مقالات

تفاوت‌ سیستم‌عامل‌های متن‌باز لینوکس و BSD در چیست

لینوکس و BSD، دو خانواده از سیستم‌عامل‌های متن‌باز هستند که با الهام از سیستم‌عامل قرن بیستمی یونیکس طراحی‌شده‌اند. چیزهای بسیاری وجود دارند که این دو سیستم‌عامل را از هم مجزا می‌سازند و می‌توان از میان آنها به پشتیبانی سخت‌افزاری، فلسفه توسعه و غیره اشاره‌کرد؛ همچنین لینوکس نسبت به BSD محبوب‌تر است. هنگامی‌که از اکوسیستم ویندوز خارج می‌شوید، نخستین چیزی که می‌بینید، سیستم‌عامل مک است. بااین‌وجود احتمال اینکه به سراغ این سیستم‌عامل بروید بسیار کم است و اصلی‌ترین دلیل برای این کار را باید قیمت بالای این سیستم‌عامل دانست. بااین‌حال هنگامی‌که به حرکت روبه‌جلو ادامه بدهید با لینوکس روبرو خواهید‌شد که برچسب متن‌باز بودن آن نخستین چیزی است که به چشم می‌آید. بسیاری از مردم لینوکس را به‌عنوان یک سیستم‌عامل اشتباه می‌گیرند و این موضوع برای مدت‌های طولانی جنجال‌آفرین بوده‌است. به همین دلیل نیز برخی از سیستم‌عامل لینوکس را با نام GNU/Linux (گنو لینوکس) می‌نامند. به‌زودی درمی‌یابید که اکوسیستم لینوکس با توجه به داشتن تعداد بالای توزیع‌ها و مشتقات مربوطه تا چه اندازه وسیع است. بسیاری از شما باور دارید که لینوکس و خانواده متعلق به آن در حقیقت معرف جامعه متن‌باز هستند، ولی در حقیقت یک خانواده کمتر شناخته‌شده‌ای از سیستم‌عامل‌های متن‌باز به نام BSD (مخفف عبارت Berkeley Software Distribution) نیز وجود دارد که به‌عنوان یک نام بزرگ در جامعه متن‌باز شناخته‌می‌شود. بزرگ‌ترین تفاوت بین لینوکس و BSD این است که لینوکس در حقیقت یک هسته است درحالی‌که BSD یک سیستم‌عامل به‌حساب می‌آید (که شامل هسته نیز می‌شود) و از سیستم عامل یونیکس مشتق شده‌است. هسته لینوکس برای ایجاد یک توزیع لینوکس استفاده‌می‌شود و پس از افزوده‌شدن سایر اجزا به آن، ترکیب هسته لینوکس با نرم‌افزار گنو (GNU) و سایر اجزای سازنده آن به یک سیستم‌عامل لینوکسی دست پیدا خواهید‌کرد. از سوی دیگر نیز BSD به نحوی ساخته شده‌است که سازندگان آن یک سیستم‌عامل کامل را ایجاد کرده‌اند. هم خانواده لینوکس و هم BSD دارای نسخه‌ها و نماد مخصوص به خود هستند. نماد لینوکس، یک پنگوئن است که البته داستان‌های زیادی وجود دارند درباره اینکه چگونه این نماد برای لینوکس انتخاب ‌شده‌است و چگونه این نام بر روی آن قرار داده شده‌است. هیولا یا شیطان BSD نیز یک شیطان با طراحی کارتونی است که نماد خانواده BSD به‌حساب می‌آید.

انتخاب‌های موجود در لینوکس و BSD

برای کاربران لینوکس تعداد غیرقابل‌شمارشی از توزیع‌ها موجود هستند. همه این توزیع‌ها به‌صورت مستقیم مشتقاتی از توزیع‌های محبوب لینوکس مانند دبیان (Debian)، گنتو (Gentoo)، ردهت (Red Hat)، اسلک ویر (Slackware) و غیره هستند. به‌علاوه باید گفت که خانواده‌هایی از لینوکس وجود دارند که کاملاً مستقل هستند و از میان آن‌ها می‌توان به سولاس (Solus) و پاپی لینوکس (Puppy Linux) و غیره اشاره‌کرد. سیستم‌عامل BSD در دنیای امروزی رسماً از بین رفته‌است ولی هنوز از نام آن برای اشاره به خانواده مشتق شده از این سیستم‌عامل استفاده‌می‌شود. اکوسیستم فعلی BSD حول محور سه نسخه اصلی به نام‌های BSD رایگان (FreeBSD)، BSD باز (OpenBSD) و NetBSD می‌شود. در کنار آنها نیز DragonFly BSD و سایر مشتقات این سیستم‌عامل وجود دارند. در میان این موارد، BSD رایگان با هدف قرار دادن کاربران عادی طراحی شده‌است و نزدیک به 80 درصد از نصب‌های BSD را به خود اختصاص داده‌است. اگر فکر می‌کنید که BSD نامی کمتر شناخته‌شده است باید بدانید که سیستم‌عامل مک (نسخه قدیمی‌تر Mac OS X) در حقیقت یکی از وابستگان خانواده BSD است. نسخه‌هایی متفاوت برگرفته از BSD رایگان و Net BSD وجود دارند ولی تعداد آنها در مقایسه با توزیع‌های لینوکس بسیار کم است.

برنامه‌های کاربردی برای لینوکس و BSD

برنامه‌های کاربری لینوکس از بسته‌های از پیش کامپایل شده باینری به‌دست می‌آیند. دو فرمت اصلی برای این بسته‌ها Debو RPM هستند که می‌توان آنها را از طریق سیستم‌های مدیریت پکیجی مانند APT، yum، pacman و غیره نصب کرد. وقتی بحث BSD رایگان به میان می‌آید، داستانی متفاوت را شاهد هستید زیرا رد این سیستم‌عامل از پورت‌ها برای نصب نرم‌افزار بر روی سیستم‌عامل استفاده می‌شود. در‌حال‌حاضر بیش از 25هزار پورت در مجموعه پورت‌های BSD رایگان وجود دارند. برخلاف بسته‌های لینوکس، این پورت‌های BSD رایگان شامل کد مرجعی هستند که باید بر روی ماشین کامپایل شوند. این امر موجب می‌شود که استفاده از BSD رایگان برای کاربران عادی راحت نباشد. بااین‌وجود تعداد بسته‌های باینری از پیش کامپایل شده که از طریق pkg نصب می‌شوند نیز در این سیستم رو به افزایش است. BSD با محدودیت تعداد نرم‌افزار روبرو است. توسعه‌دهندگان این سیستم عامل سعی در کنترل کردن این شرایط داشته‌اند و برای این کار بسته‌های سازگاری با لینوکس را ایجاد کرده‌اند که به کمک آن می‌توان پکیج‌های لینوکس را بر روی BSD اجرا کرد. یک نکته قابل‌توجه وجود دارد، پیش از این‌که BSD رایگان را به‌عنوان موجودیتی از دنیای دیگر به‌حساب بیاورید بهتر است بدانید که این سیستم‌عامل از محیط‌های محبوب دسکتاپی مانند GNOME، KDE و غیره و چندین برنامه کاربری دیگر موجود برای لینوکس نیز پشتیبانی می‌کند.

ارتباط لینوکس و BSD با یونیکس

باور عمومی وجود دارد که بر اساس آن بیشتر سیستم‌های عامل امروزی به‌نحوی به یونیکس مرتبط هستند. یونیکس یک سیستم‌عامل متن‌بسته بود و سیستم‌عاملی به‌حساب می‌آمد که به کمک زبان اسمبلی در آزمایشگاه‌های بل که امروزه با نام آزمایشگاه‌های نوکیا بل شناخته می‌شوند، توسعه یافته‌بود. بعدها بخش‌های مهمی از آن در زبان برنامه‌نویسی C بازنویسی شدند؛ زبان برنامه‌نویسی تک‌حرفه‌ای که درباره آن زیاد سخن گفته ‌شده‌است. BSD یک سیستم‌عامل متن‌بسته بود و نیز مشتقات آن را باید مستقیماً از وارثان نسل یونیکس دانست. BSD رایگان، NetBSD و غیره، برخلاف اجدادشان، سیستم‌عامل‌هایی متن‌باز هستند. هسته لینوکس و توزیع‌های ایجاد‌شده بر اساس آن در ساختار وراثتی متفاوتی قرار‌می‌گیرند. لینوکس که لقب یک سیستم‌عامل به آن داده شده‌است مشابه با یونیکس عمل می‌کند و به همین دلیل نیز به آن یک سیستم‌عامل مشابه با یونیکس گفته‌می‌شود، ولی لینوکس هیچ ارتباط مستقیمی با یونیکس ندارد. هسته لینوکس توسط لاینوس توروالدز (Linus Torvalds) ایجاد شده‌است که هنوز ارتش تک‌نفره‌ای است تا بر روی اینکه چه‌چیزهایی در طول فرایند توسعه به هسته واردشده و از آن خارج می‌شوند نظارت دارد.

پشتیبانی سخت‌افزاری لینوکس و BSD

سیستم‌های عامل متن‌باز از پشتیبانی سخت‌افزاری مناسب محروم هستند. ویندوز شرکت مایکروسافت و سیستم‌عامل مک بدون‌شک در این رقابت پیشتاز هستند و مهم نیست که بحث یک پردازنده مدل جدید یا یک تراشه گرافیکی نیرومند در میان باشد. درهرحال این دو سیستم‌عامل از مدت‌ها پیش از لینوکس و BSD، طعم استفاده از آن را خواهند‌چشید. اگر درباره محدودیت سخت‌افزارها (در مقایسه با ویندوز) صحبت کنیم، سیستم‌عامل‌های متن‌باز بر پایه لینوکس دارای برتری محسوسی هستند، زیرا به‌تازگی رویکردهای بسیار‌ خوبی از سوی تولیدکنندگان سخت‌افزاری را شاهد بوده‌اند. BSD در این زمینه به‌شدت عقب ‌افتاده‌است و نمی‌توان انتظار داشت که پشتیبانی سخت‌افزاری کامل و مناسبی از آن به کاربر ارائه شود.

مجوزهای GLP و BSD

یک تفاوت اصلی دیگر بین لینوکس و BSD، مجوزهایی است که این سیستم‌عامل‌ها توسط آنها حفاظت می‌شوند. لینوکس تحت حمایت مجوزهای GPL بنیاد نرم‌افزارهای رایگان (مجوز عمومی و اصلی GNU) است. سیستم‌عامل‌های بر پایه BSD نیز تحت لیسانس BSD (که با نام BSD رایگان نامیده‌می‌شود) قرار دارند. GLP به اجرای تفکرات ریچارد استالمن عمل می‌کند. نظرات او شامل این بود که یک نرم‌افزار باید رایگان باشد و در این راستا باید دسترسی به آن برای همگان ممکن باشد. به همین دلیل نیز GPL افراد را مجبور می‌کند که در صورت استفاده از این مجوز، کد مرجع خود را به‌صورت عمومی ارائه کنند. از سوی دیگر مجوز BSD اشتراک کد مرجع را اجباری نکرده‌است. این امر به خود خالق بستگی دارد که بخواهد کدهای خود را متن‌باز اعلام کند یا خیر. BSD به این نوع از تفکر باور دارد: اگر خراب نیست، تعمیرش نکنید. تقریباً تا زمانی که نیاز شدید وجود نداشته باشد، افزوده شدن یک ویژگی بسیار مدرن بر روی BSD بسیار بعید است. درحالی‌که برای لینوکس، برخی از توزیع‌ها بیشترین تلاش را برای افزودن آخرین فناوری‌ها به خرج می‌دهند. این امر را می‌توان یکی از دلایلی دانست که موجب می‌شود سیستم‌عامل BSD، قابل‌اعتماد و پایدار به‌حساب بیاید.

جمع‌بندی

اگر در مورد جامعه کلی صحبت کنیم، لینوکس در مقایسه با BSD رایگان در ماشین‌های خود به‌صورت واضح‌تر و شفاف‌تری عمل می‌کند. دلیل این امر این است که BSD رایگان نیاز به این دارد که کاربر ازنظر فناوری دارای آگاهی نسبتاً بالایی باشد و لینوکس ازنظر پشتیبانی سخت‌افزاری بهتر عمل می‌کند. دیگر دلیل احتمالی نیز این است که تعداد زیادی از مردم از لینوکس در مقایسه با BSD پشتیبانی می‌کنند. BSD ها بیشتر به خاطر قابل‌اعتماد بودن‌شان مشهور هستند و جایگاه خود را در ماشین‌های سرور و سیستم‌های نهفته به‌خوبی پیدا کرده‌اند. همچنینBSD دارای قابلیت اجرای باینری‌های طراحی‌شده برای لینوکس است، ولی لینوکس فاقد قابلیت مشابه است. اینکه بخواهیم یکی از این دو سیستم‌عامل را برتر بدانیم بسیار دشوار است زیرا هردوی آنها دارای مجموعه‌ای از مزایا و معایب مخصوص به خود هستند.

تاریخ انتشار مطلب: 1395/11/10
منبع: https://fossbytes.com/difference-linux-bsd-open-source/
بازدیدها: 665 نفر