل در Android Studio 3.0که درحال‌حاضر در نسخه اولیه beta canary موجود است از Kotlin پشتیبانی خواهد‌کرد. این نسخه با Kotlin ارائه خواهدشد. شافیروف گفت: توسعه‌دهنده‌های اندروید دیگر نیازی به نصب موارد اضافی یا نگرانی در مورد سازگاری نخواهند داشت. این بدان معنا است که با حرکت رو به جلو می‌توانید مطمئن شوید که هم گوگل و هم JetBrains پشتیبانی از Kotlin را در اندروید ارائه خواهدکرد.

Android Studio 3.0 نیز سوئیت کاملی از ابزارهای پروفایل‌بندی را برای کمک به تشخیص مشکلات عملکرد در اختیار برنامه‌نویسان قرار خواهد داد و یک تحلیل‌گر بهبودیافته بسته اپلیکیشن اندروید (APK) را نیز در بر خواهد گرفت.

Kotlin به خاطر آنچه که جمال ایسون، مدیر محصول اندروید، «درخواست عام» می‌نامد به سایر زبان‌های رسمی اندروید، یعنی جاوا وC++، افزوده شد. ایسون می‌گوید: با این پشتیبانی ارائه‌شده از زبان جدید، شما می‌توانید کد Ktolin را در کنار کد اپلیکیشن اندروید موجود خود اضافه کنید و به تمام ابزارهای توسعه موجود در Android Studio دسترسی داشته‌باشید. شما می‌توانید با استفاده از ابزار تبدیل موجود در Code → Convert Java File to Kotlin File، Kotlin را به پروژه خود بیفزایید یا با New Project Wizard، یک پروژه با قابلیت Kotlin ایجاد کنید.

البته شما می‌توانید با Scala، Haskell یاRust برای اندروید بنویسید، اما با Kotlinبه اسناد Google Android، نصب پیش‌فرض با کیت توسعه نرم‌افزار (SDK) اندروید، آموزش‌های رسمی اندروید و نمونه‌های کد اندروید دسترسی خواهید داشت. درنهایت، سازگاری خوبی با جاوا نیز خواهید داشت.

منیع خبر

تصاویر مرتبط
تاریخ انتشار مطلب: 28 خرداد 1396
بازدید ها: 158